back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti ?

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
 
gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 11 Octombrie 2008, ora 13:06

De ce sa discutam numai despre lucruri minore cum ar fi homosexualitatea, manelismul, barfa ieftina, intamplari nefericite si bune doar pentru mass-media ? Hai sa discutam despre cum sa fim mai pozitivi, mai motivati, mai produstivi, mai puternici, mai culti si mai bogati, adica acele insusiri care ne-ar ajuta sa ne sculam in picioare intre natii si am contribui la un viitor fara apocalipsa sau alte vise urate ! Astept orice comentarii de bun simt. Logos.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 24 Octombrie 2008, ora 21:51

Daca vrei sa fi fericit trebuie sa nu vezi toate lucrurile astea.
Ai doua variante:
1-sa nu te ajute capul si sa nu le vezi de-adevaratelea ceea ce inseamna fericirea pura (fericiti cei saraci cu duhul)
2-sa le vezi dar sa-ti impui sa nu le vezi si sa-ti creezi un fals univers plin de automultumire...

In general oamenilor nu le trebuie cine stie ce ca sa fie fericiti...
Cei care nu doresc sa fie fericiti n-o sa aiba parte de fericire nicicand.
Fericirea in sine este greu de definit. Sunt insi care sunt fericiti cand isi vad oponentii morti .... in timp ce altii sunt fericiti pentru ca au apucat rasaritul soarelui ...
Ar trebui sa definim fericirea.
Am spus pe forumurile astea ca sunt fericit, ca am de toate, ca nu-mi lipseste nimic si am insirat toate cele de care ma bucur: casa, masina, salariu bunicel, munca rezonabila, copii ok, sanatatea buna, nevasta spre bine dupa o operatie de cancer ovarian .... Am facut asta pentru ca, pe de o parte chiar asa este, dar pe de alta si ca un protest impotriva celor care se tot vaita de orice si gasesc in toate un motiv de nemultumire. Am gasit vreo doua tinere stabilita prin America ce tipau sus si tare ca le e tare greu in America, ca sunt discriminate, ca n-au aia si ailalta ... ca barbatii sunt niste .... ce sa mai, numai motive de nefericire...
Se pare ca daca traiesti in Romania nu ai cum sa fi fericit. Eu sunt. Si sunt chiar o fire foarte critica. Dar asta nu inseamna ca nu sunt fericit.
Nu mai am mult de trait dar n-am de gand sa-mi petrec partea finala a vietii jelindu-ma prosteste cum e la moda acum. Se induce acest comportament si de catre tembelii din presa care vad numai calamitati si catastrofe.
In fond, omului ii trebuie foarte putin ca sa fie fericit ...


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 00:52

...Pt. " S " de la...

Oda bucuriei
Oda si tristetii
Oda fericirii
Oda tineretii ...

Inimii ce bate
Ochilor ce spera
Ideea strabate
Oda - efemera!

Sentimentul stins
Ochii in lacrimi
Dorul necuprins
Oda, ruga, patimi!

Rosu si verzui
Neuitata zarea
Negru-amarui
Se asterne-uitarea!

Felicitari !...multa sanatate tie si alor tai .


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 14:43

in primul rand vreau sa-i multumesc lui sbucur pt.comentariul sau de bun simt si in al doilea rand sunt fericit ca pe aici in acest topic nu exista dracusor sa spurce tot in jurul sau.IN ROMANIA AVEM CONDITII EXCELENTE PT.A FI FERICITI SI PT.A TRAI IN CONDITII NORMALE O VIATA IMBELSUGATA DE OAMENI LIBERI SI ADEVARATI. BOGATIA ESTE PESTE TOT ,ZACE PRETUTINDENI NEBAGATA-N SEAMA,GATA DE CULES DE CATRE CEI CE VOR SA DEVINA INTREPRINZATORI,DE CATRE TOTI OAMENII INTELIGENTI,CULTI SI HARNICI CARE VOR SA FIE FERICITI. DORMIM PE UN MUNTE DE AUR SI DIAMANTE SI NE PLANGEM CA SUNTEM SARACI,NE LASAM INSELATI DE TOATE RAPANDULELE CE-SI SPUN POLITICIENI,EXPERTI SI OAMENI DE BINE. DE CE NU CULEGEM NOI BOGATIILE ACESTEI TARI ,SA LE DAM CU FLIT,SA-I STRIVIM CA PE NISTE GANDACI PE TOTI CARE AU CONDUS SI MAI DETIN INCA FUNCTII DE CONDUCERE IN ACEASTA TARA SI SA BENEFICIEM NOI DE MINUNILE ACESTEI TARI?RASPUNSUL ESTE CA NU VREM SA FIM FERICITI,NE MULTUMIM SA FIM SLUGI SI SA CAPATAM CATE UN OS ODATA LA PATRU ANI IN LOC SA GANDIM SI SA MUNCIM PT.NOI SI FAMILIILE NOASTRE SI SA BENEFICIEM NOI CEI CE TRUDIM CU ADEVARAT NU CEI CE S-AU COCOTAT VREMELNIC IN FRUNTEA BUCATELOR ,DE ADEVARATELE VALORI SI BOGATII OFERITE GENEROS DE DUMNEZEU ACESTUI COLT DE RAI NUMIT ROMANIA. TREZITI-VA ,OAMENI BUNI SI CULEGETI VOI BOGATIA CE NE IMPRESOARA DIN TOATE PARTILE,FACETI AVERE,UNITI-VA PT.A DEVENI MAI BOGATI SI MAI FERICITI.NUMAI CEI CE DETIN AVERE POT TRAI O VIATA NORMALA,DEMNA SI LIPSITA DE GRIJI FIINDCA NU POTI STA-N GENUNCHI SI SA CERSESTI O BUCATA DE PAINE SI SA FII FERICIT. TREZITI-VA ROMANI SI FACETI AVERE!


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 17:01

;;;;;;;; Eu cred, ca ; nu exista, mai mare fericire pe lumea asta; decat; atunci, cand esti sanatos, muncesti, castigi, bine, faci ceea ce-ti place si mai ales,, sa ai familia langa tine((copiii))!!;; ;; Este ceea mai mare ; suferinta; de sarbatori,, cand familiile se reunesc,, iar ,,tu singur,, doar cu partenerul de viata si,, cu dorul din ;suflet;;!;;Iti petreci sarbatorile!!!


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 19:21

Singura solutie de a imbunatatii modul de trai al saracilor este educatia (Carol Bellamy)

Prin Educatie vom reusi sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti .





Octavian PALER - Invatati sa lasati pe chipul vostru sa infloreasca un zambet. Este darul pe care-l oferiti aproapelui, este darul pe care-l oferiti intregului Univers!





Micul Print - Antoine de Saint Exupery


Capitolul XIII


Cea de-a patra planeta era a unui businessman. omul acesta era atat de ocupat, incat nici macar nu-si inalta capul cand sosi micul print.


- Buna ziua - spuse micul print. Vi s-a stins tigara.


- Trei si cu doi fac cinci. Cinci si cu sapte, doisprezece. Doisprezece si cu trei, cincisprezece. Buna ziua. Cincisprezece si cu sapte, douazeci si doi. Douazeci si doi si cu sase, douazeci si opt. N-am timp s-o aprind.


Douazeci si sase si cu cinci, treizeci si unu. Uff! Face, deci, cinci sute unu milioane, sase sute douazeci si doua de mii, sapte sute treizeci si una.


- Cinci sute de milioane de ce?


- Hai? Tot aicea esti? Cinci sute de milioane de ... nu mai stiu ... Am atata treaba! Eu sunt un om serios, nu ma tin de baliverne! Doi si cu cinci, sapte ...


- Cinci sute de milioane de ce? starui micul print, care in viata lui nu renuntase la o intrebare, o data ce-o pusese.


Businessmanul isi inalta capul:


- In cincizeci si patru de ani, de cand traiesc pe planeta asta, n-am fost deranjat decat in trei randuri.


Prima oara, acum douazeci si doi de ani, cand a picat, Dumnezeu stie de unde, un carabus. Facea un zgomot ingrozitor si am gresit de patru ori la o adunare. A doua oara, acum unsprezece ani, din pricina unei crize de reumatism. Eu nu fac miscare. Nu am timp de hoinareala. Sunt un om serios! A treia oara ... iaca-t-o! Cum ziceam, cinci sute de milioane ...


- Milioane de ce?


Businessmanul intelese ca nu era nici o nadejde sa fie lasat in pace:


- Milioane de lucruri din acelea marunte, care se vad cateodata pe cer.


- Muste?


- Ba nu, marunte si care stralucesc.


- Albine?


- Ba nu. Marunte, aurii si care-i fac pe alde pierde-vara sa viseze. Eu insa sunt un om serios! Nu am timp de visuri.


- Aha! Stele.


- Chiar asa. Stele.


- Si ce faci cu cinci sute de milioane de stele?


- Cinci sute unu milioane sase sute douazeci si doua de mii sapte sute treizeci si una. Eu sunt un om serios, un om precis.


- Si ce faci cu stelele acestea?


- Ce fac cu ele?


- Da.


- Nimic. Le stapanesc.


- Esti stapanul stelelor?


- Da.


- Dar abia am cunoscut un rege, care ...


- Regii nu stapanesc. Ei "domnesc". E cu totul altceva.


- Si la ce-ti foloseste daca esti stapanul stelelor?


- Imi foloseste ca sa fiu bogat.


- Si la ce-ti foloseste daca esti bogat?


- Ca sa cumpar alte stele, cand cineva le descopera.


"Asta - isi zise micul print - gandeste cam ca betivanul meu".


Ii mai puse totusi cateva intrebari:


- Cum poate cineva sa stapaneasca stelele?


- Ale cui sunt ele? raspunse morocanos businessmanul.


- Nu stiu. Ale nimanui.


- Atunci sunt ale mele, deoarece eu m-am gandit cel dintai la lucrul acesta.


- Si-i de-ajuns?


- Bineinteles. Cand gasesti un diamant, care nu-i al nimanui, e al tau. Cand gasesti o insula, care nu-i a nimanui, e a ta. Cand ai cel dintai o idee, o brevetezi: e a ta. Asa ca eu sunt stapanul stelelor, pentru ca nimeni, inaintea mea, nu s-a gandit vreodata sa le stapaneasca.


- Asta asa e - zise micul print. Si ce faci cu ele?


- Le administrez. Le socotesc si iar le socotesc - zise businessmanul. Nu-i deloc usor. Eu insa sunt un om serios!


Micul print nu se multumi cu atat.


- Eu, daca am un fular, pot sa-l pun la gat si sa-l iau cu mine, Daca am o floare, pot s-o culeg si s-o iau cu mine. Tu insa nu poti culege stelele.


- Nu, dar pot sa le depun la banca.


- Asta cum adica?


- adica scriu pe o bucata de hartie cate stele am. Si pe urma, hartia aceasta o incui intr-un sertar.


- Si asta-i tot?


- E de-ajuns!


"Are haz - se gandi micul print. e destul de poetic. nu e insa prea serios."


Cu privire la lucrurile serioase, micul print avea parerile lui, foarte deosebite de parerile oamenilor mari.


- Eu - mai zise el - am o floare, pe care o stropesc in fiecare zi. Am trei vulcani, pe care-i curat in fiecare saptamana. Caci il curat si pe cel stins. Nu se stie niciodata. Vulcanii mei au un folos, are un folos si floarea mea, din faptul ca eu sunt stapanul lor. Tu insa nu le esti de folos stelelor ...


Businessmanul deschise gura, dar nu gasi nici un raspuns, iar micul print pleca.


"Oamenii mari, de buna seama, sunt nemaipomenit de ciudati" - isi spunea el, cu nevinovatie, continuandu-si calatoria.


Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Cappone24

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 12:48

Fericire.....depinde acum de ce are nevoie fiecare pt a fi fericit. Dar la modul general vorbind...nu cred in fericirea vesnica....eu o vad efemera..azi ceva te face fericit maine deja ti se pare normal sa ai acel lucru..asa e firea umana.....are un impact mult mai mare asupra nostru suferinta dacat fericirea...ex: uiti ff repede un lucru frumos facut de cineva pt tine....dar nu uiti toata viata daca acel cineva ti-a facut un rau...


adycucu_85

259 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 13:31

FERICIREA ESTE INEFABILA SI NU ARE UN CONTUR SAU O DEFINITIE CLARA. FIECARE INTERPRETEAZA IN FELUL LUI FERICIREA !!!


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 21:51

Din cele ce s-au scris pana acum se observa usor idei, pareri sau judecati mult mai interesante si mai folositoare decat comentarii despre lucruri neesentiale care nici nu prea ne privesc cum sunt cele pe care le-am dezavuat la inceput.
Noi trebuie sa captam informatii care sa ne ajute sa traim mai bine si nu de acelea din care nici ca divertisment nu ne satisfac. Noi daca reusim sa fim cat mai independenti cu atat vom fi mai puternici a influienta pe cei din jurul nostru in sensul in care dorim. De aceea daca vom avea o minte deschisa permanent pentru lucruri pozitive, idei constructive si solutii atunci vom putea sa ne canalizam energia pentru a materializa ceea ce gandim.
Sa invatam de la cei buni si nu de la cei rai, sa invatam de la cei care au reusit si nu de la cei care n-au facut nimic in viata, sa fim alaturi de cei puternici daca vrem sa fim puternici. Lumea nu o putem schimba noi fiecare singuri dar impreuna putem face mult mai mult daca suntem constructivi, optimisti si sa ne multumim cu ceea ce ne ofera ZEUL Cronos. Caci din pacate noi stim cum sa traim abia atunci cand nu mai avem zile. Mai bine sa murim in picioare decat sa traim in genunchi - spunea cineva.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 30 Octombrie 2008, ora 20:24

Ca nu-i totuna leu sa mori, ori caine-nlantuit ...
Povestea cu solidaritatea se complica ingrozitor pentru ca oamenii sunt al dracului de diferiti. Ati observat ca privind acelasi meci de fotbal, de fapt fiecare dintre spectatori vede propriul sau meci ?
E foarte greu sa se adune oamenii de bine. Ticalosii se coaguleaza mult mai repede in jurul unui scop...
Astia sunt oamenii !
N-au vrut sa ramana in rai, au vrut liberul arbitru si uite ce fac cu el ....


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

9751 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 1 Noiembrie 2008, ora 00:28

EU sunt EU. si nimeni nu a fost, nu este si nu va fi ca mine.!... Dumnezeule..!... nu-s perfect, dar, sunt unicat perfectibil !....

filozofiile individuale ca derivat mai mult ori mai putin edulcorat al moralitatii socio-umane intr-un anumit moment existential al individului , implica constiinta sinelui contextual interogativ.
In retrospectiva privind, avem nevoie de acel concept al logicii vagi, (ex. acel Yin & Yang unde conceptiile nu pot fi doar complet albe sau complet negre, nu poti spune ca sunt doar false sau doar adevarate), etalarea mentala intr-un continuu logic spre a cuprinde si a explica complexitatea filozofiei umane si functionalitatea gandirii noastre pana ajungem a lua o decizie prin;.. Da sau NU, avand un liber arbitru, o stiinta constienta,o constinta si-o vointa, guvernata de catre filozofia moralei .
Stii, ce nici nu sti, ca sti ?...software-ul comunitatii-i virusat si-al nostru liber arbitru-i altoit cu genomul mistic !


StMurgeanu

15 mesaje
Membru din: 2/10/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 12:01

Cum sa fii mai bun, mai puternic samd?!?! Simplu:

Concediaza-ti seful! (cauta pe g**gle)


Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 14:47

Pasadro,

Extraordinar citatul din Micul Print! Am uitat cat mi-a placut cartea asta.
Multumesc.


Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 18:30

De la: adycucu_85, la data 2008-10-29 13:31:28FERICIREA ESTE INEFABILA SI NU ARE UN CONTUR SAU O DEFINITIE CLARA. FIECARE INTERPRETEAZA IN FELUL LUI FERICIREA !!!

da mai nene ,cata dreptate ai !
da' i-ami explica matale ,cum se face ca in timp ce bei vreo 2 lazi de bere ,bashca ceva tarie sa-tzi stinga dampful la matze ,te simtzi fericit ,de zici ca ai ajuns in rai ,shi a doua zi focu' lu' ardei ...borashti ,te doare capul shi zici ca acu' dai coltzu' ...adica ce vreau sa te intreb pe matale...unde-i conturu' ala sau definitzia aia de care ziceai in postulatu' lu'matale .hai ?


si electronica !
Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 18:33

De la: marinescuirina, la data 2008-11-03 14:47:18Pasadro,

Extraordinar citatul din Micul Print! Am uitat cat mi-a placut cartea asta.
Multumesc.[/quote
bravo fata ! ca tzi-o placut cartea ,ca mie cel mai mult si cel mai mult mi-or placut cartzile de ...joc...pocker,tabinet ,popa prostu' si septic .tzie nu ?


si electronica !
Fosta membra 9am.ro

1714 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 22:43

De la: AZAZEL, la data 2008-11-08 18:33:21
De la: marinescuirina, la data 2008-11-03 14:47:18Pasadro,

Extraordinar citatul din Micul Print! Am uitat cat mi-a placut cartea asta.
Multumesc.[/quote
bravo fata ! ca tzi-o placut cartea ,ca mie cel mai mult si cel mai mult mi-or placut cartzile de ...joc...pocker,tabinet ,popa prostu' si septic .tzie nu ?


Ba da. Razboi. (Si castig )


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 9 Noiembrie 2008, ora 17:28

De multe ori parerile care se scriu pe forum nu o nicio legatura cu intrebarea, dar demonstreaza adevarul cuprins in expresia "Ferice de cei saraci in duh".
In rest, NO COMMENT !
Micul print - Antoine de Saint Exupery
Capitolul XII
Pe planeta urmatoare traia un betiv. Vizita fu aici foarte scurta, insa il cufunda pe micul print intr-o adanca amaraciune.
- Ce faci acolo? ii spuse betivului, pe care il gasi sezand tacut in fata unei gramezi de sticle goale si a unei gramezi de sticle pline.
- Beau - raspunse betivul, cu un aer jalnic.
- Si, de ce bei? il intreba micul print.
- Ca sa uit - raspunse betivul.
- Ce sa uiti? il cerceta micul print, caruia i se si facuse mila de el.
- Ca sa uit ca mi-i rusine - marturisi betivul, lasandu-si capul in jos.
- Si de ce ti-i rusine? intreba micul print, dorind sa-i vina in intr-ajutor.
- Rusine ca beau - incheie betivul, care se fereca pe totdeauna in tacerea lui.
Si micul print se duse, naucit.
"Oamenii mari, de buna seama, sunt foarte, foarte ciudati" - isi spunea el, continuandu-si calatoria.

Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
broscuta_super_verde

1273 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Noiembrie 2008, ora 12:26

Mai puternici:Puterea unui om consta in capacitatea lui de a face fata momentelor grele si de a merge mai departe.Deci trebuie sa avem asta permanent in vedere si sa ne propunem sa facem fata mereu. Mai buni: Oamenii nu se schimba . Unii sunt rai iar altii buni. Singurul lucru pe care il putem face este ca celor buni sa le fie mai putin greu. Mark Twain spunea sa stam departe de oamenii care te fac sa te simti mic si neinsemnat. Oamenii cu adevarat mari sunt cei care-ti dau senzatia ca poti sa atingi culmile. Deci stati departe de javre. Mai fericiti : Sa desfiinteze Biroul de Credite :).


Do the right thing or state the obvious and the 'pen will be mightier than the Sword.' The truth will set you free. It's the principle of the thing
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 00:05

Revin la aceasta tema si va spun ca si mie imi place sa joc carti si-mi place si berea, dar nu am facut o pasiune pentru ele .

„Un profesor de filosofie statea in fata studentilor sai avand cateva obiecte in fata lui.

Cand a inceput ora, fara sa spuna un cuvant, a luat un borcan mare si a inceput sa-l umple cu pietre cu diametrul de aproximativ 5 cm. Apoi i-a intrebat pe studenti daca borcanul este plin! Au fost cu totii de acord ca este plin!

Apoi a luat o cutie cu pietricele si le-a turnat in borcan, scuturandu-l usor. Desigur ca acestea s-au rostogolit printre pietrele mari si au umplut spatiile ramase libere. Apoi i-a intrebat pe studenti daca borcanul este plin! Au fost din nou de acord ca este plin! Si au ras.

Apoi a luat o cutie cu nisip si l-a turnat in borcan, scuturandu-l usor. Desigur nisipul a umplut spatiul ramas liber.

Acum, spuse profesorul, vreau sa recunoasteti ca aceasta este viata voastra. Pietrele mari sunt lucrurile importante: familia, partenerul, sanatatea si copiii vostrii, lucruri care, chiar daca totul este pierdut, si numai ele au ramas, viata voastra tot ar fi completa. Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteaza: slujba, casa si masina. Nisipul reprezinta lucrurile mici care completeaza restul. Daca puneti in borcan mai intai nisipul, nu mai ramane loc pentru pietrele mari si pentru pietricele.

La fel se desfasoara si viata voastra, daca va consumati timpul si energia cu lucrurile mici, nu veti avea niciodata spatiu pentru lucrurile importante. Fiti atenti la lucrurile care sunt esentiale pentru fericirea voastra. Va ramane mereu destul timp sa mergeti la servici, sa faceti curat in casa, sa dati o petrecere sau sa duceti gunoiul.

Aveti grija de pietrele mari in primul rand, de lucrurile care intr-adevar conteaza. Stabiliti-va prioritatile, restul este doar nisip.

Un student ia borcanul, despre care cu totii erau de acord ca este plin si toarna in el o sticla de bere! Berea a umplut spatiile ramase libere si a umplut cu adevarat borcanul!

Morala: Nu conteaza cat de plina iti este viata, mereu ramane loc pentru o bere!"

"Chiar si cei mai puternici oameni au nevoie de prieteni"- Mario PUZO

"Zece oameni care-si exprima parerea in public sunt mai puternici decat alte sute de mii care tac."- Napoleon BONAPARTE

Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 16 Noiembrie 2008, ora 15:09

Mi se pare usor infantil. N-are cine stie ce amperaj pilda asta a ta... Ce e mult strica. Alminteri imi placi !


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 13:46

Poate ca ar trebui sa fim mai intelegatori,mai calmi,sa dam clementa,sa -i acceptam pe cei din jurul nostru cu defecte cu tot fara sa-i judecam.
Sa nu jignim nici atunci cind sintem jigniti,sa ne bucuram de ce e frumos fara sa distrugem...ce vorbesc eu? Vorbesc despre tot ceea ce nu am facut.
Cred ca stiti toti in ce lume traim,cred ca stiti toti cum poate fi lumea mai buna,dar nimeni nu face nimic,eu nici macar pe acest forum nu am vazut caldura sau toleranta.
E chiar foarte simplu si placut chiar pentru unii din voi daca nu va convine o parere nu va limitati la a spune:ok,dar eu sint de alta parere,sau nu esti foarte bine informat.Nuuuu,mai si jigniti,aruncati cu tot frelul de cuvinte urite,ATOTPUTERNICULE, stii la ce ma refer? Crezi ca tu esti sarea si piperul?! Iti place sa crezi ca esti incisiv dar denoti altceva.Fii mai calm.In tot.


Fosta membra 9am.ro

46 mesaje
Membru din: 4/11/2008
Oras: Oradea

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 15:39

Draga Pasadro,degeaba esti educat,degeaba vrei sa fi educat daca traiesti intr-o casa fara curent cu 8 frati,doar cu speranta ca vei avea un viitor mai bun,societatea te transforma intr-un monstru si in schimb i-ti ofera dezamagire continua fara sfarsit.Nu ii cazul meu dar ii plina lumea de aceste cazuri,asa ca nu-mi umple capul cu citate de trei lei ca nu traim intr-un glob de sticla, sa nu fim afectati de realitatile din jur.Si ca sa raspund la intrebare:Cum sa fim mai puternici,mai buni si mai fericiti?,NU STIU!!!!


MAMITZA

119 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 21 Noiembrie 2008, ora 15:17

MAI PUTERNICI ? INSTRUINDU-NE, PENTRU A STI SA APRECIEM VALORILE UMANITATII ! MAI BUNI ? PRIN RESPECT DE SINE SI FATA DE CEI DIN JURUL NOSTRU ! MAI FERICITI ? MULTUMIND BUNULUI DUMNEZEU PENTRU CEEA CE AVEM AZI SI PENTRU SPERANTA ZILEI DE MAINE !


DDR
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 22 Noiembrie 2008, ora 00:21

Singura solutie de a imbunatati modul de trai al saracilor este educatia .Carol Bellamy

Daca vrei sa intelegi viata, asta sa-ti fie invatatura dintru inceput si temelia tuturor rationamentelor si dorintelor tale : Nu ai drept la nimic si nimeni nu-ti este dator cu nimic, nici societatea, nici natura. Daca le ceri fericirea, esti un prost, iar daca te crezi nedreptatit ca nu ti-o dau, esti inca si mai prost. Hippolyte Taine (1828 - 1893

Cum putem fi mai puternici, mai buni si mai fericiti ?
Raspunsul meu este : Dorindu-ne sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti !, dar nu cred ca poporul roman isi doreste sa devina prea curand mai puternic, mai bun si mai fericit.
De ce ? Pentru ca ii place sa traiasca din amintiri lingandu-si ranile .
Cum putem deveni mai puternici, mai buni si mai fericiti ?
Traind in prezent, evocand trecutul, constuind viitorul !
Din pacate romanii inca mai traiesc la timpul trecut.

Dana P

P.S.
Nu traiesc intr-un glob de sticla , asta datorita faptului ca sunt o persoana mult prea activa si nu pot "respira" stand intr-un astfel de loc.


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 13:42

CINE MOARE ?
de Pablo Neruda

Moare cate putin cine se transforma in sclavul obisnuintei, urmand in fiecare zi aceleasi traiectorii; cine nu-si schimba existenta; cine nu risca sa
construiasca ceva nou; cine nu vorbeste cu oamenii pe care nu-i cunoaste.

Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru.
Moare cate putin cine evita pasiunea, cine prefera negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui vartej de emotii, acele emotii care invata ochii sa staluceasca, oftatul sa surada si care elibereaza sentimentele inimii.

Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este nefericit in lucrul sau;
cine nu risca certul pentru incert pentru a-si indeplini un vis;
cine nu-si permite macar o data in viata sa nu asculte sfaturile
"responsabile".
Moare cate putin cine nu calatoreste; cine nu citeste; cine nu asculta muzica; cine nu cauta harul din el insusi.

Moare cate putin cine-si distruge dragostea; cine nu se lasa ajutat.
Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si de mila si
detestand ploaia care nu mai inceteaza.
Moare cate putin cine abandoneaza un proiect inainte de a-l fi inceput; cine nu intreaba de frica sa nu se faca de ras si cine nu raspunde chiar daca
cunoaste intrebarea.

Evitam moartea cate putin, amintindu-ne intotdeauna ca "a fi viu" cere
un efort mult mai mare decat simplul fapt de a respira.

Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o fericire splendida. Totul depinde de cum o traim...

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plangi de bucurie.
Daca vafi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi...

Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 15:00

....Eu sant slab....TU fama tare.....eu sant mic....TU fama mare....eu sant fericit....TU fama mai FERICIT...!!!....CERETI SI VETI PRIMI......dupa credinta fiecaruia...


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 09:40

De la: symy, la data 2008-12-12 15:00:58....Eu sant slab....TU fama tare.....eu sant mic....TU fama mare....eu sant fericit....TU fama mai FERICIT...!!!....CERETI SI VETI PRIMI......dupa credinta fiecaruia...


Asa este, credinta e credinta dar si gramatica e o treaba ...
Nu-l suparati pe Dumnezeu scriind ca niste vite incaltate pe motiv ca sunteti credinciosi pentru ca, in loc sa fiti placuti si iubiti pentru credinta voastra, o sa fiti detestati si considerati niste prosti. Si asa se spune ca religia este opiumul prostilor. Nu va straduiti sa confirmati chestia asta ! Daca nu le aveti cu scrisul, pur si simplu nu scrieti ! Ramaneti cu credinta curata pe care sunt sigur ca o aveti dar nu mai dati sfaturi altora in scris pentru ca va faceti de ras. Ramaneti la oral !
Si eu cred in Dumnezeu dar l-am ascultat si atunci cand mi-a spus sa invat .... intelegi de ce sunt pornit pe tine si nu pe credinta ta sau pe indemnul tau ?
Ai mai scris niste tampenii in numele credintei si m-am facut ca nu le vad dar acum iti fac un serviciu si te sfatuiesc sa nu mai postezi daca nu stii sa scrii.
Te faci si tu de ras si aduci atingere si celor sfinte.
Si mai e o chestie, nimeni nu primeste sfaturi de la analfabeti, chiar daca ele sunt bune. Pacat de sfaturi ...


Acum nu e momentul !
Fosta membra 9am.ro

618 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 10:15

De la: pasadro, la data 2008-10-25 19:21:06Singura solutie de a imbunatatii modul de trai al saracilor este educatia (Carol Bellamy)
Prin Educatie vom reusi sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti .

Octavian PALER - Invatati sa lasati pe chipul vostru sa infloreasca un zambet. Este darul pe care-l oferiti aproapelui, este darul pe care-l oferiti intregului Univers!

Micul Print - Antoine de Saint Exupery
Capitolul XIII
Cea de-a patra planeta era a unui businessman. omul acesta era atat de ocupat, incat nici macar nu-si inalta capul cand sosi micul print.
- Buna ziua - spuse micul print. Vi s-a stins tigara.
- Trei si cu doi fac cinci. Cinci si cu sapte, doisprezece. Doisprezece si cu trei, cincisprezece. Buna ziua. Cincisprezece si cu sapte, douazeci si doi. Douazeci si doi si cu sase, douazeci si opt. N-am timp s-o aprind.
Douazeci si sase si cu cinci, treizeci si unu. Uff! Face, deci, cinci sute unu milioane, sase sute douazeci si doua de mii, sapte sute treizeci si una.
- Cinci sute de milioane de ce?
- Hai? Tot aicea esti? Cinci sute de milioane de ... nu mai stiu ... Am atata treaba! Eu sunt un om serios, nu ma tin de baliverne! Doi si cu cinci, sapte ...
- Cinci sute de milioane de ce? starui micul print, care in viata lui nu renuntase la o intrebare, o data ce-o pusese.
Businessmanul isi inalta capul:
- In cincizeci si patru de ani, de cand traiesc pe planeta asta, n-am fost deranjat decat in trei randuri.
Prima oara, acum douazeci si doi de ani, cand a picat, Dumnezeu stie de unde, un carabus. Facea un zgomot ingrozitor si am gresit de patru ori la o adunare. A doua oara, acum unsprezece ani, din pricina unei crize de reumatism. Eu nu fac miscare. Nu am timp de hoinareala. Sunt un om serios! A treia oara ... iaca-t-o! Cum ziceam, cinci sute de milioane ...
- Milioane de ce?
Businessmanul intelese ca nu era nici o nadejde sa fie lasat in pace:
- Milioane de lucruri din acelea marunte, care se vad cateodata pe cer.
- Muste?
- Ba nu, marunte si care stralucesc.
- Albine?
- Ba nu. Marunte, aurii si care-i fac pe alde pierde-vara sa viseze. Eu insa sunt un om serios! Nu am timp de visuri.
- Aha! Stele.
- Chiar asa. Stele.
- Si ce faci cu cinci sute de milioane de stele?
- Cinci sute unu milioane sase sute douazeci si doua de mii sapte sute treizeci si una. Eu sunt un om serios, un om precis.
- Si ce faci cu stelele acestea?
- Ce fac cu ele?
- Da.
- Nimic. Le stapanesc.
- Esti stapanul stelelor?
- Da.
- Dar abia am cunoscut un rege, care ...
- Regii nu stapanesc. Ei "domnesc". E cu totul altceva.
- Si la ce-ti foloseste daca esti stapanul stelelor?
- Imi foloseste ca sa fiu bogat.
- Si la ce-ti foloseste daca esti bogat?
- Ca sa cumpar alte stele, cand cineva le descopera.
"Asta - isi zise micul print - gandeste cam ca betivanul meu".
Ii mai puse totusi cateva intrebari:
- Cum poate cineva sa stapaneasca stelele?
- Ale cui sunt ele? raspunse morocanos businessmanul.
- Nu stiu. Ale nimanui.
- Atunci sunt ale mele, deoarece eu m-am gandit cel dintai la lucrul acesta.
- Si-i de-ajuns?
- Bineinteles. Cand gasesti un diamant, care nu-i al nimanui, e al tau. Cand gasesti o insula, care nu-i a nimanui, e a ta. Cand ai cel dintai o idee, o brevetezi: e a ta. Asa ca eu sunt stapanul stelelor, pentru ca nimeni, inaintea mea, nu s-a gandit vreodata sa le stapaneasca.
- Asta asa e - zise micul print. Si ce faci cu ele?
- Le administrez. Le socotesc si iar le socotesc - zise businessmanul. Nu-i deloc usor. Eu insa sunt un om serios!
Micul print nu se multumi cu atat.
- Eu, daca am un fular, pot sa-l pun la gat si sa-l iau cu mine, Daca am o floare, pot s-o culeg si s-o iau cu mine. Tu insa nu poti culege stelele.
- Nu, dar pot sa le depun la banca.
- Asta cum adica?
- adica scriu pe o bucata de hartie cate stele am. Si pe urma, hartia aceasta o incui intr-un sertar.
- Si asta-i tot?
- E de-ajuns!
"Are haz - se gandi micul print. e destul de poetic. nu e insa prea serios."
Cu privire la lucrurile serioase, micul print avea parerile lui, foarte deosebite de parerile oamenilor mari.
- Eu - mai zise el - am o floare, pe care o stropesc in fiecare zi. Am trei vulcani, pe care-i curat in fiecare saptamana. Caci il curat si pe cel stins. Nu se stie niciodata. Vulcanii mei au un folos, are un folos si floarea mea, din faptul ca eu sunt stapanul lor. Tu insa nu le esti de folos stelelor ...
Businessmanul deschise gura, dar nu gasi nici un raspuns, iar micul print pleca.
"Oamenii mari, de buna seama, sunt nemaipomenit de ciudati" - isi spunea el, cu nevinovatie, continuandu-si calatoria.
Dana P


Aveam cativa anisori cand am citit prima oara 'Micul print''.M-ai intors in timp.Multumesc.


Legio tertia decima Gemina (13th Twin Legion),
marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 17 Decembrie 2008, ora 10:56

nu poti fi mai puternic , mai bun si mai fericit , intr - o lume murdara , infectata de homosexuali , tigani , manelisti , infractori si handicapati mintali . Un om este puternic si fericit intr - o societate curata , puternica si fericita , o societate care permite dezvoltarea intelectuala a individului . Nu miorlaiturile si fonfaelile maneliste sau filmele stupide fac oamenii fericiti . Nu poti fi fericit daca esti inconjurat de prosti , inculti si lenesi sau daca vezi barbati mozolindu - se . Lucrurile scarboase , nu aduc fericire sau putere .


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 18 Decembrie 2008, ora 09:21

De la: vasix, la data 2008-11-20 13:46:53Poate ca ar trebui sa fim mai intelegatori,mai calmi,sa dam clementa,sa -i acceptam pe cei din jurul nostru cu defecte cu tot fara sa-i judecam.
Sa nu jignim nici atunci cind sintem jigniti,sa ne bucuram de ce e frumos fara sa distrugem...ce vorbesc eu? Vorbesc despre tot ceea ce nu am facut.
Cred ca stiti toti in ce lume traim,cred ca stiti toti cum poate fi lumea mai buna,dar nimeni nu face nimic,eu nici macar pe acest forum nu am vazut caldura sau toleranta.
E chiar foarte simplu si placut chiar pentru unii din voi daca nu va convine o parere nu va limitati la a spune:ok,dar eu sint de alta parere,sau nu esti foarte bine informat.Nuuuu,mai si jigniti,aruncati cu tot frelul de cuvinte urite,ATOTPUTERNICULE, stii la ce ma refer? Crezi ca tu esti sarea si piperul?! Iti place sa crezi ca esti incisiv dar denoti altceva.Fii mai calm.In tot.


Vasix, te inseli, citeste in sus posturile mele si ai sa vezi cat de mult te inseli si cat esti de nedrept cu mine. Critica ta vine tocmai cand sunt blajin si nu atac pe nimeni, chiar dau dovada de toleranta in postul meu ...
Apropos de toleranta .... ce crezi, ar trebui sa fim toleranti cu manelistii homosexualii, toti nebunii cu fumuri si fite in cap, fata de cei ce umbla beti la volan (unii fiind chiar judecatori) si calca cu Ferari omorand oameni pe trotuar dupa care sunt pusi in libertate pentru ca nu sunt un pericol public, fata de un guvern care tripleaza o taxa detreminand cetatenii sa-si inmatriculeze masinile si sa plateasca taxele altui stat lasandu-ne pe noi ceilalti sa le suportam .... ? Ce zici ?
In alta ordine de idei, chiar daca m-ai criticat cand nu era cazul, imi place cum gandesti si cum scrii. Pari a fi un om echilibrat si cu o filizofie a vietii destul de sanatoasa.
Chiar astept comentariul tau.
Asta in contextul in care grecii, dupa ce un tinar de 15 ani a fost ucis din greseala de un politist asupra caruia s-a aruncat cu pietre si cocteil Molotov, par dispusi sa rastoarne tara cu susul in jos....


Acum nu e momentul !
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti ?
Mergi la: