back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Unde se termina universul???

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
 
casatopnord

53 mesaje
Membru din: 1/02/2009
Postat pe: 3 August 2010, ora 13:59

UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,


Fosta membra 9am.ro

8928 mesaje
Membru din: 25/04/2010
Postat pe: 3 August 2010, ora 14:05

De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,
Care univers?
Observ ca ai pus emoticon cu ras.... E amuzant?
Universul fiecaruia se termina la limita capacitatii sale de percepere .

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 August 2010, ora 14:37

De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,

Ai cazut din pat?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

1257 mesaje
Membru din: 20/07/2010
Oras: Buzau

Postat pe: 3 August 2010, ora 16:57

Lasin umorul in alta sfera iata ce poate fi universul:

www.inventinov.eu/p28_demonstrare_infinit.html


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 August 2010, ora 17:00

Un univers. Acesta. Nici nu ni-l putem imagina pe asta. Cu ochii mintii. Deci avem vehiculul.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 August 2010, ora 17:04

Infinitul nu exista. Sint structuri din ce in ce mai mari. Inimaginabil de mari fata de acest univers.
Parerea mea.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 August 2010, ora 17:11

De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,

Tu stii?

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

3030 mesaje
Membru din: 16/06/2009
Oras: Brasov

Postat pe: 3 August 2010, ora 17:27

De la: nastasemihail, la data 2010-08-03 17:04:42Infinitul nu exista. Sint structuri din ce in ce mai mari. Inimaginabil de mari fata de acest univers.
Parerea mea.


Este o intrebare fara raspuns .........sant de acord cu tine ...........

Raporteaza abuz de limbaj
GINA
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 August 2010, ora 05:11

De la: 9am076753, la data 2010-08-03 17:27:01
De la: nastasemihail, la data 2010-08-03 17:04:42Infinitul nu exista. Sint structuri din ce in ce mai mari. Inimaginabil de mari fata de acest univers.
Parerea mea.


Este o intrebare fara raspuns .........sant de acord cu tine ...........

Sint niste teorii matematice actuale. Structurile urmatoare dupa acest univers sint practic infinite. dar nu teoretic. deci nu exista infinitul. Doar structuri.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Altair

23 mesaje
Membru din: 5/08/2010
Postat pe: 5 August 2010, ora 17:57

De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,


Mie teama ca universul ca si prostia sunt infinite.

Doar douã lucruri sunt infinite, universul ºi prostia umanã, însã nu sunt sigur despre primul.
citat din Albert Einstein


Raporteaza abuz de limbaj
Everybody has the right to be stupid...some people just abuse the privilege! Texte cu dedicatie pentru pietre funerare si pentru bocitori profesioniste. Numai la comanda ferma si dupa achitarea integrala si in avans a onorariului si a taxei pentru bocit.
Fosta membra 9am.ro

2146 mesaje
Membru din: 7/07/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 August 2010, ora 23:19

De la: Altair, la data 2010-08-05 17:57:33
De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,


Mie teama ca universul ca si prostia sunt infinite.

Doar douã lucruri sunt infinite, universul ºi prostia umanã, însã nu sunt sigur despre primul.
citat din Albert Einstein




A avut si Einstein limitele lui ! Nu si-a dat seama ca specia umana nu poate exista la infinit , deci nici prostia ! Speciile apar si dispar , doar crestinii cred in viata vesnica ....Si crestinii sunt o specie pe cale de disparitie.....

Raporteaza abuz de limbaj
originala ...nu-mi plac copiile .
Altair

23 mesaje
Membru din: 5/08/2010
Postat pe: 7 August 2010, ora 08:09

De la: ana__totir, la data 2010-08-05 23:19:54
De la: Altair, la data 2010-08-05 17:57:33
De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,


Mie teama ca universul ca si prostia sunt infinite.

Doar douã lucruri sunt infinite, universul ºi prostia umanã, însã nu sunt sigur despre primul.
citat din Albert Einstein




A avut si Einstein limitele lui ! Nu si-a dat seama ca specia umana nu poate exista la infinit , deci nici prostia ! Speciile apar si dispar , doar crestinii cred in viata vesnica ....Si crestinii sunt o specie pe cale de disparitie.....


Concluzia ar fi cam asa:
Totul e relativ, deci universul nu e infinit iar prostia umana se termina si ea la un momentdat.
Minunate vremuri vor fi, pacat insa ca nu le vom mai apuca. As da juma de salariu pe o mie de ani sa traiesc sa apuc macar o zi dupa.

Raporteaza abuz de limbaj
Everybody has the right to be stupid...some people just abuse the privilege! Texte cu dedicatie pentru pietre funerare si pentru bocitori profesioniste. Numai la comanda ferma si dupa achitarea integrala si in avans a onorariului si a taxei pentru bocit.
vlad_639

489 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 August 2010, ora 15:10

M Elody : excelent si amuzant raspuns !!

Raporteaza abuz de limbaj
vlad_639

489 mesaje
Membru din: 14/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 13 August 2010, ora 15:21

nastaseMihai

Cu ochii mintii avem,intradevar ,un vehicul cu care putem calatorii oriunde.Evident,depinde si de minte,de indrazneala si imaginatie.

Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 13 August 2010, ora 15:48

unde se termina prostia.
:)

Raporteaza abuz de limbaj
9am183957

2 mesaje
Membru din: 18/03/2010
Postat pe: 14 August 2010, ora 12:29

La mine.

Raporteaza abuz de limbaj
9am176739

16 mesaje
Membru din: 8/12/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2010, ora 14:58

Exista si pt spatiu o limita unde se termina,numai ca noi nu avem inca aceea perceptie de a vedea sau a simti.Inca suntem limitati in foarte multe domenii,deci pana nu vom mai evolua putin,cam peste 3-4 ani dupa mine,nu vom stii raspunsul.Cine va supravietuii in urmatorii 4 ani,va cunoaste raspunsuri la foarte multe intrebari...dar cati din noi vor supravietuii noii lumi?

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2010, ora 21:21

'UNDE SE TERMINA UNIVERSUL???'


da' vorba e, unde incepe universul ??? daca stim unde incepe,putem afla si unde se sfarseste

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, sã îþi faci lectura pe vapor decât sã faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2010, ora 21:24

De la: XYW, la data 2010-08-14 21:21:11'UNDE SE TERMINA UNIVERSUL???'


da' vorba e, unde incepe universul ??? daca stim unde incepe,putem afla si unde se sfarseste



hai sa te bag in ceata de tot, cate universuri exista,unde incepe fiecare si unde se sfarseste unu' si incepe altu' , hai sa te vedem

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, sã îþi faci lectura pe vapor decât sã faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
Fosta membra 9am.ro

12 mesaje
Membru din: 26/01/2010
Oras: Brasov

Postat pe: 14 August 2010, ora 22:51

De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,


Universul se termina chiar in locul unde te afli.Universul nu ara inceput sii sfarsit.
zota

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

14360 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2010, ora 22:55

De la: 9am180971, la data 2010-08-14 22:51:26
De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,


Universul se termina chiar in locul unde te afli.Universul nu ara inceput sii sfarsit.
zota



NEA ZOTICA,INTELEG BRE CA ESTI ROM. D'AL NOSTRU,DA' PUTEM INCERCA SA NE MISCAM SI NOI MAI CU TALENT ???

Raporteaza abuz de limbaj
Voi fi la fel de dur ca adevarul si la fel de neindurator ca dreptatea.----,,Minciuna premeditata nu mai e chestie de fantezie,tine de caracter''-Tudor Musatescu----Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza.----- -----Bine ne pot face numai anumiti oameni,rau ne poate face orice prost -----DUMNEZEU iubeste ingerii rebeli , adevaratii creatori care fac orice societate sa progreseze,ii ajuta si-i ocroteste, in schimb ii este indiferenta soarta oricarui ignorant mistico-religios------Este mult mai aproape de DUMNEZEU un ateu decat un miorlaitor ignorant mistico-religios,indiferent de confesiunea sau religia propovaduita ----Este mult mai bine, zic eu, sã îþi faci lectura pe vapor decât sã faci sex cu fundul.-TRAIAN BASESCU
9am188793

16 mesaje
Membru din: 29/05/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 14 August 2010, ora 23:16

PROFETUL!
Daca este vorba de UNIVERSUL (ziarul), atunci se termina la ultima pagina.
Daca este vorba de "UNIVERSUL COMPUS", atunci se termina la al VII-lea UNIVERS. In momentul de fata, ne aflam in UNIVERSUL III sterio-cromatic.
Nu va speriati, pentru unii exista "viata infinita", depinde de ei daca o vor avea sau nu!
In curand, s-ar putea sa aveti "norocul" sa aflati cum o veti putea obtine.
In nici un caz "crestinii" si "cretinii"!

Raporteaza abuz de limbaj
Maryo Dumban
Iosif

41 mesaje
Membru din: 22/08/2009
Postat pe: 15 August 2010, ora 05:10

De la: 9am188793, la data 2010-08-14 23:16:08PROFETUL!
Daca este vorba de UNIVERSUL (ziarul), atunci se termina la ultima pagina.
Daca este vorba de "UNIVERSUL COMPUS", atunci se termina la al VII-lea UNIVERS. In momentul de fata, ne aflam in UNIVERSUL III sterio-cromatic.
Nu va speriati, pentru unii exista "viata infinita", depinde de ei daca o vor avea sau nu!
In curand, s-ar putea sa aveti "norocul" sa aflati cum o veti putea obtine.
In nici un caz "crestinii" si "cretinii"!

Negresit omul in (cu) mintea lui finita vrea sa descopere o lume (Univers) infinita si nu ajunge nici macar pe luna sau marte ca moare de sete sau lipsa de oxigen.. AS VREA SA STIU SI EU CE SI CUM DAR: Cand privesc la cer vad stele soare si luna cand privesc la pamant vad pana la orizontul lui, iar cand privesc la mari sau oceane vad apa multa apa si .......
cam atat nici macar nu va imaginati fascinatia unei zile(24 de ore) sa vezi atatea lucruri frumoase pe pamant sau privind la stele... Univers= necunoscut

Raporteaza abuz de limbaj
9am210390

6 mesaje
Membru din: 15/08/2010
Postat pe: 15 August 2010, ora 06:41

De la: casatopnord, la data 2010-08-03 13:59:53UNDE SE TERMINA UNIVERSUL?????? STIE CINEVA,,

ACOLO UNDE SE TERMINA VIATZA !

Raporteaza abuz de limbaj
Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 15 August 2010, ora 10:38

well,well...ºi totuºi existã o limitã în tot ºi-n toate!

Raporteaza abuz de limbaj
Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 15 August 2010, ora 15:24

Marginea lui este ca o melasa, in care daca se intra, se iese in megaunivers. De fapt se intra doar cu constiinta. Sau mai stii, poate cu totul. Si corpul devine nemuritor, real.
Iar in megauniivers se vad universurile precum galaxiile. Dar la distante mult mai mari.
megauniversul are complet alte principii de functionare decit spatiul universurilor. Are toate proprietatile tuturor elementelor si a tot ce exista in tr-un univers. Intr-o tot, sau ca o melasa. Greu de explicat.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
Fosta membra 9am.ro

60 mesaje
Membru din: 8/12/2009
Postat pe: 16 August 2010, ora 15:21

Soljenîțin avea în gura unui personaj dintr-un roman de al sãu urmãtoarea întrebare pe care o punea tuturor celor cu care intra în contact și suna așa: Ce-l ține pe om în viațã ?
Nivelul de pregãtire al celor intervievați în Uniunea Sovieticã , prin anul 1952 , era bolșevic din convingere , fricã sau necunoașterea ( ignoranțã ) altei alternative , dar totuși fiecare gãsea alte și alte rãspunsuri la o astfel de întrebare.
Ca și în cazul nostru aceastã întrebare nu era altceva decât un test sociologic menit sã vadã , alãturi de nivelul de culturã al celor ce au ceva de zis , și imaginația , curajul , consecvența și convingerea fiecãruia de a crede cã modelul sãu de viațã este superior al celorlalți. Se vede acest lucru dupã tãria cu care mulți din cei ce-și posteazã "crezul" îi zdrobesc sub invective grele pe cei ce au o altã pãrere decât ei. Crezând cã vor fi mai apreciați atunci când argumentele devin contondente.
TEST.
Întrebare :
Știți care este adevãratul motiv pentru care alcoolicii beau la cârciumã și nu acasã ?
Chiar în condițiile în care bãutura la cârciumã costã dublu ?
Rãspuns :
Pentru cã acasã nu-i mai ascultã nimeni , în sensul cã nu au atenția cuvenitã din partea familiei.
La cârciumã , mãcar au senzația cã cineva îi mai ascultã și pe ei.
SOCIALIZARE , ASTA SE ÎNTÂMPLÃ ȘI CU CEI CARE PE FORUMURI VOR SÃ FIE ȘI EI ASCULTAȚI.


Raporteaza abuz de limbaj
9amradiatie

19 mesaje
Membru din: 11/05/2010
Oras: Tg Mures

Postat pe: 17 August 2010, ora 16:04

Nu fiti necajita.Exista doar anumite calcule deduse din observatiile si experientele din laboratoare de energii f. inalta.Din aceasta rezulta ca saracul univers (Unul din nr infinit teoretic) sa nascut acum in cca 13-20 miliarde ani, si deatuncia inca se afla in expansiune observabila nu se stie pana cand.Forma lui exacta nu este cunoscuta, sa va multumiti cu atatea ca este curbura spstiu-timp, raza lui 13-20 de miliarde ani lumina. Poate sa devine un univers in contractie daca de ex se gaseste masa i de repaus a neutrinului inca este nemasurat.Atunci se va poate calcula cu o aproximatie cand se va ajunge la masa critica universul, si cand va incepe asteptatul contractie.Chiar daca vreti sa calatoriti in deductii mentale puteti sa ajungati si la univers pulsatoriu.Iata cate posibilatati puteti varia cum doriti si cum va permite inteligenta.E mai bine insa sa va indepartati de acest subiect, ca se aglomereza prea multe infinituri ce te conduce la INDETERMINARE. Succes!!!

Raporteaza abuz de limbaj
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 August 2010, ora 16:09

Dupa unele teorii se inchide in el insusi. Daca mergi intr-o directie, ajungi in punctul de unde a i plecat. Deci ca o sfera.. Dar are forma unui fulg de cartof.

Raporteaza abuz de limbaj
Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
mikialbu

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 August 2010, ora 16:09

pana sa discutam despre unde se termina universul nu ar fi mai bine sa folosim corect limba romana in propozitii precum si gramatica limbii romane???

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului UNDE SE TERMINA UNIVERSUL???
Mergi la: