back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Acte plecare in strainatate

 


 
 
Fosta membra 9am.ro

54 mesaje
Membru din: 14/07/2009
Postat pe: 14 Iulie 2009, ora 21:37

Salutare, am si eu o nedumerire. Trabuie sa plec saptamana viitoare in concediu cu prietena (in Germania si Italia). Masina este un Cielo, pe numele tatalui ei. Am spus asta in ideea in care am gasit undeva ca trebuie sa ai o procura sau ceva daca nu esti cu masina proprie, dar daca masina e proprietate a unei rude apropiate (respectiv tatal ei) nu mai trebuie. De altfel, ce am gasit pe net e destul de vag in ceea ce priveste restul de documente necesare pentru plecarea din tara.

Raporteaza abuz de limbaj
sorinvasilescu

25 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 15 Iulie 2009, ora 08:38

eu am mers cu o dacie ce era pe numele unui coleg de servici atit in ungaria cit si in serbia la mijlocul anului trecut si nu am avut nici un fel de problema la granite. daca nu s-au schimbat legile intre timp nu vad de ce ti-ar trebui procura.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

54 mesaje
Membru din: 14/07/2009
Postat pe: 15 Iulie 2009, ora 19:25

Multumesc mult de raspuns! Azi am fost la o agentie de turism si le-am pus aceeasi intrebare si mi-au spus ca ar trebui facuta procura...asta e, in fine, o fac si pe asta, numai ca nu stiu daca trebuie facuta la notar sau se poate face un fel de contract de comodat (am gasit pe net un model) semnat de proprietarul masinii.

Raporteaza abuz de limbaj
sorinvasilescu

25 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 16 Iulie 2009, ora 15:24

eu zic sa intrebi si in alta parte ca e pacat sa dai niste bani aiurea. cind am fost la sirbi intr-adevar m-au intrebat de procura, dar ofiterul de pe partea romana, la dus. doar m-a intrebat daca am si mi-a zis ca sirbii s-ar putea sa imi ceara. dar pe sirbi nu i-a interesat decit sa vada ca masina are ITP si atita. multa bafta
P.S.procura o faci la notar public

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

54 mesaje
Membru din: 14/07/2009
Postat pe: 16 Iulie 2009, ora 17:55

ok, as o sa fac. trebuie sa o rezolv cumva pana la urma

Raporteaza abuz de limbaj
Palalex

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 16 Iulie 2009, ora 18:55

ca sa fi in regula cu toate actele ar trebui sa mergeti la un notar public cu proprietarul masinii sa iti faca o procura pe masina cu buletinele voastre si actele masinii. Eu trec cel putin o data pe sapt granita cu masina unui amic de al meu...de cele mai multe ori nu imi cer actele de la masina dar s-a intamplat sa mi le ceara si a fost nasoala faza ca m-a intors inapoi pana vin cu proprietarul masinii.daca am fost cu el in masina si am condus eu a fost ok.in mod normal iti trebuie procura pe orice lucru care nu e al tau.Bafta!

Raporteaza abuz de limbaj
Palalex

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 16 Iulie 2009, ora 18:57

daca ar conduce prietena ta ar fi ok.se accepta fara procura la rudele de gradul unu.

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

54 mesaje
Membru din: 14/07/2009
Postat pe: 16 Iulie 2009, ora 19:01

multumesc mult, acum as avea alta intrebare: procura asta se cere numai la granita sau o poate cere si politia rutiera din tara respectiva? daca e numai de granita, pot sa o rog pe ea sa conduca pana trecem granita si apoi pot sa-mi vad linistit de drum, nu?

Raporteaza abuz de limbaj
Palalex

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 16 Iulie 2009, ora 19:04

doar la granita.politia nu iti cere procura.pe ei ii intereseaza doar actele masini(talon,carte verde) si permis de conducere + buletin

Raporteaza abuz de limbaj
Palalex

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Arad

Postat pe: 16 Iulie 2009, ora 19:05

oricum nu e scumpa nici procura...undeva intre 25-50ron

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

54 mesaje
Membru din: 14/07/2009
Postat pe: 16 Iulie 2009, ora 19:10

Bun asa! Pai cred ca asa si fac! Nu cred ca ar mai avea rost sa ma complic.

Raporteaza abuz de limbaj
mihai_cioby

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 17 Iulie 2009, ora 18:16

pt ungaria,austria si germania nu iti tb nici o procura. garantat. Anul trecut am fost saptamanal cu mai multe masini care nu erau pe numele meu si nici o data nu au zis nimic. ai grija la tigari si alcool. max un cartus de persoana si baututa numai cu timbru de romania. Eu am stat de cateva ori la "bancuta" la unguri si au controlat toate bagajele. Eram 8 in masina. Noroc ca nu aveam tigari in surplus. in rest drumuri bune!!!

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

54 mesaje
Membru din: 14/07/2009
Postat pe: 14 August 2009, ora 23:27

Salutare! iaca am fost, m-am intors si gata. Nu m-a intrebat nimeni de vreo procura, doar cand am iesit din tara a fost nevoie sa aratam buletinele si mai mult nimic. Multumesc din nou pentru raspunsuri si opinii!

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Acte plecare in strainatate
Mergi la: