back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Care credeti ca va fi viitorul romaniei ?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
sergent_shocker

38 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Ianuarie 2009, ora 16:39

Care credeti ca va fi viitorul Romaniei , prin asta nu ma refer la cei care ne conduc ci din potriva populatia ?
Ce salarii vom avea in referinta cu Euro.
Va ramane timpul de lucru la 8 ore ?
Vor creste importurile ?
Noi cat/ce exportam ?
Se mai fac angajari ? ... concedieri da !
Daca euro creste , preturile cresc , painea se scumpeste , toate se scumpesc si salariul ramane la fel cate luni va dura sau ani ?
Va urma un cosmar ?


b_voichita

313 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 03:04

sper sa vina foametea si sa fie haos ca-n 98


andr33a86

10 mesaje
Membru din: 22/01/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 14:26

Salariile vor creste dar vom merge in acelasi ritm tembel ca pana acum.Cand vom ajunge la nivelul vestului de azi ei or sa fie de 2 ori peste

De importat o sa importam ca si pana acum dc nu mai rau...nu stiu dc ai sesizat dar in Hypermarketuri si nu numai rar mai gasesti cate un produs romanesc..pt ca nah...romanul nostru trecut prin occident mananca numai branza din Franta..

Noi nu stiu ce dracu om exporta..pana acum am exportat vin ..binisor...miere..cherestea...La ora asta nu imi vin mai multe idei decat ca exportam o gramada de infractori ceea ce ne face o cinste deosebita.
Si intr-un cosmar vom trai mereu.Cu sistemul actual de guvernamant nu avem cum sa iesim.Asa ca bafta si la mai mare.

Raporteaza abuz de limbaj
b_voichita

313 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 06:37

exportam forta de munca de proasta calitate. mai ales in constructii. ma rog, pan-acum. de-acum exportam doar pe dan diaconescu.

Raporteaza abuz de limbaj
sergent_shocker

38 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 08:29

In 90' cand Romania isi incheia datoriile externe si avea sa devina prima tara fara datorii, devenea granarul Europei avand sisteme de irigatie pe campuri imense.

Iar noi urma sa alimentam tarile din preajma cu cele mai ieftin porumb , grau etc. revolutia ne-a oprit.

Credeti ca agrigultura ne-ar readuce pe "drumul cel bun" ? investind in sistemele de irigatii ?

Raporteaza abuz de limbaj
b_voichita

313 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 29 Ianuarie 2009, ora 04:58

De la: Hellcaster, la data 2009-01-27 08:29:06In 90' cand Romania isi incheia datoriile externe si avea sa devina prima tara fara datorii, devenea granarul Europei avand sisteme de irigatie pe campuri imense.

Iar noi urma sa alimentam tarile din preajma cu cele mai ieftin porumb , grau etc. revolutia ne-a oprit.

Credeti ca agrigultura ne-ar readuce pe "drumul cel bun" ? investind in sistemele de irigatii ?

nu. nu cred ca e nevoie de vreo minune de plan economic in tara asta, e nevoie doar de... infrastructura. autostrazi, aeroporturi, trenuri si autobuze in firea lor, nu rate cu gaini si porci in ele. odata ce ai infrastructura pusa la punct, vin ei si investitorii strainezi sa faca agricultura in locul taranului roman. ei tot la statul nostru platesc taxe. doar ca, ca si in cazul agriculturii, se repeta scena mercedes: investitorii se retrag din romania pentru ca transportul prin hartoapele de sosele ii costa de 4 ori mai mult de-aici decat din ungaria.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

4 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 27 Februarie 2009, ora 22:04

Am primit urmãtorul mesaj de la a_bis : "Oare ne trezim ?


UN ADEVAR CARE AR TREBUI SA NE DEA SERIOS DE GANDIT TUTUROR !!!!!!!!!!!


Avelo Bahtalo Elvetia !
Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !

Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.
Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.
Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.

Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de "Tzigania" sau tara tiganilor europeni.

Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti care, si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma, insa promoveaza o Romanie manelista.

Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania, care, pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia, despre care am scris aici www.urbaniulian.ro/2009/01/07/presa-elvetiana-s-a-dezlantuit-in-..., mi-a transmis aceste lucruri :

"Draga Iulian,
Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine, lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani.

Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care sunteti supusi in Elvetia.
Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de escaladarea acestor lucruri la adresa romanilor in presa elvetiana.

Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca, au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostrii nu spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate elucida doar traind in tara voastra.
Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii centrate pe imaginea tiganilor.

De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale carora voi le spuneti manelisti.
Fetita mea, invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei, discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan.
In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor, astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ; adica, cultura voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."

Sinuosul drum al lebedei din Austria catre graterele faraoancelor si magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul carutei.

Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atunci cand ROMANII [ nu rromii ] nu fost mai preocupati sa nu rateze episodul respectiv, decat sa isi exercite dreptul la vot.

Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.

Domnul Sava, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla in presa elvetiana la adresa romanilor [s-au lipit ostentativ afise infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca, Elvetia chiar era ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si sa discute, despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani, dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.

Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa.
Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900 sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este extrem de redusa.
Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt oameni de o inalta probitate profesionala si morala :
manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea, adevarati fii ai ploii.

Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi spunea : " Am invatat la Oxford , predau de peste 20 de ani, insa nu am crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici, noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.
Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai consider roman.
Tara mea se cheama Romania, nu RRomania!"


Dati mai departe !
Asa poate ajunge si la un ilustru oficial, care sa ne apere CA DOAR DE ACEEA II PLATIM NU ??????????????"""""""""

Eu am raspuns "vizavi de ceea ce ai trnsmis a_bis ,mi se pare normal sa ne unim cat mai multi si sa luam o atitudine cu tot ce avem benefic pentru a solicita diplomatiei romanesti sa isi faca treaba cat mai bine ......."
a_bis a raspuns : "am incredere ca vei trimite la multe persoane , ma bucur ca gadesti asa "

EU VA TRANSMIT TUTUROR SI ASTEPT OPINIA VOASTRA

Raporteaza abuz de limbaj
AMG22

94 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 13 Martie 2009, ora 21:18

Greve, somaj, criza - Se anunta un an bun!

Raporteaza abuz de limbaj
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul! http://blonda-alexutza.hi5.com
cumanul

2 mesaje
Membru din: 10/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Martie 2009, ora 10:57

salut! viitorul acestei tari nu sta decat in mainile noastre. sa stiti ca acest fenomen, cand un popor barbar a pus stapanire pe aceasta tara s-a mai intamplat o data in istoria lor din cate stiu, si poate de mai multe ori. in schimb atunci a fost de bun augur...acum cu tiganii...nu. ma refer la cumani, cand au venit ca ultimul val de migratori din partile Asiei C pe la anul 900. atunci oricum acesti cumani se incadrau in peisajul mondial al nivelului de dezvoltare dar tiganii nostrii nici nu iesisera bine din pesteri. stiti cum s-ar spune: ce a fost, va mai fi (lege universala) acum trebuie sa luam masura in fata amenintarii tiganesti pentru ca este din ce in ce mai mare. mai ales din punctul de vedere al numarului de persoane din comunitatea lor care este in continua crestere. ei nu au alt gand primitiv mai aarzator decat a ne supune pe noi ceilalti asimilandu-ne si sa-si creeze un stat sau o tara dupa asemanarea lor. trebuie sa ne trezim la realitate si sa nu mai fim sclavii lor sau ai altora!

Raporteaza abuz de limbaj
cumanul

2 mesaje
Membru din: 10/08/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Martie 2009, ora 10:59

De la: stolo2869, la data 2009-02-27 22:04:17Am primit urmãtorul mesaj de la a_bis : "Oare ne trezim ?


UN ADEVAR CARE AR TREBUI SA NE DEA SERIOS DE GANDIT TUTUROR !!!!!!!!!!!


Avelo Bahtalo Elvetia !
Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !

Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.
Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.
Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.

Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de "Tzigania" sau tara tiganilor europeni.

Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti care, si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma, insa promoveaza o Romanie manelista.

Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania, care, pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia, despre care am scris aici www.urbaniulian.ro/2009/01/07/presa-elvetiana-s-a-dezlantuit-in-..., mi-a transmis aceste lucruri :

"Draga Iulian,
Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine, lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani.

Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care sunteti supusi in Elvetia.
Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de escaladarea acestor lucruri la adresa romanilor in presa elvetiana.

Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca, au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostrii nu spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate elucida doar traind in tara voastra.
Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii centrate pe imaginea tiganilor.

De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale carora voi le spuneti manelisti.
Fetita mea, invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei, discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan.
In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor, astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ; adica, cultura voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."

Sinuosul drum al lebedei din Austria catre graterele faraoancelor si magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul carutei.

Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atunci cand ROMANII [ nu rromii ] nu fost mai preocupati sa nu rateze episodul respectiv, decat sa isi exercite dreptul la vot.

Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.

Domnul Sava, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla in presa elvetiana la adresa romanilor [s-au lipit ostentativ afise infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca, Elvetia chiar era ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si sa discute, despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani, dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.

Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa.
Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900 sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este extrem de redusa.
Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt oameni de o inalta probitate profesionala si morala :
manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea, adevarati fii ai ploii.

Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi spunea : " Am invatat la Oxford , predau de peste 20 de ani, insa nu am crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici, noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.
Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai consider roman.
Tara mea se cheama Romania, nu RRomania!"


Dati mai departe !
Asa poate ajunge si la un ilustru oficial, care sa ne apere CA DOAR DE ACEEA II PLATIM NU ??????????????"""""""""

Eu am raspuns "vizavi de ceea ce ai trnsmis a_bis ,mi se pare normal sa ne unim cat mai multi si sa luam o atitudine cu tot ce avem benefic pentru a solicita diplomatiei romanesti sa isi faca treaba cat mai bine ......."
a_bis a raspuns : "am incredere ca vei trimite la multe persoane , ma bucur ca gadesti asa "

EU VA TRANSMIT TUTUROR SI ASTEPT OPINIA VOASTRA

salut! opinia mea e una cat se poate de elocventa, mai exact te sustin cu tot ce ai spus referitor la luarea de atitudine. intrebarea este ce sa facem noi oamenii de rand referitor la asta?? e o buna intrebare nu e asa? parerea mea este ca orice...este legal si de bun simt. pentru ca ar fi culmea sa le dam un exemplu tiganilor fiind exact ca ei. ca atare eu propun sa copiez ce ai scris aici si sa postez pe un blog referitor la tigani, mai ales acum cum este acea campanie "anti-rom" cum imi place sa ii zic. ce parere ai, esti de acord? poate printr-o revolutie pe internet vom reusi sa le aratam tiganilor ca nu primitivismul va fi viitorul lumii, ci civilizatia si evolutia. toate cele bune, x

Raporteaza abuz de limbaj
grigorescu_nelutu

125 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Martie 2009, ora 23:02

Global Domains International; ati auzit de aceasta companie? este pe cale sa devina lider mondial in ceea ce priveste distribuirea domeniilor web in intreaga lume cu extensia .ws; Fondatorii companiei au ales sa faca acest lucru cu ajutorul colaborarii de tip franciza, motiv pentru care e sansa noastra sa ne alaturam si sa facem foarte multi bani. Vezi prezentarea oficiala (video) la www.banifrumosi.ws/filmulet.html si mai multe informatii pe www.banifrumosi.ws ; astept pareri pro si contra si daca vreti sa ma contactati direct intrati pe site-ul meu www.banifrumosi.ws

Raporteaza abuz de limbaj
Ai timp de pierdut pe net? copiaza metoda mea si castiga bani.. Viziteaza: www.banifrumosi.ws
Fosta membra 9am.ro

267 mesaje
Membru din: 11/03/2009
Postat pe: 12 Aprilie 2009, ora 19:44

Viitorul va fi la fel ca prezentul,doar ca la o scara mai mare.De 20 de ani toti care vin la guvernare se plang de greaua mostenire ce o gasesc,de deficitul bugetar si ca sunt nevoiti sa bage taxe si impozite noi iar cele vechi trebuie marite.Dau tunurile dupa care se retrag linistiti si mai apar iar dupa 4 ani.Ca noi romanii asa suntem uitam cum am fost f***i si la 4 ani ii mai aducem odata.Iar ne punem capra,iar ne fac ei...si tot asa.Pitoreasca Romanie !

Raporteaza abuz de limbaj
Ce sa faci!La toti ni`greu!
musicapopa_angela

10 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 Aprilie 2009, ora 08:47

Din pacate, dupa cum merg lucrurile in prezent, Romania nu mai are nici un viitor! Cel putin asa vad eu situatia, dupa cum e starea economica si politica de aproape 20 de ani....

Raporteaza abuz de limbaj
Angela
Antony

237 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 Aprilie 2009, ora 01:16

De la: andr33a86, la data 2009-01-24 14:26:41Salariile vor creste dar vom merge in acelasi ritm tembel ca pana acum.Cand vom ajunge la nivelul vestului de azi ei or sa fie de 2 ori peste

De importat o sa importam ca si pana acum dc nu mai rau...nu stiu dc ai sesizat dar in Hypermarketuri si nu numai rar mai gasesti cate un produs romanesc..pt ca nah...romanul nostru trecut prin occident mananca numai branza din Franta..

Noi nu stiu ce dracu om exporta..pana acum am exportat vin ..binisor...miere..cherestea...La ora asta nu imi vin mai multe idei decat ca exportam o gramada de infractori ceea ce ne face o cinste deosebita.
Si intr-un cosmar vom trai mereu.Cu sistemul actual de guvernamant nu avem cum sa iesim.Asa ca bafta si la mai mare.



domnisoara da`mi voie sa`ti spun ca occidentul e de mult peste nivelul Romaniei de vreo 10 ori.
In situatia de fata....Romania nu cred ca va mai putea ajunge vreodata la nivelul unor tari dezvoltate precum Franta sau Anglia....ca sa nu mai vb de SUA sau Japonia.
Este o chestie de mentalitate,romanul e tot roman si niciodata nu o sa`i fie ceva de ajuns.
Ca sa nu mai adaugam faptul ca tiganii se inmultesc vertiginos si ca studiile arata ca in 2050 vor fi la fel de multi cat noi.
Las` noi sa fim sanatosi..si SA TRAIM BINE....


Asta e..."Traim in Romania"....

Raporteaza abuz de limbaj
racukoto

209 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tulcea

Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 08:10

Cred ca vom trai, vom merge inaine. pana samai explodeze ...mamaliga, incã odata, mai va.
Suntem o rasa de...clevetitori si cartitori. Nimic din ce fac cei din jurul nostru nu este bun. Numai ce gandeste individul singular este valabil. Cailalti din jur sunt niste prosti.
Deci, vom merge inainte, ca turma, care mai behaie, o mai ia pe alaturi. De bahait sa behaie, daca o ia pe de laturi sunt...caini care o aduc in limitele...turmei. Asta sunte. De muls ne mulg toti. De luptat impotriva ...lupului, mai va. Fugim, care, incotro.
Care va fi viitorul. In general va fi bun, daca avem ce manca ce f....si ce bea. In salt'are si noroc

Raporteaza abuz de limbaj
unguru_2005

6 mesaje
Membru din: 29/01/2009
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 08:17

Daca mai raman la guvernare nemernici acestia ce FSN-isti sigur mergem pe rapa.Din punctul meu de vedere cred ca singura speranta pentru noi va fi Crin Antinescu, unu care nu a mai fost implicat in chesti de acestea cu manevre si alte chesti care sa faca bine numai pentru ei.ROMANI luat o decizie buna la vot si nu votati numai de dragul lui Iliescu (ca rade) sau de dragul lui Basescu (ca ne vinde ca pe flota).

Raporteaza abuz de limbaj
rachieru_ionut

4 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 08:53

salut, dragii mei dupa cum vedeti ne-a vandut deja, ia faceti un efort si amintiti-va de imprumutul de la FMI si de la UE, cine credeti ca va plati(rambursa) si cine credeti ca va beneficia de vestitul împrumut (credit) extern, (mafia) tiganiada asta de la conducere cumva ?

Raporteaza abuz de limbaj
gogut

1 mesaj
Membru din: 22/11/2007
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 08:59

Viitorul Romaniei??? ....NEGRU SI URAT.....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 09:07

De la: gogut, la data 2009-04-23 08:59:41Viitorul Romaniei??? ....NEGRU SI URAT.....


Coroborat cu mesajul anterior...da, ai dreptate!...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
mirkoing

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 09:51

populatia: in scadere.
Salarii: 300~1000 Euro - Daca vom trece la euro va fi vai si amar de noi.
Ore de lucru: 8-10 ore
Importurile: in continua crestere
Exporturile: in scadere
Angajari: Desigur
Concedieri: Desigur
Daca euro creste , preturile cresc , painea se scumpeste , toate se scumpesc si salariul ramane la fel cate luni va dura sau ani ?
Va mai dura 4 ani dar se va incerca o neutralizare a crizei financiare.
Va urma un cosmar ?
Pentru majoritatea da, pentru uni va fi la fel, iar alti vor avea doar de castigat.


Fosta membra 9am.ro

52 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 09:53

cu securisti si informatorii la putere care nu au suflet decat pt interesul lor personal si afacerile lor si care se gandesc numai la combinatii cu statul sa scoate milioane de euro nu vom ajunge nicaieri!traim tot in comunism dar asa mai democratic!hoti fac legile dupa cum vor ei si se mai si premiaza dupa cat de mare e teapa!in alte tari ceea ce fac astia se pedepsestc cu inchisoare pe viata pt tradare furt din avutia statului si mai se confisca si toata averea poate chiar impuscati asa ca exemplu!ROMANIA STAT MAFIOT UNDE MAFIOTII FAC LEGILE PENTRU MAFIOTI!NU SE POATE MAI BINE CE INTERES NATIONAL PRODUCTIE TOT JAF SI EXTERMINARE PT PROFIT!ROMANI TREZITIVA!


Fosta membra 9am.ro

99 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 11:15

Cu premisele actuale viitorul e sumbru, insa romanul e descurcaret si gaseste el o portita. Eu cred ca ar trebui sa ne producem marfurile pe care le consumam,astfel ar scadea importurile,leul ar deveni mai puternic,ar fi si locuri de munca, deficitul de cont curent ar scadea.Nu uitati ca importam 70% din alimente,ca exportam cherestea bruta si importam mobila,ca exportam grau si importam faina. Ar trebui ca guvernul sa se implice mai putin in economie(atunci cand o face din pacate creaza dezechilibre), iar economia are propriile legi care sunt respectate in occidend si aia slava domnului o duc mai bine.Desi suntem o piata libera in UE niste masuri protectioniste care sa ajute agricultura si industria n-ar strica.Nu avem agricultura performanta deoarece nu avem creditare agricola,pamantul e prea parcelat si utilizat in scop speculativ,vanzarea produselor se face greu si sunt multi intermediari iar politica hypermarketurilor e una anti producator.Sunt multe de facut si din pacate in spatele nostru cad toate greutatile dar romanul se adapteza.

Raporteaza abuz de limbaj
cand alergi dupa femei poti pierde bani,dar cand alergi dupa bani nu poti pierde femei.
robertdobrescu

23 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 11:27

pentru urmatorul an trebuie sa ne aasteptam la ce e mai nasol. taxe mari,somaj, infractionalitate crescuta de foame.masurile Guvernuluii sunt proaste si incurajeaza falimentele si somajul. in loc sa dea bani la IMM-urile care au fost productive in ultimii 2-3 ani (deci nu la toti hotii) si care acum au probleme ei pun taxe noi care duc la inchidere. asta inseamna somaj in privat, de fapt sistemul ce tine Romanai. La polul opus la stat se fac angajari pe bani grei, nu se taie sporuri, nu se fac licitatii pe preturi minime si caliatte maxima, nu se taie in carne vie in contractele-japca (Loganuri de 70000E, mopuri de 1000lei bucata, Bechtel, Apa Nova etc.). deci putinul strans de la privati este risipit de stat. Fratilor sa ne ajute Dumnezeu si Maica Preacurata ca pe aici nu se intereseaza astia de noi.

Raporteaza abuz de limbaj
razvan_rinder

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Braila

Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 11:28

SUMBRU

Raporteaza abuz de limbaj
elenaxadriana

1 mesaj
Membru din: 6/02/2009
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 11:52

buna .am 29 de ani si sunt plecata din romania de 8 ani.de ce am plecat din romnia acum 8 ani?am sa va scriu un pic din viata mea.mam nascut in deva f frumos oras curat etc am gatat liceul si dupa liceu am facut sanitarul 3 ani dar la ora de angajat miau cerut 2000 de euro(multi bani in vremurile acelea)si am preferat sa plec din tara.sunt aici de 8 ani si in acesti ani am fost DOAR 1 DATA IN ROMANIA anulo trecut.impresia mea dupa 8 ani??????????????????dezastru eu mam asteptat ca tara sa mearga mai bine.dar.............in primul rand
1.NU SUNT EDUCATI OAMENIIasta ma detranjat ffff mult in orice magazin intram nu te salutau nu zambeau iti arunca cumparaturile cum vor ei.etc mam urcat intrun autobuz toata lumea avea o fata lunga ....(de suparati)nimeni nu zambeste.....
2. cei f rau pt romnia ii ca romanii nu cumpara produse romnaesti.dar adevarul ii ca produsele rom sunt rele.
3.orarul de 8 ore va disparea....se vor lucra 10 12 ore dar marea problema ii cand ai copii pt ca copii ii vor creste si educa gradinitele.
4.salarii fffff mici si produse ffffff scumpt
ce sa va mai zic ...NU IMI PLACE IN ROMNIA.AAAA UITASEM SA ADAUG DE SOFERII ROMANI MIE MIA INPRUMUTAT O PRIETENA MASINA SI NU AM AVUT CURAJ SA CONDUC....EU MAM SPERIAT CUM SE CONDUCE IN ROMANIA...FARA CENTURA, SOFERUL DE AUTOBUZ VB LA TELEF,DRUMURI RELE. POPULTIA TARII SUNT CARE O DUC RAU DAR SUNT SI CE O DUC F BINE. CINE FURA O DUCE BINE. SE PLANG MULT OAMENII CA NU AU BANI DAR BARURILE SI TERASELE SUNT PLINE, HAINE DE MARCA, ADIDASI DE MARCA,PARFUMURI SI POSETE DE MARCA MASINI DE CELE MAI BUNE ...SI EI ZIC CAI CRIZA.II F FRUMOASA ROMANIA DAR OAMENII O DISTRUG.SUNT OAMENI BUNI SI DESTEPTI IN ROM DAR CEI RAI SI PROSTI SUNT SI MAI MULTI.PACAT MAM NASCUT IN ROMANIA DAR....NU VREAU SA TRAIESC IN ROMANIA.
VIITORUL ROMANIEI? DEZASTROS SOTUL MEU II AICI DE 10 ANI SI NU A FOST NICIODATA IN ROMNIA NICI NU VREA SA AUDA DE ROMNIA.ASTA II.
SUCES OAMENILOR DIN ROMNIA SI SPER...SA SE SCHIMBE IN BINE.
UN SALUT DE PE MELEAGURI INDEPARTATE SI INSORITE.CEAU


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

22546 mesaje
Membru din: 8/10/2008
Oras: Craiova

Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 11:58

De la: elenaxadriana, la data 2009-04-23 11:52:45buna .am 29 de ani si sunt plecata din romania de 8 ani.de ce am plecat din romnia acum 8 ani?am sa va scriu un pic din viata mea.mam nascut in deva f frumos oras curat etc am gatat liceul si dupa liceu am facut sanitarul 3 ani dar la ora de angajat miau cerut 2000 de euro(multi bani in vremurile acelea)si am preferat sa plec din tara.sunt aici de 8 ani si in acesti ani am fost DOAR 1 DATA IN ROMANIA anulo trecut.impresia mea dupa 8 ani??????????????????dezastru eu mam asteptat ca tara sa mearga mai bine.dar.............in primul rand
1.NU SUNT EDUCATI OAMENIIasta ma detranjat ffff mult in orice magazin intram nu te salutau nu zambeau iti arunca cumparaturile cum vor ei.etc mam urcat intrun autobuz toata lumea avea o fata lunga ....(de suparati)nimeni nu zambeste.....
2. cei f rau pt romnia ii ca romanii nu cumpara produse romnaesti.dar adevarul ii ca produsele rom sunt rele.
3.orarul de 8 ore va disparea....se vor lucra 10 12 ore dar marea problema ii cand ai copii pt ca copii ii vor creste si educa gradinitele.
4.salarii fffff mici si produse ffffff scumpt
ce sa va mai zic ...NU IMI PLACE IN ROMNIA.AAAA UITASEM SA ADAUG DE SOFERII ROMANI MIE MIA INPRUMUTAT O PRIETENA MASINA SI NU AM AVUT CURAJ SA CONDUC....EU MAM SPERIAT CUM SE CONDUCE IN ROMANIA...FARA CENTURA, SOFERUL DE AUTOBUZ VB LA TELEF,DRUMURI RELE. POPULTIA TARII SUNT CARE O DUC RAU DAR SUNT SI CE O DUC F BINE. CINE FURA O DUCE BINE. SE PLANG MULT OAMENII CA NU AU BANI DAR BARURILE SI TERASELE SUNT PLINE, HAINE DE MARCA, ADIDASI DE MARCA,PARFUMURI SI POSETE DE MARCA MASINI DE CELE MAI BUNE ...SI EI ZIC CAI CRIZA.II F FRUMOASA ROMANIA DAR OAMENII O DISTRUG.SUNT OAMENI BUNI SI DESTEPTI IN ROM DAR CEI RAI SI PROSTI SUNT SI MAI MULTI.PACAT MAM NASCUT IN ROMANIA DAR....NU VREAU SA TRAIESC IN ROMANIA.
VIITORUL ROMANIEI? DEZASTROS SOTUL MEU II AICI DE 10 ANI SI NU A FOST NICIODATA IN ROMNIA NICI NU VREA SA AUDA DE ROMNIA.ASTA II.
SUCES OAMENILOR DIN ROMNIA SI SPER...SA SE SCHIMBE IN BINE.
UN SALUT DE PE MELEAGURI INDEPARTATE SI INSORITE.CEAU



Sincer???
Ai facut bine ca ai plecat din Romania, pt ca stateai degeaba!
Ai "gatat"un liceu doar cu numele si, in felul asta, ii "imbogatesti" pe altii...Ramai acolo unde esti...sa nu te spargi, sa nu te prafuiesti...

Raporteaza abuz de limbaj
www.nixservers.ro - Gazduire web / VPS / servere dedicate
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 12:25


Salut! Eu cred ca aceasta tara nu se va schimba.Cat va fi cerul si pamantul intr-o tara vor exista oameni buni si oameni rai.
Singura sansa este sa ne schimbam fiecare dintre noi atitudinea si sa traim o viata frumoasa si intr-o autoeducare personala pentru ca sunt foarte putini oameni care mai doresc sa-si schimbe caracterul.
Daca nu ar mai fi oameni buni ar deveni un haos total, oamenii buni
mai tin putin echilibrul acestei planete.
Va doresc o zi buna!

Raporteaza abuz de limbaj
tanasegheorghe99

154 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 12:59

De la: elenaxadriana, la data 2009-04-23 11:52:45buna .am 29 de ani si sunt plecata din romania de 8 ani.de ce am plecat din romnia acum 8 ani?am sa va scriu un pic din viata mea.mam nascut in deva f frumos oras curat etc am gatat liceul si dupa liceu am facut sanitarul 3 ani dar la ora de angajat miau cerut 2000 de euro(multi bani in vremurile acelea)si am preferat sa plec din tara.sunt aici de 8 ani si in acesti ani am fost DOAR 1 DATA IN ROMANIA anulo trecut.impresia mea dupa 8 ani??????????????????dezastru eu mam asteptat ca tara sa mearga mai bine.dar.............in primul rand
1.NU SUNT EDUCATI OAMENIIasta ma detranjat ffff mult in orice magazin intram nu te salutau nu zambeau iti arunca cumparaturile cum vor ei.etc mam urcat intrun autobuz toata lumea avea o fata lunga ....(de suparati)nimeni nu zambeste.....
2. cei f rau pt romnia ii ca romanii nu cumpara produse romnaesti.dar adevarul ii ca produsele rom sunt rele.
3.orarul de 8 ore va disparea....se vor lucra 10 12 ore dar marea problema ii cand ai copii pt ca copii ii vor creste si educa gradinitele.
4.salarii fffff mici si produse ffffff scumpt
ce sa va mai zic ...NU IMI PLACE IN ROMNIA.AAAA UITASEM SA ADAUG DE SOFERII ROMANI MIE MIA INPRUMUTAT O PRIETENA MASINA SI NU AM AVUT CURAJ SA CONDUC....EU MAM SPERIAT CUM SE CONDUCE IN ROMANIA...FARA CENTURA, SOFERUL DE AUTOBUZ VB LA TELEF,DRUMURI RELE. POPULTIA TARII SUNT CARE O DUC RAU DAR SUNT SI CE O DUC F BINE. CINE FURA O DUCE BINE. SE PLANG MULT OAMENII CA NU AU BANI DAR BARURILE SI TERASELE SUNT PLINE, HAINE DE MARCA, ADIDASI DE MARCA,PARFUMURI SI POSETE DE MARCA MASINI DE CELE MAI BUNE ...SI EI ZIC CAI CRIZA.II F FRUMOASA ROMANIA DAR OAMENII O DISTRUG.SUNT OAMENI BUNI SI DESTEPTI IN ROM DAR CEI RAI SI PROSTI SUNT SI MAI MULTI.PACAT MAM NASCUT IN ROMANIA DAR....NU VREAU SA TRAIESC IN ROMANIA.
VIITORUL ROMANIEI? DEZASTROS SOTUL MEU II AICI DE 10 ANI SI NU A FOST NICIODATA IN ROMNIA NICI NU VREA SA AUDA DE ROMNIA.ASTA II.
SUCES OAMENILOR DIN ROMNIA SI SPER...SA SE SCHIMBE IN BINE.
UN SALUT DE PE MELEAGURI INDEPARTATE SI INSORITE.CEAU




"Ii" fata ramai acolo unde esti si lasa comentariile.M-am nascut, crescut, educat in ROMANIA asa as vrea sa faca si copii mei, sa ramana pe meleagurile natale nu sa fie stingeri.
PS
In ce tara locuiesti acum?

Raporteaza abuz de limbaj
iena_xela

40 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 13:43

acelasi!!!

Raporteaza abuz de limbaj
kelemen

3 mesaje
Membru din: 25/09/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 23 Aprilie 2009, ora 13:43

NU STIU CARE VA VIITORUL ROMANIEI DAR LA ORA ACTUALA EU ZIC MERGE PROST DE TOT AR TREBUIE SA LE FIE RUSNE PARLAMETARILOR CA NE-AU DUS TARA DE RAPA DE ANI DE ZILE SPUN CA VOR FACE SCHIMBARI IN BINE DAR ZAU CA NU ESTE ASA.SALARILE SUNT MICI DAR SI IMPOZITE MARI LASA MULT DE DORIT CRED CA NU O SA AJUNGEM LA NIVELUL TARILOR MEMBRE UE MAI GRAV ESTE FAPTUL CA SE FAC MULTE DISPONIBILIZARI.OARE GUVERNANTII NU ISI PUN INTREBAREA DIN CE TRAIESC ACESTI OAMENII FARA LOCURI DE MUNCA?AR TREBUII SA AIBA EI VENITURILE ASTE MICI SA VEDEM CUM SE DESCURCA?SA SPERAM CA LA ANUL VA FII UN PIC MAI BINE.ASTEPT PARERI.


Raporteaza abuz de limbaj
KELEMEN
Pagini: 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Care credeti ca va fi viitorul Romaniei ?
Mergi la: