back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Subiect liber cea mai frumoasa "compunere"

 


 
Pagini: << 17 18 19 20 21 Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 21 August 2009, ora 15:26

De la: xavy, la data 2009-08-21 15:14:31
De la: daria_ta, la data 2009-08-21 15:03:26
De la: victorch52, la data 2009-08-21 15:01:04

GATA, copii! IN CLIPA ASTA am plecat, URGENT! Ne "revedem" peste cateva ore! Bye!


O'Victor! Bye!


Bine ca nu a dorit MrsVictor Bafta Victor..pe curand!Nu stiu Daria daca e meritul tau prezenta lu`Victor pe forum dar conteaza ca este si atat!Mai multe pete de culoare --> un peisaj superb! (chiar si verzi) (Pff..ce am scos-o pe asta)


Dar daca ar fi dorit "Sir" Victor?! He, he! Sa mai facem si plecaciuni in fata lui!...=))
In ceea ce priveste "peisajul", ramane superb atata timp cat "culorile" raman "curate", iar prezenta lui Victor aici nu mi se datoreaza, desi recunosc ca l-am...impulsionat putin sa scrie!


www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
XavY

3163 mesaje
Membru din: 17/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 August 2009, ora 15:30


Dar daca ar fi dorit "Sir" Victor?! He, he! Sa mai facem si plecaciuni in fata lui!...=))
In ceea ce priveste "peisajul", ramane superb atata timp cat "culorile" raman "curate", iar prezenta lui Victor aici nu mi se datoreaza, desi recunosc ca l-am...impulsionat putin sa scrie!
[/quote]

Hm...Ma gandeam sa imi atribui eu "Sir" ,am crezut ca l-ati sarit... dar va las sa va hotarati! nu ma grabesc!Pfiu...ce liniste e pe aici si totusi..cineva ne vegheaza!I think i saw a puricat!

Raporteaza abuz de limbaj
Can`t get enought of you...
socrate_yuppy

2497 mesaje
Membru din: 25/06/2009
Oras: Iasi

Postat pe: 21 August 2009, ora 16:23

asa muri un topic interesant si oarecum linistit...
sa-i fie de ... bine
....

mda...ma mai intorc daca reuseste daria o vraja sa-l resusciteze...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 21 August 2009, ora 17:34

De la: socrate, la data 2009-08-21 16:23:13asa muri un topic interesant si oarecum linistit...
sa-i fie de ... bine
....

mda...ma mai intorc daca reuseste daria o vraja sa-l resusciteze...


M-ai facut sa iti recitesc compunerile...superbe, atat prin forma, cat si prin continut si mesaje transmise! Mi-au placut ambele, dar primul m-a marcat teribil, mai ales urmatoarele randuri:

"oare ai plecat azi? sau drumetia ta a inceput candva demult? zi dupa zi....km dupa km parcurs... izbitura dupa izbitura....ridicare si apoi iar mers... numarul zilelor se pierde....nu il mai stii....
tot ce stii este ca trupul iti este julit in numeroase locuri... imaginea ta reflectata de paraul de la picioarele tale....e cam ....sifonata....rucsacul l-ai prins cu banda de scotch...
Oboseala o resimti puternic....in picioare...umeri...maini.... spatele te doare....
Nu intelegi de unde apare, cand apare, si ce este zidul invizibil..... si te macina aceste intrebari...
Tot ceea ce stii e ca ...APARE... si dupa fiecare aparitie... te ridici mai greu de jos...trusa de prim ajutor isi diminueaza continutul... apar noi si noi semne..... hainele iti sunt din ce in ce ma ponosite.... pasii facuti sunt din ce in ce mai precauti.... verdele din jur il privesti cu din ce in ce mai multa neincredere ... oboseala e din ce in ce mai intensa.... cantecelul l-ai uitat de mult... ritmul de mers e din ce in ce mai scazut... intrebarea "oare se merita?" apare din ce in ce mai des..."

Pot spune ca zilele astea m-am izbit de un ZID...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 August 2009, ora 19:23

De la: xavy, la data 2009-08-21 15:14:31
De la: daria_ta, la data 2009-08-21 15:03:26
De la: victorch52, la data 2009-08-21 15:01:04

GATA, copii! IN CLIPA ASTA am plecat, URGENT! Ne "revedem" peste cateva ore! Bye!


O'Victor! Bye!


Bine ca nu a dorit MrsVictor Bafta Victor..pe curand!Nu stiu Daria daca e meritul tau prezenta lu`Victor pe forum dar conteaza ca este si atat!Mai multe pete de culoare --> un peisaj superb! (chiar si verzi) (Pff..ce am scos-o pe asta)


Ba pardon, Mrs Victor ar mai dori, da' a cam fost nevoita sa se resemneze (de la o varsta - nu a ei, ci a mea -... Stiti voi!) (sau nu la "Mrs Victor" te refereai? I-am citit ce scrisesem aici si a ras si cu... coccisul - stiti voi, unde incepe spatelui sa-i zica "coada" - de ideile astea; da' parca totusi nu era chiar rasul ei - credeti ca o fi avand oarece regrete? )
Sau poate te refereai cum ca sa devin eu Mrs Victor? Pai la varsta asta cine sa ma mai ia? (Mai ales cand se uita la mine si realizeaza ce gaura in buget ii fac via "cratita" ). Da' altfel - as cam fi deja pe drumul cel bun: am inceput deja sa scap de anumite "anexe" , doar ca in locul respectivului apendice trupesc inca nu mi-a aparut... Hai mai bine sa ma opresc aici, pana nu va stric pofta de mancare pe cateva zile!

Ca sa nu las intrebarea fara raspuns: VENIREA mea pe forum n-are nici o legatura cu Daria; din contra, pentru RAMANEREA mea aici este in MARE parte raspunzatoare ( acest merit - sau trebuia sa zic "vina"? - il mai imparte cu alte cateva "nume" de pe-aici, printre primele situandu-se Haps, Queen, Areku, Oksana si chiar si Greenie, care atunci inca nu facea asa urat!). Alatura-te lor! (da' intai dovedeste in timp ce "poti"!)
Si ai dreptate: macar atat sa aveti pe forum, daca ceva mai bun nu se "lipeste". (Atentie la alte sensuri ale expresiilor! Ia accentueaza altfel "conteaza ca este si atat", si vezi ce se intelege! Nu am luat in nume de rau, mi-am dat seama cum dorisesi dumneata sa accentuezi - si multumesc pt aprecierea care rezulta accentuand "ca dumneata" -, doar ca mie imi place teribil sa ma joc cu cuvintele si mai tin de obicei cont si de sensurile multiple, si de conotatii, si de subintelesuri, asa ca m-am jucat accentuand "ca mine"... Daca nu ti-ai fi "ratacit" cratimele, poate ca forma "conteaza ca este - si atat" ar fi fost ceva mai lipsita de echivoc). O zi buna!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 21 August 2009, ora 19:29

De la: victorch52, la data 2009-08-21 19:23:44
De la: xavy, la data 2009-08-21 15:14:31
De la: daria_ta, la data 2009-08-21 15:03:26
De la: victorch52, la data 2009-08-21 15:01:04

GATA, copii! IN CLIPA ASTA am plecat, URGENT! Ne "revedem" peste cateva ore! Bye!


O'Victor! Bye!


Bine ca nu a dorit MrsVictor Bafta Victor..pe curand!Nu stiu Daria daca e meritul tau prezenta lu`Victor pe forum dar conteaza ca este si atat!Mai multe pete de culoare --> un peisaj superb! (chiar si verzi) (Pff..ce am scos-o pe asta)


Ba pardon, Mrs Victor ar mai dori, da' a cam fost nevoita sa se resemneze (de la o varsta - nu a ei, ci a mea -... Stiti voi!) (sau nu la "Mrs Victor" te refereai? I-am citit ce scrisesem aici si a ras si cu... coccisul - stiti voi, unde incepe spatelui sa-i zica "coada" - de ideile astea; da' parca totusi nu era chiar rasul ei - credeti ca o fi avand oarece regrete? )
Sau poate te refereai cum ca sa devin eu Mrs Victor? Pai la varsta asta cine sa ma mai ia? (Mai ales cand se uita la mine si realizeaza ce gaura in buget ii fac via "cratita" ). Da' altfel - as cam fi deja pe drumul cel bun: am inceput deja sa scap de anumite "anexe" , doar ca in locul respectivului apendice trupesc inca nu mi-a aparut... Hai mai bine sa ma opresc aici, pana nu va stric pofta de mancare pe cateva zile!


=))))))))))))))))

Ca sa nu las intrebarea fara raspuns: VENIREA mea pe forum n-are nici o legatura cu Daria; din contra, pentru RAMANEREA mea aici este in MARE parte raspunzatoare ( acest merit - sau trebuia sa zic "vina"? - il mai imparte cu alte cateva "nume" de pe-aici, printre primele situandu-se Haps, Queen, Areku, Oksana si chiar si Greenie, care atunci inca nu facea asa urat!). Alatura-te lor! (da' intai dovedeste in timp ce "poti"!)


Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 August 2009, ora 19:34

De la: xavy, la data 2009-08-21 14:35:39
De la: victorch52, la data 2009-08-21 14:32:10
De la: xavy, la data 2009-08-21 14:13:00 Daria...cum tu esti printre singurele persoane cu piciorele pe pamant de pe aici,fii 2 secunde arbitru si da fluierul de final!Inca un topic distrus de manifestari egosite si prea multe virgule!(Aici a fost un apropo)Cam atat am avut de spus...Deci..mai careva on-line sau asistati camuflati la show?Care show?People nu exista!Cel putin nu din partea mea...


xavy, Greenie, amandoi... HO! Gata, ajunge! DEJA s-a ajuns prea departe! Acuma va rog EU ca MACAR vreo doua ore (pana va trece "paraponul") sa va ignorati! Lasati-o incolo de treaba, 'ce sunteti asa inversunati? Hai sa nu inveninam atmosfera ca e pacat de INCA un topic "avariat", "deteriorat" de idei si/sau limbaj nepotrivite! Si inca - de data asta - de "ai nostri"! Hai sa stam toti putin si sa ne "racorim" pe dinauntru, si apoi sa reluam "conversatia" mai calm si cu mai multa intelegere si bunavointa! Nu-i necesar spiritul asta competituiv "care-pe-care", nu aveti nimic de castigat sau de pierdut (decat eventual "in ochii nostri")!
Hai! Reset! Fara "virusi"!


Eu unul sunt aici...si sunt gata de un armistitiu! Amandoi avem personalitati puternice si...atat!Eu sper ca m-am facut inteles!Nu am nimic cu nimeni!


Revin: AM INTELES ca aveti personalitati puternice, dar unde va este (amandurora) intelegerea? (in sensul de a fi intelegatori, NU ca nu ati intelege). De ce considerati necesar sa va etalati puterea personalitatii pe forum? Daca fiecare din voi s-ar abtine si l-ar lasa pe CELALALT sa faca gafa de a continua pe acelasi ton, atunci acel ton fie s-ar stinge, fie chiar nici n-ar aparea - iar pt faptul ca NU ati reactionat la o eventuala gafa, noi, cei de aici, nu v-am considera slabi, ci intelepti si stapaniti (in sensul de stapanire de sine), si v-am admira cu atat mai mult. Intre oameni inteligenti si sensibili, si tacerea poate fi o replica asurzitoare!

Gata morala!Sper ca intre timp, cat am fost eu plecat, ati fost cuminti!

Raporteaza abuz de limbaj
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 August 2009, ora 19:49

De la: daria_ta, la data 2009-08-21 14:47:51
De la: xavy, la data 2009-08-21 14:44:43
Auzi?! Vezi ca ma superi! Numai eu am dreptul la "Mc", eee!!...


Ideea e foarte draguta si foarte "tu" (adica "Daria"), si nu ma deranjeaza DELOC daca ti-o insusesti (daca-si da si xavy acordul) si o pui in practica, dar tare mi-e teama ca de data asta te-ai inselat si ca acel "Mc" tinea loc de "merci" ("multumesc" in franceza). Macar daca ar fi remarcat EI asta, ca poate i-ar mai fi "ogoit" nitel...


Ups...M-ati pierdut nitzel! Da..era vorba de "mc"- adica multumesc...Astept o mica dezvoltare,se poate? [/quote]

Xavy...ce naiba?...Trezeste-te! Nu iti recunosti stilul?!...
Am "dezvoltat" putin mai sus! [/quote]

Lasa, Daria, ma tachina si el putin! Si ce, ca nu s-o facut gaura in cer (nici macar in copacul "cer" sau in cerul gurii)! Si cred ca - intrucat inca nu ne cunoastem, eu venind pe forum cand el nu mai era o prezenta notabila, si el fiind revenit de prea putin timp - ma si "pune la incercare" nitel, ca sa vada cum reactionez la "intepaturi" - asa-i, xavy?
Dar, ca sa nu ramana intrebarea fara raspuns: xavy, cand am intrat pe forum mi-a atras atentia (in sens pozitiv) modalitatea de manifestare a Dariei (si umorul, si limbajul, si ideile expuse, si "tonul" postarilor, si intelepciunea si calmul dovedite, si...) Parca erau rupte din sufletul meu. Ulterior, dupa ce i-am tot tinut parte Dariei (deoarece si parerile mele erau in perfecta consonanta cu ale ei), s-a incercat sa se glumeasca aluziv pe aceasta tema, iar eu "m-am ridicat in doua picioare" si mi-am declarat deschis admiratia pt Daria. Ea nu mi-a imitat gestul (cred ca era putin prea teatral si prea "indraznet" pt stilul ei), dar din tonul raspunsurilor ei la postarile mele s-a inteles ca "imi impartaseste tele-iubirea" (va rog s-o intelegeti - TOTI - la figurat, asa cum a fost intentia mea, ca altfel... GRRRRRRRRRR!), si de atunci suntem "un cuplu virtual", chiar daca in viata reala avem amandoi casnicii solide (fiecare cu altcineva - ca sa nu se interpreteze!) si nici macar nu ne cunoastem.
Consideri ca am raspuns suficient de detailat "curiozitatii" tale mascata in acea intrebare glumet-aluziva?

Raporteaza abuz de limbaj
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 August 2009, ora 20:17

De la: socrate, la data 2009-08-21 16:23:13asa muri un topic interesant si oarecum linistit...
sa-i fie de ... bine
....

mda...ma mai intorc daca reuseste daria o vraja sa-l resusciteze...


Scuze, socrate, imi asum si eu - alaturi de cei impricinati - o parte din vina pentru devierea catre "off topic" - cu scuza ca era pt o cauza buna.
Ii urez si eu Dariei succes in actiunea de "resuscitare"; daca as avea si eu talent poate as incerca s-o si ajut. Poate ca o poti ajuta dumneata? Hai sa nu lasam tot efortul numai pe umerii unui singur participant...

Raporteaza abuz de limbaj
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 August 2009, ora 20:20

De la: daria_ta, la data 2009-08-21 14:01:52
De la: Greenie, la data 2009-08-21 13:56:37Pt lucrurile tale importante de facut, lasa-ne pe noi, pe mine si du-te si fa ce vrei tu. Lasa-ma pe mine cu verdeata si aroganta mea, ca daca era sa iti cant in struna, ma ridicai in slavi si tu.. Hai scuteste-ma..


Greenie! Opreste-te, te rog!
Nu faci decat sa repeti niste greseli care nu iti vor aduce nimic bun...Te rog pt ultima data!


Daria, te rog eu: sa nu fie pt ultima data!

Greenie, te rog eu: sa fie pt ultima data!

Raporteaza abuz de limbaj
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 21 August 2009, ora 20:25

De la: daria_ta, la data 2009-08-21 14:21:26
De la: xavy, la data 2009-08-21 14:13:00 Daria...cum tu esti printre singurele persoane cu piciorele pe pamant de pe aici,fii 2 secunde arbitru si da fluierul de final!Inca un topic distrus de manifestari egosite si prea multe virgule!(Aici a fost un apropo)Cam atat am avut de spus...Deci..mai careva on-line sau asistati camuflati la show?Care show?People nu exista!Cel putin nu din partea mea...


Xavy...cum Greenie constat ca nu a inteles nimic (imi pare rau, Greenie, e a doua oara cand ma dezamagesti, imi pare tare rau...), te rog pe tine sa incetezi, indiferent ce se mai scrie!
Arbitru?...Nu pot fi, pt ca amandoi imi sunteti dragi...Pot spune doar ca ziua asta am asteptat-o cu nerabdare, imi lipseati toti, fara exceptie, si avea, pana mai acum cateva ore, o semnificatie aparte, dar...nimic nu e ceea ce pare, nu Greenie?...


Ce parere ai, Daria, de asa sincronizare "la secunda" cu postarea mea care urmeaza pe "foaie" imediat dupa a ta? Suntem buni, sau suntem buni?!? Asa da, curat exemplu de lucru la unison fara sa ne fi inteles!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 21 August 2009, ora 20:59

De la: victorch52, la data 2009-08-21 20:25:00
De la: daria_ta, la data 2009-08-21 14:21:26
De la: xavy, la data 2009-08-21 14:13:00 Daria...cum tu esti printre singurele persoane cu piciorele pe pamant de pe aici,fii 2 secunde arbitru si da fluierul de final!Inca un topic distrus de manifestari egosite si prea multe virgule!(Aici a fost un apropo)Cam atat am avut de spus...Deci..mai careva on-line sau asistati camuflati la show?Care show?People nu exista!Cel putin nu din partea mea...


Xavy...cum Greenie constat ca nu a inteles nimic (imi pare rau, Greenie, e a doua oara cand ma dezamagesti, imi pare tare rau...), te rog pe tine sa incetezi, indiferent ce se mai scrie!
Arbitru?...Nu pot fi, pt ca amandoi imi sunteti dragi...Pot spune doar ca ziua asta am asteptat-o cu nerabdare, imi lipseati toti, fara exceptie, si avea, pana mai acum cateva ore, o semnificatie aparte, dar...nimic nu e ceea ce pare, nu Greenie?...


"Ce parere ai, Daria...Suntem buni, sau suntem buni?!?"


Suntem foarte buni!!!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Fosta membra 9am.ro

955 mesaje
Membru din: 5/06/2009
Postat pe: 22 August 2009, ora 00:17

De la: victorch52, la data 2009-08-21 19:23:44
Ca sa nu las intrebarea fara raspuns: VENIREA mea pe forum n-are nici o legatura cu Daria; din contra, pentru RAMANEREA mea aici este in MARE parte raspunzatoare ( acest merit - sau trebuia sa zic "vina"? - il mai imparte cu alte cateva "nume" de pe-aici, printre primele situandu-se Haps, Queen, Areku, Oksana si chiar si Greenie, care atunci inca nu facea asa urat!). Alatura-te lor! (da' intai dovedeste in timp ce "poti"!)


Cred ca numele meu s-a strecurat din eroare pe acolo :))

Raporteaza abuz de limbaj
2 > 1
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 22 August 2009, ora 00:21

De la: Oksana, la data 2009-08-22 00:17:52
De la: victorch52, la data 2009-08-21 19:23:44
Ca sa nu las intrebarea fara raspuns: VENIREA mea pe forum n-are nici o legatura cu Daria; din contra, pentru RAMANEREA mea aici este in MARE parte raspunzatoare ( acest merit - sau trebuia sa zic "vina"? - il mai imparte cu alte cateva "nume" de pe-aici, printre primele situandu-se Haps, Queen, Areku, Oksana si chiar si Greenie, care atunci inca nu facea asa urat!). Alatura-te lor! (da' intai dovedeste in timp ce "poti"!)


Cred ca numele meu s-a strecurat din eroare pe acolo :))


ai un nume atat de fascinant incat apare pe lista "celor drepti" chiar si prin eroare.

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
Fosta membra 9am.ro

955 mesaje
Membru din: 5/06/2009
Postat pe: 22 August 2009, ora 00:29

De la: victorch52, la data 2009-08-21 14:59:07
De la: daria_ta, la data 2009-08-21 14:43:52
De la: victorch52, la data 2009-08-21 14:36:22
Ideea e foarte draguta si foarte "tu" (adica "Daria"), si nu ma deranjeaza DELOC daca ti-o insusesti (daca-si da si xavy acordul) si o pui in practica, dar tare mi-e teama ca de data asta te-ai inselat si ca acel "Mc" tinea loc de "merci" ("multumesc" in franceza). Macar daca ar fi remarcat EI asta, ca poate i-ar mai fi "ogoit" nitel...



Da, de data asta acel "Mc" insemna acel "merci"(am observat mai tarziu), dar, cum pe vremuri imi zicea mie "Mc Daria", deja ma otzarasem pe el crezand ca ti se adreseaza si tie la fel...
In ceea ce "ii" priveste, povestea in sine are ceva vechime, doar ca aveam impresia ca Greenie a inteles exact ce trebuie...Se pare insa ca si acum m-am inselat...


Ceea ce urmeaza este formalism, dar bagsama ca toti trei postam intr-un limbaj destul de corect, asa ca poate nu e lipsit de importanta: "Mc" - ca particula care precede numele scotiene - e ATASAT numelui (de ex McDaria), pe cand el scrisese cu spatiu (Mc Victor), deci sugereaza o interpretare a "Mc" ca un cuvant separat.


Frumoasa disertatie :))
Eu zic ca Mc e un fel de Dj ..Vj






2 > 1
areku

7604 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 August 2009, ora 00:45

De la: Oksana, la data 2009-08-22 00:29:33
De la: victorch52, la data 2009-08-21 14:59:07
De la: daria_ta, la data 2009-08-21 14:43:52
De la: victorch52, la data 2009-08-21 14:36:22
Ideea e foarte draguta si foarte "tu" (adica "Daria"), si nu ma deranjeaza DELOC daca ti-o insusesti (daca-si da si xavy acordul) si o pui in practica, dar tare mi-e teama ca de data asta te-ai inselat si ca acel "Mc" tinea loc de "merci" ("multumesc" in franceza). Macar daca ar fi remarcat EI asta, ca poate i-ar mai fi "ogoit" nitel...



Da, de data asta acel "Mc" insemna acel "merci"(am observat mai tarziu), dar, cum pe vremuri imi zicea mie "Mc Daria", deja ma otzarasem pe el crezand ca ti se adreseaza si tie la fel...
In ceea ce "ii" priveste, povestea in sine are ceva vechime, doar ca aveam impresia ca Greenie a inteles exact ce trebuie...Se pare insa ca si acum m-am inselat...


Ceea ce urmeaza este formalism, dar bagsama ca toti trei postam intr-un limbaj destul de corect, asa ca poate nu e lipsit de importanta: "Mc" - ca particula care precede numele scotiene - e ATASAT numelui (de ex McDaria), pe cand el scrisese cu spatiu (Mc Victor), deci sugereaza o interpretare a "Mc" ca un cuvant separat.


Frumoasa disertatie :))
Eu zic ca Mc e un fel de Dj ..Vj






aici sunt deacord cu tine...


live your life so u have nothing to regret
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 22 August 2009, ora 00:48

Si mereu pleca la drum cu un zambet pe buze, orice ar fi isi spunea ca "se poate mai rau de atat". Nu! Nu s-a intamplat nimic! Tocmai asta e de fapt problema. Nimic nu s-a intamplat. Sau intamplarea a facut sa fie un nimic?
Cu parul lins, despartiti la mijlocul capului de o carare fina, ce abia lasa sa se vada varful urechilor, unindu-se la spate intr-o coada de cal. Cu pometii trandafirii si patati si cu buzele care si le musca tot timpul atunci cand nu vorbea, purta ca un baietandru camasa inchisa pana la gat. El crescuse de cand o stia pe ea, acum se lungi, iar figura lui capata o expresie melancolica, facandu-l aproape interesant. Alura de viitor doctor. "O minune de baiat" ii spunea ea.
Il iubea asa cum a iubit soarele, luna; iar mama lor i-a despartit la aflarea iubirii dintre cei doi, pt ca erau frati, iar dragostea le era interzisa, si aveau sa-si impartaseasca iubirea atunci cand luna va intalni soarele.
- Adica niciodata?
- Adica niciodata.
Povestea nu e deloc asa trista precum se arata, e plina de speranta si de minuni gasite pe drum, catre o fericire sufleteasca, o impacare intre doua suflete, care se lasa contopite intr-o euforie cupidoneasca.
Se intampla sa se duca sa se spovedeasca, si cand o facea, inventa mereu pacate sa ramana in genunchi, in intuneric si cu mainile impreunate, cum citise ea intr-o poveste, traind propria drama. Analogii de logodnic, iubit ceresc, si cununie vesnica, repetate in suflet, ii trezeau o neasteptata, neimpartasita si o adanca iubire .... pt iubire.
Cele mai frumoase zile pt ea erau acelea cand isi lasa capul pe pieptul "minunii" si il lasa sa ii mangaie parul, sa ii desfaca cozile facute de mama cu atata grija, sa ii ghiceasca gandurile, sa ii povesteasca de locurile din basme, sa vrajeasca iarba sa fie tot timpul verde, sa le sopteasca pietrelor sa se transforme in fluturi. Dar cu toate astea, devenea un neajuns. Un barbat n-ar trebui sa stie totul. El nu o lasa niciodata cu dreptatea ei. Iar ea credea ca asta il face fericit. Sa il lase sa aiba parte doar de dreptatea lui si atat. Sa il asculte, sa il aprobe, credea ca ea nu avea linistea asta asezata, nici macar de fericirea pe care i-o daruia.

-In ceea ce ma priveste - spuse el - daca te-as mai intalni o data, lucrurile s-ar intampla cu totul altfel.
-Cum asa - era ea curioasa la ce ii va raspunde
-Gandeste-te ca eu peste ani voi deveni un doctor cunoscut, voi termina in strainatate facultatea, nu am de gand sa stau decat in primul an aici. Cum ar fi sa te cunosc acolo? Sau aici dupa 5 ani? Poate nici nu am mai fi. Sau poate tu te vei casatori cu un barbat care sa iti va da siguranta de care ai nevoie, si cei doi copii pe care ti doresti de cand aveai 12 ani si faceai hainute papusilor si calcai pedala masinii de cusut a mamei tale si imbracai copii vecinilor. Eu as fi total schimbat iar pe tine nu te-as recunoaste. Of copile, lasa-ma sa ma cufund cu nasul in parul tau si nu ma duce cu gandul atat de departe.
-Uite, vezi? Soarele aproape ca se intersecteaza cu Luna. Hai sa mai stam aici pana maine si sa nu ne intoarcem acasa, sa ii lasam sa se iubeasca sub privirea noastra.

In 7 luni, adica 210 zile daca calculezi 30 de zile pe luna, cu plus sau minus, rotunjesti la 216 zile,un timp trait sub vraja ierbii vesnic verde, si a pietrelor tranformate in fluturi, si a iubirii dintre soare si luna...
In 3 ani, adica 1097 de zile, daca pui doi ani bisecti la numaratoare. Timp trecut fara minuni, fara stari de visare, fara amintiri, trairi, dorinte, ganduri in doi si tot atata vraja...

-Oare cum o fi peste alti 3 ani de acum incolo? Se pot schimba lucrurile in mai rau sau mai bine?
-Ah copile, dar noi nu plecam nicaieri, tot aici ramanem, avem tot ce ne trebuie.
-Ce?
-Sufletele noastre, zambetul tau, bratele mele care-s facute sa te tina pe tine si care te lasa in visarea ta, sa te duci cu gandul departe, sa imi spui povesti de cate ori te intorci de acolo, desi.... Vreau sa-mi promiti ceva.
-Orice!
-Ca ai sa te intorci intotdeauna la fel de rapid precum iti zboara privirea atunci cand pleci cu totul.
-Iti jur! Intotdeauna o sa am o minune pt care sa ma intorc.
-Acum uita-te colo jos si priveste copii aia doi cum au adormit pe iarba, unul in bratele altuia, iar fluturii le mangaie chipul senin si le fac visele mai frumoase..atat de frumoase! Cred ca e timpul sa rasari Iubire, iar eu sa Apun o clipa, ne vom reintalni intr-un veac de acum incolo si iti voi duce dorul atat de tare, precum isi vor duce cei mici de jos, dorul dupa zambetul de copchil... Du-te! Pleaca! Si zambeste-mi inca o data ...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

955 mesaje
Membru din: 5/06/2009
Postat pe: 22 August 2009, ora 01:40

De la: Haps, la data 2009-08-22 00:21:04
De la: Oksana, la data 2009-08-22 00:17:52
De la: victorch52, la data 2009-08-21 19:23:44
Ca sa nu las intrebarea fara raspuns: VENIREA mea pe forum n-are nici o legatura cu Daria; din contra, pentru RAMANEREA mea aici este in MARE parte raspunzatoare ( acest merit - sau trebuia sa zic "vina"? - il mai imparte cu alte cateva "nume" de pe-aici, printre primele situandu-se Haps, Queen, Areku, Oksana si chiar si Greenie, care atunci inca nu facea asa urat!). Alatura-te lor! (da' intai dovedeste in timp ce "poti"!)


Cred ca numele meu s-a strecurat din eroare pe acolo :))


ai un nume atat de fascinant incat apare pe lista "celor drepti" chiar si prin eroare.


Cu riscul de a ma repeta: cand ai dreptate ..ai! Am un nume preafrumos, fascinant si usor de tinut minte

Raporteaza abuz de limbaj
2 > 1
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 August 2009, ora 06:56

De la: Oksana, la data 2009-08-22 00:17:52
De la: victorch52, la data 2009-08-21 19:23:44
Ca sa nu las intrebarea fara raspuns: VENIREA mea pe forum n-are nici o legatura cu Daria; din contra, pentru RAMANEREA mea aici este in MARE parte raspunzatoare ( acest merit - sau trebuia sa zic "vina"? - il mai imparte cu alte cateva "nume" de pe-aici, printre primele situandu-se Haps, Queen, Areku, Oksana si chiar si Greenie, care atunci inca nu facea asa urat!). Alatura-te lor! (da' intai dovedeste in timp ce "poti"!)


Cred ca numele meu s-a strecurat din eroare pe acolo :))


NU! Nu e nici o greseala, iti admir stilul - in general (chiar daca UNEORI nu sunt CHIAR de aceeasi parere), si inca niciodata n-am constatat (nu tin minte sa se fi intamplat vreodata) ca parerile mele sa fie in totala contradictie cu cele enuntate de dumneata.
Cand "te" citesc in general te admir, uneori ma incrunt, da' nu tin minte ca vreodata sa-mi fi dorit sa "sar" vreo postare de-a dumitale, asa cum - din pacate - mi s-a intamplat cu postari ale altora. Doar ca CEVA - nu stiu ce - din atitudinea dumitale ma face sa nu doresc - sa nu-mi vina - sa glumesc cu dumneata sau sa ma "apropii" mai mult de dumneata in vreun ALT fel, asa ca te admir "mai de la distanta" (de parca n-am fi SI ASA destul de "la distanta" unii de altii)!
Cu alte cuvinte, faci parte dintre oamenii pe care imi e drag sa-i "ascult", chiar daca eventual nu simt nevoia (dorinta) sa le dau replica.
Da' las' c'-o sa ma "corectez" si o sa incep sa te tachinez oleaca si pe dumneata, doar-doar s-o mai "dezgheta" nitel "atmosfera"!

Raporteaza abuz de limbaj
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 August 2009, ora 07:02

De la: Oksana, la data 2009-08-22 01:40:45
De la: Haps, la data 2009-08-22 00:21:04
De la: Oksana, la data 2009-08-22 00:17:52
De la: victorch52, la data 2009-08-21 19:23:44
Ca sa nu las intrebarea fara raspuns: VENIREA mea pe forum n-are nici o legatura cu Daria; din contra, pentru RAMANEREA mea aici este in MARE parte raspunzatoare ( acest merit - sau trebuia sa zic "vina"? - il mai imparte cu alte cateva "nume" de pe-aici, printre primele situandu-se Haps, Queen, Areku, Oksana si chiar si Greenie, care atunci inca nu facea asa urat!). Alatura-te lor! (da' intai dovedeste in timp ce "poti"!)


Cred ca numele meu s-a strecurat din eroare pe acolo :))


ai un nume atat de fascinant incat apare pe lista "celor drepti" chiar si prin eroare.


Cu riscul de a ma repeta: cand ai dreptate ..ai! Am un nume preafrumos, fascinant si usor de tinut minte


De-a dreptul "de neuitat"!

Raporteaza abuz de limbaj
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 22 August 2009, ora 07:06



Greenie, superb, desi necizelat!
SI - IN SFARSIT - "on topic".
Hai sa ramana topicul asta pt compuneri si sa ne cautam - sau sa ne deschidem - alt topic pt "alte alea" ale noastre (nu-i asa, socrate?)

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

955 mesaje
Membru din: 5/06/2009
Postat pe: 22 August 2009, ora 14:04

De la: victorch52, la data 2009-08-22 06:56:59
NU! Nu e nici o greseala, iti admir stilul - in general (chiar daca UNEORI nu sunt CHIAR de aceeasi parere), si inca niciodata n-am constatat (nu tin minte sa se fi intamplat vreodata) ca parerile mele sa fie in totala contradictie cu cele enuntate de dumneata.
Cand "te" citesc in general te admir, uneori ma incrunt, da' nu tin minte ca vreodata sa-mi fi dorit sa "sar" vreo postare de-a dumitale, asa cum - din pacate - mi s-a intamplat cu postari ale altora. Doar ca CEVA - nu stiu ce - din atitudinea dumitale ma face sa nu doresc - sa nu-mi vina - sa glumesc cu dumneata sau sa ma "apropii" mai mult de dumneata in vreun ALT fel, asa ca te admir "mai de la distanta" (de parca n-am fi SI ASA destul de "la distanta" unii de altii)!
Cu alte cuvinte, faci parte dintre oamenii pe care imi e drag sa-i "ascult", chiar daca eventual nu simt nevoia (dorinta) sa le dau replica.
Da' las' c'-o sa ma "corectez" si o sa incep sa te tachinez oleaca si pe dumneata, doar-doar s-o mai "dezgheta" nitel "atmosfera"!


Luati-o daca vreti ca pe o gluma, dar stilul meu nu prea este "de admirat" ... cei apropiati mie m-au poreclit panzerschokolade, bine de avut aproape, dar contraindicat de imitat :)) Probabil mi se trage de la carentele educationale din copilarie

Am observat totusi o ontradictie, nu vreti sa glumiti dar (parca) m-ati tachina nitel .Nu stiu cum vine asta. La mine sunt sinonime, iar "dezghetul" acela ma duce mai degraba cu gandul la o butelie ..nu la omuletul mic si sensibil care sunt in realitate.

Raporteaza abuz de limbaj
2 > 1
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 23 August 2009, ora 01:25

De la: Oksana, la data 2009-08-22 14:04:15
De la: victorch52, la data 2009-08-22 06:56:59
NU! Nu e nici o greseala, iti admir stilul - in general (chiar daca UNEORI nu sunt CHIAR de aceeasi parere), si inca niciodata n-am constatat (nu tin minte sa se fi intamplat vreodata) ca parerile mele sa fie in totala contradictie cu cele enuntate de dumneata.
Cand "te" citesc in general te admir, uneori ma incrunt, da' nu tin minte ca vreodata sa-mi fi dorit sa "sar" vreo postare de-a dumitale, asa cum - din pacate - mi s-a intamplat cu postari ale altora. Doar ca CEVA - nu stiu ce - din atitudinea dumitale ma face sa nu doresc - sa nu-mi vina - sa glumesc cu dumneata sau sa ma "apropii" mai mult de dumneata in vreun ALT fel, asa ca te admir "mai de la distanta" (de parca n-am fi SI ASA destul de "la distanta" unii de altii)!
Cu alte cuvinte, faci parte dintre oamenii pe care imi e drag sa-i "ascult", chiar daca eventual nu simt nevoia (dorinta) sa le dau replica.
Da' las' c'-o sa ma "corectez" si o sa incep sa te tachinez oleaca si pe dumneata, doar-doar s-o mai "dezgheta" nitel "atmosfera"!


Luati-o daca vreti ca pe o gluma, dar stilul meu nu prea este "de admirat" ... cei apropiati mie m-au poreclit panzerschokolade, bine de avut aproape, dar contraindicat de imitat :)) Probabil mi se trage de la carentele educationale din copilarie

Am observat totusi o ontradictie, nu vreti sa glumiti dar (parca) m-ati tachina nitel .Nu stiu cum vine asta. La mine sunt sinonime, iar "dezghetul" acela ma duce mai degraba cu gandul la o butelie ..nu la omuletul mic si sensibil care sunt in realitate.


Acu' IN SFARSIT am inteles: "omuletul mic si sensibil" "panzerschokolade"! Numai legatura omuletului in cauza cu butelia si cu dezghetul imi este inca o enigma, da' mai cercetez subiectul. Poate mai primesc vreun hint? (butelie de 0,7 l? sau de aragaz?)
Iar de imitat nici nu fusese vorba! Va facuse cumva impresia ca as fi incercat sa fac asa ceva? Sau exprimasem cumva in mod involuntar pe undeva vreun enunt care sa fi lasat aceasta impresie?
Cu glumitul - crezusem ca-i limpede: nu-mi prea venise sa glumesc, dar apoi "imi luasem angajamentul" sa ma corectez si sa te tachinez si pe dumneata (cred ca stii faimoasa butada a unui mare dirijor, fire vulcanica, care - dupa o repetitie in care ii facuse pe instrumentistii din orchestra cum ii venise la gura - la sfarsit le-a adresat scuzele sub forma: "Daca a scapat cumva vreunul dintre dumneavoastra nejignit de mine, il rog sa ma scuze!", asa ca era sa ma scuz si eu ca "te scapasem" netachinata). O fac nu din (si nu CU) rautate, ci "de drag".

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

955 mesaje
Membru din: 5/06/2009
Postat pe: 23 August 2009, ora 19:40

De la: victorch52, la data 2009-08-23 01:25:15
De la: Oksana, la data 2009-08-22 14:04:15
De la: victorch52, la data 2009-08-22 06:56:59
NU! Nu e nici o greseala, iti admir stilul - in general (chiar daca UNEORI nu sunt CHIAR de aceeasi parere), si inca niciodata n-am constatat (nu tin minte sa se fi intamplat vreodata) ca parerile mele sa fie in totala contradictie cu cele enuntate de dumneata.
Cand "te" citesc in general te admir, uneori ma incrunt, da' nu tin minte ca vreodata sa-mi fi dorit sa "sar" vreo postare de-a dumitale, asa cum - din pacate - mi s-a intamplat cu postari ale altora. Doar ca CEVA - nu stiu ce - din atitudinea dumitale ma face sa nu doresc - sa nu-mi vina - sa glumesc cu dumneata sau sa ma "apropii" mai mult de dumneata in vreun ALT fel, asa ca te admir "mai de la distanta" (de parca n-am fi SI ASA destul de "la distanta" unii de altii)!
Cu alte cuvinte, faci parte dintre oamenii pe care imi e drag sa-i "ascult", chiar daca eventual nu simt nevoia (dorinta) sa le dau replica.
Da' las' c'-o sa ma "corectez" si o sa incep sa te tachinez oleaca si pe dumneata, doar-doar s-o mai "dezgheta" nitel "atmosfera"!


Luati-o daca vreti ca pe o gluma, dar stilul meu nu prea este "de admirat" ... cei apropiati mie m-au poreclit panzerschokolade, bine de avut aproape, dar contraindicat de imitat :)) Probabil mi se trage de la carentele educationale din copilarie

Am observat totusi o ontradictie, nu vreti sa glumiti dar (parca) m-ati tachina nitel .Nu stiu cum vine asta. La mine sunt sinonime, iar "dezghetul" acela ma duce mai degraba cu gandul la o butelie ..nu la omuletul mic si sensibil care sunt in realitate.


Acu' IN SFARSIT am inteles: "omuletul mic si sensibil" "panzerschokolade"! Numai legatura omuletului in cauza cu butelia si cu dezghetul imi este inca o enigma, da' mai cercetez subiectul. Poate mai primesc vreun hint? (butelie de 0,7 l? sau de aragaz?)
Iar de imitat nici nu fusese vorba! Va facuse cumva impresia ca as fi incercat sa fac asa ceva?


Cred ca e mai buna interpretarea ta decat sensul real al ciocolatei, tancului si a omului "mic" .....Doamne fereste de imitat! Never ever

Raporteaza abuz de limbaj
2 > 1
VictorCh

1019 mesaje
Membru din: 9/06/2009
Oras: Timisoara

Postat pe: 23 August 2009, ora 21:02



"
Acu' IN SFARSIT am inteles: "omuletul mic si sensibil" "panzerschokolade"! Numai legatura omuletului in cauza cu butelia si cu dezghetul imi este inca o enigma, da' mai cercetez subiectul. Poate mai primesc vreun hint? (butelie de 0,7 l? sau de aragaz?)
Iar de imitat nici nu fusese vorba! Va facuse cumva impresia ca as fi incercat sa fac asa ceva?


Cred ca e mai buna interpretarea ta decat sensul real al ciocolatei, tancului si a omului "mic" .....Doamne fereste de imitat! Never ever
"

Au trecut deja peste patru decenii de cand am invatat (timp de vreo juma' de an) germana, si vreo trei de cand n-am mai prea avut de loc (echivocul exprimarii este intentionat) ocazia sa o folosesc in mod activ, iar pasiv - doar foarte rar si putin. Dar, din vestigiile ramasitelor (!): "panzer" inseamna "tanc", nu "blindaj" (sau - eventual, ca arhaism - "armura"? (tancul ESTE intotdeauna - prin definitie - blindat, dar nu orice blindaj este aplicat pe un tanc, si eu intelesesem cuvantul compus drept "ciocolata blindata").

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

955 mesaje
Membru din: 5/06/2009
Postat pe: 24 August 2009, ora 14:52

De la: victorch52, la data 2009-08-23 21:02:01Au trecut deja peste patru decenii de cand am invatat (timp de vreo juma' de an) germana, si vreo trei de cand n-am mai prea avut de loc (echivocul exprimarii este intentionat) ocazia sa o folosesc in mod activ, iar pasiv - doar foarte rar si putin. Dar, din vestigiile ramasitelor (!): "panzer" inseamna "tanc", nu "blindaj" (sau - eventual, ca arhaism - "armura"? (tancul ESTE intotdeauna - prin definitie - blindat, dar nu orice blindaj este aplicat pe un tanc, si eu intelesesem cuvantul compus drept "ciocolata blindata").



Nu mi-a trecut prin cap o astfel de explicatie. La capitolul tehnica militara sunt in afara temei. Dupa cum ar spune Linda , ciocolata asta tine de alchimie. Hai sa inchidem subiectul ca oricum am vorbit prea mult.

Raporteaza abuz de limbaj
2 > 1
Pagini: << 17 18 19 20 21 Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului subiect liber cea mai frumoasa "compunere"
Mergi la: