back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Subiect liber cea mai frumoasa "compunere"

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 11:10

De la: linda, la data 2009-04-14 17:21:56tovarasu', tovarasu' invatator!!!

si cum verificati autenticitatea? ca or sa vina multi epigoni cu de-alea "copy/paste" sa ne boicoteze noua sansele, astora intr-adevar "preparati"...

ai!? cum o sa faci?

Linda...apropos de copy-paste...e deja unu aici, se baga in seama aiurea cu ce ziceai tu, ca mintea nu-l duce. Tu cand scrii?


linda

1592 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Constanta

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 12:51

@harlequin

hai mai, rautate mica, lasa ranchiuna deoparte ca n-ai sufletul asa de rau cum vrei tu sa para..

si-apoi, e fratele lui greenie , o accepti pe ea, ii accepti si familia, ca asa-i frumos.

in legatura cu "compunerica" mea, am s-o redactez diseara, nu de alta dar nu stiu ce ton sa-i dau: trist sau glumet... asa ca, dupa administrarea unei usoare doze din excitantul alcoolic de care vorbeam, voi vedea care dintre stari va prevala: de veselie sau de amaraciune...

app: mi-au placut toate care s-au postat


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 13:15

De la: linda, la data 2009-04-15 12:51:28@harlequin

hai mai, rautate mica, lasa ranchiuna deoparte ca n-ai sufletul asa de rau cum vrei tu sa para..

si-apoi, e fratele lui greenie , o accepti pe ea, ii accepti si familia, ca asa-i frumos.

in legatura cu "compunerica" mea, am s-o redactez diseara, nu de alta dar nu stiu ce ton sa-i dau: trist sau glumet... asa ca, dupa administrarea unei usoare doze din excitantul alcoolic de care vorbeam, voi vedea care dintre stari va prevala: de veselie sau de amaraciune...

app: mi-au placut toate care s-au postat



de abia astept


sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 13:27

hai HAPS! DMARK! TINUOTIN! MIKIDUTZA! APROV! DARIA! LINDA! si pe toti cei care i'am omis......... va asteptam

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 13:36

De la: Greenie, la data 2009-04-15 13:27:17hai HAPS! DMARK! TINUOTIN! MIKIDUTZA! APROV! DARIA! LINDA! si pe toti cei care i'am omis......... va asteptam


diseara o sa bag si eu sper. acum am plecat.

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 14:15

Rest In Peace N0riel.hi5.com

Raporteaza abuz de limbaj
Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 14:19

Rest In Peace Noriel :: Jurnal
Profil | Prieteni | Fotografii | Carnet | Jurnal | Grupuri | Aplicaþii
Esti de`al nostru ?!?
Cele mai recente intrãri (Vizualizeazã tot)
» Esti de`al nostru ?!?
» melodie despre viata
» ai em uat ai em
Esti de`al nostru ?!? partajare e-mail
21:38

"Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2007 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele si vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinselea", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere. Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.

Intre timp, ne consolam cu inghetata Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.
Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson , si Backstreet Boys , si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Beyonce. Am citit "Licurici", "Pif" Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata ...si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi. Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.

Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti" sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?"... ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat
pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".
Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"..."

…si daca-ti amintesti de toate astea, atunci cu siguranta esti DE-AL NOSTRU!



__________________
Cu Dumnezeu inainte!
_____________________

Raporteaza abuz de limbaj
Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 14:21

asta ca sa nu mai avem vorbe despre provenienta acestei povesti,este scrisa de mine in anul 2007 si preluata de nepotul meu in jurnalul lui de pe hi5,cu doua saptamani inainte de a muri[pt.toti carcotasii]

Raporteaza abuz de limbaj
Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 21:27

Culori din vremuri imemoriale, cu parfum de tei si gust amar de matisori salbatici atarnand firav de gandurile noastre...Cate amintiri, mergand chiar pana la plopii fata sot, dar nu ai lui Eminescu, ci ai mei...Se vede vag o umbra stravezie, ce pare ca este si totusi nu, se aude un raset de copil zglobiu, poate chiar putin zbanghiu, alergand cu bratele deschise catre ce?...Catre viitor sau catre trecut,si...de unde vine muzica, e un cor de ingeri sau e glasul mamei?...Mama mea, doi ochi negri precum carbunele, doi ochi care iti patrundeau pana in adancuri, doi ochi care te mangaiau cu atata caldura incat soarele parea de gheata, si mana, mana mereu aspra de atata munca, de atata grija de a mangaia si fara sa mangaie, si..."unde esti? Hei, unde esti copila?!"...Se aude din nou un raset de copil...intorc incet, incet capul, sa nu cumva sa-l sperii...nu, nu sunt eu, dar cine?! Cine indrazneste sa-i tulbure linistea?...O pasare trece in zbor planat peste umbra ei si peste lacrimile mele...ma intorc in mine si...plang...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 21:34

Harlequin, multumit?...
"Povestea" nu a fost nici cu feti frumosi, nici cu barbati, am fost doar eu si...mama!
Iar ca incadrare in "tema"...numara randurile!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
linda

1592 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Constanta

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 21:48

Pe la 1979, la vremea cand strugurii dadusera deja in parg, doi tineri “fugiti” impreuna de la tara la oras, se pregateau sa primeasca in camaruta lor inchiriata, miracolul vietii... care miracol se intruchipa gingas dar in acelasi timp semet, intr-o mogaldeata cu chip si asemanare de pui de om, cu degetzele rasfirate-n vant, gata sa apuce umbrele care i se plimbau prin fata ochilor “de lapte”... Fericirea si veselia era cu atat mai mare cu cat odorul reusise sa castige lupta pentru supravietuire care dura de mai bine de o luna de zile prin incubatoarele spitalului judetean c-ta.

Nu stia atunci ce inseamna viata, poate de-aia se si agatase de ea cu atata vitejie.

Anii s-au scurs, unii pe nesimtite chiar, “minunea” a crescut... si prima dezamagire majora a aparut si ea: “io si tac-tu, am vrut sa iesi baiat, mama...”

asa sunau cuvintele care-i fransesera pentru prima oara inima; aceleasi cuvinte e posibil sa-l fi maniat oleaca pe Maestru, deoarece in incercarea de a impaca si capra si varza le-a dat un copil cu trup de fata si suflet de baiat... la intrebarea “dar de ce m-ati vrut baiat?” a venit replica

“pt ca fetele se chinuiesc mai mult”... (???)

Progenitura a cunoscut o traiectorie scolastica mai mult decat satisfacatoare, iar realizarile cresteau direct proportional cu mandria parintilor care din cand in cand o mai laudau la rude sau vecini veniti in vizita. Toate astea spre vizibila jena a copilului, care, de o timiditate excesiva, cauta locurile ferite din casa pentru a se ascunde de babele ce-o trageau de obraji energic, enervant si cu nesat...cica “din dragoste”. Cred ca aceleasi babe l-au proorocit pe Mircea Radu bre....

Avea 15 ani cand a incercat primul sarut “cu limba”...ihhh...evenimentul cu cel mai ridicat grad de scarboseala de pana atunci. A lasat-o balta vreun an jumate si a repetat experienta... de data asta, o data cu sarutul se pricopsise si cu un permanent zambet angelic pe fata. A trecut chiar mai departe, desi avea in minte cuvintele maica-sii:
“-vezi, ca daca faci prostii, se cunoaste dupa cum mergi!”
-cum adica?
-adica o sa mergi mai cracanata”.
(a-ha! Bine ca stiu..)

In incercarea de a nu da de banuit, de la o vreme incepuse sa tina picioarele suspect de apropiate cand mergea, motiv care ridicase deja semne de intrebare... asta, plus cateva vanatai supte de pe gat in forme diverse si culori de intensitate variata. Rusinoasa concluzie se trasese deja: nu mai e fata mare!A urmat o luna de tacere in casa si sapte ani ca ei sa se obisnuiasca cu relatia pe care o ea a avut-o cu “defloratorul”. Cand s-au obisnuit, s-a terminat si relatia...

Fu ce fu si se facu la un moment dat ca termina apoteotic si facultatea “scoala buna, cu oportunitati”, dupa spusele cuiva. Numai ca entuziasmul i s-a pleostit cand a vazut ca dupa licenta obtinuta cu nota mare, nimeni nu i-a asternut niciun covor rosu in fata si nici n-a curs cu oportunitati de angajare asa cum isi imagina ea...

De aici a inceput si lupta cu viata: doua joburi total nesatisfacatoare si tot atatea iubiri zbuciumate. Satula sa-si tot faca socoteala banilor pe degete, dezgustata de faptul ca in ciuda eforturilor nu reusise sa-si cumpere un amarat de calculator, dezamagita la vederea casei in care toate erau vechi de cand “se luasera” ai ei, i se naste falnic in minte... ideea de a pleca in lumea larga. Zis si facut.

Dupa o depresie crunta care s-a intins pe durata a vreo 3 luni, cu senzatii de sufocare, nopti si zile scaldate-n siroaie de lacrimi care ardeau obrazul, si-a revenit! Mai puternica, mai inteleapta si mai femeie ca niciodata...in ziua in care a constientizat renasterea, si- a facut si o poza ca sa imortalizeze momentul pentru “eternitatea” zilelor ei...

Drumul printre straini i-a biciuit sufletul ...atunci cand mergea pe strada si un mos libidinos, la vreo 120 de kile, cu o spuma vascoasa si scarboasa in colturile gurii i-a zis “vino cu mine, iti dau 500 de euro”, bleahhh .....atunci cand suna acasa si vorbea doar un minut jumate ca sa n-o innece plansul, atunci cand a aflat ca pe mama ei o luase salvarea, dar ei nu i-au spus nimic ca sa nu se ingrijoreze, atunci cand spunea ca e romanca si declansa reactii care de care mai pitoresti in sensul negativ. Cu toate astea, spiritul patriot n-a lasat-o sa se dea drept “apartinatoare la alta natie” cum faceau altii si a inceput sa povesteasca despre istoria cu Stefan cel Mare si Mihai Viteazul, despre Henri Coanda, despre albastrul de Voronet, despre Nadia Comaneci si Hagi, despre copii minune care sparg codurile NASA, etc...

N-a mers. Vipera din ea s-a nascut cand a auzit pt a nu stiu cat-a oara: “da, poate... dar chiar si asa o sa ramaneti o natie de curve, hoti, violatori si criminali”. S-a inrait incet, dar adanc si de atunci cand mai primea vreo propunere indecenta de la vreun scarbos, raspundea:

“sunt romanca... si barbatul meu ar in stare sa faca o crima fara sa-i para rau nicio secunda de lacrimile lu’ ma-ta”..si ar mai fi exemple rauri-rauri..

Insa pentru toti ratatii ignoranti carora le-am invatat limba nestudiata la scoala si in trei luni de zile scriam mai bine decat 80% din ei, as vrea sa fac o dedicatie: se numeste “mesaj pt europa” + inca vreo doua trei melodii cu “dat la ... “. Ma opresc in punctul asta... daca mai povestesc, ma apuca nervii si mai tare. Mare parte din ce am scris aici,nu va mai fi comentata vreodata.

“pentru ca fetele se chinuiesc mai mult”
mama mea, draga de ea... mi-as fi dat un sfert din viata sa nu se fi imbolnavit... uitandu-ma peste umar inapoi pe parcursul a vreo 10 ani de zile, amintindu-mi prima palma luata de la vreo “iubire” sau balta de sange in care o alta “iubire” m-a lasat pe motiv de gelozie oarba, de la mosul de pe palier ce ma strangea in brate si ma pupa “prieteneste” cand aveam 11 ani, pana la mosii care inca-si scrantesc retina si carora li se innoada balele in barba cand se uita la cwru’ meu, de la zarzavagii din piata cu “manca-ti-as p***a ta” si pana la domnii intelectuali si “manierati” care mi-au propus “relatii discrete” ....a inceput sa se formeze o parere.

Gata cu trecutul, ce-a fost, a fost ...deci, sa privesc putin si spre viitor: n-am copii, asa ca urmeaza o nastere, sau doua, cate va vrea D-zeu o sa am si eu un sot care poate sa fie un om bun sau vreun dement care o sa ma bata si-o sa ma insele, depinde de noroc... cine va spune ca gandul atrage fapta, in cazul asta sa ma scuteasca... dar oriunde as privi, in fata sau in spate...avea dreptate mama.




linda

1592 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Constanta

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 21:53

Scuze daca am pierdut coerenta la un moment dat.

Scuze pentru cine s-a plictisit.

Scuze ca am ocupat atata loc.


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 22:39

hai sa bag si eu o poveste ( nu de alta dar m-a certat Greenie pe alt topic ): fara falsa modestie, avand o cultura cinematografica deloc neglijabila, am retinut cateva fraze din filme. dar un mi-a ramas bine intiparit in minte :
“-Ce iti doresti cel mai mult pe lumea asta ?
-Sa am puterea sa accept cat mai usor lucrurile pe care nu le pot schimba !”

De acord cu cei care spun ca viata e frumoasa si trebuie traita la maxim in orice conditii.
Dar in viata mai ai parte si de dezamagiri. Poate ti-ai propus sa ajungi, avocat sau doctor . Ai reusit : bravo tie ! N-ai reusit, accepta situatia si ia-o de la capat (sau mergi mai departe, de la caz la caz).
Esti indragostit de-o tipa care nu te vrea pentru nimic in lumea asta ? Accepta situatia si incearca la alta.
Dupa 15 ani ce casatorie te desparti de sotie. Ce faci ? Te arunci de pe bloc ? In nici un caz. Accepti situatia si iti vezi de viata mai departe.

A nu se intelege gresit. Nu spun ca daca nu-ti iese ceva din prima lasa-te batut si apuca-te de altceva. Ambitia e buna. Doar ca sunt unele momente in viata cand un om trebuie sa realizeze ca poate nu o sa reuseasca sa faca tot ce si-a propus. Si puterea de a accepta lucrurile care nu pot fi schimbate ptr mine e unul dintre cele mai de pret consolari, mai buna decat orice consolare venita de la parinti sau prieteni.

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 02:42

dragii mei, Harlequin o sa fie foarte curios si nerabdator sa citeasca povestile fiecaruia dintre voi (si inca ii mai asteptam si pe urmatorii, totodata, eu zic ca vor fi binevenite si restul compunerilor,pt ca aveti dreptul la MAXIM 2 din cate a mentionat el...)

Pana una alta, am sa adaug eu cateva cuvinte..
cuvinte de multumire, cateva urari care vin din suflet, si care va transmit cele mai frumoase ganduri DE ACUM INCOLO...
Pt ca sunteti oameni minunati care ati trait atatea experiente si intamplari, cate stele sunt pe cer intr'o seara de vara senina, si ele continua sa apara chiar si dupa ploaie, si dupa curcubeu... si in ochii nostrii cand suntem indragostiti de viata. si atat.
Pt ca sub toate aspectele vietii, si sub formele inimaginabile aratate de'a lungul timpului, noi nu am mai fi oamenii care suntem acum, daca nu am fi trait toate cele de pana acum.
Te gandesti asa, ca daca nu ti se intampla un lucru, sau nu ai fi intalnit o persoana anume in trecut, intr'o oarecare circumstanta, ori nu ai fi ajuns aici pe forum, aici, cu viata ta, fie totul s'ar fi intamplat la fel dar ar fi denaturat intreg sirul de intamplari.Pentru ca nu ai voie sa fii un om mort, nu ai voie ca in fiecare dimineata sa te trezesti cu un chef de somn imposibil de stapanit. Sa nu te imbraci in negru fiindca esti in doliu dupa persoana din tine, sau dupa persoana care ai fi putut fi. Pt ca totul a fost exact la locul lui, ca tu sa devii omul care esti acum. Un om iubit!
Deci, draga Linda, daca te nasteai baiat, ti'ar fi fost mult prea simplu de la bun inceput, pt ca ai fi pornit pe premisa ca totul ti se cuvine, prin urmare, trebuie sa iei si sa ti se dea.
Dar parintii tai, si in special mama ta, te'a crescut bine, ti'a dat nu doar viata, ci putere si vointa de a trece peste orice greutate ai avea, prin ambitie si perseverenta! Siguranta persoanei din oglinda te'a mentinut atata timp si inca mult timp de acum incolo ...
Daria mea, idolul mamei tale, este reprezentat de cea mai fermecata femeie din lume. Culorile pe care i le'ai dat descrierii EI, m'au dus in cu totul alte timpuri, cand nimic din toate asta nu existau, nici noi, nici yuppy (mai ales yuppy), nici tramvaie innecate in tristetea oamenilor de zi cu zi, in super-hiper-marketurile aglomerate in orisice zi din an, in politica si economie, si... cand oamenii mai aveau inca un suflet vesnic tanar si imprastiau celor dragi fericire peste ei ca acel curcubeu ce se revarsa (acum, doar de cateva ori pe an) peste noi intr'o zi cu ploaie calda (si sa nu ma intrebati de ce iubesc ploaia si vremea intunecata, si fulgerele si norii mei pufosi de vatadezahar :) Sa fii generos si simplu.
pt ca noi am uitat atat de multe aspecte ale vietii asteia, incat i'am dat cu totul o alta forma de aproape un veac. Existenta noastra pe pamant e sa ardem tot ce'i bun din noi, pt a le merge mai bine urmasilor nostrii. si sacrificiul va ramane etern in sufletele noastre (dupa cum spunea cineva drag, in cuvintele sale calde si pline de speranta)
Minunea pe care o asteptam cu totii se afla chiar in jurul nostru, dar ma intreb, de ce deseori suntem atat de orbi incat sa nu ne putem lasa liberi inima in timp ce sufletul ramane intotdeauna cu noi? Ea nu ar trebui tinuta inchisa, ci lasata sa respire fericire, dragoste, impacare, iubire, si tot ce'i mai bun pe lume..
Va doresc dragii mei, sa ne pastram sufletele curate si sa zambim vietii care ni se arata, pentru ca nu e a noastra, este a copiilor nostrii, si lor trebuie sa le fie cu mult mai bine!

Pentru ca ceea ce e mai fantastic este ca viata continua.

Ah, si altcineva mai spunea ceva: "puritatea e un defect intr'o lume in care normalitatea presupune sa fii jigodie" . Dar oare lucrul asta sa fie cel care ne face sa traim pt trecut si nu pt ce va putea fi?

Eu cred ca toti credem in Putere. in Puterea care se asemenea cu lucrul la care majoritatea nu se gandesc, pana nu o mai au...
Fie ca e puterea politica asupra multora, sau influenta unui iubit asupra unei singure persoane... toti vrem ceva putere in vietile noastre, si numai pt a putea alege..
Da, sa fie fara optiuni, sa te simti fara putere, ei bine, se asemenea mult cu ... a fi singur.
Si oare asta, noi nu vrem..

Raporteaza abuz de limbaj
teddy09

21 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 07:57

Unul sau mai multe sujecturi abordate?
e stil? Comic, de 'coracon', bascalie, tehnic, gazetaresc, sau liber.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 08:02

De la: simpluion, la data 2009-04-16 07:57:46Unul sau mai multe sujecturi abordate?
e stil? Comic, de 'coracon', bascalie, tehnic, gazetaresc, sau liber.


Maxim doua "compuneri", subiect la alegere...eventual ce simti in momentul respectiv...Cate "sujecturi"...nu s-a specificat!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Fosta membra 9am.ro

2 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 08:36

imi place subiectul. postez si eu ceva ce am scris pe blogul meu. sper sa va placa :)
...statea in fata calculatorului , aproape beat de somn si plictis, cu gandul imprastiat in mii de directii reusind aproape din reflex sa rasfoiasca tot felul de fisiere de pe ecranul calculatorului, cand deoodata se opri la o imagine...o imagine care ii dadu impresia unui conglomerat de amintiri pe cat de vechi pe atat de vii in memorie. primul gest a fost un suras,hmm.. cat timp s-a scurs din clipa imortalizarii acelui moment, cate momente importante s-au petrecut in firul vietii . al doilea gest a fost de cuprindere a unui sentiment de tristete,de melancolie coroborat cu o oarecare invidie ...ce lipsit de griji era personajul din poza, cat de mult se putea vedea relaxarea provocata de aerul pe care il respira... dar invidia a disparut,la fel si melancolia , in schimb le-a luat locul dorinta de a retrai acele momente, de a-si imagina dialogurile purtate atunci cu prietenii cei mai apropiati ... intr-o clipa a fost cuprins de fumurile imaginilor fetelor cunoscute care se roteau si se roteau imprejur..ceata devenea din ce in ce mai mult ceva concret , isi aducea aminte culorile,mirosurile, cuvintele prindeau glas,le putea auzi...ploaia care cadea nemilos pe pervazul din dreptul ferestrei facuse ca ceata sa se ridice si iar ii aparu in fata ochilor imaginea aceea. cat calm,cata perfectiune... din nou,tristete.nu mai e asa ,nu mai are cum sa fie... drumurile intersectate o data s-au despartit, luand fiecare o cale necunoscuta , dar asta nu inseamna ca nu o sa se mai intersecteze... iar un suras;poate ca asa va fi...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 09:12

De la: Giulio, la data 2009-04-16 08:36:10imi place subiectul. postez si eu ceva ce am scris pe blogul meu. sper sa va placa :)
...statea in fata calculatorului , aproape beat de somn si plictis, cu gandul imprastiat in mii de directii reusind aproape din reflex sa rasfoiasca tot felul de fisiere de pe ecranul calculatorului, cand deoodata se opri la o imagine...o imagine care ii dadu impresia unui conglomerat de amintiri pe cat de vechi pe atat de vii in memorie. primul gest a fost un suras,hmm.. cat timp s-a scurs din clipa imortalizarii acelui moment, cate momente importante s-au petrecut in firul vietii . al doilea gest a fost de cuprindere a unui sentiment de tristete,de melancolie coroborat cu o oarecare invidie ...ce lipsit de griji era personajul din poza, cat de mult se putea vedea relaxarea provocata de aerul pe care il respira... dar invidia a disparut,la fel si melancolia , in schimb le-a luat locul dorinta de a retrai acele momente, de a-si imagina dialogurile purtate atunci cu prietenii cei mai apropiati ... intr-o clipa a fost cuprins de fumurile imaginilor fetelor cunoscute care se roteau si se roteau imprejur..ceata devenea din ce in ce mai mult ceva concret , isi aducea aminte culorile,mirosurile, cuvintele prindeau glas,le putea auzi...ploaia care cadea nemilos pe pervazul din dreptul ferestrei facuse ca ceata sa se ridice si iar ii aparu in fata ochilor imaginea aceea. cat calm,cata perfectiune... din nou,tristete.nu mai e asa ,nu mai are cum sa fie... drumurile intersectate o data s-au despartit, luand fiecare o cale necunoscuta , dar asta nu inseamna ca nu o sa se mai intersecteze... iar un suras;poate ca asa va fi...



Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
adnana_yuppy

510 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 09:15

Cu siguranta vi s-a intamplat si voua, cel putin odata in viata, ceea ce este relatat in povestea de mai jos.

"Cate se pot intampla pornind doar de la, atingerea a doua maini.
Timida si tacuta, dar increzatoare in farmecul ei, noaptea isi face aparitia acoperind treptat ziua ce se lasa invaluita de intunericul fermecator al noptii, luminata doar de o luna si mii de stele, care asteapta cu nerabdare, parca, sa isi etaleze frumusetea si stralucirea lor inconfundabila.

Misterul nopti este invaluit de doua maini ce se ating, lasand in urma lor o tacere profunda, o tacere invadata de zgomotul fiorilor care parca au pus stapanire pe trupurile celor doi. Fiori care vor sa evadeze. Fiori care iti dau sentimentul adolescentin, sentiment care iti permite sa visezi cum atingi stelele, sentiment care te inalta pana la nori, sentiment care iti permite sa muti muntii din loc.

E de ajuns o simpla atingere, pentru ca viata ta sa capete un nou sens, o noua forma, o noua dorinta, care sa te faca sa te dedici in permanenta realizarii si implinirii ei.O noua viata in care tot ce conteaza sunt acele doua maini.
Cu o simpla atingere suntem in stare de trairi care ne urca pana la cele mai inalte culmi ale extazului. Suntem in stare sa transmitem si sa primim emotii, fiori si sentimente, ce ne inalta sufletul. Sentimente ce ne fac sa ne dorim sa fim mai buni, mai onest si mai curati, lucruri pe care nu credeam ca suntem in stare sa le traim, si sa le oferim.

Descoperim sentimente noi, nedescoperite pana atunci, sau redescoperim sentimente de mult apuse undeva intr-un colt al sufletului, al inimii noastre, sentimente pe care am uitat sa le “hranim”, sentimente care ne incalzesc sufletul inghetat de rautatea ce ne inconjoara.

Doua maini, o singura atingere, ocrotita de noaptea ce o vegheaza, ca un luceafar nestins".


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 09:21

Pt Adnana
Daca am voie sa votez deja, de la mine ai un "10 cu felicitari!"!


www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
adnana_yuppy

510 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 09:23

De la: daria_ta, la data 2009-04-16 09:21:05Pt Adnana
Daca am voie sa votez deja, de la mine ai un "10 cu felicitari!"!

Multumesc frumos

Raporteaza abuz de limbaj
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 09:52

Adnana, povestea este scrisa de tine? sau de un alt fel de Luciferita?

Raporteaza abuz de limbaj
dorucomanici

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 09:56



vacanta la bunici


Totul se petrecea intr-o zi frumoasa de vara intr-un orasel de provincie.Dis de dimineata impreuna cu fratele meu si bunicul am plecat la adunat de ciuperci.Mergand prin padure la un moment dat se aude un tipat de animal care parca cerea ajutorul.
Bunicul nostru se indrepta spre acel loc .Un pui de caprioara prins intr-o cursa pusa de braconieri cu siguranta.Privirea lui parca cerea ajutorul.Fara sa stam pe ganduri il eliberam ,dar nu putea merge pentru ca avea piciorul rupt.Bunicul nostru un om destoinic,Dumezeu sa-l odihneasca il lua in brate si ne spuse:
- copii ,adunatul ciupercilor consider ca este mai putin important decat viata acestui animal care este in pericol.Cu hotarare lua animalul in brate ca un om destoinic ce a luptat pe doua fronturi in al doilea razboi mondial si ne indreptam spre casa.
Cum ajungem acasa bunicul prgati doua atele ,o banda elastica ,infasura bine piciorul,dupa care ii improviza repede un adapost.
Puiul de caprioara avea ochii umeziti si o privire atat de blanda de parca ne multumea.
Dupa cateva zile deja avea un nume ,,Mirosel''.Bucuria noastra era sa mergem sa-l mangaiem si impreuna sa ne jucam.Recuperarea piciorului rupt a fost de 4 saptamani,dar bunicul a avut mari probleme cu autoritatile comuniste din aceea vreme.A fost dus la sediul de Politie si a incercat sa explice ca nu si-a dorit sa faca decat o fapta buna,dar sistemul a fost asa de dur incat au l-au tinut in arestul Politiei 48 de ore fiind considerat un braconier(toate explicatiile date au fost de prisos).Parca toate astea nu au fost de ajuns au vrut sa ridice puiul de caprioara(probabil sa ajunga pe masa unui politist).
Bunicul s-a impotrivit si sub nici o forma nu la dat pe Mirosel.
Dupa 5 saptamani bunicul mergea zilnic in padure pana a descoperit un loc in care cateva caprioare veneau sa se adape.
Intr-o dimineata impreuna cu bunicul am fost am asteptat cand celelate caprioare veneau la izvor sa se adape si l-am eliberat pe Mirosel.Copii fiind ii spuneam bunicului sa-l dea pe Mirosel autoritatilor sa nu mai aiba atatea probleme.Raspunsul lui a fost clar:
Cand am vazut puiul ranit m-am gandit la doua lucruri
-In primul razboi mondial parintii mei au murit in bombardament amandoi cand eu aveam numai un an si o matusa mi-a intins mana si ne-a crescut.
-In al doilea rand am fost ranit si un camarad m-a dus in spate peste 4 km (eu il rugam sa se salveze el si sa ma lase acolo).
-Tineti minte copii :in viata e important sa fi solidar cu absolut tot ce ne inconjoara.

Cam asta a fost marea mea compunere.

Raporteaza abuz de limbaj
adnana_yuppy

510 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 09:59

De la: Greenie, la data 2009-04-16 09:52:16Adnana, povestea este scrisa de tine? sau de un alt fel de Luciferita?

Cu siguranta este scrisa de mine.

Raporteaza abuz de limbaj
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 10:01

De la: adnana, la data 2009-04-16 09:59:15
De la: Greenie, la data 2009-04-16 09:52:16Adnana, povestea este scrisa de tine? sau de un alt fel de Luciferita?

Cu siguranta este scrisa de mine.



Raporteaza abuz de limbaj
filipov_alexandru

471 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 10:03

De la: harlequin, la data 2009-04-14 20:45:34Dasca, am avut o discutie pe mess cu cineva acum, o femeie, care mi-a confirmat ce spui tu mereu despre femei, bataia de joc pe care tu le-o aplici, cand le faci vaci, cwrve, cand le-o bagi in gura si ele dorm, ghici ce? ele te gasesc simpatic. E adevarat ca poate le-ar deranja sa AUDA ce le spui tu, dar aici pe forum e atat de placut...si cine poate crede ca un tip atat de debil cum pari tu ar putea sa existe in realitate...si pentru asta iti multumesc mult de tot. Nu stiu daca vei citi mesajul asta vreodata, dar ai cuvantul meu de onoare ca am sa incerc din rasputeri sa fiu in viata reala asa cum esti tu si aici pe forum si in viata reala. Repet, nu e urma de ironie in ce spun, dreacu sa ma ia.


Abia acum ti-ai dat seama? Femeile sunt masochiste din nastere

Raporteaza abuz de limbaj
adnana_yuppy

510 mesaje
Membru din: 3/02/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 10:08

De la: mikydutza, la data 2009-04-16 10:03:56
De la: harlequin, la data 2009-04-14 20:45:34Dasca, am avut o discutie pe mess cu cineva acum, o femeie, care mi-a confirmat ce spui tu mereu despre femei, bataia de joc pe care tu le-o aplici, cand le faci vaci, cwrve, cand le-o bagi in gura si ele dorm, ghici ce? ele te gasesc simpatic. E adevarat ca poate le-ar deranja sa AUDA ce le spui tu, dar aici pe forum e atat de placut...si cine poate crede ca un tip atat de debil cum pari tu ar putea sa existe in realitate...si pentru asta iti multumesc mult de tot. Nu stiu daca vei citi mesajul asta vreodata, dar ai cuvantul meu de onoare ca am sa incerc din rasputeri sa fiu in viata reala asa cum esti tu si aici pe forum si in viata reala. Repet, nu e urma de ironie in ce spun, dreacu sa ma ia.


Abia acum ti-ai dat seama? Femeile sunt masochiste din nastere

Da ai dreptate, suntem masochiste dar DOAR ATUNCI cand ne epilam cu ceara.


marijuana

17 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 10:12

sh povestea incepe aja...voia sa plece tocmai atunci cand el se apropia d usa,simtea cum inima ii batea din ce in ce mai tare,iar teama ii cuprindea intrega faptura.el se apropia cu pasi repezi sh maruntsi,emanad furia sh dorinta de a ucide din nou,in aer simtindu`se o tensiune apasatoare.purta o pelerina galbena sh bocanci negri d piele.in mana tsinea un topor plin d sange sh o cauta disperat cu privirea p ea.Maria cauta o cale d a scapa din acest loc bantuit d amintiri dureoase.se apropie d fereastra,vrand sa sara,dara ceva parca o oprea,ca sh cum ar fi fost scris undeva ca urma sa isi piarda viata aici,acum,singura,izolata d lume,fara a avea dreptul macar la o ultima dorintza.Ganduri peste ganduri ii navaleau in minte sh regreta ca se despartise d catalin sh ii refuzase mamei sale sansa d a`i spune adevarul..cata dragoste ii purtase lui sh nu intelegea cum d el voia sa o ucida,nu stia ce facuse..in fata lui,ea reprezenta doar o floare,ce in curand urma sa se ofileasca.Nimeni nu stia ce e in sufletul lui sh d unde aceasta dorinta d a`si ucide sotia,pers cu care isi impartise jumatate din viata.El o privea...ea il privea...lacrimi reci ii scaldau obrajii Mariei,regretele ca l`a iubit candva ii intunecau gandirea...El ridica toporul,o lovi..cazu jos lipsita d viatza,fara miscare...moarta.O lua in brate sh o stranse puternic,zicandu`i la ureche:imi pare rau,te`am iubit,te iubesc sh te voi iubi mereu...Apoi,lua cutitul sh sh`l infipse in inima,o privi pentru ultima data sh cazu langa ea....in jur numai sange....the end!! ce minte diabolica am

Raporteaza abuz de limbaj
filipov_alexandru

471 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 10:12

De la: daria_ta, la data 2009-04-14 22:50:22
De la: Greenie, la data 2009-04-14 22:44:42te'a auzit draga Daria! si il astept sa vina sa ma ia pe sus, in brate si sa'mi spuna ce mult i'am lipsit cat timp am fost eu sus prin nori..


Sa vina, desi...nu stiu daca va tine cont de parerea mea...
Oricum, sper sa stie ce are langa el, si sa te faca sa plutesti mereu, fara ploi, fara furtuni, fara...teama! Sa vina si sa te duca sus, deasupra norilor, dincolo de orice nemarginere imaginabila!...


Ati inceput cu dragoste si nori de vata de zahar....deja mi-e dor de dasca

Raporteaza abuz de limbaj
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 10:14

Buna dimineata! Bravo pentru toti. Vreau sa va intreb ceva...de ce noua, cand ni se cere sa fim sinceri, sau sa inventam ceva, e o unda de tristete in ceea ce scriem, zicem? Ar trebui sa umblam la treaba asta, de ce sa fie prima stare care iti iese in cale-melancolia? Sunt frumoase scrierile voastre, uitati de reguli si scrieti, asterneti-va aici gandurile...Asteptam

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului subiect liber cea mai frumoasa "compunere"
Mergi la: