back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Absolvent

 


 
 
9am_3375

1 mesaj
Membru din: 2/02/2014
Postat pe: 2 Februarie 2014, ora 21:30

Sunt proaspat absolvent al facultatii de Mecanica din Galati, specializarea ''INgineria si Protectia Mediului in Industrie''. Din pacate orasul nostru este mort din punct de vedere al locurilor de munca ( mai ales pentru absolventi). Am incercat sa-mi gasesc de munca in santierul naval sau in combinatul siderurgic, dar ambele incercari s-au sfarsit prost. Nu m-a bagat nimeni in seama pentru ca nu am experienta. Am incercat sa caut firme in care sa activez ca voluntar pentru a invata meserie dar in zadar. Ma gandeam sa fac un curs de autocad 2D-3D . Ajutati-ma cu un sfat va rog frumos . Ce cursuri ar trebui sa fac..sau cateva idei despre ce as putea face pe viitor. Va multumesc mult.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Februarie 2014, ora 21:54

Ce vrei tu sa faci?
Ce iti place si ai vrea sa faci ca munca?
Cu asta trebuie sa incepi.
Apoi cauti firmele care au astfel de posturi in organigrama.
Apoi iti faci un CV potrivit postului pe care il ai in vedere, in care sa iti pui in evidenta aptitudinile care te-ar recomanda pentru postul respectiv
Apoi depui CV-ul la cele firme, pe site-ul lor daca au sau la ofertele pe care le fac.
Pe CV sa ai o fotografie portret, recenta, clara in tinuta decenta, fara alte persoane sau animale in cadru.
Daca ajungi la interviu, cauta sa ai o tinuta foarte ingrijita, dar sa nu mirosi a nimic si sa nu fii imbracat cu nimic tipator.
La intrebari trebuie sa raspunzi cinstit, nu sa te chinui sa faci raspunsurile pe care crezi ca le vrea cel care te intreaba.
Nu e nimic in neregula sa nu ai experienta daca abia ai iesit din scoala, dupa cum e normal sa te intereseze sa fii platit pentru munca la care te angajezi.
De la un absolvent fara experienta, angajatorul se asteapta sa nu stie nimic, decat sa vorbeasca si sa scrie corect. Mai departe, il formeaza pentru munca la care este angajat.
Probabil vei fi angajat cu salariul minim pe economie, daca vei dovedi valoare la locul de munca vei obtine venituri in plus.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
| Varianta pentru tiparire a topicului Absolvent
Mergi la: