back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Subiect liber cea mai frumoasa "compunere"

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 17:11

deci...asa cum ar spune titlu, maxim 20 de randuri, minim 10. Subiecte admise :Femei , Barbati, ( ca deh...) masini, idile pentru pietre pretioase, cwrve, planuri de viitor, lucruri fwtute, scandaluri, bauturi. V-as ruga sa respectati regulile, stiu ca va place Kackatii bolnavi nu au ce sa caute, stiu ei cine. Restul hai, sa va vedem talentul. Nu de alta, dar eu sunt impresar si poate mai fac si eu un ban cinstit. Aaaa, sa nu uit, nu avem voie sa postam mai mult de 2 compuneri de fiecare, deci alegeti-le cu grija


Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 17:14

care este premiul????? mereu exista un premiu!


linda

1592 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Constanta

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 17:21

tovarasu', tovarasu' invatator!!!

si cum verificati autenticitatea? ca or sa vina multi epigoni cu de-alea "copy/paste" sa ne boicoteze noua sansele, astora intr-adevar "preparati"...

ai!? cum o sa faci?


Fosta membra 9am.ro

1414 mesaje
Membru din: 5/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 18:28

Iti plac povestile cu feti frumosi, zmei, AMG22 si multa voma ?!

Raporteaza abuz de limbaj
Neclaritati, dubii, relatii interumane, lipsa de comunicare, zbucium interior. Same shit everyday...
Fosta membra 9am.ro

7130 mesaje
Membru din: 28/04/2010
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 18:42

cred ca o poveste interesanta ar trebui sa inceapa cam asa :

"era pe cand nu se vedea, acum o vedem si nu e..."

Raporteaza abuz de limbaj
sdpoCVHBU IUBH M[BNWUGFN idn [tptbgb bg
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 19:42

Vreau sa vad daca puteti scrie mai mult de doua randuri la misto si fara sa raspundeti la ce scrie altul. Stiu ca puteti sa dati replici acide pe 10 de pagini, dar vreau sa vad si cum scrieti cand nu dati nici o replica. Si capisce? Iar premiul..io zic asa...ca povestea cea mai frumoasa a fetelor sa fie premiata de catre baieti cum or considera ei atunci iar povestea cea mai frumoasa a baietilor sa fiu premiat cu o noapte in oras cu cine vreau eu. ce ziceti?


e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 19:45

De la: linda, la data 2009-04-14 17:21:56tovarasu', tovarasu' invatator!!!

si cum verificati autenticitatea? ca or sa vina multi epigoni cu de-alea "copy/paste" sa ne boicoteze noua sansele, astora intr-adevar "preparati"...

ai!? cum o sa faci?

Linda, am sa stiu cum sa facem deosebirea intre un prosst care copiaza si unul care scrie de la el, il vom intreba cateva si vom vedea daca el a scris...stiu sigur ca ma intelegi, simt asta
Incepe tu Linda, hai. 10 randuri minim, 20 maxim...sunt sigur ca ai atatea sa ne povestesti

Raporteaza abuz de limbaj
areku

7604 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 19:49

preferam poezi...ca de povesti..:))mie ca daca ma apuc nu mai termin :)) ..dar totusi este interesant sa privesti din umbra ;;)

Raporteaza abuz de limbaj
live your life so u have nothing to regret
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 19:55

De la: areku, la data 2009-04-14 19:49:47preferam poezi...ca de povesti..:))mie ca daca ma apuc nu mai termin :)) ..dar totusi este interesant sa privesti din umbra ;;)

Umbra e interesanta, sa privesti din umbra...nu. Baga-te, merg si poeziile, cu conditia sa respecti regulile.

Raporteaza abuz de limbaj
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 19:59

mi-a spus cineva (nu spun cine, persoana importanta) ca scriu bine urmatorii : Aprov, Daria, Tinuotin, Eu as mai zice ca mai sunt unii care scriu bine. Si DMark asta cre ca poa sa scrie, daca lasa voma la o parte. Sau, lasa si voma, daca fara ea nu merge. Si eu as prefera sincer cu Ilene Cosanzene, nu cu Feti Frumosi. Si Haps cred ca scrie...hai incercati. Nu pierde nimeni nimic.

Raporteaza abuz de limbaj
linda

1592 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Constanta

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:04

De la: harlequin, la data 2009-04-14 19:45:08
De la: linda, la data 2009-04-14 17:21:56tovarasu', tovarasu' invatator!!!

si cum verificati autenticitatea? ca or sa vina multi epigoni cu de-alea "copy/paste" sa ne boicoteze noua sansele, astora intr-adevar "preparati"...

ai!? cum o sa faci?

Linda, am sa stiu cum sa facem deosebirea intre un prosst care copiaza si unul care scrie de la el, il vom intreba cateva si vom vedea daca el a scris...stiu sigur ca ma intelegi, simt asta
Incepe tu Linda, hai. 10 randuri minim, 20 maxim...sunt sigur ca ai atatea sa ne povestesti


eu sunt foarte incantata de topic...

in seara asta, nu pot ca am treaba, dar maine seara, in pozitie de incantatie, adica in genunchi, cu bratele ridicate larg catre cer si cu un pahar de vin rosu in mana dreapta, o sa-l invoc pe Bachus sa-mi trimita inspiratie...

lansez un racnet de apel si pentru DMark, Lawyer si inca vreo cativa care nu-mi vin acum in minte, care au haz si neuron bazat...

hai poate facem un topic de elita

RUGAM PE DOMNII "FRAIEREANU", CARE SCRIU "TUALETA" IN LOC DE "TOALETA", CARE FOLOSESC ALARMANT DE MULTE SEMNE DE PUNCTUATIE, SA SE TINA DEPARTE DE TOPIC PT CA EXISTA RISCUL SA EXPLODEZE COMPUTERUL!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:19

De la: DMark, la data 2009-04-14 18:28:22Iti plac povestile cu feti frumosi, zmei, AMG22 si multa voma ?!



Tocmai cand credeam ca e vorba de ceva care sa nu ma faca sa rad!...Iar pt asta e nevoie si de Dasca!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:22

o putea dasca sa scrie mai mult de 2 randuri? ala ar fi bomboana de post de pe coliva de dulce


e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:27

Daria, ne spui o poveste?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:27

De la: harlequin, la data 2009-04-14 20:22:49o putea dasca sa scrie mai mult de 2 randuri? ala ar fi bomboana de post de pe coliva de dulce



Dasca e un tip deosebit, indiferent cine si ce zice, iar de scris...stiu sigur ca poate! Totul e sa vrea, iar asta tine de starea lui interioara!
Oricum, coliva intotdeauna e de post! Doar bomboana de deasupra ar putea fi, eventual, de dulce!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:29

De la: harlequin, la data 2009-04-14 20:27:13Daria, ne spui o poveste?


Hmm...de adormit copii sau de care?!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:45

Dasca, am avut o discutie pe mess cu cineva acum, o femeie, care mi-a confirmat ce spui tu mereu despre femei, bataia de joc pe care tu le-o aplici, cand le faci vaci, cwrve, cand le-o bagi in gura si ele dorm, ghici ce? ele te gasesc simpatic. E adevarat ca poate le-ar deranja sa AUDA ce le spui tu, dar aici pe forum e atat de placut...si cine poate crede ca un tip atat de debil cum pari tu ar putea sa existe in realitate...si pentru asta iti multumesc mult de tot. Nu stiu daca vei citi mesajul asta vreodata, dar ai cuvantul meu de onoare ca am sa incerc din rasputeri sa fiu in viata reala asa cum esti tu si aici pe forum si in viata reala. Repet, nu e urma de ironie in ce spun, dreacu sa ma ia.

Raporteaza abuz de limbaj
areku

7604 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 20:48

De la: daria_ta, la data 2009-04-14 20:29:53
De la: harlequin, la data 2009-04-14 20:27:13Daria, ne spui o poveste?


Hmm...de adormit copii sau de care?!


copii ..barbatii..etc :))

Raporteaza abuz de limbaj
live your life so u have nothing to regret
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 22:25

hai ma..... nu se baga nimeni??????
o sa fiu eu prima in cazul asta, va dau unda VERDE cu o poveste care sa va puna un zambet pe fatza si sa va lumineze chipul, amintindu'va putin de copilarie:



m-a intrebat o data cineva "de ce se formeaza norii?" si evident ca nu am putut defini prin termenii normalitatii, si am zis ca un kid ce sunt, ca sunt formati din vata de zahar, de ce nu? si ca pot sari prin ei ca o zana, de pe un nor pe altul, in grija unui zan de a ma prinde (si culmea, ca doar in imaginatia mea bolnava exista zani, dar asta e un alt subiect de dezbatut..).... in cele din urma, am intrebat o prietena "tu stii de ce formeaza norii? pentru ca mi-a zis cineva ca din cauza soarelui, dar nu a putut sa-mi explice mai pe larg.. " ....... si ea mi-a zis ca sunt ca vaporii de apa, din cauza caldurii care se ridica deasupra cerului, sau poate si datorita ploii care ataca intr-o zi orasul, vazuse o astfel de explicatie undeva intr-un episod la "familia DE CE?" (am banuit..:)) dar era ea asa amuzanta si draguta.. in explicatia ei de un altfel de kinder..
asa ca l-am mai intrebat pe un prieten (care a decis sa fie el zanul meu) si mi-a zis asa:
"well, draga mea, ia tu un loc cuminte in banca si fii ascultatoare...
nu exista nici o constatare intre nori si ceatza, odata ce suntem in interiorul lui. Si nu ma refer la ceata subtire, obisnuita... ci la cea mai groasa ceata (cea de care se zice pe la noi... ca o tai cu cutitul). In principiul lucrurile cu ceata si cu norii stau cam la fel.
Ceata se formeaza in diminetile reci si umede, atunci cand aerul incepe sa se condenseze (asa cum se condenseaza sub forma de picaturi, in baie pe oglinda si lucruri... atunci cand faci un dus fierbinte)... o parte din umezeala se depunde pe obiecte (la fel ca in baie) si avem roua.... insa o parte se condeseaza in aerul liber, sub forma unor picaturi mici, microscopice (fa poza cu blit... intr-o noapte cetoasa, si o sa le vezi). Picaturile astea absorb lumina si o imprastie... de asta vedem... lucrurile in ceata.
Ei... acum norii... din cate stim, cu cat avansam in altitudine, cu atat temperatura aerului scade, norii se formeaza desigur atunci cand un aer umed ajunge sa se condenseze in stratele superioare ale atmosferei (tot un fel de ceata... insa deseori picaturile alea sunt inghetate... de asta norii sunt albi si scanteietori). Insa cum ajunge aerul cald in altitudine astfel incat sa se raceasca si sa se condenseze?
Pai e simplu... aerul cald si umed... e mai usor (vezi si tu cum se ridica aburii de pe oala), asa ca de fiecare data cand aerul se incalzeste (ori de la soare... si la norii de dupa amiaza)... sau de fiecare data cand aerul rece si cel cald fac razboi (in fronturile calde si reci), aerul cald si umed se ridica in altitudine si se condeseaza sub forma de nori. Destul de frecvent... condesarea continua pana cand picaturile alea mici, devin din ce in ce mai mari... si devin destul de grele astfel incat sa cada sub propria greutate. La inceput e burnita, dar daca foarte mult aer cald si umed urca in altitudine, atunci condensarea e din ce in ce mai puternica, si picaturile sunt din ce in ce mai mari si mai dese.
Invers... in noptile reci de iarna... aerul se raceste puternic, devine greu ... si coboara spre sol (incalzindu-se... prin compresie... si prin faptul ca jos e mai cald si presiunea mai ridicata)... dupa cum stii de la banalul feon de uscat parul... aerul incalzit usuca, asa ca noptile reci de iarna sunt frecvent senine si lipsite de nori. De asta si vremea e deseori senina, dupa o ploaie puternica... si dupa ce s-a racit vremea. Norii reapar... dupa ce s-a mai incalzit un pic. Si caldura asta vine invariabil de la soare... asa ca explicatia primita nu era una neaparat gresita... ci doar incompleta.
Norii pufosi se cheama cumulus, sunt ca bumbacul, vata de zahar... si intradevar sunt si preferatii mei..."
.... si atunci... cateodata ne inchipui ca sunt ceva palpabil... ceva moale, pufos si imaculat...ne-ar placea sa topaim de pe unul pe altul... sa ne tolanim in unul... sau pur si simplu sa mergem pe ei .... :D

si poate am sa si sar de pe unul, doar ca sa ma prinzi..
ce frumos..

cam asta ar fi si o mica parte din explicatie, asa ca intrebarea mea e.. cum sa nu-ti placa norii vata de zahar?? uita-te pe geam repede si spune-mi daca vezi unul, daca ma vezi pe unul... ca eu sunt acolo... : )

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 22:39

De la: Greenie, la data 2009-04-14 22:25:57hai ma..... nu se baga nimeni??????
o sa fiu eu prima in cazul asta, va dau unda VERDE cu o poveste care sa va puna un zambet pe fatza si sa va lumineze chipul, amintindu'va putin de copilarie:



m-a intrebat o data cineva "de ce se formeaza norii?" si evident ca nu am putut defini prin termenii normalitatii, si am zis ca un kid ce sunt, ca sunt formati din vata de zahar, de ce nu? si ca pot sari prin ei ca o zana, de pe un nor pe altul, in grija unui zan de a ma prinde (si culmea, ca doar in imaginatia mea bolnava exista zani, dar asta e un alt subiect de dezbatut..).... in cele din urma, am intrebat o prietena "tu stii de ce formeaza norii? pentru ca mi-a zis cineva ca din cauza soarelui, dar nu a putut sa-mi explice mai pe larg.. " ....... si ea mi-a zis ca sunt ca vaporii de apa, din cauza caldurii care se ridica deasupra cerului, sau poate si datorita ploii care ataca intr-o zi orasul, vazuse o astfel de explicatie undeva intr-un episod la "familia DE CE?" (am banuit..:)) dar era ea asa amuzanta si draguta.. in explicatia ei de un altfel de kinder..
asa ca l-am mai intrebat pe un prieten (care a decis sa fie el zanul meu) si mi-a zis asa:
"well, draga mea, ia tu un loc cuminte in banca si fii ascultatoare...
nu exista nici o constatare intre nori si ceatza, odata ce suntem in interiorul lui. Si nu ma refer la ceata subtire, obisnuita... ci la cea mai groasa ceata (cea de care se zice pe la noi... ca o tai cu cutitul). In principiul lucrurile cu ceata si cu norii stau cam la fel.
Ceata se formeaza in diminetile reci si umede, atunci cand aerul incepe sa se condenseze (asa cum se condenseaza sub forma de picaturi, in baie pe oglinda si lucruri... atunci cand faci un dus fierbinte)... o parte din umezeala se depunde pe obiecte (la fel ca in baie) si avem roua.... insa o parte se condeseaza in aerul liber, sub forma unor picaturi mici, microscopice (fa poza cu blit... intr-o noapte cetoasa, si o sa le vezi). Picaturile astea absorb lumina si o imprastie... de asta vedem... lucrurile in ceata.
Ei... acum norii... din cate stim, cu cat avansam in altitudine, cu atat temperatura aerului scade, norii se formeaza desigur atunci cand un aer umed ajunge sa se condenseze in stratele superioare ale atmosferei (tot un fel de ceata... insa deseori picaturile alea sunt inghetate... de asta norii sunt albi si scanteietori). Insa cum ajunge aerul cald in altitudine astfel incat sa se raceasca si sa se condenseze?
Pai e simplu... aerul cald si umed... e mai usor (vezi si tu cum se ridica aburii de pe oala), asa ca de fiecare data cand aerul se incalzeste (ori de la soare... si la norii de dupa amiaza)... sau de fiecare data cand aerul rece si cel cald fac razboi (in fronturile calde si reci), aerul cald si umed se ridica in altitudine si se condeseaza sub forma de nori. Destul de frecvent... condesarea continua pana cand picaturile alea mici, devin din ce in ce mai mari... si devin destul de grele astfel incat sa cada sub propria greutate. La inceput e burnita, dar daca foarte mult aer cald si umed urca in altitudine, atunci condensarea e din ce in ce mai puternica, si picaturile sunt din ce in ce mai mari si mai dese.
Invers... in noptile reci de iarna... aerul se raceste puternic, devine greu ... si coboara spre sol (incalzindu-se... prin compresie... si prin faptul ca jos e mai cald si presiunea mai ridicata)... dupa cum stii de la banalul feon de uscat parul... aerul incalzit usuca, asa ca noptile reci de iarna sunt frecvent senine si lipsite de nori. De asta si vremea e deseori senina, dupa o ploaie puternica... si dupa ce s-a racit vremea. Norii reapar... dupa ce s-a mai incalzit un pic. Si caldura asta vine invariabil de la soare... asa ca explicatia primita nu era una neaparat gresita... ci doar incompleta.
Norii pufosi se cheama cumulus, sunt ca bumbacul, vata de zahar... si intradevar sunt si preferatii mei..."
.... si atunci... cateodata ne inchipui ca sunt ceva palpabil... ceva moale, pufos si imaculat...ne-ar placea sa topaim de pe unul pe altul... sa ne tolanim in unul... sau pur si simplu sa mergem pe ei .... :D

si poate am sa si sar de pe unul, doar ca sa ma prinzi..
ce frumos..

cam asta ar fi si o mica parte din explicatie, asa ca intrebarea mea e.. cum sa nu-ti placa norii vata de zahar?? uita-te pe geam repede si spune-mi daca vezi unul, daca ma vezi pe unul... ca eu sunt acolo... : )


Norii, draga Greenie, sunt lacrimile de pe obrajii fierbinti ai unei tinere indragostite, curgand siroaie si nesorbite de iubitul ei, transformandu-se in vapori din cauza temperaturii obrajilor ei si, intalnind raceala din ochii lui, se transforma in picaturi de ploaie care cad...si cad...iar cand e soare, da, norii sunt cumulus, raman acolo sus, sa plutesti tu pe unul, sa te duca sigur acolo, la el!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 22:43

Nu stiam de ce mi se pare tipa asta Greenie dulcica...pai cum sa fie altfel daca pluteste pe norii vatadezahar?

Raporteaza abuz de limbaj
Greenie

4535 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 22:44

te'a auzit draga Daria! si il astept sa vina sa ma ia pe sus, in brate si sa'mi spuna ce mult i'am lipsit cat timp am fost eu sus prin nori..

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 22:50

De la: Greenie, la data 2009-04-14 22:44:42te'a auzit draga Daria! si il astept sa vina sa ma ia pe sus, in brate si sa'mi spuna ce mult i'am lipsit cat timp am fost eu sus prin nori..


Sa vina, desi...nu stiu daca va tine cont de parerea mea...
Oricum, sper sa stie ce are langa el, si sa te faca sa plutesti mereu, fara ploi, fara furtuni, fara...teama! Sa vina si sa te duca sus, deasupra norilor, dincolo de orice nemarginere imaginabila!...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 23:18

Isi aprinse o tigara si privi in jur. Mdeah...parca am mai fost pe aici...e clar...ma ratacesc. Se aseza pe o piatra la marginea drumului si incerca sa se orienteze, dar nu avea absolut nici un punct de reper. Nu trecea nimeni sa poata intreba ...de fiecare data se intampla asa, nimeni niciodata. Atunci unde dracu auzise el de oameni? Cineva-i spusese ca ei exista, dar unde sa-i caute? Si in plus, nu putea sa-i caute in padure sau in alta parte, pentru ca nu se putea indeparta de drum. Facuse o socoteala simpla de tot. Daca era a 132-a oara cand trecea prin locul ala, in ultimii 30 de ani de viata...ce sanse avea sa intalneasca pe cineva sa poata intreba? Bine..dar ce voia sa intrebe? Adica, mai scurt, unde voia sa ajunga? Cum unde mai baiatule? auzi ca prin vis glasul sotiei sale...cum unde? Iar vrei sa pleci de acasa, sa bati carciumile? Se cazni sa-si deschida ochii si sa atinteasca cu privirea acelasi chip pe care-l ura de atatia ani, cu aceeasi voce stridenta si tipatoare de soacra mica la pregatirile nuntii...Dar de unde o cunostea...adica de ce? De ce era animalul ala cu el in pat, cu ochii aia de vaca, umezi si delicati totodata...De ce o luase de sotie tocmai pe ea? Nu ca avusese oferte mai bune, dar chiar in halul asta? Ma rog, daca ea zice ca e sotia mea, asa o fi, altfel nu vad de ce ar face spumele alea ciudate in coltul gurii, gandi in timp ce isi incheia camasa. Iesi fara sa se mai aranjeze, lasand-o pe doamna aia care afirma atatea lucruri despre el, si trase cu nesat in piept aerul cald si umed, de parca de acolo ar fi trebuit sa-i revina memoria. Se indrepta spre centru, gandind ca e bine ca s-a aranjat inainte sa iasa, pentru ca era evident ca toata lumea il privea admirativ. Chiar si vanzatoarele care de obicei se uitau la el amuzate, acum de abia indrazneau sa isi ridice ochii spre el. Iar pe chipul bibliotecarei vazu ca un fel de uimire cand ii surprinse privirea pe chip. Se inrosi de nervi, gandind ca poate toti s-or fi vorbit intre el sa-i dea atata atentie, lui care de obicei nici macar buna ziua nu-i dadeau. Sa fie ceva in neregula cu hainele lui, cu pantofii..sa fie ceva pe chipul lui? Dar ce?..gandi el intrigat si putin satisfacut, ce sa fie, si traversa grabit. O masina mare si gri, o moarte metalica pe roti il azvarli la 10 metri pe caldaram, starnind tipetele celorlalti. Ciudat, nu ma doare nimic, gandi el, cu ochii inchisi. Se aduna de pe jos, isi aprinse o tigara...Te astept de ceva vreme, ii spuse un mos cu o voce blanda...nu prea te-ai grabit. Hai, urmeaza-ma...iar el se indrepta spre mosneag, urmandu-l indeaproape si recunoscand drumul pe care mersese de 132 de ori, fara sa gaseasca niciodata nimic. Cum se face ca nu te-am vazut nciodata pe drumul asta, mosnege? Pentru ca nu ti terminase inca ce trebuia sa se termine...Stai linistit, ai scapat acum. Dar nu vreau, de ce? lasa-ma sa imi termin tigara macar, mosnege, hei, nu poti sa fii chiar asa de rau, mosnege...mai lasa-ma..Dar mergi mai omule si fumeaza cate tigari vrei, numai nu fuma in pat, auzi vocea aceea a ochilor de vaca, si isi dadu seama cate de mult se bucura ca o aude...da, ma duc sa fumez afara, nu am sa mai fumez niciodata in pat, promit...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16019 mesaje
Membru din: 13/02/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 02:34

"Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2007 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele si vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinselea", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere. Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.

Intre timp, ne consolam cu inghetata Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.
Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson , si Backstreet Boys , si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Beyonce. Am citit "Licurici", "Pif" Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata ...si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi. Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.

Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti" sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?"... ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat
pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".
Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"..."

…si daca-ti amintesti de toate astea, atunci cu siguranta esti DE-AL NOSTRU

Raporteaza abuz de limbaj
Cine nu este corect cu el insusi,nu poate convinge pe nimeni de adevarul spuselor sale. Toti oamenii normali se inteleg in probleme de viata,stiinte si creatie. Nu-ti dori prea multe,n-o sa ai unde le pune. Mare pacat trebuie sa fie viata,daca se pedepseste cu moartea." Exista batalii pe care este bine sa le ocolesti , nu din teama ca le - ai putea pierde , ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu - le " Gelu Negrea Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea[Georges Brassens] Nimeni nu este destul de inteligent ca sa poata convinge un prost ca e prost. Rau e cand esti prost,dar si mai rau este cand nu-ti dai seama ca esti prost,crezandu-te inteligent.Credeti in cel ce cauta ADEVARUL si feriti-va de cei care l-au gasit. Adevarul este pretutindeni,dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta-NICOLAE IORGA Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei-SIGMUND FREUD Daca vrei sa cunosti un om cu adevarat,da-i o functie de conducere-ROBERT BRASILLACH Nimic nu este mai scump decat ceea ce primesti gratis. Cu cat regulile sunt mai stricte,cu atat capul care le-a conceput este mai prost- JEAN de la BRUYERE Nu e greu sa fii darnic azi,greu este sa nu regreti maine-JULES RENARD Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 08:35



Pt Harlequin si Greenie boy

O sa ma faceti sa devin nostalgica...
Buna dimineata!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 10:07

De la: daria_ta, la data 2009-04-15 08:35:52

Pt Harlequin si Greenie boy

O sa ma faceti sa devin nostalgica...
Buna dimineata!

neata Daria, referitor la mesajul tau privat, raspunsul e nu, nu esti tu...astept povestea ta...

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 10:15

De la: harlequin, la data 2009-04-15 10:07:25
De la: daria_ta, la data 2009-04-15 08:35:52

Pt Harlequin si Greenie boy

O sa ma faceti sa devin nostalgica...
Buna dimineata!

neata Daria, referitor la mesajul tau privat, raspunsul e nu, nu esti tu...astept povestea ta...


Buna dimineata si tie!
Off...ce emotii!
Povestea mea, sau...o poveste?!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
e_militaru

533 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 10:36

oricare...sunt sigur ca vei pune si din a ta cate ceva

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 10:40

De la: harlequin, la data 2009-04-15 10:36:12oricare...sunt sigur ca vei pune si din a ta cate ceva


Va trebui sa aveti ceva rabdare...e greu sa imi adun atatea amintiri, sa ma adun, sa scriu despre asta sau despre...altele!

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului subiect liber cea mai frumoasa "compunere"
Mergi la: