back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Care sunt cele mai bune sosele din tara, pentru condus?

 


 
 
dark_sotto

11 mesaje
Membru din: 2/07/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 14 August 2009, ora 19:09

Mai intereseaza drumuri cu asfalt foarte bun, cu trafic lejer si curbe frumoase. Pe cat posibil sa nu existe drumuri mici, laterale, nesemnalizate de o parte si de alta, ca nu am chef de surprize.

As vrea sa stiu asemenea drumuri pentru ca imi place sa conduc mai tare si sa ma bucur de masina, dar responsabil, fara vitejisme periculoase. Eu stiu unul singur pana acum - drumul dintre Brasov si Sighisoara (pana acolo am ajuns eu, poate este la fel de frumos si dupa, spre Targu Mures).

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

140 mesaje
Membru din: 31/10/2008
Oras: Cernavoda

Postat pe: 18 August 2009, ora 02:08

De la: dark, la data 2009-08-14 19:09:33Mai intereseaza drumuri cu asfalt foarte bun, cu trafic lejer si curbe frumoase. Pe cat posibil sa nu existe drumuri mici, laterale, nesemnalizate de o parte si de alta, ca nu am chef de surprize.

As vrea sa stiu asemenea drumuri pentru ca imi place sa conduc mai tare si sa ma bucur de masina, dar responsabil, fara vitejisme periculoase. Eu stiu unul singur pana acum - drumul dintre Brasov si Sighisoara (pana acolo am ajuns eu, poate este la fel de frumos si dupa, spre Targu Mures).


Recomand ceva un pic pe dos, dar daca esti sofer si-ti place sa tragi de masina, baga pe Defileul Jiului, intre Sadu si Petrosani.
Asfalt bunicel, trafic dupa noroc, curbe cat cuprinde si cat vezi cu ochii, multe sinuoase, stranse, ac de par, etc.
De drumuri laterale n-ai parte ca nu au de unde, munte in stanga, munte in dreapta, cand munte pe stanga cand Jiu pe dreapta si viceversa, deci surprize zero.
E, daca-ti place sa conduci tare, baga-te pe asta de mai sus, dar ai grija ca mai sunt si TIR-uri, cam greu de strecurat.
Succes!

PS: nu sunt decat 26km. Eu i-am facut in 25min, toamna cand se vede bine la curbe, nu mai sunt frunze in pomi si tufisuri. Bafta.

Raporteaza abuz de limbaj
pietro_p39

1 mesaj
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 18 August 2009, ora 16:48

daca ajungi spre Bicaz din ori ce parte ai ce vedea si si un pic de adrenalina dar nu incerca noaptea ca e periculos te trezesti cu moldoveni in drum , beti sau facindusi somnul dupa alcol era sa rastorn TIR-ul din cauza unuia adormit in sosea de atunci circul numai ziua

Raporteaza abuz de limbaj
PPP
mariuseugen

28 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 18 August 2009, ora 18:18

Spre munte orice portiune cu asfalt bun poti sa o folosesti , DAR degeaba esti responsabil , daca tu vrei sa conduci TARE la munte .
Nu stiu ce masina ai , dar daca nu stii sa conduci ( nu are treaba cu tare sau moale ) omori masina degeaba si in afara de senzatii la buzunar pe planetare , bucse , pivoti si ambreiaj , nu vei avea .
In primul rand te-as sfatui sa stii drumul ca-n palma , ziua mai ales , sa nu ai suprize ca ai ratat vre-o curba pt ca se lasa cu coliva in regiunile de munte .
Recomand traseul Paraul Rece - Zarnesti ( dar numai portiunea cu serpentine , Praid - spre Gheorghieni ( dar numai muntele , NU si campia ca aia e varza drumul ) , daca ai un motor acceptabil , stabilitate si ceva gume bune , altfel NU .
Poti considera ca ar fi ok si Curtea de Arges - Baraj Vidraru , dar la fel , depinde daca stii zona sau nu .
Daca vrei sa faci imrpeuna cu prietenii un traseu bun , destul de obositor , dar care sa merita combustibilul ... cel mai bun este :
Bucuresti - Pitesti - Curtea de Arges - Baraj Vidraru - Balea Lac - coborare spre sate - Zarnesti - Paraul Rece - Predeal - Brasov - Cheia - Manastirea Suzana - Valenii de munte - Ploiesti - DN1 - Bucuresti . Sunt cam 630 - 650 , sper sa nu ma insel , merita fiecare kilometru , mai ales daca nu esti in weekend .
Merita sa te cazezi la Balea Lac sau in Zarnesti , ai sa ce vezi in ambele cazuri .
Mereu sa ai rezervorul plin si ceva greutate in portbagaj , cel putin 2 sa fiti in masina . Mai mult de atat , sper sa ai un GPS ca e super ok , in rest BAFTA !

Raporteaza abuz de limbaj
sotto026769

20 mesaje
Membru din: 23/05/2009
Postat pe: 17 Octombrie 2009, ora 17:34

DN 10 de la barajul Siriu la Brasov

Raporteaza abuz de limbaj
beni_danciar

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Oradea

Postat pe: 29 Ianuarie 2010, ora 14:00

cu incercatul noaptea si moldoveni beti in drum iti dau dreptate.eu m-am oprit la unu in picior (aproape) cu dubitza.

Raporteaza abuz de limbaj
edy_sword

166 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 11 Aprilie 2010, ora 13:49

De la: dark, la data 2009-08-14 19:09:33Mai intereseaza drumuri cu asfalt foarte bun, cu trafic lejer si curbe frumoase. Pe cat posibil sa nu existe drumuri mici, laterale, nesemnalizate de o parte si de alta, ca nu am chef de surprize.

As vrea sa stiu asemenea drumuri pentru ca imi place sa conduc mai tare si sa ma bucur de masina, dar responsabil, fara vitejisme periculoase. Eu stiu unul singur pana acum - drumul dintre Brasov si Sighisoara (pana acolo am ajuns eu, poate este la fel de frumos si dupa, spre Targu Mures).
soselele din alta tara

Raporteaza abuz de limbaj
Sandel

271 mesaje
Membru din: 14/03/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 30 Iunie 2010, ora 14:08

De la: edy_sword, la data 2010-04-11 13:49:37
De la: dark, la data 2009-08-14 19:09:33Mai intereseaza drumuri cu asfalt foarte bun, cu trafic lejer si curbe frumoase. Pe cat posibil sa nu existe drumuri mici, laterale, nesemnalizate de o parte si de alta, ca nu am chef de surprize.

As vrea sa stiu asemenea drumuri pentru ca imi place sa conduc mai tare si sa ma bucur de masina, dar responsabil, fara vitejisme periculoase. Eu stiu unul singur pana acum - drumul dintre Brasov si Sighisoara (pana acolo am ajuns eu, poate este la fel de frumos si dupa, spre Targu Mures).
soselele din alta tara
Cred ca nu te-ai plimbat prin tara.
Pt condus tare iti recomand drumuri cu 2 benzi pe sens, cum ar fi E85, pe dn1, intre campina si sinaia (nu mai stiu exact tronsoanele). Senzatii tari pe transfagarasan, cheile bicazului, culoarul rucar bran (bran-campulung muscel). A mai amintit cineva de mierucrea ciuc-praid, un drum foarte bun intre munti, la campie (sau ma rog zonele mai joase) e varza drumul. Ar mai fi de la soveja-ojdula-(un oras secuiesc nu mai stiu unde am iesit cred ca targu secuiesc, ca vroiam sa ma duc inspre brasov) era o parte recent facut, cealalta parte semana a drum forestier, lat, circulat putin (m-am intalnti cu vre 10 masini pe drum) si cum a zis cineva mai sus, merita incercat buzau-nehoiu intorsura bz-brasov, mai ales de la baraj numai ca merg tiruri p-acolo si urca greu. Si ar mai fi dar nu-mi mai amintesc pe unde era bine, parca si din Brasov inspre poiana ar fi, dar era aglomerat. Traseele astea le-am facut dupa 2 saptamani dupa ce am luat masina vara trecuta, astfel ca din iunie pana in octombrie am facut prima revizie de 20000 km. A meritat fiecare km facut, saptamana asta o sa plec sa vad cum e traseul pana in sardinia, daca e ceva ce merita vazut (nu plec cu masina mea)

Raporteaza abuz de limbaj
Regret ca traiesc in Romania
gerard

1100 mesaje
Membru din: 11/06/2010
Postat pe: 1 August 2010, ora 15:49


Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
Polixenia

2831 mesaje
Membru din: 9/12/2012
Oras: Resita

Postat pe: 13 Februarie 2013, ora 12:43

sstttttttttttttt

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Care sunt cele mai bune sosele din tara, pentru condus?
Mergi la: