back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Micsorarea pretului la carburant

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 4 Iulie 2011, ora 14:46

De la: nastasemihail, la data 2011-06-28 16:30:21Sistemul electric poate fi inchis ermetic. Submarinele merg electric, si nu iese nici un gaz din apa.
Dupa cite stiu eu. Mi se pare ca au acmulatori ce se incarca cind ies la suprafata, de la generatoare cu motoare cu motorina.
Iar acum sint nucleare. Nu ies la suprafata cu anii, daca vor. Motorul de actionare e tot electric.
cATE UN sUBARIN DE ACESTA, AR FI BUN SA-L AIBA CATE UN ORAS DIN TARA ,COMUNA ...............................CRED CA SUNT CEVA ......................sau ceva asemanator in M-tii CARPATI!


gbispas

688 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iulie 2011, ora 14:57

.


EU
gbispas

688 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iulie 2011, ora 15:02

De la: 9am104796, la data 2011-07-02 20:45:30A auzit cineva ca a scazut pretul la titei sub 100 dolari?
A auzit cineva ca sau ieftinit carburantii???????
Cind autoritatile statului intra in atributii?
ROMANI cine conduce aceste autoritati si ce culoare politica au? poate trebuie sa stim cu adevarat cine sint hotii si ce culoare politica au/
ROMANE FII DESTEPT/



Ba da' mare prost esti? De cand poate dicta guvernul sau autoritatile pretul(rile) unei companii private,oriunde in lumea asta,pe o piata libera? D-aia nu merge bine tara asta,din cauza dobitocilor ca tine,nu din cauza autoritatilor.


EU
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 5 Iulie 2011, ora 21:43

Cine zice ala este...............................
Pe unde ai ramas tu umblat ai vazut tu crescind si scazind pretul combustibililor?
Pe acolo statul isi ia atributiile in serios .pe la noi nu /cu alde voi gura casca nica/

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 7 Iulie 2011, ora 19:59

Preturile la orice carburant, nu vor scade.
Doar sistemele individuale vor rezolva, si asta in timp.
Cind apare monopol intr-un domeniu....e sfirsitul. Mai ales cind respectivii se inchipuie stapinii resurselor.
Nimic nou sub soare.
Acum e un monopol .....nescris in domeniul gazelor si petrolului. Si nimeni nu le poate impune ce pret sa puna. Nici macar statele. Doar piata care se repliaza pe alte moduri de producere a energiei.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 8 Iulie 2011, ora 20:08

De la: nastasemihail, la data 2011-07-07 19:59:54Preturile la orice carburant, nu vor scade.
Doar sistemele individuale vor rezolva, si asta in timp.
Cind apare monopol intr-un domeniu....e sfirsitul. Mai ales cind respectivii se inchipuie stapinii resurselor.
Nimic nou sub soare.
Acum e un monopol .....nescris in domeniul gazelor si petrolului. Si nimeni nu le poate impune ce pret sa puna. Nici macar statele. Doar piata care se repliaza pe alte moduri de producere a energiei.


IN SUA ANULUI 2008 in virf de criza carburantii au ajuns la un dolar litrul .la sfirsit de an pretul era i.35$ barilul / cum la ei se poate la noi nu?

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 9 Iulie 2011, ora 15:34

De la: 9am104796, la data 2011-07-08 20:08:04
De la: nastasemihail, la data 2011-07-07 19:59:54Preturile la orice carburant, nu vor scade.
Doar sistemele individuale vor rezolva, si asta in timp.
Cind apare monopol intr-un domeniu....e sfirsitul. Mai ales cind respectivii se inchipuie stapinii resurselor.
Nimic nou sub soare.
Acum e un monopol .....nescris in domeniul gazelor si petrolului. Si nimeni nu le poate impune ce pret sa puna. Nici macar statele. Doar piata care se repliaza pe alte moduri de producere a energiei.


IN SUA ANULUI 2008 in virf de criza carburantii au ajuns la un dolar litrul .la sfirsit de an pretul era i.35$ barilul / cum la ei se poate la noi nu?

Fiindca la ei, sint proprietari individuali de sonde petroliere. Iar mai marii nu pot face tot ce vor.
In realitate nici nu e acelasi monopol ca in fostele tari comuniste. Si practicile monopoliste sint interzise. La noi, nu.
Acolo, o persoana fizica poate detine resurse minerale la el in curte, si le poate vinde. Exploatarea sau resursa.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 13 Iulie 2011, ora 19:53

Da asta stim cu totii sistemul este totul care permite sa cresti preturi . dar .... ndar trebuie sa mai si adaptezi situatiei/
Ce rost mai au acele ANRE uri./ANRC.uri create de statul roman? sau sint doar functii bine platite primite cadou de cei cu mana larga .sponsori in campanii/
Sigur ca da statul baga mina in buzunarele consumatorilor /

Raporteaza abuz de limbaj
9am246905

29 mesaje
Membru din: 14/04/2011
Postat pe: 15 Iulie 2011, ora 20:49

mergeti in Ucraina pretul este mult mai mic in jur de 80 eurocenti---

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iulie 2011, ora 03:48

De la: 9am246905, la data 2011-07-15 20:49:33mergeti in Ucraina pretul este mult mai mic in jur de 80 eurocenti---

Pai e scumpa benzina.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 18 Iulie 2011, ora 13:23

De la: nastasemihail, la data 2011-07-18 03:48:52
De la: 9am246905, la data 2011-07-15 20:49:33mergeti in Ucraina pretul este mult mai mic in jur de 80 eurocenti---

Pai e scumpa benzina.

Mai ieftin ,gasesti la galeata!

Raporteaza abuz de limbaj
gbispas

688 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iulie 2011, ora 18:27

De la: 9am104796, la data 2011-07-05 21:43:26 Cine zice ala este...............................
Pe unde ai ramas tu umblat ai vazut tu crescind si scazind pretul combustibililor?
Pe acolo statul isi ia atributiile in serios .pe la noi nu /cu alde voi gura casca nica/



Fraierica,nu te mai agita,daca tot nu spui nimic.In primul rand d-astea cu cine zice ala e, nu am mai auzit de la gradinita.Nu poti sa fii original? APoi,sigur ca am auzit si am vazut si vad zilnic fluctuatii de pret la carburant,in orice tara europeana.IN Olanda pretul a akjuns de la 1.10 euro pe litru,acum vreo 2 ani,la aproape 1.70 .

Raporteaza abuz de limbaj
EU
gbispas

688 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 Iulie 2011, ora 18:30

De la: 9am104796, la data 2011-07-13 19:53:43 Da asta stim cu totii sistemul este totul care permite sa cresti preturi . dar .... ndar trebuie sa mai si adaptezi situatiei/
Ce rost mai au acele ANRE uri./ANRC.uri create de statul roman? sau sint doar functii bine platite primite cadou de cei cu mana larga .sponsori in campanii/
Sigur ca da statul baga mina in buzunarele consumatorilor /



Ba boule,nu statul face pretul,pretul este dat de un context global.Sau,ca sa intelegi si tu pretul este facut de piata,de piata mondiala.Daca cineva ar scadea acum pretul,acum,artificial,i-ar cumpara cei ce au preturi mai mari,IMEDIAT,toata productia si in 2 ore nu ar mai avea ce sa vanda.Sa nu te gandesti ca acel cineva reprezinta o alta companie de pe piata interna. Daca nu cunosti mecanismul pietei,mai bine taci.Macar nu te faci de ras.


EU
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 19 Iulie 2011, ora 14:52

(Daca cineva)isi permite sa scada pretul la carburanti,atuncea celalti (cineva)vor da FALIMENT!

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 19 Iulie 2011, ora 17:05

De, daca nu au mers pe drumul lui Tesla.

Drumul astora cu petrolul intra intr-o fundatura.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 19 Iulie 2011, ora 19:58

Vine miros miros urit de canalizare/ sigur din gura ta/
alde gura casca asteapta ca altii sa puna ceva si pentru ei / exact ce meriti aia o sa primesti .resemnatule/

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iulie 2011, ora 04:11

Am senzatia ca pe aici sint persoane care lucreaza sau depind direct de petrol.

Se va face trecerea la alte surse de energie, peste tot unde e posibil. Tarnsport terestru, naval, incalzire, si chiar productie electrica de masa. Intr-un timp destul de scurt. Pregatiti-va sufleteste.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

23741 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iulie 2011, ora 06:06

De la: nastasemihail, la data 2011-07-22 04:11:20Am senzatia ca pe aici sint persoane care lucreaza sau depind direct de petrol.

Se va face trecerea la alte surse de energie, peste tot unde e posibil. Tarnsport terestru, naval, incalzire, si chiar productie electrica de masa. Intr-un timp destul de scurt. Pregatiti-va sufleteste.


mult mai bine fara petrol, abia astept...dar sa nu se opuna autoritatile!

www.youtube.com/watch?v=HnZoED4jPok


Nu te teme ca ai prea mult bun simt
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 22 Iulie 2011, ora 06:29

De la: Ingrid, la data 2011-07-22 06:06:58
De la: nastasemihail, la data 2011-07-22 04:11:20Am senzatia ca pe aici sint persoane care lucreaza sau depind direct de petrol.

Se va face trecerea la alte surse de energie, peste tot unde e posibil. Tarnsport terestru, naval, incalzire, si chiar productie electrica de masa. Intr-un timp destul de scurt. Pregatiti-va sufleteste.


mult mai bine fara petrol, abia astept...dar sa nu se opuna autoritatile!

www.youtube.com/watch?v=HnZoED4jPok[/quote]
100 de ani s-au opus....libertatii in domeniu. Cei din SUA.
Se stie povestea. Cu Tesla.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
andrei68andrei

52 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Iulie 2011, ora 10:02

De la: Tramp, la data 2011-07-19 14:52:41(Daca cineva)isi permite sa scada pretul la carburanti,atuncea celalti (cineva)vor da FALIMENT!



Zãu?! Ia explicã-ne tu cum se va întâmplã chestia asta?

Raporteaza abuz de limbaj
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 24 Iulie 2011, ora 21:09

De la: nastasemihail, la data 2011-07-22 04:11:20Am senzatia ca pe aici sint persoane care lucreaza sau depind direct de petrol.

Se va face trecerea la alte surse de energie, peste tot unde e posibil. Tarnsport terestru, naval, incalzire, si chiar productie electrica de masa. Intr-un timp destul de scurt. Pregatiti-va sufleteste.


Sigur ca se lucreaza asiduu in acest moment / problema este ce facem noi pentru noi/ asteptam sa ne dea altii .sa ne faca altii/ chiar si chestia cu maruntisul a fost un semnal de alarma tras . cu pasi marunti se fac lucrurile mari/

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 August 2011, ora 16:39

Instalarea erei petrolului, nu s-a facut centralizat, statal. Ci au fost initiative particulare, cu inventii de masinute bazate pe benzina. si apoi extractii de petrol, locale. Dupa aceea s-a format monopol mondial.
Renuntarea la petrol, si intrarea definitiv, in era electricitatii, ar trebui sa fie similar.
Prioblema e ca avem de-a face cu state satanice, in stoparea initiativelor de dezvoltare in orice domeniu.
Din cauza banilor, necesari in orice domeniu, practic, initiativele particulare sint limitate.
Iar la nivel de state, se profita ptr a tine monopolul energiei.
Acum se incearca monopolizarea centralelor electrice, in totalitate.
Unele regii iau alte regii. La nivel de stat.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 3 August 2011, ora 15:48

Aveti urmatoarele solutii :
- Automobilul electric. Insa asta se studiaza de sute de ani si inca nu a intrat pe piata asa tare.
- Biocarburantii. Biodiesel: Luati o masina cu motor vechi tehnologic ( Mercedes Cobra W123 , W124), Sau orice diesel cu injectie indirecta, va duceti la restaurant ( fast-food, gogoserie), luati ulei uzat ( un restaurant produce cam cateva sute de litri de ulei uzat pe saptamana, daca nu mai mult) , il decantati , apoi il bagati in rezervor. Merge fara probleme , doar ca in spate miroase a cartofi prajiti si gogosi ( am incercat pe RABA ,SAVIEM, pe un NISSAN PATROL 160, pe un tractor U650 si pe un mercedes Cobra). In alte tari , Uleiul de la restaurante se baga la autobuzele urbane. Doar ca trebuie filtrat si prelucrat ( cu soda caustica parca si etanol , se separa biodieselul de sapun care ramane la fund , ce ramane la suprafata se poate pune in rezervor)
- Alcoolul: Se stie ca in unele tari etanolul e de mult timp folosit. Singura problema ar fi ca e coroziv.
- Trabant alimentat cu petrosin si gazolina: Te doare in fund de ecologie. Se practica la sate, chiar stiu pe cineva care sta la tara, si la 2 km de el e o sonda. Se duce si ia de acolo cu galetile diverse deseuri si benzine de extractie si le baga in trabant. Merge si scoate fum. Respectivul mai are parca o solenza diesel insa aia e pentru mers la oras. Pentru la tara si pe ulitele satului trabantu cu gazolina e cel mai bun.
- Bicicleta: Dai si burta jos , faci si miscare.

Energie electrica : Panourile solare combinate cu instalatiile eoliene. Se folosesc in alte tari din anii 70 ( cele eoliene) iar din anii 80 - 90 celule solare. Asa ca , ce mai stam ? Noi romanii nu stim sa valorificam multe chestii ci le aruncam asa fara sa ne gandim. Dau exemple : Ca mai sus , uleiul uzat de la restaurante : Majoritatea restaurantelor il arunca la canal. Foarte putine restaurante au contract de predare a uleiului uzat. Uleiul uzat, dupa tratare si prelucrare , iese un biocarburant perfect.
La munte , se pot pune garla centrale eoliene . Cate sunt ? Foarte putine. Energia solara : Se poate utiliza pentru incalzirea apei menajere. Cati folosesc aceasta metoda ? Foarte putini. In alte tari, sunt case care au fiecare panouri solare, si centrala eoliana proprie. Dar ma rog, noi nu stim sa valorificam nimic.

Raporteaza abuz de limbaj
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 3 August 2011, ora 20:59

Pe la noi pe la mediu ministru se ocupa cu vinzarea certificatelor de poluare / ce ar fi sa il intrebam despre panouri solare? chiar si izolarea de locuinte?

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 August 2011, ora 00:18

Centralele eoliene, sint bune, dar au partea mecanica nefiabila. Sint si ele de trecere spre ceva mai fiabil.
Cele solare inca sint slabe. Dupa vreo 2 ani, li se micsoreaza randamentul. Dar oricum, devii practic complet independent ziua. Iar noaptea bateriile. dar si alea sint putin fiabile.

Deci ar fi de lucru intens in domeniu. Dar noi umblam cu birocratia inca.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 August 2011, ora 14:20

De la: nastasemihail, la data 2011-08-05 00:18:37Centralele eoliene, sint bune, dar au partea mecanica nefiabila. Sint si ele de trecere spre ceva mai fiabil.
Cele solare inca sint slabe. Dupa vreo 2 ani, li se micsoreaza randamentul. Dar oricum, devii practic complet independent ziua. Iar noaptea bateriile. dar si alea sint putin fiabile.

Deci ar fi de lucru intens in domeniu. Dar noi umblam cu birocratia inca.


Da-mi voie sa te contrazic aici , legat de fiabilitatea centralelor eoliene.
Este foarte adevarat ca daca iei o chinezarie de tinichea, se va defecta sau cadea a doua secunda dupa ce ai pus-o in functiune. Partea lor mecanica necesita si ea o mentenanta avand in vedere ca au un multiplicator cu roti dintate ( trebuie schimbat uleiul la multiplicator) si de asemenea si lagarele trebuie periodic gresate, lubrifiate, altfel , asa e , se vor defecta. Pe de alta parte , bateriile trebuie sa fie de tip special , altfel, da , durata lor va fi mica.
Cat despre celulele solare , durata lor poate depasi 20 ani , daca acestea sunt de calitate , si nu niste chinezarii de 1 milion din supermarket. Acestea imbatranesc repede , si se deterioreaza. Celulele solare destinate expuenrii continue la soare sunt de constructie speciala, materiale speciale, care rezista bine la soare si chiar au sensibilitate foarte buna chiar si la lumina scazuta. Iar daca pe strada ai un corp de iluminat stradal, poti capta si valorifica si energia aluia, mica cum e ea, dar tot se poate valorifica cu niste celule solare de calitate. Energia stocata peste zi , ajuta la alimentarea frigiderului si a iluminatului casnic, precum si la gatit, deci pe baterii vei merge nonstop. E drept ca si bateriile astea trebuie schimbate periodic , insa astea sunt consumabile si orice astfel de instalatie , ca orice sistem tehnic are o durata de viata limitata si o necesitate periodica de mentenanta. Si masina, o cumperi , e frumoasa, performanta , merge bine , consuma putin. DAR calitatile anterior mentionate nu se mentin decat daca : Este intretinuta periodic, i se fac reparatiile de rigoare periodice ( schimb consumabile) , apoi dupa 5 - 10 ani te astepti sa inceapa sa cada ( isi pierde treptat calitatile initiale). De aceea, producatorul da o garantie 3 ani/ 100kkm, sau mai stiu eu cat.Apoi , dupa 10 ani, masina se degradeaza complet, va inghiti multi bani , nu va mai functiona corect, ( lasatii pe pustii cu masini de 10-15 ani , care umbla dupa piese la dezmembrari). LA fel si aceste instalatii, au si ele o durata de utilizare medie.

Daca ai sta la tara , ti-ai pune un panou solar in conjunctie cu centrala eoliana, nu te-ar mai interesa curentul tras in sat si ca daca vecinul baga aparatul de sudura tu nu mai ai lumina. Oricum la sate, instalatiile de transport au multe peste 50 ani, si au pierderi enorme. Daca ai avea in casa iluminare pe LED ultra bright, s-ar pune pe ulitele satului iluminat cu LEDuri UB, Sa vezi ce profitabil ar fi. Iar incalzirea de ce sa o mai faci cu lemne ? A e oK cu lemne, te duci in padure si aduni vreascuril le lasi sa se usuce apoi la bagi in soba. In unele saturi, baga pe foc gunoaiele menajere. Iar o solutie ECO decat sa le mai arunci la rau in albie. Pe vremuri se purta , am vazut si in tehnium, centrala eoliana , cu alternator de dacie, conectat la o baterie, din care se alimenta un mic invertor. O solutie buna pentru vremurile alea. E , de aici s-a plecat. Ar trebui continuat.

Revenind la carburant, astia cu masini diesel vechi sunt foarte avantajati daca ar utiliza uleiul de la restaurante , recuperat. Am zis, singura chestie ar fi ca fumul miroase a cartofi prajiti in rest perfect ECO !
Ce am zis eu cu centralele eoliene si centralele solare in conjunctie, uleiul de gatit la DIESELuri, si alte nazdravanii d-astea, se poarta in alte tari ( Germania, Austria, Olanda ) de multa vreme.

Raporteaza abuz de limbaj
Tramp

9944 mesaje
Membru din: 16/08/2010
Postat pe: 8 August 2011, ora 09:07

Si cu soarele cum ramane?

Raporteaza abuz de limbaj
pascu08_yahoo_com

1522 mesaje
Membru din: 26/07/2009
Postat pe: 8 August 2011, ora 19:39

Stie cineva cit de fiabil este modulul HHO PE TURISM?

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 August 2011, ora 04:43

De la: tudor2402popescu, la data 2011-08-05 14:20:13
De la: nastasemihail, la data 2011-08-05 00:18:37Centralele eoliene, sint bune, dar au partea mecanica nefiabila. Sint si ele de trecere spre ceva mai fiabil.
Cele solare inca sint slabe. Dupa vreo 2 ani, li se micsoreaza randamentul. Dar oricum, devii practic complet independent ziua. Iar noaptea bateriile. dar si alea sint putin fiabile.

Deci ar fi de lucru intens in domeniu. Dar noi umblam cu birocratia inca.


Da-mi voie sa te contrazic aici , legat de fiabilitatea centralelor eoliene.
Este foarte adevarat ca daca iei o chinezarie de tinichea, se va defecta sau cadea a doua secunda dupa ce ai pus-o in functiune. Partea lor mecanica necesita si ea o mentenanta avand in vedere ca au un multiplicator cu roti dintate ( trebuie schimbat uleiul la multiplicator) si de asemenea si lagarele trebuie periodic gresate, lubrifiate, altfel , asa e , se vor defecta. Pe de alta parte , bateriile trebuie sa fie de tip special , altfel, da , durata lor va fi mica.
Cat despre celulele solare , durata lor poate depasi 20 ani , daca acestea sunt de calitate , si nu niste chinezarii de 1 milion din supermarket. Acestea imbatranesc repede , si se deterioreaza. Celulele solare destinate expuenrii continue la soare sunt de constructie speciala, materiale speciale, care rezista bine la soare si chiar au sensibilitate foarte buna chiar si la lumina scazuta. Iar daca pe strada ai un corp de iluminat stradal, poti capta si valorifica si energia aluia, mica cum e ea, dar tot se poate valorifica cu niste celule solare de calitate. Energia stocata peste zi , ajuta la alimentarea frigiderului si a iluminatului casnic, precum si la gatit, deci pe baterii vei merge nonstop. E drept ca si bateriile astea trebuie schimbate periodic , insa astea sunt consumabile si orice astfel de instalatie , ca orice sistem tehnic are o durata de viata limitata si o necesitate periodica de mentenanta. Si masina, o cumperi , e frumoasa, performanta , merge bine , consuma putin. DAR calitatile anterior mentionate nu se mentin decat daca : Este intretinuta periodic, i se fac reparatiile de rigoare periodice ( schimb consumabile) , apoi dupa 5 - 10 ani te astepti sa inceapa sa cada ( isi pierde treptat calitatile initiale). De aceea, producatorul da o garantie 3 ani/ 100kkm, sau mai stiu eu cat.Apoi , dupa 10 ani, masina se degradeaza complet, va inghiti multi bani , nu va mai functiona corect, ( lasatii pe pustii cu masini de 10-15 ani , care umbla dupa piese la dezmembrari). LA fel si aceste instalatii, au si ele o durata de utilizare medie.

Daca ai sta la tara , ti-ai pune un panou solar in conjunctie cu centrala eoliana, nu te-ar mai interesa curentul tras in sat si ca daca vecinul baga aparatul de sudura tu nu mai ai lumina. Oricum la sate, instalatiile de transport au multe peste 50 ani, si au pierderi enorme. Daca ai avea in casa iluminare pe LED ultra bright, s-ar pune pe ulitele satului iluminat cu LEDuri UB, Sa vezi ce profitabil ar fi. Iar incalzirea de ce sa o mai faci cu lemne ? A e oK cu lemne, te duci in padure si aduni vreascuril le lasi sa se usuce apoi la bagi in soba. In unele saturi, baga pe foc gunoaiele menajere. Iar o solutie ECO decat sa le mai arunci la rau in albie. Pe vremuri se purta , am vazut si in tehnium, centrala eoliana , cu alternator de dacie, conectat la o baterie, din care se alimenta un mic invertor. O solutie buna pentru vremurile alea. E , de aici s-a plecat. Ar trebui continuat.

Revenind la carburant, astia cu masini diesel vechi sunt foarte avantajati daca ar utiliza uleiul de la restaurante , recuperat. Am zis, singura chestie ar fi ca fumul miroase a cartofi prajiti in rest perfect ECO !
Ce am zis eu cu centralele eoliene si centralele solare in conjunctie, uleiul de gatit la DIESELuri, si alte nazdravanii d-astea, se poarta in alte tari ( Germania, Austria, Olanda ) de multa vreme.

Sint celule solare la chinezi?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 10 August 2011, ora 04:44

Daca as sta la tara, as face eu multe. Problema dar si salvarea mea, ca nu stau. As fi fost acum mai batrin cu vreo 10 ani, de munca.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Micsorarea pretului la carburant
Mergi la: