back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cei mai bogati oameni din romania si-ar dona averile?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
 
dacicuseuropeanus

29 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 26 Iunie 2010, ora 20:50

De la: Tycu, la data 2010-06-19 11:23:32 Niciodata !!! mai ales ca majoritatea si-au facut averile in stil ilegal ,mafiotic, fraudulos , prin exploatarea celor care muncesc pentru a le creste contul , nu-s ei chiar asa prosti sa dea ceva din averile lor !!


NICIODATA NU AR DA NISTE CIOLANISTI SI NESATUI SA DEA UNORA DE LA CARE AU FURAT NICI MACAR UN AMARAT DE LEU DARA MI TE SA SI AJUTE SEMENII.
NU SE VEDE CA SUNT IN STARE SA TE PROSTEASCA IN FATA.
UNDE ESTI TU TEPES????
CU MARE PLACERE PE HOTII NEAMULUI M AS CHINUI SA I BAG IN TEAPA DE LA SALA PALATULUI
DREPT RASPLATA -ASTA CA SA NU MAI STEA DOAR UN CARTOF INFIPT ACOLO SI SA I GASIM O UTILITATE STATUII.
CU DRAGOSTE PENTRU ROMANI-DACICUSEUROPEANUS.
SEMNEZ CU PLACERE SENTINTA INTRODUCERII LOR IN PAUL CARTOFULUI ASA CUM ACEI INSTIGATORI BAGAU IN TEPE GUVERNUL ROMAN LA ADUNAREA ASA ZISILOR SINDICALISTI DE LA PARCUL IZVOR DIN BUCURESTI-IN REALITATE NISTE MOSI SCLEROZATI SI PSIHOPATI.


IUBESC NEAMUL ,PATRIA SI TRICOLORUL ROMANESC!!! SUNT ROMAN NASCUT CRESCUT SI TRUP SI SUFLET ROMANESC!!!
marinela_diana

21 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Iunie 2010, ora 14:27

daca ar dona veniturile pe o luna ar fi o suma frumusica dar de obicei nu dau cei bogati ci doar cei mai saraci si cu suflet bun

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Iunie 2010, ora 16:39

De la: dacicuseuropeanus, la data 2010-06-26 20:50:04
De la: Tycu, la data 2010-06-19 11:23:32 Niciodata !!! mai ales ca majoritatea si-au facut averile in stil ilegal ,mafiotic, fraudulos , prin exploatarea celor care muncesc pentru a le creste contul , nu-s ei chiar asa prosti sa dea ceva din averile lor !!


NICIODATA NU AR DA NISTE CIOLANISTI SI NESATUI SA DEA UNORA DE LA CARE AU FURAT NICI MACAR UN AMARAT DE LEU DARA MI TE SA SI AJUTE SEMENII.
NU SE VEDE CA SUNT IN STARE SA TE PROSTEASCA IN FATA.
UNDE ESTI TU TEPES????
CU MARE PLACERE PE HOTII NEAMULUI M AS CHINUI SA I BAG IN TEAPA DE LA SALA PALATULUI
DREPT RASPLATA -ASTA CA SA NU MAI STEA DOAR UN CARTOF INFIPT ACOLO SI SA I GASIM O UTILITATE STATUII.
CU DRAGOSTE PENTRU ROMANI-DACICUSEUROPEANUS.
SEMNEZ CU PLACERE SENTINTA INTRODUCERII LOR IN PAUL CARTOFULUI ASA CUM ACEI INSTIGATORI BAGAU IN TEPE GUVERNUL ROMAN LA ADUNAREA ASA ZISILOR SINDICALISTI DE LA PARCUL IZVOR DIN BUCURESTI-IN REALITATE NISTE MOSI SCLEROZATI SI PSIHOPATI.


nu zice HOP pina n-ai sarit ! intr-o zi vei fi si tu un mos sclerozat.....psihopat, s-ar ptea sa fi de pe acum, daca poti spune ce-ai spus ....sa fii sanatos !
P.S in tzepele alea ,de la acel miting , erau trase coruptia, minciuna,hotia....

Raporteaza abuz de limbaj
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 08:10

De la: marinela_diana, la data 2010-06-27 14:27:41daca ar dona veniturile pe o luna ar fi o suma frumusica dar de obicei nu dau cei bogati ci doar cei mai saraci si cu suflet bun


n-am nevoie sa-si doneze veniturile pe o luna, ca nu se rezolva nimic....ar fi Obligatoriu sa se renunte la asemenea salarii din bugetul de stat : nu mai mult de 3000ron si atunci problema ar fi rezolvata !

Raporteaza abuz de limbaj
c_costi

1 mesaj
Membru din: 12/02/2009
Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 13:37

ai dreptate mai sunt si oameni care mai au putin suflet.de exempu cei de la molromania ii ajuta pe copii talentati din arta si sport.eu am un baietel care face sport si are rezultate,noi nu suntem o familie bogata,il ajutam si noi cu ce putem(echipament,competitii etc),si totusi aceasta fundatie sponsorizata de molromania din cluj ne ajuta,(noi suntem din ialomita).acestor oameni nu am decat sa le spun "JOS PALARIA"

Raporteaza abuz de limbaj
9am146473

15 mesaje
Membru din: 2/10/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 16:15

EI CUM AR DONA DE EXEMPLU UNUL CA IRINEL?AR FACE EL VRE-UN GEST?HA HA NICI VB DE ASA CEVA!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
9am146473

15 mesaje
Membru din: 2/10/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 16:19

MAI BINE AR FI SA TE GINDESTI LA CEEA CE SPUI,SI TU MAI DEVREME SAU MAI TIRZIU VEI AJUNGE UN MOS SI POATE CA CHIAR,,SCLEROZAT'' SAU ,,PSIHOPAT'' CA DOAR CU VREMURILE ASTEA NU SE STIE,SI APOI CA MEDICII FUG DIN TARA S-AR PUTEA SA TE TREZESTI CA NICI MACAR NU AI CUI SA CERI AJUTORUL.

Raporteaza abuz de limbaj
9am189367

1 mesaj
Membru din: 9/06/2010
Postat pe: 29 Iunie 2010, ora 16:19

CRED CA NU ,DE ACEEA AU DEVENIT SI ASA DE BOGATI ,ASTA E PAREREA MEA

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1507 mesaje
Membru din: 26/05/2010
Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 09:53

De la: gabigabi, la data 2010-06-29 08:10:29
De la: marinela_diana, la data 2010-06-27 14:27:41daca ar dona veniturile pe o luna ar fi o suma frumusica dar de obicei nu dau cei bogati ci doar cei mai saraci si cu suflet bun


n-am nevoie sa-si doneze veniturile pe o luna, ca nu se rezolva nimic....ar fi Obligatoriu sa se renunte la asemenea salarii din bugetul de stat : nu mai mult de 3000ron si atunci problema ar fi rezolvata !



neatza gabi...
sa zicem ca ai dreptate... dar ce te faci cu cei care ies in strada?

Raporteaza abuz de limbaj
9am188793

16 mesaje
Membru din: 29/05/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 13:00

Am intrebat "un bogat" din Romania, "dac si-ar dona oparte din avere, pentru cei saraci?"
Mi-a raspuns: "ca averea a donat-o de mult copiilor si sotiei, asa ca, chiar de ar vrea nu mai are ce dona!". Si chiar daca ar "avea" ce dona, nu stie cui, fiindca sunt prea multi saraci, si daca ar dona "unuia", ceilalti s-ar supara si l-ar blestema ca nu le-a donat lor din avere.
Si mai ales, nu mai are incredere in nimeni, mai ales in politicieni, si nu in ultimul rand in "slujitorii bisericii si ai lui Dumnezeu", fiindca si acestia au ajuns la un "stadiu" al lacomiei, similar cu cel al politicienilor sau mafiilor locale.
Aceast este viziunea bogatasilor Romaniei, in aceasta perioada de criza si de lupta impotriva coruptiei si coriuptilor.
Maryo

Raporteaza abuz de limbaj
Maryo Dumban
9am068684

2 mesaje
Membru din: 7/06/2009
Postat pe: 1 Iulie 2010, ora 15:33

gresit, donatie.
corect, restituirea avutiei nationale ( flota, petrochimie, agricultura, minerit etc) care s-au transformat dupa o munca asidua (incalcarea constitutiei, modificari de legi, ordonante de urgenta si alte actiuni mafiote ) , in averi personale. pai nici in ruptul capului n-ar face un astfel de gest, de si-ar vedea parintii si copii morti, si tot n-ar face-o. acestia sunt monstri creati de sistemul capitalist.

Raporteaza abuz de limbaj
dan1957

57 mesaje
Membru din: 13/12/2009
Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 10:45

Nastase a inventat multe:
a inventat termopanele chinezesti,
a inventat ouale care se numara cate doua,
a inventat pe matusa Tamara....
n-a inventat destule???
sau vrei sa "dea cu spatele"???

Raporteaza abuz de limbaj
rebel
TraiaMariana

1 mesaj
Membru din: 2/06/2010
Postat pe: 2 Iulie 2010, ora 17:37

Cred ca nu se poate vorbi de umanitate in cazul unor oameni care si-au facut averile exploatand alti oamenii, Totul este de fatada,

Raporteaza abuz de limbaj
rodicadriana

10 mesaje
Membru din: 24/09/2009
Postat pe: 3 Iulie 2010, ora 15:29

De la: adiuc, la data 2010-06-18 09:18:08
De la: casatopnord, la data 2010-06-18 08:42:07
De la: penurobert69, la data 2010-06-18 08:31:52Cred ca nu se poate vorbi de umanitate in cazul unor oameni care si-au facut averile exploatand alti oamenii,sau mai grav distrugand tari.Totul este de fatada,cine stie ce interese ascunse au.



o definitie exacta a capitalismului...trist dar adevarat...

Comunismul a fost mai vesel? Chiar am uitat cu totii? Sau aveti toti 20 de ani?

Raporteaza abuz de limbaj
mirela_regneala

9 mesaje
Membru din: 3/10/2009
Postat pe: 3 Iulie 2010, ora 19:29

la noi tocmai inves, saraci din putinul lor doneaza ca stiu ce inseamna saracie, iar bogatul cum sa-si micsoreze averea.
Cati oameni bogati ati vazut in Romania sa daruiasca si mai ales acum cand sunt inundatii. Cati politicieni incerca sa se implice in acest necaz al romanilor, ies o zi doua doar sa-ti mai castige din imagine. Toate legile se dau cu atata rapiditate ca de omun nu mai poate iesi sa-si spuna pasul deoarece necazul le-a batut la usa.Cestiu ei ce este sa iei un amarat de salariu din care trebuie sa platest un impozit pe casa (160 lei), iar mai nou si cu asigurarea obligatirie a casei pe care o platesti integral sau in transe (1500 - 2000 lei), factura de curent (100 lei), gazul (100 lei), rata la banca (180 lei) si altele taxe si dari catre bugetul statului. Stai si te uiti ce poti sa- ti cumperi de mancare, care si asta este scumpa la noi si speri ca umatoarea data de salar sa vina mai repede ca sa nu simti lipsa sau frica de a nu plati penalitati. Nu le pasa de noi, pe ei ii intereseaza cum sa-si salveze averile si bani lor si cum sa obtina delegatii in strainatate ca sa poata merge tot familionul in vacanta, cum sa-si trimita copii la studii in alte tari decat Romania ca de ei pot deconta orice sau nu este necesara decontarea cheltuielilor. Afirmatia ca Romania nu are oameni bogati spusa pe un post de televiziune este falsa sunt foarte multi dar televiziunile spun ceea ce vor sau ceea ce vor acesti oameni sa se spuna.
In Romania zilelor noastre nici un bogat nu va face donatii, scriele si ai sa vezi "nu sunt fonduri anul acesta."

Raporteaza abuz de limbaj
9am188793

16 mesaje
Membru din: 29/05/2010
Oras: Ploiesti

Postat pe: 3 Iulie 2010, ora 20:47

Da. desigur! Cei bogati, deja si-au donat din avere (sau averile), copiilor, nevetelor sau rudelor de incredere, de frica ca vor fi "luati la intrebari" de (ANI sau alte organe competente) si nu le-ar putea justifica.
Ei (bogatii) sunt cei mai "buni" crestini (ortodoxi), si tin cont de ce spune in evanghelia dupa Matei, Isus:
"Luati-i dar, talantul (de la un sarac) si dati-l celui care are 10 talanti (bogatului). Pentru ca celui care are i se va da si va avea de prisos; dar de la cel care n-are i se va lua si ce are!"
Mai clar de atat, cred ca nu se mai poate. "BOGATUL TREBUIE SA SE IMBOGATEASCA, IAR SARACULUI SA I SE IA SI CE MAI ARE" FIINDCA ASA SPUNE iSUS si in acest caz nu mai e nimic de comentat, si mai ales de DONAT!
Probabil vor dona ceva (si bogatii) pentru construirea Catedrala Neamului (nu se spune care neam), mai ales ca nu ar costa mare lucru dupa cum ne asigura (fostul secretar al Patriarhie S Ploiesteanu) CAND A FOST INTREBAT IN CADRUL UNUI INTERVIU "care ar fi marimea contributiei unui enorias roman pentru construirea catedralei ?", acesta a raspuns ca foarte putin : "NU MAI MULT de CAT AR COSTA UN SUFLET!"
Maryo

Raporteaza abuz de limbaj
Maryo Dumban
regalian

1 mesaj
Membru din: 3/06/2009
Postat pe: 3 Iulie 2010, ora 22:00

daca esti sarac inseamna ca sau esti prost sau esti o putoare si-ti meriti soarta.
SELECTIA NATURALA FRAIERILOR TREBUIE SA FUNCTIONEZE
Cui n-are i se va lua si ceea ce are iar cui are i se va da . A zis-o ISUS.
Eu cred ca are dreptate!! altfel n-ar functiona lumea....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Iulie 2010, ora 22:02

In Marcu 4: 25. ("Caci celui ce are i se va da; dar de la cel ce n-are se va lua si ce are." ) Domnul Isus Hristos face referire aici la bogatiile spirituale, la credinta. Nu la euro. (Totdeauna m-am intrebat de ce persoane care nu iau in serios Sfanta Scriptura se folosesc de texte din Sf. Scriptura, interpretate gresit, ca sa isi argumenteze diverse idei.)

Credinta este adevarata bogatie, pentru ca este singurul lucru care ne poate salva. Pentru ca dupa ce inchidem ochii pe pamant, nu se sfarseste totul. Mai urmeaza ceva. Si probabil stim toti ce, insa unii ignoram. Probabil cei care ignoram ne gandim ca ne vom descurca noi cumva, ne vom orienta la fata locului... Dar acolo nu vor mai functiona legile de pe pamant, fofilarea nu va mai fi o solutie.

Revin sa afirm, plecand de la subiectul topicului, ca adevarata bogatie este credinta Lui Isus si pazirea poruncilor Lui, iar cei ce nu au aceste lucruri sunt saraci, indiferent daca sunt milionari in euro. Sunt niste bieti oameni pe care numai mila Domnului ii poate face sa se intoarca din drumul lor spre pierzanie. Ca de altfel noi toti. Toti depindem de mla Domnului. Insa cel care are credinta, un strop cat de mic, va avea si mai mult. In mila Lui, Dumnezeu va face sa creasca samanta aruncata in inima celui ce Il cauta pe Dumnezeu si crede.

Matei 6: 20. ci strangeti-va comori in cer, unde nu le mananca moliile si rugina si unde hotii nu le sapa, nici nu le fura.

Inca ceva: in loc sa ne punem prioritate cum sa facem sa avem mai multi bani, Domnul Isus ne indeamna sa punem prioritate cautarea Imparatiei Lui Dumnezeu. Apoi, tot El va deschide posibilitatile de unde nu ne asteptam ca sa obtinem si cele necesare vietii cotidiene. Nu am fost creati ca sa ne legam de bani sau alte obiecte materiale.

Matei 6:31-33
Nu va ingrijorati, dar, zicand: "Ce vom manca?" sau: "Ce vom bea?" sau: "Cu ce ne vom imbraca?" Fiindca toate aceste lucruri Neamurile le cauta. Tatal vostru cel ceresc stie ca aveti trebuinta de ele.
Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.

BTW, a treia porunca ne invata sa nu luam in desert numele Domnului. Daca am facut greseli, de orice fel, va rog sa imi atrageti atentia, tot omul poate gresi, iar eu sunt prima. Daca aveti ceva de completat cei care aveti credinta, va rog sa o faceti in spirit de dragoste, pe acest forum sau in orice alt forum sau context, ca sa ne imbogatim cat mai multi, in credinta. Multa dragoste si pace in suflete. Domnul sa ne aiba in paza sa.

Raporteaza abuz de limbaj
https://mihaeladruncea.wordpress.com/
MAMITZA

119 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Iulie 2010, ora 14:57

BUNA VREMEA, BUCURIILOR ! CEL CARE A INITIAT ACEST TOPIC SE DOVEDESTE A FI DE O NAIVITATE INDUIOSATOARE ! NICI BILL GATES NU SI-A "DONAT" TOATA AVEREA, DUPA CUM AM CITIT CU TOTII ! NU VAD DECE UN POSESOR DE AVERE ROMAN SI-AR DONA AVEREA ! SI, DE FAPT CUI SA O DONEZE ? TU, CEL CARE AI PUS INTREBAREA, DACA AI FI FOARTE BOGAT, TI-AI DONA AVEREA ??!! OARE CE RASPUNS AUD ? UN "DA" FERM, PLIN DE SINCERITATE SI HOTARARE ? UN "DA" EZITANT SAU UN "STIU SI EU, POATE ...." ?! VEZI, CE RASPUNS ASTEPTAI DE LA CEILALTI DE PE FORUM ? UITE, EU, LA FIECARE ACTIUNE UMANITARA LA CARE SUNT CONVINSA CA AJUTORUL MEU CONTEAZA, DONEZ CONTRAVALOAREA A 4-5 SMS- URI, PRIN OPERATORUL MEU DE TELEFONIE MOBILA IN CARE AM INCREDERE CA NU SE IMPLICA IN "JMECHERII", IAR BANII AJUNG ACOLO UNDE ESTE NEVOIE DE EI ! ASA POT EU SA AJUT !

Raporteaza abuz de limbaj
DDR
gabigabi

12108 mesaje
Membru din: 1/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 4 Iulie 2010, ora 17:17

De la: regalian, la data 2010-07-03 22:00:04daca esti sarac inseamna ca sau esti prost sau esti o putoare si-ti meriti soarta.
SELECTIA NATURALA FRAIERILOR TREBUIE SA FUNCTIONEZE
Cui n-are i se va lua si ceea ce are iar cui are i se va da . A zis-o ISUS.
Eu cred ca are dreptate!! altfel n-ar functiona lumea....


trebe c-ai mincat ceva indigest la prinz....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1159 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Postat pe: 4 Iulie 2010, ora 17:22

cine a facut afirmatia de mai sus este un idiot!
nu la toti li se potriveste: hotia, inselaciunea, minciuna.
oportunitatea insa poate veni oricind

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

23 mesaje
Membru din: 15/05/2010
Postat pe: 4 Iulie 2010, ora 20:27

Tn Lume se doneaza din Suflet sau din Interes...Dar la Bogatii Romaniei mai subtire cu sufletu..Poate daca are interes sa mai Prosteasca pe Naivii electorali...Restul e Dumnezeu cu Mila .

Raporteaza abuz de limbaj
Intraterestrii si noua ordine mondiala- de Cristian Negureanu
dan1957

57 mesaje
Membru din: 13/12/2009
Postat pe: 5 Iulie 2010, ora 07:14

De la: Ingrid, la data 2010-06-18 08:08:26Nu stiti nimic!!! ei deja doneaza! imprastie binefaceri in jurul lor fara sa ii indemne nimeni.Am auzit eu la televizor!



sanki!
asta nu e nimic pe langa ce am vazut eu la desene animate!...

Raporteaza abuz de limbaj
rebel
Fosta membra 9am.ro

1159 mesaje
Membru din: 27/05/2010
Postat pe: 5 Iulie 2010, ora 07:19

ai citit la radio?

Raporteaza abuz de limbaj
udreabeatrice

6 mesaje
Membru din: 21/05/2010
Postat pe: 5 Iulie 2010, ora 09:55

Biserica Ortodoxa Romana. Aceasta institutie e cea ma bogata. Dar nu ajuta sinistratii sau pe cei in nevoie fiindca e preocupata sa construiasca Catedrala Neamului. Valoarea se ridica la peste 100 milioane de euro. Cate suflete ar putea fi ajutate ... Dar noua acum ne trebuie catedrala.. sa avem unde ne ruga pentru zile mai bune, fiindca case nu mai avem.

Raporteaza abuz de limbaj
9am150639

9 mesaje
Membru din: 8/10/2009
Postat pe: 5 Iulie 2010, ora 12:43

mai mult ca sigur ca oamenii bogati din Romania nu si-ar dona averile,numa in cazul in care aceste averi li s-ar tripla in urma donatiei facute.

Raporteaza abuz de limbaj
cristiarvinte

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 5 Iulie 2010, ora 12:51

Pai voi credeti ca au ajuns cei mai bogati oameni din Romania facand donatii?
Jidanii au o vorba: "Dau cu o mana ca sa iau cu doua". Daca vre-un bogat, ar dona ceva ar fi, ca mai tarziu sa ia inzecit. Asa ca sa nu ne lasam pacaliti si prostiti de donatiile celor bogati. Care la drept vorbind nu stiu daca sunt dispusi sa dea mai mult de 1 la mie din castigul lor (asa sa fiu generos).

Raporteaza abuz de limbaj
super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 5 Iulie 2010, ora 20:06

Pana isi misca fundul cei instariti...e cazul s-o facem noi pe masura puterilor noastre...SMS 876...UN MIC SPRIJIN PTR SINISTRATI...CACI SUNT MULTI..

Raporteaza abuz de limbaj
All Things Grow With Love
super_green_frog

1358 mesaje
Membru din: 12/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Iulie 2010, ora 13:25

"De la: regalian, la data 2010-07-03 22:00:04daca esti sarac inseamna ca sau esti prost sau esti o putoare si-ti meriti soarta.
SELECTIA NATURALA FRAIERILOR TREBUIE SA FUNCTIONEZE
Cui n-are i se va lua si ceea ce are iar cui are i se va da . A zis-o ISUS.
Eu cred ca are dreptate!! altfel n-ar functiona lumea...."

@regalian afirmatia ta e gaunoasa iar printul de mai jos iti raspunde la obiect.


De la: printzfermecator, la data 2010-07-04 17:22:04cine a facut afirmatia de mai sus este un idiot!
nu la toti li se potriveste: hotia, inselaciunea, minciuna.
oportunitatea insa poate veni oricind




Raporteaza abuz de limbaj
All Things Grow With Love
Fosta membra 9am.ro

270 mesaje
Membru din: 5/04/2010
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Iulie 2010, ora 13:41

De la: udreabeatrice, la data 2010-07-05 09:55:29Biserica Ortodoxa Romana. Aceasta institutie e cea ma bogata. Dar nu ajuta sinistratii sau pe cei in nevoie fiindca e preocupata sa construiasca Catedrala Neamului. Valoarea se ridica la peste 100 milioane de euro. Cate suflete ar putea fi ajutate ... Dar noua acum ne trebuie catedrala.. sa avem unde ne ruga pentru zile mai bune, fiindca case nu mai avem.
Pai daca hotii neamului au in folosinta Casa Poporului de ce nu ar avea si BORul o cladire la fel de impunatoare? Deja au cam sarit calul in privinta lacasurilor de cult, nu exista colt de strada fara o biserica sau un aplasament pentru o viitoare biserica. Asta inseamna ca indobitocirea populatiei este in continua expansiune. Eu cred in puterea DIVINA dar din pacate nu prea mai am incredere in clasa preoteasca. Nu-mi amintesc ca vreo fata preoteasca sa iasa public si sa ia pozitie fata de exterminarea poporului Roman atat pe timpul comunismului dar mai ales dupa. La fel ca si guvernanti nostri acest cler bisericesc nu face altceva decat sa jumuleasca populatia in momentele de amaracine (inmormantari) sau de bucurie (botez,nunta) cerand cu nerusinare taxe dintre cele mai nesimtite. Oare ei sunt reprezentantii puteri Divine pe pamant? Eu ma indoiesc.


Pagini: << 1 2 3 4 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cei mai bogati oameni din Romania si-ar dona averile?
Mergi la: