back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Pensiile de handicap

 


 
 
9am7321

25 mesaje
Membru din: 8/03/2009
Postat pe: 23 Martie 2009, ora 15:01

sint curioasa daca au intrat si ele in ecuatia viitoarei mariri? mai exista si alte facilitati pentru cei aflati in aceasta situatie? ca deh! de craciun am trecut, dar de paste..........................

Raporteaza abuz de limbaj
lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 24 Martie 2009, ora 10:05

De la: 9am7321, la data 2009-03-23 15:01:53sint curioasa daca au intrat si ele in ecuatia viitoarei mariri? mai exista si alte facilitati pentru cei aflati in aceasta situatie? ca deh! de craciun am trecut, dar de paste..........................



Petitie: "Batjocura la adresa persoanelor cu handicap"

www.petitieonline.ro/petitie/batjocura_la_adresa_persoanelor_cu_...



Hotea_M

23 mesaje
Membru din: 3/01/2009
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Martie 2009, ora 10:52

Am propus si eu pe forum un subiect asemanator in urma cu circa o luna si jumatate; daca sunteti interesata, puteti vedea comentariile facute atunci, la:

www.9am.ro/comunitate/forum/view_topic/19901/Indemnizatia-pt-per...



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 24 Martie 2009, ora 15:29

Da, asa este, sunt absolut de acord cu faptul ca alocatia pt. persoanele cu handicap este foarte mica. iar statul nu ia nici o masura pentru a remedia situatia. La aceasta stare de lucruri contribuie mult - dupa parerea mea -
si falsii hanicapati - adica acele persoane sanatoase tun ori cu afectiuni minore care, prin coruptie, si-au procurat certificate si beneficiaza bine-mersi de alocatii, salarii pt. insotitori si alte drepturi; am cititit odata ca s-a estimat ca, din totalul persoanelor posesoare de certificat de handicapat si indemnizate in Romania, aproximativ 20% sunt falsi handicapati (s-a mai scris despre nu stiu care comuna din Bihor in care toti tiganii aveau certificate fara a avea nici o problema de sanatate, ori, recent, despre falsii nevazatori din jud. Dolj). Ori, in aceasta situatie, pe langa faptul ca se cheltuie inutil bani din bugetul asigurarilor sociale (bani care ar putea fi folositi prin marirea alocatiilor persoanelor cu handicap real), are loc si o "alterare" a imaginii persoanei cu handicap, aceasta fiind adesea asociata cu chiulangii si puturosii.


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Martie 2009, ora 16:05

De la: octavian_bradea, la data 2009-03-24 15:29:55Da, asa este, sunt absolut de acord cu faptul ca alocatia pt. persoanele cu handicap este foarte mica. iar statul nu ia nici o masura pentru a remedia situatia. La aceasta stare de lucruri contribuie mult - dupa parerea mea -
si falsii hanicapati - adica acele persoane sanatoase tun ori cu afectiuni minore care, prin coruptie, si-au procurat certificate si beneficiaza bine-mersi de alocatii, salarii pt. insotitori si alte drepturi; am cititit odata ca s-a estimat ca, din totalul persoanelor posesoare de certificat de handicapat si indemnizate in Romania, aproximativ 20% sunt falsi handicapati (s-a mai scris despre nu stiu care comuna din Bihor in care toti tiganii aveau certificate fara a avea nici o problema de sanatate, ori, recent, despre falsii nevazatori din jud. Dolj). Ori, in aceasta situatie, pe langa faptul ca se cheltuie inutil bani din bugetul asigurarilor sociale (bani care ar putea fi folositi prin marirea alocatiilor persoanelor cu handicap real), are loc si o "alterare" a imaginii persoanei cu handicap, aceasta fiind adesea asociata cu chiulangii si puturosii.




Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Martie 2009, ora 22:09

Aveti dreptate cand spuneti ca sunt multi care primesc aceasta "alocatie" pe degeaba.

Caz concret :
Am fost eu ca sa ma interesez de aceasta alocatie pentru ca aveam nevoie de cineva care sa ma ajute. Sunt bolnav, paralizat o jumatate de corp in urma unui Atac Vascular Cerebral (AVC) - toata partea dreapta : membre inferior si superior, fata pe partea dreapta. Desi ma interesa cineva care sa ma scoata din casa (la doctor, la recuperare, etc.) am fost pur si simplu "gonit" de doctorii care ar fi trebuit ca macar sa asculte doleanta mea, pe motiv ca daca primesc pensie de la stat (de vechime integrala in munca) nu mai am dreptul la niciun ajutor. Binenteles nici nu m-au intrebat daca din pensia pe care o am imi pot asigura mancarea, medicamentele, etc. Dar era "card" la usa lor cu cei veniti cu "drepturile" la ei. Binenteles, ... "coloratii" care, binenteles, nu aveau nimica. Si asta aflat-o tot de la ei cat am stat cu ai mei la rand, desi abia ma tineam sa nu cad. Restul este pierdere de timp (nu am primit nici un sfat macar). Si ONG-urile, parca ii intereseaza de ceilalti cu adevarat si nu de "avantajele" care le au de la Stat (reducere in impozitare, etc.) ?

Sfat :
Cand pe strada sau la poarta Bisericii sau Cimitirului va cere de pomana cineva, sa va uitati de doua ori inainte de a baga mana in buzunar ! Doar cineva care a trecut prin aceasta "dezibilitate" (personal sau cu cineva apropiat) isi poate da seama ca acela care arata ca un om "bolnav" este cu adevarat sau nu bolnav si merita a fi ajutat.

Sperante :
- Sper ca numai o saptamana, cei care se prefac ca sunt "bolnavi", sa ajunga sa aiba intr-adevar nevoie de ceilalti. SI SA NU FIE AJUTATI DE NIMENI. Ca sa vada cum este sa fi bolnav cu adevarat.
- Sper ca numai o saptamana, cei care "impart ajutoarele", sa aiba nevoie de ajutorul celor pe care i-au "refuzat" sa le acorde ajutor. SI SA FIE AJUTATI DE OAMENII CARE SUFERA DE "DIZABILITATI". Ca sa vada cum se vor simti cand vor primi ajutor de la cei carora le refuza ajutorul.
- Sper ca cei care citesc acest comentariu (al unui om cu "dezabilitate") sa CREDA ca cei cu "dizabilitate" (ce cuvant "urat") au nevoie intr-adevar de ajutorul celor din jurul lui.

Urare :
Va urez la toti care citesc acest comentariu SA NU AJUNGETI NICIODATA in situatia mea (nici Dumneavoastra si nici cineva din familia Dumneavoastra).

P.S.
Va rog sa ma scuzati daca am gresit cand am scris (desi am incercat sa nu gresesc cu ceva). Sa scri doar cu o mana (stanga, eu un dreptaci) este greu, dar nu imposibil. Dovada sunt eu ("Poarta cu exteriorul" este acest Calculator si un scaun pe care stau cand scriu - deci se poate !). Eu, si cred ca toti cei cu "dezibilitati" gandesc la fel ca mine. Nu avem nevoie de "mila", ci de dovada ca suntem ... "folositori" FAMILIEI si SOCIETATII, chiar in acesta situatie in care ne aflam. Atata doar va rugam !


eugenb

1794 mesaje
Membru din: 8/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Martie 2009, ora 22:12

Acesta se vrea :

Un gand pentru oamenii de langa tine !

Va multumesc pentru rabdarea cu care mi-ati citit comentariul.


| Varianta pentru tiparire a topicului pensiile de handicap
Mergi la: