back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce este wireless-ul

 


 
 
adi3

716 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Zalau

Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 20:14

Din traducere ar fi -fara fir- de fapt o conexiune prin unde radio de transmitere-primire informatii.Tot mai mult se foloseste in zilele noastre acest tip de conexiune.are avantaje dar si dezavantaje,le voi enumera mai incolo.
De cele mai multe ori se foloseste wireless-ul in cazul in care nu se pot monta cabluri acolo unde se doreste sau dispozitivele de receptie sunt dotate cu echipamente wireless.Va exista un
emitator(router-ul de ex) si un receptor (laptop,desktop,router


david...romantic incurabil
xcomm_office

4949 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Februarie 2009, ora 10:36

De fapt tu ce vrei sa stii, o traducere, la ce se foloseste tehnologia, sau ce?
Wireless= fara fir= tehnologie radio (aproape de orice fel)
Lamurit aici?
Wireless este WiFi-ul, Blutoothul, GSM-ul, 3G, tot ce incorporeaza unde radio inseamna wireless...wireline-pe fir...etc.
Haide ca e aiurea sa explic ceva daca nu stiu ce vrei.
Hai noroc si la mai mare

Raporteaza abuz de limbaj
xcomm_office

4949 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Februarie 2009, ora 10:36

De fapt tu ce vrei sa stii, o traducere, la ce se foloseste tehnologia, sau ce?
Wireless= fara fir= tehnologie radio (aproape de orice fel)
Lamurit aici?
Wireless este WiFi-ul, Blutoothul, GSM-ul, 3G, tot ce incorporeaza unde radio inseamna wireless...wireline-pe fir...etc.
Haide ca e aiurea sa explic ceva daca nu stiu ce vrei.
Hai noroc si la mai mare

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

7 mesaje
Membru din: 13/04/2009
Postat pe: 16 Aprilie 2009, ora 18:20

De la: spyderom, la data 2009-02-27 10:36:27De fapt tu ce vrei sa stii, o traducere, la ce se foloseste tehnologia, sau ce?
Wireless= fara fir= tehnologie radio (aproape de orice fel)
Lamurit aici?
Wireless este WiFi-ul, Blutoothul, GSM-ul, 3G, tot ce incorporeaza unde radio inseamna wireless...wireline-pe fir...etc.
Haide ca e aiurea sa explic ceva daca nu stiu ce vrei.
Hai noroc si la mai mare


Io as vrea sa stiu de ce le-au denumit asa si nu altfel. De ex bluetooth e dinte albastru. De ce de ce nu galben??

Raporteaza abuz de limbaj
xcomm_office

4949 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Aprilie 2009, ora 15:52

Bluetooth vine la numele regelui danez Harald Dinte Albastru...dar nu mai stiu legatura...stai sa gugalez

Asa...am gasit...deci....cuvântul Bluetooth este o versiune engleza a mai vechiului nume "Blátönn"sau "Blåtand", numele regelui Harald I al Danemarcei si Norvegiei din sec.X, care a unit triburile scandinave intr-un singur regat.
Ideea este ca funcția Bluetooth face acelasi lucru cu protocoalele de comunicații, unirea lor într-un standard universal.

Oki doki?


yuppy013566

1 mesaj
Membru din: 2/07/2010
Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 19:33

buna am si eu o intrebare router-ul til da tie acasa sau de la vecinu ititrimite si u?

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului ce este wireless-ul
Mergi la: