back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 16:24

Cum credeti ca ar fi interpretat omul de neanderthal o imagine de pe ecranul unui televizor?
Sau : cum credeti ca ar fi interpretat, ce ar fi crezut, un individ uman din Jerusalem, cu 2000 de ani in urma, daca i-ai fi oferit un computer si o conexiune internet pentru a comunica cu tribul de dincolo de Marea Moarta?


Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 16:27


Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 16:48

De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 16:24:39Cum credeti ca ar fi interpretat omul de neanderthal o imagine de pe ecranul unui televizor?
Sau : cum credeti ca ar fi interpretat, ce ar fi crezut, un individ uman din Jerusalem, cu 2000 de ani in urma, daca i-ai fi oferit un computer si o conexiune internet pentru a comunica cu tribul de dincolo de Marea Moarta?


cam la fel cu ce- a simtit personajul din " Castelul din Carpati " al lui Jules Verne

la fel cu ce-a simtit autorul Bibliei descriind carul de foc ce l-a luat pe sus pe Ilie- parca sau, si mai inainte , lupta descrisa in Mahatbaratha , lupta dusa pe cer de catre aparate de zbor !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 17:03

Tu ai un comportament cognitiv adecvat timpului tau existential, Gabi?
Cum procedezi, ce metode folosesti, pe ce fel de informatii iti fundamentezi rationamentul si cognitia comportamentala atunci cand esti in stituatia de a face o distinctie inechivoca intre magic si real, intre mitologie si istorie, intre astrologie si astronomie, intre science fiction si adevarul stiintific ?

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 17:09

dar tu ai Inteles ce-am spus eu , apropo de Cunoastere ? intelegi ca traim intr-un ocean informativ si respiram informatie care NE SCHIMBA ? ne modifica, imbunatatindu-ne ? ce Blocaj ai tu, in tine, de-ti refuzi aceasta extraordinara Baie ce "gidila" creierul in modul cel mai placut, scotind scintei , minte scinteietoare, ce esti ! ?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 17:32

De la: gabigabi2, la data 2013-04-21 17:09:49



Poti exemplifica, argumenta, demonsta, afirmatia:" traim intr-un ocean informativ si respiram informatie", cat si: izvorul si natura informatiilor pe care le incluzi in acel ocean ?

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 17:42

de atitea ori am vorbit despre " Inteligenta materiei" ca m-am si plictisit....vezi ca a dat Florin linkul si o poti citi ....si , tot Florin a postat mai zilele trecute despre teoria acelui Lanza si daca ar fi numai el si numai de acum ....cauta ca ai ce gasi !

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 18:04

Concluzie:

Nu poti, esti inapta cognitiv sa realizezi distinctia intre real si magic.

De ce te afli in aceasta imposibilitate ?
Foarte simplu: pentru a percepe corect, analiza, si intelege realitatea, este necesar sa dispui de o cognitie superioara prin intermediul careia sa poti accesa realitatea conform unui comportament cognitiv format printr-o cunoastere atent distinctiva, printr-o orientare a intregului proces rational catre o gandire realista si in continua acumulare instructiva de cunostinte reale care sa-ti permita o concluzionare in deplina cunostinta de cauza a afirmatiilor pe care le emiti, facilitandu-ti totodata o capacitate apt cognitivo-decizionala de-a aplica rapid, eficient si cu succes maxim solutiile concluziilor pe care le-ai emis.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 18:21

Norocul nostru ca exista Cocosila, cel care pune intrebari cat mai alambicat posibile, asteapta raspunsul...cujeta...si apoi ajunge la concluzia indubitabil-cognitiva ca interlocutorul este PROST!!!

Norocul nostru cu tine geniule neinteles! Nu ai dat niciodat vreun raspuns, nu ai avut niciodata o explicatie, o demonstratie logica, ceva....acolo...nada, nix, zero barat!!! Dar toti e prosti!

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 18:37

Aiurea...


Nu, nu sunt prosti, sunt extraordinar de destepti, si cum desteptului nu-i poate sta bine decat indrugand cu fudulie cat mai multe desteptaciuni, atinge culmea-culmilor desteptaciosilor varandu-si nasul unde nu-i fierbe oala, eventual incearca sa-si vare capul sub coada calului crezand ca nu se poate sti cine este, si cat il poate duce desteptacioasa lui minte.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 19:29

Eu sunt chiar curioasa ce raspunzi tu la prima postare.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 20:26

De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 18:04:51Concluzie:

Nu poti, esti inapta cognitiv sa realizezi distinctia intre real si magic.

De ce te afli in aceasta imposibilitate ?
Foarte simplu: pentru a percepe corect, analiza, si intelege realitatea, este necesar sa dispui de o cognitie superioara prin intermediul careia sa poti accesa realitatea conform unui comportament cognitiv format printr-o cunoastere atent distinctiva, printr-o orientare a intregului proces rational catre o gandire realista si in continua acumulare instructiva de cunostinte reale care sa-ti permita o concluzionare in deplina cunostinta de cauza a afirmatiilor pe care le emiti, facilitandu-ti totodata o capacitate apt cognitivo-decizionala de-a aplica rapid, eficient si cu succes maxim solutiile concluziilor pe care le-ai emis.


Eu sunt tentata sa incerc sa fac aceasta distinctie, deoarece sunt inapta cognitiv sa recunosc magia.
Fii bun si explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 21:49

De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 20:26:47
De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 18:04:51Concluzie:

Nu poti, esti inapta cognitiv sa realizezi distinctia intre real si magic.

De ce te afli in aceasta imposibilitate ?
Foarte simplu: pentru a percepe corect, analiza, si intelege realitatea, este necesar sa dispui de o cognitie superioara prin intermediul careia sa poti accesa realitatea conform unui comportament cognitiv format printr-o cunoastere atent distinctiva, printr-o orientare a intregului proces rational catre o gandire realista si in continua acumulare instructiva de cunostinte reale care sa-ti permita o concluzionare in deplina cunostinta de cauza a afirmatiilor pe care le emiti, facilitandu-ti totodata o capacitate apt cognitivo-decizionala de-a aplica rapid, eficient si cu succes maxim solutiile concluziilor pe care le-ai emis.


Eu sunt tentata sa incerc sa fac aceasta distinctie, deoarece sunt inapta cognitiv sa recunosc magia.
Fii bun si explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.




sintetizat:
Magia, uneori cunoscută și ca vrăjitorie, este manipularea forțelor supranaturale pentru a produce efectele dorite de către practicantul ei. Practica este adesea influențată de ideile religioase, misticism, ocultism, psihologie și știință.

sursa iti era la.indemana: Wki.

Evident, poti aprofunda:
-origini antropologico-psihologice
-teorii
-definirea terminologiilor,i.e: functionalista, simbolista, intelectualista...
De asemenea, gandirea magica in antropologie, psihologie, si stiinta cognitiva, etc. Un intreg summum de teorii cu privire la relatiile dintre magie si religie, arte, stiinta...

Poti aprofunda propria documentare in acest domeniu, incursiunile le poti intreprinde folosindu-te de propria unealta de pe care mi-ai tastat intrebarea.


Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 22:11

N-ai fost atent, nu ti-am cerut citate, nu ma intereseaza Wiki sau DEX, asa ca reiau:


1 Eu sunt chiar curioasa ce raspunzi tu la prima postare.

2 explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.



Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 22:19

De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:11:03N-ai fost atent, nu ti-am cerut citate, nu ma intereseaza Wiki sau DEX, asa ca reiau:


1 Eu sunt chiar curioasa ce raspunzi tu la prima postare.

2 explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.






Eu intreb, eu raspund, hai ca esti tare! tu ai vreun raspuns ?

2 miracol.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Aprilie 2013, ora 22:50

De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 22:19:29
De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:11:03N-ai fost atent, nu ti-am cerut citate, nu ma intereseaza Wiki sau DEX, asa ca reiau:


1 Eu sunt chiar curioasa ce raspunzi tu la prima postare.

2 explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.






Eu intreb, eu raspund, hai ca esti tare! tu ai vreun raspuns ?

2 miracol.


1. Fireste, asa ar fi fost normal, pui problema si apoi esti primul care emiti o ipoteza.
Si eu as vrea sa stiu cum crezi tu ca ar reactiona omul de neanderthal vazand un televizor, presupunem ca in stare de functionare, altfel n-ar fi nici un chichirez.

Eu cred ca ar reactiona foarte pragmatic, s-ar asigura ca nu are efecte nedorite asupra lui, ca nu e comestibil si ca pitipoancele din interior nu pot deveni reale. Dupa care l-ar considera un fenomen de care ia act pur si simplu, ca si de foc sau anotimp.
Nu cred ca l-ar considera divinitate sau magie pentru ca nu ii influenteaza viata.
Mai degraba ar putea sa considere de origine divina un lunetist care ar impusca din cand in cand cate-un membru al familiei.
De asemeni cred ca romanii n-ar fi avut nici o retinere sa dea circulare pe net in tot imperiul daca te-ai fi dus sa le instalezi o retea.Tot de pragmatism e vorba.
In masa oamenii sunt constienti ca nu au nivelul cognitiv de a intelege pe ce principii de functionare pot vorbi la mobil sau comunica prin net, dar faptul ca stiu cum sa le utilizeze inlatura tot misterul. Nici vecinii mei de la bloc, nici omul de neanderthal n-ar atribui haruri divine acestor lucruri, asa cred eu.
Din contra, astazi daca Dumnezeu ar cobora pe stadion, iin timpul unui meci, ar fi calduros aplaudata punerea in scena, ca un spectacol de-al lui Michael.


2.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 08:23

De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 18:04:51Concluzie:

Nu poti, esti inapta cognitiv sa realizezi distinctia intre real si magic.

De ce te afli in aceasta imposibilitate ?
Foarte simplu: pentru a percepe corect, analiza, si intelege realitatea, este necesar sa dispui de o cognitie superioara prin intermediul careia sa poti accesa realitatea conform unui comportament cognitiv format printr-o cunoastere atent distinctiva, printr-o orientare a intregului proces rational catre o gandire realista si in continua acumulare instructiva de cunostinte reale care sa-ti permita o concluzionare in deplina cunostinta de cauza a afirmatiilor pe care le emiti, facilitandu-ti totodata o capacitate apt cognitivo-decizionala de-a aplica rapid, eficient si cu succes maxim solutiile concluziilor pe care le-ai emis.


VORBE ! si iar VORBE !
ce faci tu e o teorie unanim valabila si atit , dar ai impresia ca esti mai presus de mine ,fara sa-ti dai seama ca cel pus in situatia de a Nu intelege sensul a ceea ce consideri tu ca ar fi Nonsens, esti chiar tu ! degeaba vin eu si deslusesc sensul lor , ca tu nu crezi, nu intelegi si le batjocoresti , considerindu-ma pe mine cea inapta cognitiv si, tot fara raspuns ramii ! daca tu ai fi asa cum reiese din teoretizarea pe care o faci, ai gasi instant explicatia si logica lucrurilor ascunse !....Totul are Logica in lumea asta , caci nimic nu-i intimplator si rostul lor este sa ne puna pe noi, oamenii, in postura Ginditorului !
vrei si poti intelege , bine ? daca nu- NU, dar nu te mai considera ca ai fi mai cu motz, ca nu prea esti....momentan te-nvirti la baza muntelui , pe colo-pe colo, cu ochii dupa chilipiruri materiale , caci ideea de Ascensiune ti-e necunoscuta ,iar pina sus la OMU ...haaathat , "e o cale atit de lunga" !

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 08:38

De la: Black_Friday, la data 2013-04-21 18:21:19Norocul nostru ca exista Cocosila, cel care pune intrebari cat mai alambicat posibile, asteapta raspunsul...cujeta...si apoi ajunge la concluzia indubitabil-cognitiva ca interlocutorul este PROST!!!

Norocul nostru cu tine geniule neinteles! Nu ai dat niciodat vreun raspuns, nu ai avut niciodata o explicatie, o demonstratie logica, ceva....acolo...nada, nix, zero barat!!! Dar toti e prosti!


da' uita-te la raspunsul pe care ti-l da, caci e o mostra de fudulie, punindu-si singur eticheta !
e dulce rau omul asta !

Raporteaza abuz de limbaj
symy1

4661 mesaje
Membru din: 4/02/2009
Oras: Zalau

Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 10:10

De la: gabigabi2, la data 2013-04-22 08:38:50
De la: Black_Friday, la data 2013-04-21 18:21:19Norocul nostru ca exista Cocosila, cel care pune intrebari cat mai alambicat posibile, asteapta raspunsul...cujeta...si apoi ajunge la concluzia indubitabil-cognitiva ca interlocutorul este PROST!!!

Norocul nostru cu tine geniule neinteles! Nu ai dat niciodat vreun raspuns, nu ai avut niciodata o explicatie, o demonstratie logica, ceva....acolo...nada, nix, zero barat!!! Dar toti e prosti!


da' uita-te la raspunsul pe care ti-l da, caci e o mostra de fudulie, punindu-si singur eticheta !
e dulce rau omul asta !
Tanar si nelinistit...

Raporteaza abuz de limbaj
symy-apocalipsa.blogspot.ro
Fosta membra 9am.ro

1134 mesaje
Membru din: 6/03/2013
Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 10:26

De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:50:26
De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 22:19:29
De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:11:03N-ai fost atent, nu ti-am cerut citate, nu ma intereseaza Wiki sau DEX, asa ca reiau:


1 Eu sunt chiar curioasa ce raspunzi tu la prima postare.

2 explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.






Eu intreb, eu raspund, hai ca esti tare! tu ai vreun raspuns ?

2 miracol.


1. Fireste, asa ar fi fost normal, pui problema si apoi esti primul care emiti o ipoteza.
Si eu as vrea sa stiu cum crezi tu ca ar reactiona omul de neanderthal vazand un televizor, presupunem ca in stare de functionare, altfel n-ar fi nici un chichirez.

Eu cred ca ar reactiona foarte pragmatic, s-ar asigura ca nu are efecte nedorite asupra lui, ca nu e comestibil si ca pitipoancele din interior nu pot deveni reale. Dupa care l-ar considera un fenomen de care ia act pur si simplu, ca si de foc sau anotimp.
Nu cred ca l-ar considera divinitate sau magie pentru ca nu ii influenteaza viata.
Mai degraba ar putea sa considere de origine divina un lunetist care ar impusca din cand in cand cate-un membru al familiei.
De asemeni cred ca romanii n-ar fi avut nici o retinere sa dea circulare pe net in tot imperiul daca te-ai fi dus sa le instalezi o retea.Tot de pragmatism e vorba.
In masa oamenii sunt constienti ca nu au nivelul cognitiv de a intelege pe ce principii de functionare pot vorbi la mobil sau comunica prin net, dar faptul ca stiu cum sa le utilizeze inlatura tot misterul. Nici vecinii mei de la bloc, nici omul de neanderthal n-ar atribui haruri divine acestor lucruri, asa cred eu.
Din contra, astazi daca Dumnezeu ar cobora pe stadion, iin timpul unui meci, ar fi calduros aplaudata punerea in scena, ca un spectacol de-al lui Michael.


2.





Fireste, asa ar fi fost normal ?
1. Nicidecum Ingrid, n-ar fi fost normal ,in conceptia mea, deoarece niciodata intr-o problema oarecare n-ai sa gasesti decat enuntul, solutiile, rezolvarile problemei, esti nevoita sa le gaseti singura. Apoi, ce libertate de gandire si exprimare ai avea la dispozitie daca eu as incerca sa-mi raspund propriei intrebari, sa-mi solutionez datele propriei probleme folosindu-ma de-o metodica oarecare manipulandu-te, sau indreptand intr-un anumit sens raspunsul, rezolvarea, viitorului repondent care doreste sa rezolve tema printr-o metodica personalizata, originala?

Nu Ingrid.

Consider din start ca, adresez o intrebare sau propun o tema unor indivizi care au acumulat un anumit bagaj de cunostinte generale si nu numai, au o anumita experienta de viata, si un anumit procent din aceasta multime, daca nu chiar toti, au dobandit cel putin un dram de intelepciune, fiind capabili sa subinteleaga, sintetizeze, analizeze, si concluzioneze fara ca cineva sa-i influenteze, manipulandu-i sau oferindu-le indicatii,(pretioase) in rest , ofer libertate totala de-a gandi si exprima fara a-i constrange, fara a primi indicatii sau repere orientative, dar poate este greu pentru unii sa gandeasca liber si sa-si exprime opiniile in consecinta.

2.Sunt convis c-o sa-ti epuizezi cheful de-a fluiera si-o sa realizezi intr-un tarziu ce rol joaca acel termen in practica celor care se ocupa cu magiile de tot felul.

Daca o sa ma refer strict la neanderthalianul care observa tv-ul in stare de functionare din pestera, atunci pot sa-ti sugerez, dar n-as fi dorit, faptul ca: neanderthalianul nostru va reactiona instrinctual, iar de aici se pot deduce o intreaga secventialitate neuro-reactiva a respectivului in functie de unica situatie existenta si postura in care se afla.

Numai si insctinctual actionand, meanderthaianul nostru poate observa functionarea acelui tv aflandu-se intr-un grup de neanderthalieni intorsi de la vanatoare, sau ca unic observator, si atunci, datele problemei fiind neschimbate, se schimba metodica instinctuala si pozitia de pe care va/vor actiona neanderthalianul/ii inclusiv nuanta reactiei instinctuale. Totusi, in ambele situatii avem nevoie de-o singura certitudine in desfasurarea experimentului, sa fim siguri ca structura de rezistenta a tv-ului este inexpugnabila.

Excluzand atacuurile ad hominem ale lui black, caruia i-am raspns conform meritelor deosebite pe care le-a dobandit si binemeritat in urma abordarii acestei teme, tu Gabi, ai chef sa exprimi o opinie, cat de cat, coerenta si logica referitoare la cele sus mentionate, sau preferi consacratul stil Black & Holle ?

Raporteaza abuz de limbaj
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 10:33

..... vai..... da'....ce-avem noi aicea.....

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sălbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevăratului Dumnezeu--------"Dragostea infinită este singurul ADEVĂR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 10:45

De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 16:24:39Cum credeti ca ar fi interpretat omul de neanderthal o imagine de pe ecranul unui televizor?
Sau : cum credeti ca ar fi interpretat, ce ar fi crezut, un individ uman din Jerusalem, cu 2000 de ani in urma, daca i-ai fi oferit un computer si o conexiune internet pentru a comunica cu tribul de dincolo de Marea Moarta?



io pot sa-mi dau cu parerea sau e intrebari doar pt. elite....gen vanghelie sau becali....???

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sălbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevăratului Dumnezeu--------"Dragostea infinită este singurul ADEVĂR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
sunt_al_naibii

3127 mesaje
Membru din: 7/08/2010
Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 10:50

De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:11:03N-ai fost atent, nu ti-am cerut citate, nu ma intereseaza Wiki sau DEX, asa ca reiau:


1 Eu sunt chiar curioasa ce raspunzi tu la prima postare.

2 explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.





1. e adanca rauuuuu....
2. e mangleala....adica superlativu' de la cardeala....

Raporteaza abuz de limbaj
Numai persoanele care se smulg din atracția sferelor mistico-religioase sălbatice pot ajunge la inspiratia, ocrotirea și ajutorul Adevăratului Dumnezeu--------"Dragostea infinită este singurul ADEVĂR ... orice altceva este o iluzie." - David Icke-----http://youtu.be/s8P7Eitg9cs-------chiar daca un om este ingenuncheat ...dar inca mai are spiritul si constiinta treze...acel om este liber....
gabigabi2

33366 mesaje
Membru din: 13/10/2011
Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 16:45

interesant : de 2 ori am postat , mi se spune ca a fost plina de succes postarea mea, dar de aparut Nu apare ! him

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 20:25

De la: gabigabi2, la data 2013-04-22 16:45:21interesant : de 2 ori am postat , mi se spune ca a fost plina de succes postarea mea, dar de aparut Nu apare ! him


Explicatia faptului ca nu iti apare postarea este urmatoarea:

1. ori nu iti apare din cauza tehnologiei super avansate
2. ori nu iti apare din cauza magiei

Acum, ca sa gasesti explicatia, depinde cat de apta-cognitiv esti tu.....


Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

4841 mesaje
Membru din: 14/12/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 20:28

De la: gabigabi2, la data 2013-04-22 16:45:21interesant : de 2 ori am postat , mi se spune ca a fost plina de succes postarea mea, dar de aparut Nu apare ! him


Mai umbla putin la potentiometrul de secventialitate neuro-reactiva si poate apare....

Ai avut dreptate, este dulce omul...un baiat de zahar! Dar pentru ca eu sunt la regim, ma irita...

Raporteaza abuz de limbaj
"No man is an island entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main... And therefore never send to know for whom the bell tolls; it tolls for thee." - John Donne
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 20:52

De la: 9am_1705, la data 2013-04-22 10:26:17
De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:50:26
De la: 9am_1705, la data 2013-04-21 22:19:29
De la: _Ingrid, la data 2013-04-21 22:11:03N-ai fost atent, nu ti-am cerut citate, nu ma intereseaza Wiki sau DEX, asa ca reiau:


1 Eu sunt chiar curioasa ce raspunzi tu la prima postare.

2 explica-mi ce intelegi prin magie si ce fenomene ii pot fi atribuite acesteia.






Eu intreb, eu raspund, hai ca esti tare! tu ai vreun raspuns ?

2 miracol.


1. Fireste, asa ar fi fost normal, pui problema si apoi esti primul care emiti o ipoteza.
Si eu as vrea sa stiu cum crezi tu ca ar reactiona omul de neanderthal vazand un televizor, presupunem ca in stare de functionare, altfel n-ar fi nici un chichirez.

Eu cred ca ar reactiona foarte pragmatic, s-ar asigura ca nu are efecte nedorite asupra lui, ca nu e comestibil si ca pitipoancele din interior nu pot deveni reale. Dupa care l-ar considera un fenomen de care ia act pur si simplu, ca si de foc sau anotimp.
Nu cred ca l-ar considera divinitate sau magie pentru ca nu ii influenteaza viata.
Mai degraba ar putea sa considere de origine divina un lunetist care ar impusca din cand in cand cate-un membru al familiei.
De asemeni cred ca romanii n-ar fi avut nici o retinere sa dea circulare pe net in tot imperiul daca te-ai fi dus sa le instalezi o retea.Tot de pragmatism e vorba.
In masa oamenii sunt constienti ca nu au nivelul cognitiv de a intelege pe ce principii de functionare pot vorbi la mobil sau comunica prin net, dar faptul ca stiu cum sa le utilizeze inlatura tot misterul. Nici vecinii mei de la bloc, nici omul de neanderthal n-ar atribui haruri divine acestor lucruri, asa cred eu.
Din contra, astazi daca Dumnezeu ar cobora pe stadion, iin timpul unui meci, ar fi calduros aplaudata punerea in scena, ca un spectacol de-al lui Michael.


2.





Fireste, asa ar fi fost normal ?
1. Nicidecum Ingrid, n-ar fi fost normal ,in conceptia mea, deoarece niciodata intr-o problema oarecare n-ai sa gasesti decat enuntul, solutiile, rezolvarile problemei, esti nevoita sa le gaseti singura. Apoi, ce libertate de gandire si exprimare ai avea la dispozitie daca eu as incerca sa-mi raspund propriei intrebari, sa-mi solutionez datele propriei probleme folosindu-ma de-o metodica oarecare manipulandu-te, sau indreptand intr-un anumit sens raspunsul, rezolvarea, viitorului repondent care doreste sa rezolve tema printr-o metodica personalizata, originala?

Nu Ingrid.

Consider din start ca, adresez o intrebare sau propun o tema unor indivizi care au acumulat un anumit bagaj de cunostinte generale si nu numai, au o anumita experienta de viata, si un anumit procent din aceasta multime, daca nu chiar toti, au dobandit cel putin un dram de intelepciune, fiind capabili sa subinteleaga, sintetizeze, analizeze, si concluzioneze fara ca cineva sa-i influenteze, manipulandu-i sau oferindu-le indicatii,(pretioase) in rest , ofer libertate totala de-a gandi si exprima fara a-i constrange, fara a primi indicatii sau repere orientative, dar poate este greu pentru unii sa gandeasca liber si sa-si exprime opiniile in consecinta.

2.Sunt convis c-o sa-ti epuizezi cheful de-a fluiera si-o sa realizezi intr-un tarziu ce rol joaca acel termen in practica celor care se ocupa cu magiile de tot felul.

Daca o sa ma refer strict la neanderthalianul care observa tv-ul in stare de functionare din pestera, atunci pot sa-ti sugerez, dar n-as fi dorit, faptul ca: neanderthalianul nostru va reactiona instrinctual, iar de aici se pot deduce o intreaga secventialitate neuro-reactiva a respectivului in functie de unica situatie existenta si postura in care se afla.

Numai si insctinctual actionand, meanderthaianul nostru poate observa functionarea acelui tv aflandu-se intr-un grup de neanderthalieni intorsi de la vanatoare, sau ca unic observator, si atunci, datele problemei fiind neschimbate, se schimba metodica instinctuala si pozitia de pe care va/vor actiona neanderthalianul/ii inclusiv nuanta reactiei instinctuale. Totusi, in ambele situatii avem nevoie de-o singura certitudine in desfasurarea experimentului, sa fim siguri ca structura de rezistenta a tv-ului este inexpugnabila.

Excluzand atacuurile ad hominem ale lui black, caruia i-am raspns conform meritelor deosebite pe care le-a dobandit si binemeritat in urma abordarii acestei teme, tu Gabi, ai chef sa exprimi o opinie, cat de cat, coerenta si logica referitoare la cele sus mentionate, sau preferi consacratul stil Black & Holle ?


1 Nu e o problema de matematica, ci o discutie mai degraba scenaristica. Deja s-au vazut diferentele de scenarii din primele faze ale discutiei, Gabi a vazut o similitudine cu proiectia lui Jules Verne, eu mi-am imaginat ca vanatorii gasesc televizorul undeva in natura, in expeditiile lor, tu l-ai plasat in pestera.
Nu e o problema, nu poti sa dai o solutie, deci fii liber in a te exprima.
Pana acum, esti singurul care estimeaza ca omul de neanderthal ar atribui existenta televizorului magiei, sau poate divinitatii, asta inteleg eu din titlu. Asta probabil pentru ca o tehnologie super-avansata nu exista la nivelul lui cognitiv.
2. Magia nu ma stimuleaza la discutie, imi da senzatia unei intrebari cu raspunsul sugerat.
Mi se pare evident ca magia, vrajitoria, religia, scamatoriile, sunt tehnici de dezinformare si manipulare individuale sau in masa, in functie de interesul urmarit.

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Aprilie 2013, ora 21:06

De la: Black_Friday, la data 2013-04-22 20:25:03
De la: gabigabi2, la data 2013-04-22 16:45:21interesant : de 2 ori am postat , mi se spune ca a fost plina de succes postarea mea, dar de aparut Nu apare ! him


Explicatia faptului ca nu iti apare postarea este urmatoarea:

1. ori nu iti apare din cauza tehnologiei super avansate
2. ori nu iti apare din cauza magiei

Acum, ca sa gasesti explicatia, depinde cat de apta-cognitiv esti tu.....



Eu banuiesc tehnologia

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 00:37

lasa-ma cu magia asta.
In evul mediu tot ce acum se numeste industrie si mai ales efectele electricitatii, intrau in domeniul magiei.
Si alchimia a dat elementele de baza din chimie, industria chimica si metalurgie.
Iar ceea ce a facut societatea moderna este de milioane de ori amplificate cele 2 asa zis discipline din evul mediu, magia si alchimia.
A, si medicina isi extrage unele medicamente initiale si tratamente, din alchimie partial.
Nu vreau sa-ti stric topicul, asa ca nu mai intru in polemica, fiindca am niste convingeri ferme, in acest domeniu al vechiului si noului.....cit le mai am.


Si...nu am citit nimic despre magie, alchimie. Decit referiri, din alte contexte. Nu ma intereseaza.
Toate astea moderne sint mult mai interesante decit vechiturile alea.....bleah.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

16238 mesaje
Membru din: 20/03/2012
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Aprilie 2013, ora 08:03

De la: nastasemihail, la data 2013-04-23 00:37:00lasa-ma cu magia asta.
In evul mediu tot ce acum se numeste industrie si mai ales efectele electricitatii, intrau in domeniul magiei.
Si alchimia a dat elementele de baza din chimie, industria chimica si metalurgie.
Iar ceea ce a facut societatea moderna este de milioane de ori amplificate cele 2 asa zis discipline din evul mediu, magia si alchimia.
A, si medicina isi extrage unele medicamente initiale si tratamente, din alchimie partial.
Nu vreau sa-ti stric topicul, asa ca nu mai intru in polemica, fiindca am niste convingeri ferme, in acest domeniu al vechiului si noului.....cit le mai am.


Si...nu am citit nimic despre magie, alchimie. Decit referiri, din alte contexte. Nu ma intereseaza.
Toate astea moderne sint mult mai interesante decit vechiturile alea.....bleah.


Iti dai seama ce vrajitoare-as fi daca m-ar vedea careva din evul mediu ce pot face cu telecomanda?

Raporteaza abuz de limbaj
,,E-un curcubeu deasupra lumii sufletului meu"
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Esti apt cognitiv sa faci distinctie intre o tehnologie super-avansata si magie !?
Mergi la: