back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cum sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti ?

 


 
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
 
Fosta membra 9am.ro

1341 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Dej

Postat pe: 18 Decembrie 2008, ora 14:01

Atotputernicule,dupa cum stii inainte de orice a existat haosulApoi totul este reversibil
S-a creat ordinea noi am trait bine merci intr-o ordine care ne asigura confort,siguranta,perpetuaritate.Acum a inceput.Tot ceea ce se intimpla acum este haotic,apare selectia naturala,lumea lupta ptr supravetuire,deci nu ma mira nimic din ceea ce se intimpla:ne indreptam catre noua ordine.
Cit depspre toleranta...Toleranta ca si orice are o limita.Limita reprezinta spatiul meu in care am tot ce-mi trebuie ptr a-mi oferi un oarecare confort al vietii.Din moment ce din exterior vine ceva care-mi violeaza acest spatiu atunci gata si cu toleranta.
Bine ca cei care au perceptii gresite nu se pot tolera nici pe ei insisi.
Deci da,sint multe care nu le pot tolera si faptul ca le-as putea tolera nu m-ar face un om mai bun.
Mai puternici ,mai buni,mai fericiti?Poate n-o sa creada nimeni dar unii din noi sintem sortiti sa fim fericiti si nimic nu ne poate umbri fericirea.
Ptr unii din noi nimic nu ne poate face sa fim fericiti.
Fericirea este un concept mult discutat si inca ...nu poate fi definita.E o stare deci se bazeaza mai mult pe ceea ce simtim din interior,si nu cred ca ceva material ne poate da aceasta stare.
Oamenii ,in mare parte nu vor sa fie fericiti.Da vrem putere dar nu cred ca ne dorim cu adevarat sa fim mai buni,mai fericiti.
Cit despre...comentariile mele ,Atotputernicule,am vrut doar sa fii mai bun,stiu ca tu poti,e adevarat ca am avut putine informatii.Intentiile mele nu au fost rele.


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 18 Decembrie 2008, ora 15:18

Cum sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti ?
Dorindu-ne sa fim mai puternici, mai buni, mai fericiti.

Dana P

P.S.
www.adevarul.ro/articole/draga-mos-craciun-eu-cred-in-minuni.html

„Dragã Moº Crãciun, eu cred în minuni“
Autori Mihai Duþã , Rãzvan Priþulescu , Valeria Cupa
Data: 18 dec 2008

Micuþii aflaþi în clinica de oncologie a Spitalului Fundeni i-au cerut lui Moº Crãciun sã le aducã sãnãtate ºi câteva jucãrii. În Institutul Oncologic Fundeni sunt trataþi aproximativ 200 de copii bolnavi de cancer din toatã þara. Unii dintre ei stau chiar ºi câteva luni în spital.
Sunt prea mici pentru a ºti cât de gravã e boala de care suferã. Institutul Oncologic Fundeni a devenit pentru ei a doua casã, una cu oameni îmbrãcaþi în alb, copii bolnavi ºi pãrinþi triºti.

Plâng atunci când sunt chemaþi la cabinetul de tratament pentru a li se administra o perfuzie. Le e fricã de injecþii ºi, oricât de frumos le-ar vorbi medicii, gândul cã vine timpul sã fie din nou înþepaþi îi sperie.

Diagnosticul e dur, iar pãrinþii îl pronunþã cu lacrimi în ochi ºi glasul stins: „cancer”. Dupã tratamentul de dimineaþã, cei mai mici se refugiazã în sala de joacã pe care ei o numesc „Grãdi”, prescurtarea grãdiniþei de la care au fost smulºi de boalã. Unii dintre ei mai au doar câteva zile de trãit. Nu ºtiu acest lucru. Poate nici nu mai apucã Sãrbãtorile ºi totuºi îl aºteaptã pe Moº Crãciun. Alþii au trecut prin mai multe operaþii, dar vor fi recuperaþi. Aproximativ 80% din copiii bolnavi de cancer trãiesc la limita subzistenþei. O parte din pãrinþii acestora îºi aduc la spital ºi copiii sãnãtoºi pentru cã nu au cu cine sã îi lase acasã.

Prin intermediul asociaþiei P.A.V.E.L., am primit la redacþie mai multe scrisori din partea micuþilor bolnavi de cancer. Toþi l-au rugat pe Moºul sã le aducã sãnãtate ºi, dacã se poate, câteva jucãrii.Trebuie sã le arãtãm cã Moº Crãciun existã. Se aflã în fiecare dintre noi. Rãmâne doar sã ne aducem aminte cã am fost odatã copii ºi am crezut în el.
Cum poþi sã fii Moº Crãciun

Cei care doresc sã-i ajute pe copiii bolnavi de cancer pot contacta ziarul „Adevãrul“ pe adresa de email pr@adevarul.ro sau
Asociaþia P.A.V.E.L. la adresa pavel.romania@yahoo.com.
Mai multe scrisori ale copiilor bolnavi de cancer sunt postate pe www.adevarul.ro ºi www.asociatiapavel.ro.


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 19 Decembrie 2008, ora 13:07

From: olga cridland [mailto:olga_cridland@yahoo.co.uk]
Sent: 19 decembrie 2008 07:51
To: Asociatia P.A.V.E.L.
Subject: Rugaciunea postului


Rugaciunea postului :

Tata din Ceruri,
te rog sa-mi binecuvintezi familia, prietenii, rudele si pe cei pe care ii iubesc, si pe cei care citesc aceasta rugaciune chiar in acest moment.
Arata-le Tu o noua imagine a dragostei si puterii Tale nemarginite.

Duhule Sfant, te rog sa-i ajuti , chiar in acest moment. Acolo unde exista durere, te rog sa le daruiesti pacea si mila Ta. Acolo unde exista indoiala, te rog sa le inspiri o incredere innoita prin Harul Tau. Unde exista o nevoie, te rog sa le-o implinesti.

Binecuvinteaza-le Tu caminul, familia, munca,da-le Intelepciune si Lumina in viata lor.

Binecuvanteaza-i cand pleaca si cand se intorc acasa, mergi inaintea lor si deschide-le calea.

Calauzeste-i si ocroteste-i clipa de clipa in toata viata lor.
Iarta-le lor pacatele facute cu voie sau fara de voie, cu stiinta, din nestiinta sau pe cele pe care nu si le amintesc.

Condu-i Tu pe Calea Ta Cea Sfinta,
In Numele Fiului Tau, Iisus Hristos.
Doamne Tata, Fiule si Duhule Sfint, iti multumesc ca tu vei face mai mult decit iti pot eu cere.

Amin

*Daca Domnul ti-a pus pe inima sa trimiti aceasta rugaciune la mai mult de patru persoane, esti cu adevarat o
persoana binecuvantata.




Olga Cridland
www.asociatiapavel.ro ; www.asociatiapavel.home.ro
ro.netlog.com/OlgaCridland
www.ceruldinnoi.ro/pages/argument.htm


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 24 Decembrie 2008, ora 08:41

Bucuriile vin din lucruri marunte, linistea vine din credinta si fapte, lumina din inima fiecaruia.
Aripile ingerilor sa ne atinga sufletul, sa ne ia toate supararile si sa lase in loc lumina si speranta!

www.youtube.com/watch?v=CrzPu4-Nhpc&feature=related
www.youtube.com/watch?v=FJuPDI_zNGk&feature=related
www.youtube.com/watch?v=qRuKDENKApk&feature=related
www.youtube.com/watch?v=ZeVmBBF0x0s&feature=related
www.youtube.com/watch?v=49Jx9hRpZl8&feature=related

Craciun Fericit !
Cu respect si deosebita simpatie,
Daniela PASA


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 27 Decembrie 2008, ora 18:31

Cum sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti ?

www.youtube.com/watch?v=aSDjALy3rec

Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 27 Decembrie 2008, ora 20:05



Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 30 Decembrie 2008, ora 08:23

De la: dark1secret, la data 2008-12-17 10:15:27
De la: pasadro, la data 2008-10-25 19:21:06Singura solutie de a imbunatati modul de trai al saracilor este educatia (Carol Bellamy)
Prin Educatie vom reusi sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti .

Octavian PALER - Invatati sa lasati pe chipul vostru sa infloreasca un zambet. Este darul pe care-l oferiti aproapelui, este darul pe care-l oferiti intregului Univers!

Micul Print - Antoine de Saint Exupery
Capitolul XIII
Cea de-a patra planeta era a unui businessman. omul acesta era atat de ocupat, incat nici macar nu-si inalta capul cand sosi micul print
- Buna ziua - spuse micul print. Vi s-a stins tigara.
- Trei si cu doi fac cinci. Cinci si cu sapte, doisprezece. Doisprezece si cu trei, cincisprezece. Buna ziua. Cincisprezece si cu sapte, douazeci si doi. Douazeci si doi si cu sase, douazeci si opt. N-am timp s-o aprind.
Douazeci si sase si cu cinci, treizeci si unu. Uff! Face, deci, cinci sute unu milioane, sase sute douazeci si doua de mii, sapte sute treizeci si una.
- Cinci sute de milioane de ce?
- Hai? Tot aicea esti? Cinci sute de milioane de ... nu mai stiu ... Am atata treaba! Eu sunt un om serios, nu ma tin de baliverne! Doi si cu cinci, sapte ...
- Cinci sute de milioane de ce? starui micul print, care in viata lui nu renuntase la o intrebare, o data ce-o pusese.
Businessmanul isi inalta capul:
- In cincizeci si patru de ani, de cand traiesc pe planeta asta, n-am fost deranjat decat in trei randuri.
Prima oara, acum douazeci si doi de ani, cand a picat, Dumnezeu stie de unde, un carabus. Facea un zgomot ingrozitor si am gresit de patru ori la o adunare. A doua oara, acum unsprezece ani, din pricina unei crize de reumatism. Eu nu fac miscare. Nu am timp de hoinareala. Sunt un om serios! A treia oara ... iaca-t-o! Cum ziceam, cinci sute de milioane ...
- Milioane de ce?
Businessmanul intelese ca nu era nici o nadejde sa fie lasat in pace:
- Milioane de lucruri din acelea marunte, care se vad cateodata pe cer.
- Muste?
- Ba nu, marunte si care stralucesc.
- Albine?
- Ba nu. Marunte, aurii si care-i fac pe alde pierde-vara sa viseze. Eu insa sunt un om serios! Nu am timp de visuri.
- Aha! Stele.
- Chiar asa. Stele.
- Si ce faci cu cinci sute de milioane de stele?
- Cinci sute unu milioane sase sute douazeci si doua de mii sapte sute treizeci si una. Eu sunt un om serios, un om precis.
- Si ce faci cu stelele acestea?
- Ce fac cu ele?
- Da.
- Nimic. Le stapanesc.
- Esti stapanul stelelor?
- Da.
- Dar abia am cunoscut un rege, care ...
- Regii nu stapanesc. Ei "domnesc". E cu totul altceva.
- Si la ce-ti foloseste daca esti stapanul stelelor?
- Imi foloseste ca sa fiu bogat.
- Si la ce-ti foloseste daca esti bogat?
- Ca sa cumpar alte stele, cand cineva le descopera.
"Asta - isi zise micul print - gandeste cam ca betivanul meu".
Ii mai puse totusi cateva intrebari:
- Cum poate cineva sa stapaneasca stelele?
- Ale cui sunt ele? raspunse morocanos businessmanul.
- Nu stiu. Ale nimanui.
- Atunci sunt ale mele, deoarece eu m-am gandit cel dintai la lucrul acesta.
- Si-i de-ajuns?
- Bineinteles. Cand gasesti un diamant, care nu-i al nimanui, e al tau. Cand gasesti o insula, care nu-i a nimanui, e a ta. Cand ai cel dintai o idee, o brevetezi: e a ta. Asa ca eu sunt stapanul stelelor, pentru ca nimeni, inaintea mea, nu s-a gandit vreodata sa le stapaneasca.
- Asta asa e - zise micul print. Si ce faci cu ele?
- Le administrez. Le socotesc si iar le socotesc - zise businessmanul. Nu-i deloc usor. Eu insa sunt un om serios!
Micul print nu se multumi cu atat.
- Eu, daca am un fular, pot sa-l pun la gat si sa-l iau cu mine, Daca am o floare, pot s-o culeg si s-o iau cu mine. Tu insa nu poti culege stelele.
- Nu, dar pot sa le depun la banca.
- Asta cum adica?
- adica scriu pe o bucata de hartie cate stele am. Si pe urma, hartia aceasta o incui intr-un sertar.
- Si asta-i tot?
- E de-ajuns!
"Are haz - se gandi micul print. e destul de poetic. nu e insa prea serios."
Cu privire la lucrurile serioase, micul print avea parerile lui, foarte deosebite de parerile oamenilor mari.
- Eu - mai zise el - am o floare, pe care o stropesc in fiecare zi. Am trei vulcani, pe care-i curat in fiecare saptamana. Caci il curat si pe cel stins. Nu se stie niciodata. Vulcanii mei au un folos, are un folos si floarea mea, din faptul ca eu sunt stapanul lor. Tu insa nu le esti de folos stelelor ...
Businessmanul deschise gura, dar nu gasi nici un raspuns, iar micul print pleca.
"Oamenii mari, de buna seama, sunt nemaipomenit de ciudati" - isi spunea el, cu nevinovatie, continuandu-si calatoria.
Dana P


Aveam cativa anisori cand am citit prima oara 'Micul print''.M-ai intors in timp.Multumesc.


Si eu m-am intors in timp cand am recitit , dar sa stii ca acum am inteles altceva decat atunci .
Acum am inteles ce trebuie ?

Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 00:54

Tuturor forumistilor 9am si administratorului acestui forum

Va doresc "La multi ani plini de sanatate si decizii intelepte !".

La multi ani dragi Romani !

www.youtube.com/watch?v=oL1EOInBS-I&feature=related

www.youtube.com/watch?v=XN8Zq41lzo4&feature=related

www.youtube.com/watch?v=i4tuwmCC01s&feature=related

www.youtube.com/watch?v=apqh3ECCido

www.youtube.com/watch?v=NQ6IUGCXqAE&feature=related

felicitari.ele.ro/Sorcova_--i2715.html

LA MULTI ANI TUTUROR ROMANILOR !

Dar nu uita, cand esti voios, Romane, sa fii bun!
Romane, sa fii bun!

LA MULTI ANI ROMANI, LA MULTI ANI ROMANIA !

Cu deosebita simpatie,
Daniela PASA


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 21:08

bai vasix !
te-ai gasit si tu ...filozofu' lu peshte...
io-te la el ; " fericire caconcept "
fira'ash a' dracu' sa fiu io de incult...cand v-aud io pe ashtia ...telectualii si cultzii inebunesc nu' alta...
bai asta ...da' de endomorfine ai auzit ...asha ca mai lasa-ne cuconceptele matale ...ca pun mitraliera pe voi ...ashtia ...care facetzi pe deshteptzii lu' ouatu ...
iarta-mi magaria ca ma dau la tine acu' de fine de an ...dar nu rezist ...si pace , la prostii !


si electronica !
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 2 Ianuarie 2009, ora 00:58

Atot....
Daca dai un sfat cuiva,macar spunel....suptil.....nu ca un magar....!!!
Nu ti-am comentat postarile....sau sa le dau nota....eu sper ca nai imbatranit degeaba,iti doresc....ce-mi doresc si mie....


lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 2 Ianuarie 2009, ora 11:56



silvia_dumitru_radulescu

19 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Ianuarie 2009, ora 15:46

AI DREPTATE FERICIREA E IN NOI SI TREBUIE S-O INTRETINEM DACA M-AS MAI DES AS FI SI MAI FERICITA NUMAI CA MI S-A RARIT PORTIA


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 2 Ianuarie 2009, ora 17:44

De la: pasadro, la data 2008-12-24 08:41:39Bucuriile vin din lucruri marunte, linistea vine din credinta si fapte, lumina din inima fiecaruia.





Bucuriile, linistea, lumina etc. etc. etc. FERICIREA este insa ceva foarte diferit. Scuze ca va dezamagesc, dar la noi nu se cunoaste fericirea. Eu nu vad pe strada, la servici, intre apropiati - decat priviri de oameni "anesteziati". FERICIREA este data de recunoasterea meritelor. Recunoasterea meritelor iti confirma ca esti pe drumul bun in ceea ce faci, adica ceea ce faci e benefic celorlalti. De aici motivarea de a face in continuare la fel, mai bine, mai creativ, mai .... mai...... mai.... Nu e doar atat. Te bucuri ca ceilalti se bucura de ceea ce le oferi si creste in tine o iubire grozava pentru cei din jur. Se naste dorinta de a coopera cu ei - fiecare cu talentul sau ("munca in echipa") - si de a concepe si de a livra lumii un "produs" prin care fiecare daruieste ce are mai bun in el.



Asa ajungi sa te scoli dimineata cu dorinta si cu placerea de a te intalni cu cei cu care lucrezi sau colaborezi si SA DARUIESTI ce e mai bun din tine.In final, zic eu, se rezuma totul la A DARUI si A PRIMI. Spiritul tau se simte usor si a ajuns la locul faptei inaintea ta, te simti usor si mergi pe strada zambind, te miri ca ceilalti nu simt la fel si ti-ai dori sa fie si ei fericiti cum esti tu. Ajungi la destinatie si dai mana cu amicii tai. WOW, mana ta le strange mana cu forta. Nu, nu e nicio filozofie sau psihologie, satisfactia ta interioara, fericirea iti creste forta, emani lumina, zambet, forta, incredere. Atitudinea se citeste pe tot corpul si in ochii tai. Luminezi, se poate ghici miscarea "browniana" din creierasul si din inima ta.



Nu v-am spus povesti, am trait fericirea, pentru scurt timp, stiu cum arata, morocanosii au observat si au desfiintat mediul motivant...... Concluzie: cred ca am trait ceva exceptional, dar exceptiile confirma regula. Nu am citit nimic pe aici din care sa trag concluzia ca ar fi oameni fericiti. OK, nevasta, copii, casa, masina..... so what? scuze, dar asta e un inventar care te ajuta sa crezi ca esti implinit. Dar eu pe strada tot vad aceleasi priviri amortite dupa atatia ani de la revolutie.


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 2 Ianuarie 2009, ora 17:51

De la: symy, la data 2009-01-02 00:58:54Atot....
Daca dai un sfat cuiva,macar spunel....suptil.....nu ca un magar....!!!
Nu ti-am comentat postarile....sau sa le dau nota....eu sper ca nai imbatranit degeaba,iti doresc....ce-mi doresc si mie....


Scrie frate corect, foloseºte cratima aia unde trebuie ºi lasa-mã cu pãrerile ºi cu sfaturile... Nu eºti credibil când scrii în halul în care o faci, asta vreau sã spun ... dar se pare cã nu înþelegi. Stii ce e aia o cratimã ?

Iar voi care luaþi apãrarea analfabeþilor mai lasaþi-mã cu ipocrizia voastrã. Mã îndoiesc de faptul cã în viaþa voastrã cotidianã vã bãgaþi în cârd cu inºi care vorbesc aºa cum scrie ameþitul asta. Vã rog sã nu mã siliþi sã vã înjur ! Indivizi ca asta se simt incurajaþi de ipocriþi ca voi ºi nu se mai opresc ....


Acum nu e momentul !
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 3 Ianuarie 2009, ora 01:47

Atot
Daca tot te dai ''profesor'',deschide un topic pentru minti luminate.
Daca tu nu vrei sa te cobori la nivelul meu...ok.....'''sfaturile'' pe care le dau eu,nu cred ca-ti lezeaza pozitia,credinta sau viata ta personala.....Un ultim sfat;FARA INJURATURI....!!!


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 3 Ianuarie 2009, ora 11:50

De la: Betty, la data 2009-01-02 17:44:09
De la: pasadro, la data 2008-12-24 08:41:39Bucuriile vin din lucruri marunte, linistea vine din credinta si fapte, lumina din inima fiecaruia.


Bucuriile, linistea, lumina etc. etc. etc. FERICIREA este insa ceva foarte diferit. Scuze ca va dezamagesc, dar la noi nu se cunoaste fericirea. Eu nu vad pe strada, la servici, intre apropiati - decat priviri de oameni "anesteziati". FERICIREA este data de recunoasterea meritelor. Recunoasterea meritelor iti confirma ca esti pe drumul bun in ceea ce faci, adica ceea ce faci e benefic celorlalti. De aici motivarea de a face in continuare la fel, mai bine, mai creativ, mai .... mai...... mai.... Nu e doar atat. Te bucuri ca ceilalti se bucura de ceea ce le oferi si creste in tine o iubire grozava pentru cei din jur. Se naste dorinta de a coopera cu ei - fiecare cu talentul sau ("munca in echipa") - si de a concepe si de a livra lumii un "produs" prin care fiecare daruieste ce are mai bun in el.

Asa ajungi sa te scoli dimineata cu dorinta si cu placerea de a te intalni cu cei cu care lucrezi sau colaborezi si SA DARUIESTI ce e mai bun din tine.In final, zic eu, se rezuma totul la A DARUI si A PRIMI. Spiritul tau se simte usor si a ajuns la locul faptei inaintea ta, te simti usor si mergi pe strada zambind, te miri ca ceilalti nu simt la fel si ti-ai dori sa fie si ei fericiti cum esti tu. Ajungi la destinatie si dai mana cu amicii tai. WOW, mana ta le strange mana cu forta. Nu, nu e nicio filozofie sau psihologie, satisfactia ta interioara, fericirea iti creste forta, emani lumina, zambet, forta, incredere. Atitudinea se citeste pe tot corpul si in ochii tai. Luminezi, se poate ghici miscarea "browniana" din creierasul si din inima ta.

Nu v-am spus povesti, am trait fericirea, pentru scurt timp, stiu cum arata, morocanosii au observat si au desfiintat mediul motivant...... Concluzie: cred ca am trait ceva exceptional, dar exceptiile confirma regula. Nu am citit nimic pe aici din care sa trag concluzia ca ar fi oameni fericiti. OK, nevasta, copii, casa, masina..... so what? scuze, dar asta e un inventar care te ajuta sa crezi ca esti implinit. Dar eu pe strada tot vad aceleasi priviri amortite dupa atatia ani de la revolutie.


Scrii dragut Betty , dar eu cred ca FERICIREA este in stransa legatura cu LUMINA, lumina aceea care ar trebui sa vina din sufletul fiecaruia .

Tocmai citeam ceva dragut si am revenit la calculator pentru a transcrie :

" Nu-i neaparata nevoie sa fii bogat, ci sa ai talent pentru fericire ".

Mie mi se pare nu frumos, ci minunat, mai mult decat frumos, fascinant si de aceea mai scriu odata :

"NU-I NEAPARATA NEVOIE SA FII BOGAT, CI SA AI TALENT PENTRU FERICIRE."


Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
ralph_uhr

8 mesaje
Membru din: 14/09/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 3 Ianuarie 2009, ora 11:54

Zazenul nu este nici raþionament, nici teorie, nici idee. Nu este o cunoaºtere destinatã creierului, este doar o practicã, veritabil acces la fericire, la pace ºi la libertate".
Maestrul Kodo Sawaki


pentru cine intelege ..ma bucur pentru cei care nu......nu...



costelaeg

170 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 17:21

Pentru a stabili ce ne trebuie s a fim mai buni si mai fericiti, ne trebuie mai intai educatie. Si cum noua romanilor ne cam lipseste nu putem stabili care este masura, care stabileste nivelul educatiei . O parte dintre voi dati semne ca aveti aceste calitati si ma inclin in fata voastra . Dar ce facem cu mojicii. Perntru a fi fericit trebuie sa te multumesti cu ce poti realiza tu prin munca proprie . Pentru a fi fericit trebuie ca tu sa faci fericit si pe aproapele tau prin ori ce mijloace ( comportament , bunavointa, respect etc)

Cand vor constata altii ca tu ai calitatile de mai sus atunci devii un om bun . Oamenii te vor respecta si va trebui sai respecti> sant multe de zis , cam asta ar fi esentialul . sa Auzim de bine.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 18:05

la mulți ani frumos mai cpmentați unii cu talent alții cum știu mai puternici depinde de noi mai buni din contrã mai rãi pt cã vremurile de azi...... mai fericiți? fericitea dacã o gãsești vreodatã depinde și de caracterul nostru


Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 6 Ianuarie 2009, ora 22:09

De la: Atotputernicul, la data 2009-01-02 17:51:05
De la: symy, la data 2009-01-02 00:58:54Atot....
Daca dai un sfat cuiva,macar spunel....suptil.....nu ca un magar....!!!
Nu ti-am comentat postarile....sau sa le dau nota....eu sper ca nai imbatranit degeaba,iti doresc....ce-mi doresc si mie....


Scrie frate corect, foloseºte cratima aia unde trebuie ºi lasa-mã cu pãrerile ºi cu sfaturile... Nu eºti credibil când scrii în halul în care o faci, asta vreau sã spun ... dar se pare cã nu înþelegi. Stii ce e aia o cratimã ?

Iar voi care luaþi apãrarea analfabeþilor mai lasaþi-mã cu ipocrizia voastrã. Mã îndoiesc de faptul cã în viaþa voastrã cotidianã vã bãgaþi în cârd cu inºi care vorbesc aºa cum scrie ameþitul asta. Vã rog sã nu mã siliþi sã vã înjur ! Indivizi ca asta se simt incurajaþi de ipocriþi ca voi ºi nu se mai opresc ....

bai ametzitule ,nu se zice cratima se zice ...cratitza !
iar cu injuraturile , vezi ca daca te dau pe mana lu' mytcor sau alinush ,sau travestitu' ...ala esti...te sparg ashtia ...pupici fratele meu gri !


si electronica !
mia_rusu1970

79 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 7 Ianuarie 2009, ora 09:43

Trebuie sa faci ce-ti doreste sufletelul ca sa fii fericit ar mai puternici ne invata incercarile vietii prin care trecem


Fosta membra 9am.ro

763 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Buzau

Postat pe: 7 Ianuarie 2009, ora 19:35

Copy Paste

Competent Consulting ofera gratuit Calendarul de self-coaching pe 2009 intitulat „Traieste la 150%”. Superb ilustrate cu performantele uimitoare ale unor balerini ce si-au ales drept scena strazile si cerul New Yorkului, paginile calendarului sunt un instrument de coaching ce-ti permite sa optimizezi, una dupa alta, diferitele elemente ce compun o viata fericita si plina de impliniri. Temele de auto-analiza, dezvoltare a resurselor si actiuni eficiente sunt:

• Rezolva chestiunile stagnante

• Construieste o comunitate de sprijin

• Obtine mai multa putere personala

• Adu mai multa gratie & dragoste in viata ta

• Extinde-ti limitele

• Manifesta mai multa vitalitate & sanatate

• Exprima-ti pasiunile personale

• Conecteaza-te la sursele reale de fericire

• Obtine satisfactii depline in viata

• Dezvolta-ti echilibrul natural

• Ridica-ti standardele personale

• Bucura-te de o viata implinita

www.competent.ro/wp-content/uploads/2008/12/calendar-2009-a4.pdf

Dana P


Insusirea este numita perseverenta cand este folosita pentru o cauza buna si incapatanare daca e pusa in slujba unei cauze rele. (Lawrence Sterne)
Fosta membra 9am.ro

38 mesaje
Membru din: 8/12/2008
Oras: Baia Mare

Postat pe: 23 Ianuarie 2009, ora 20:00

citat VASIX
Oamenii ,in mare parte nu vor sa fie fericiti.Da vrem putere dar nu cred ca ne dorim cu adevarat sa fim mai buni,mai fericiti.
Cit despre...comentariile mele ,Atotputernicule,am vrut doar sa fii mai bun,stiu ca tu poti,e adevarat ca am avut putine informatii.Intentiile mele nu au fost rele.

Trebuie intai sa vrei sa fii fericit! Apoi trebuie sa cauti motive.Apoi sa ai cu cine sa le impartasesti. Apoi sa le sarbatoresti...Cam asta ar fi.

Bunicul zicea ca daca vrei sa fii fericit, trebuie sa privesti in jos. (Fericirea lui se masura prin comparatie.)

Traieste ca si cum azi ar fi ultima zi, munceste ca si cum n-ai avea nevoie de bani, iubeste ca si cand nimic nu te-ar putea rani, danseaza ca si cand nu te-ar vedea nimeni.


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 20:01

Cum poti descrie fericirea?... nu sunt destule cuvinte inventate in lume si poate nici viata nu imi va ajunge pentru a o descrie, chiar daca de acum incolo as inventa un cuvant in fiecare moment al ei. Probabil datorita faptului ca fericirea, precum viata nu ne apartine noua ci ne este imprumutata de sus pe un drum cu un singur sens. Fericirea este visul unui copil... realizat la varsta adulta. Adulti fiind, uitam sa mai visam, uitam sa mai fim copii. Devenim indiferenti si reci. Nu ne mai permitem sa fim fericiti, nu mai avem timp. Asta ne face mai puternici? Prefer sa sufar decat sa nu-mi pese, prefer sa ma doara decat sa simt placere fara sentiment.Prefer sa iubesc decat sa pretind ca iubesc. Eu sunt responsabila pentru tot ce se intampla in jurul meu, pentru ceea ce simt si ceea ce gandesc... uneori pot atinge fericirea cu varful degetelor... alteori simt , cum cu fiecare cuvant, mi se scurge cate o picatura de fericire, cate o picatura de viata. Am adaugat ani vietii si nu viata anilor...Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place, ci sa-ti placa ceea ce faci.Viata e facuta sa o traim si sa ne cautam fericirea. Fericirea ori ne asteapta, ori ne cauta si ea pe noi...



Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 31 Ianuarie 2009, ora 01:43

Fericirea este ceva ce presupune absenta oricarui stres, o stare de bine de care, de obicei, nu esti constient cat o ai si devi extrem de constient de existenta ei de indata ce o pierzi.
Poti fi fericit in orice situatie daca esti suficient de intelept pentru a ignora motivele pentru care n-ai putea fi.


Acum nu e momentul !
lyly

500 mesaje
Membru din: 20/08/2008
Oras: Petrosani

Postat pe: 31 Ianuarie 2009, ora 09:56

Fericirea este ceva ce presupune absenta oricarui stres, o stare de bine de care, de obicei, nu esti constient cat o ai si devi extrem de constient de existenta ei de indata ce o pierzi.
Poti fi fericit in orice situatie daca esti suficient de intelept pentru a ignora motivele pentru care n-ai putea fi.[/quote]

Fericirea este cea mai mare biruinþã, aceea pe care o dobândim împotriva destinului ce ne este impus.(Albert Camus)

Fericirea este starea noastrã naturalã. Fericirea este starea naturalã a micilor copii, cãrora le aparþine împãrãþia pânã vor fi contaminaþi ºi murdãriþi de stupiditatea societãþii ºi culturii.(Anthony de Mello)


maris_gheorghe

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Brasov

Postat pe: 31 Ianuarie 2009, ora 13:22

Intotdeuna, ceea ce creem ... = obtinem. Gandire ... cu vorba ... sa pus stampila. Deci ... normal ar fi sa fim fericiti si bucurosi de ceea ce am obtinut, indiferent prin ce cale = Internet, Afaceri, in familie in dragoste chiar si armonia interna sau externa ( in jurul nostru sau unde ne aflam...NORMAL ) In concluzie ...Atentie la ceea ce gandim si ceea ce vorbim = la servici , acasa, anturaj etc.
Daruiesc din toata Galaxia tuturor o zi frumoasa, plina de iubire cu o infinita bucurie de a fi om si o infinita dragoste de viata pe Planeta Pamant alaturi de cei dragi si de cei pe care ni i-am ales cu toata dragostea ( Colegii de muca , familie etc. ) .


banceanuvasile

105 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 31 Ianuarie 2009, ora 15:10

De la: gigilipianu, la data 2008-10-11 13:06:51De ce sa discutam numai despre lucruri minore cum ar fi homosexualitatea, manelismul, barfa ieftina, intamplari nefericite si bune doar pentru mass-media ? Hai sa discutam despre cum sa fim mai pozitivi, mai motivati, mai produstivi, mai puternici, mai culti si mai bogati, adica acele insusiri care ne-ar ajuta sa ne sculam in picioare intre natii si am contribui la un viitor fara apocalipsa sau alte vise urate ! Astept orice comentarii de bun simt. Logos.

Cine vrea sa fie fericit in romania , nu are decit sa intre in parlament , unde va avea fara limite tot ce vrea , de la bani la prostituate basca imunitate . Romania este mare , cine fura ala are.Cine fura doar un ou, este cel mai mare bou.


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 31 Ianuarie 2009, ora 16:11

Eu nu am vazut niciodata un om fericit stand pe o gramada de bani, aur sau alte bunuri de valoare, furate. Mai mult decat atat. Nu prea vedem nici bogati fericiti. Primii 10 botasi americani din perioada de dupa 1965, ce ma sunt astazi si ce s-a ales de ei ? Daca nu stiti veti afla. Si multe alte exemple pe care le ofera istoria dar si lumea noastra contemporana. Fericirea vine cand o traiesti cu cei din jur. Cu cat vei face mai multe persoane fericite cu atat vei fi si tu mai fericit. Nici la oamenii puternici nu prea intalnesti fericirea. Asa ca nu degeaba spun unii ca ar cunoaste fericirea numai daca dupa servici s-ar putea retrage undeva la tara, la pensie sau cel putin in week-end. Mai poti fi fericit in momentul in care ai parinti, copii, nepoti, frati, prieteni cu care sa te intalnesti. Nu vedeti ce instrainare si insingurare ii cuprinde pe unii care in lipsa de altceva, plimba caini, pisici sau alte animale care degenereaza uneori in adevarate aberatii mult gustate de mass media ? Dar, ma rog aceasta ar fi lata tema. Logos.


Fosta membra 9am.ro

1055 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 31 Ianuarie 2009, ora 21:39

puternici,buni si fericiti !?
ce tema stupida,si comentarii pe masura !
ma adresez in special ,celor care au accesat acest topic ,si l-au comentat raportat la...puterea .bunatatea si fericirea , pretinse , care le anima ...viata personala !?
-ce inseamna omul puternic ? o intamplare nefericita iti cauzeaza pierderea celei mai dragi fiinte din viata ta ! tu ,zici ca supravietuiesti ...esti un om puternic ? eu ma indoiesc .daca esti un om normal ,iti pui streangul de gat !
-esti pus face to face cu omul care ti-a cauzat cea mai mare durere ...iti implora ajutorul...la un moment dat ...trebuie sa fii bun cu el ?
-iti iubesti partenera nespus de mult ,esti un fericit ,la un moment dat ,esti pus in situatia sa constati irefutabil...tradarea ei...esti un fericit ?
s.a.m.d.
pentru curiozitatea voastra ; eu azazel , sunt puternic,bun si ...nespus de fericit !


si electronica !
Pagini: << 1 2 3 4 5 6 7 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Cum sa fim mai puternici, mai buni si mai fericiti ?
Mergi la: