back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Artele martiale...filosofie si disciplina

 


 
 
tudoradf

143 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 20 Ianuarie 2009, ora 17:35

orice practicant de arte martiale...si nu numai...pot sa deschida topicuri cu subiecte interesante despre subiect...

Raporteaza abuz de limbaj
b_voichita

313 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 23:19

depinde ce-ti doresti tu si motivele care te-au adus in punctul de a face arte martiale.

daca vrei o disciplina orientata interior si ti-ai luat bataie de la punkisti de multe multe ori, incearca aikido. o sa te-nvete ca punkistii aia nu trebuiau batuti, ci tu trebuia sa nu fi acolo.

daca nu, si ai tendinte sa te sui cu picioarele pe nenea din autobuz care te-a calcat pe picior si vrei doar sa te calmezi, ar fi bine sa incepi cu kyokunshin, pentru ca nici nu e pasnic, nici nu e de prost gust ca kickboxingu.

totusi, daca vrei sa afli ceva nou, sa sa descoperi ce nu stie nimeni si iti place sa mergi pe munte foarte tare, te duci frumos pe google si cauti o sala unde inveti kendo (sabie).

Raporteaza abuz de limbaj
cili_br

49 mesaje
Membru din: 24/01/2009
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 17:39

Daca doresti sa te apuci de arte martiale cauta un sensei discipol al unui sensei japonez: Kanazawa, Murakami, Kasuya. Daca esti destul de bun(2-3dan) intr-un stil poti trece la unul mai complex (Aikydo, karate-jitzu, katana). Daca esti naiv te apuci de full contact, kik-boxing, nu inveti nimic si te ciolanesti aiurea. Crede-ma ca-ti vorbesc dintr-o experienta de 26 ani de karate.

Raporteaza abuz de limbaj
id
tudoradf

143 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 17:46

am si eu vreo 8 ani de Karate...iar in toamna asta vreau sa dau examen pt 1 DAN...cu Sensei Kanazawa...vroiam sa discutam pe acest topic despre filosofia japoneza....si sincer vreau sa invat sa tehnica de lupta cu Katana...care impreuna cu Aikido mi se par unele din cele mai complete arte martiale...mai ales din pc de vedere al Bushido-ului...any ideea de o sala in Cluj - Napoca de Kendo sau Iaido???...

Raporteaza abuz de limbaj
b_voichita

313 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 18:01

ionutz, ai dreptate full contactu e maneaua artelor martiale. si kick-boxingu cam ce-a fost rolling stones pentru rock. adica un esec total la care s-au raliat toti c.ocalarii.
katana. habar n-am. intreb si-ti zic in 5 zile

Raporteaza abuz de limbaj
tudoradf

143 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 18:09

in plus vroiam sa va mai intreb daca ati auzit de Katana.ro...este un site care vinde Katana la preturi acceptabile....nu sunt facute in stil clasic de un mester ci in stil industrial dar se spune( si nu de ei) ca sunt cam la fel de bune cu cele adevarate. Ati avvea incredere in asa ceva??? Bine....preturile incep de la 230$...

Si apropo de Kickboxing...este cea mai degradanta practica de arte martiale..pt mine cel putin...nu vad nici o filosofie in ea...poate in Mu Thai( stilul de unde provine) gasim asa ceva dar s-a pierdut pe parcurs...dar ceea ce japonezii au creat, nu se va pierde niciodata...de aceea am si invatat Karate, pt ca este, pt ca s-au pastrat acele "mici" dar extrem de importante lucruri pe care multi nu le vad in artele martiale...codul ONOAREI japoneze.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

521 mesaje
Membru din: 3/02/2010
Postat pe: 19 Februarie 2010, ora 20:56

artele martiale sunt pt. japonezi. la noi merge si un flit in ochi.

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy016083

371 mesaje
Membru din: 30/01/2015
Postat pe: 9 Martie 2011, ora 17:27

De la: KatanaBlade, la data 2009-01-20 17:35:29orice practicant de arte martiale...si nu numai...pot sa deschida topicuri cu subiecte interesante despre subiect...

de ce nu ..ce zici de giudo?

Raporteaza abuz de limbaj
iovucatalin

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Mai 2012, ora 06:45


Raporteaza abuz de limbaj
vale_vava_valentin

30 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Mai 2012, ora 08:11

Ce stiti de zona Brasov...sensei seriosi, care se ocupa de oameni?

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy010641

2 mesaje
Membru din: 27/04/2010
Oras: Botosani

Postat pe: 22 Mai 2012, ora 08:46

Sunt din Botosani, Vorniceni si vreau sa intreb daca profesori seriosi de arte martiale si nutritionisti seriosi.

Raporteaza abuz de limbaj
Corleciuc M. Irinel
ALT111q

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Mai 2012, ora 11:33

Artele martiale nu sunt nici arte nici sport. Sunt lupta. Trebuia sa va spun asta.

Raporteaza abuz de limbaj
sfinx34_orizont

34 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Mures

Postat pe: 22 Mai 2012, ora 18:26

Am fost practicand de kyokusin si jiu jutsu. Acum fac kickbox. In primul rand nu se vede ca vorbesti doar ca sa te aflii in treaba. Pe strada nu te ajuta foarte mult artele martiale. Cel mai bun sport in acest sens e kickbox-ul.
De la: , la data 2009-01-23 23:19:57depinde ce-ti doresti tu si motivele care te-au adus in punctul de a face arte martiale.

daca vrei o disciplina orientata interior si ti-ai luat bataie de la punkisti de multe multe ori, incearca aikido. o sa te-nvete ca punkistii aia nu trebuiau batuti, ci tu trebuia sa nu fi acolo.

daca nu, si ai tendinte sa te sui cu picioarele pe nenea din autobuz care te-a calcat pe picior si vrei doar sa te calmezi, ar fi bine sa incepi cu kyokunshin, pentru ca nici nu e pasnic, nici nu e de prost gust ca kickboxingu.

totusi, daca vrei sa afli ceva nou, sa sa descoperi ce nu stie nimeni si iti place sa mergi pe munte foarte tare, te duci frumos pe google si cauti o sala unde inveti kendo (sabie).


LUCKY_STRIKE

12 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Mai 2012, ora 19:41

vad aici vorbindu-se de karate si alte legaturi cu japonezii si nimeni n-a mentionat nimic de chinezi, sau indieni... Bruce Lee pt cocalarul de rand suna misto, ca era pe baza de rupt oase grav si lovituri mortale. Numele asta de fapt inseamna mult mai mult de atat, filosof, scenarist, producator, actor si Dumnezeu pe pamant la capitolu' conditie fizica, arte martiale, tarie de caracter, spiritualitate si completeaza tu ce vrei in continuare... a revolutionat cam tot... de la filme, la arte martiale, la orice domeniu vrei tu, inclusiv muzica... parkour are la baza Bruce Lee, apropo, un fenomen frumos... si chinezii in general au reprezentat baza pentru karate si multe altele...

parerea mea cel putin, trebuie sa amintim macar 'frugal' de Jeet Kune Do, wing chun, Gung fu (stiu, toata lumea zice Kung fu)

PS: frumoase si practice si aikido, wushu, muay thai etc ... nu acelasi lucru il pot spune si despre karate... parerea mea... asta legat si de cum te ajuta in strada, Jeet Kune Do a lui Bruce Lee fiind cea mai buna in sensu' asta, Bruce a crescut cu batai de strada crancene, de mic...

Raporteaza abuz de limbaj
mihaist25

73 mesaje
Membru din: 3/02/2015
Postat pe: 23 Mai 2012, ora 08:44

De la: sfinx34_orizont, la data 2012-05-22 18:26:37Am fost practicand de kyokusin si jiu jutsu. Acum fac kickbox. In primul rand nu se vede ca vorbesti doar ca sa te aflii in treaba. Pe strada nu te ajuta foarte mult artele martiale. Cel mai bun sport in acest sens e kickbox-ul.
De la: , la data 2009-01-23 23:19:57depinde ce-ti doresti tu si motivele care te-au adus in punctul de a face arte martiale.

daca vrei o disciplina orientata interior si ti-ai luat bataie de la punkisti de multe multe ori, incearca aikido. o sa te-nvete ca punkistii aia nu trebuiau batuti, ci tu trebuia sa nu fi acolo.

daca nu, si ai tendinte sa te sui cu picioarele pe nenea din autobuz care te-a calcat pe picior si vrei doar sa te calmezi, ar fi bine sa incepi cu kyokunshin, pentru ca nici nu e pasnic, nici nu e de prost gust ca kickboxingu.

totusi, daca vrei sa afli ceva nou, sa sa descoperi ce nu stie nimeni si iti place sa mergi pe munte foarte tare, te duci frumos pe google si cauti o sala unde inveti kendo (sabie).

Cred ca trebuie sa precizam de la inceput ca nu te apuci de karate, orice stil vrei, ca sa "rupi capul" celor care te supara. Am fost practicant de karate traditional, shotokan, taekwondo, kickboxing si aikido. In nici una dintre aceste discipline maestrii nu te invatau sa fii Bruce Lee pe strada si sa rupi oase ca s-a uitat unul urat la tine.Toti m-au invatat ca lovirea adversarului se face doar ca ultima solutie pentru prevenirea ranirii fizice a mea sau a altora care nu se pot apara si, de asemenea, ca e de preferat sa iti iei un sut in fund si sa se termine cu bine decat sa iasa o lupta din care unul dintre combatanti sa ajunga la spital. "Karate incep cu efort si perseverenta si se termina cu respect si umilinta!", asta era filozofia. Nu pot fi de acord cu cei care spun ca aikido te invata sa nu fii acolo, aikido are in spate niste idei care, aplicate perfect si dezvoltate de practicanti devin arme albe. Aikido inseamna, pe langa miscare, puncte vitale si zone dureroase pentru adversar. Daca toate celelalte pun pret pe lovire, aikido pune pret pe preluarea fortei adversarului devenit atacator si redirectionarea acesteia tot impotriva lui sau disiparea acesteia in exterior prin diverse procedee de eschivare, priza si aruncare etc. Mai putin lovituri. Ideea e ca adversarul sa nu se poata ridica sau sa nu ajunga sa mai poata ataca. Asta e in faza a doua, cea avansata. Combinat cu alte tehnici din alte discipline de contact, aikido devine mai mult decat ceea ce am explicat mai sus, devine o arta completa si complexa.Cei care stiu sa o foloseasca sunt insa putini si cu atat mai putini cei care ii inteleg si filozofia. Pentru cei care cred ca pe strada e nevoie de mai mult contact exista krav maga, un stil care este utilizat si dezvoltat de israelieni pentru autoaparare, fiind predat soldatilor armatei evreiesti.


| Varianta pentru tiparire a topicului Artele Martiale...filosofie si disciplina
Mergi la: