back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Salariile functionarilor publici

 


 
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
 
ioana_

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 14:46

vi se pare justificata greva de avertisment de ieri si greva generala care va urma joi, 16.10.08, facuta de catre functionarii publici pentru majorarea salariillor cu 50%?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 16:01

Nu mi se pare corecta dar daca au dreptul sa o faca nu am nimic impotriva.Si asa atunci cind apelezi la ei sunt aroganti si ciubcari de parca ai fi in slujba lor [eu nu le acord nici o sansa in demersul lor si nici cadrelor didactice.].Parlamentul sa traiasca[100ani linga bunca]ei au toate drepturile legale[sau ilegale]


Fosta membra 9am.ro

2192 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 17:30

depinde la acre functionari publici va referiti
de ex cele mai mici salarii sunt la protectia copilului. stiati? La protectia copilului salariul este cel minim pe economie, si se mai adauga putin in plus la vechime, dar sunt alte sectoare unde este dezolant de umilitor cum au unii functionari publici salarii de 10.000 de euro. Cei din justitie au si ei slava domnului mai bien de 2000 de euro, cei din administratia finantelor publice iar au salarii bunicele, cei de la poiltie numai zic cate facilitati au, INSA NU TOTI FUNCTIONARII PUBLICI AU SALARII MARI, CI ANUMTI FUNCTIONARI AU, MAI ALES CEI DIN CONDUCEREA INSTUTUTIEI RESPECTIVE.


iulidan2

156 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 21 Octombrie 2008, ora 10:35

un singur lucru e justificat, eliminarea discriminarilor salariale a functionarilor publici, ori le da la toti salarii de 50.000 eur, ori se face ordine, ajunge ~ 20 de ani de debandada si minciuni ascunse sub apanajul secretului salarizarii.


tantas_sebastian

7 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Timisoara

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 17:11

Este foarte dificil de exprimat o pãrere pe aceastã temã.
Principalul vinovat este statul care are ºi pãstreazã un aparat administrativ enorm ºi ineficient ºi þine cu dinþi de el ºi pãnã nu va fii un guvern ferm cu apartul administrativ ºi cam greu de fãcut pentru cã întregul proces electoral este compromis ºi am sã explic de ce:
Oricine vrea sã candideze pentru un partid trebuie sã candideze pe bani lui ºi odatã ce ai adus bani de acasã pentru campania electoralã te aºtepþi normal sã îi primeºti înapoi ºi atunci când tu sau partidul a ajuns în funcþie trebuie sã ia bani înapoi ºi deci rezultã corupþia, partidul trebuie sã ofere sblujbe bune care conferã posibilitatea de a câºtiga înzecit ceea ce ai investit în campania electoralã.
Deci ne vom învârti într-un cerc vicios fãrã scãpare.
Consider nejustificate cererile lor salariale, mai ales momentul internaþional inoportul, dar din nou în românia totul este posibil (vezi faptul cã în românia era revoluþia în direct iar ei dãdeau filme cu sergiu nicolaescu, nu cã el nu ar fi un regizor excelent, dar era un moment fãrã precedent pentru românia).
Sebastian



necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 13:58

Indiferent de parerea unora/altora, salarizarea functionarilor publici este o aberatie. In primul rand ca statul, in calitate de angajator, aplica un salariu minim pe economie de 360 lei, dar pe ceilalti angajatori ii obliga sa aplice 580 lei. Asa se intampla ca, un absolvent de studii superioare, la care se aplica un indice de majorare de 2x, ajunge la un salariu brut de 720 lei, din care ia aprox. 500 net.Cei fara studii superioare, referentii, iau sub acest salar. Poate ca unora le pare mult, sau ca atitudinea fata de cetatean nu este corespunzatoare. In legatura cu atitudinea uneori/unora nu exista scuze, dar sa ai de-a face cu 2-300 de cetateni zilnic, la acest salar si sa zambesti - e o arta pe care nu intotdeauna o stapanesti.
Plus de acestea, legea functionarilor publici interzice prestarea altor activitati aducatoare de venituri, deci limiteaza veniturile la cele obtinute de la stat. Aceasta interzicere, daca nu este anticonstitutionala (?), atunci este o porcarie. Nu sunt de acord cu cei care sustin ca daca nu-ti comvine - poti sa pleci. Trebuie rezolvate problemele in asa fel incat sa existe o echitate.
Iar cu cei care au salarii foarte mari - aceeia oricum sunt putini, au cutitul in mana si isi taie felia cat vor ei. Acele salarii trebuiesc limitate!
Sunteti de acord?


necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 13:58

Indiferent de parerea unora/altora, salarizarea functionarilor publici este o aberatie. In primul rand ca statul, in calitate de angajator, aplica un salariu minim pe economie de 360 lei, dar pe ceilalti angajatori ii obliga sa aplice 580 lei. Asa se intampla ca, un absolvent de studii superioare, la care se aplica un indice de majorare de 2x, ajunge la un salariu brut de 720 lei, din care ia aprox. 500 net.Cei fara studii superioare, referentii, iau sub acest salar. Poate ca unora le pare mult, sau ca atitudinea fata de cetatean nu este corespunzatoare. In legatura cu atitudinea uneori/unora nu exista scuze, dar sa ai de-a face cu 2-300 de cetateni zilnic, la acest salar si sa zambesti - e o arta pe care nu intotdeauna o stapanesti.
Plus de acestea, legea functionarilor publici interzice prestarea altor activitati aducatoare de venituri, deci limiteaza veniturile la cele obtinute de la stat. Aceasta interzicere, daca nu este anticonstitutionala (?), atunci este o porcarie. Nu sunt de acord cu cei care sustin ca daca nu-ti comvine - poti sa pleci. Trebuie rezolvate problemele in asa fel incat sa existe o echitate.
Iar cu cei care au salarii foarte mari - aceeia oricum sunt putini, au cutitul in mana si isi taie felia cat vor ei. Acele salarii trebuiesc limitate!
Sunteti de acord?


Fosta membra 9am.ro

54 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 08:54

AROGANTA UNOR FUNCTIONARI PUBLICI ESTE BINE CUNOSCUTA IN ROMANIA,dar nu numai a lor al intregului popor ROMAN.Ieri 17.11.2008 am fost la ARR IULIU MANIU 8A ca sa-mi preschimb atestatul de sofer profesionist care este valabil pe o perioada de 5 ani,am apelat la un FUNCTIONAR sa-mi dea cite-va informatii cum sa procedez pentru preschimbare,ma masurat de sus pina jos la care imi raspunde"unde stai ba cu casa"personal fiind un tip care tin la respectul dintre functionar si contribuabil l-am intrebat daca ne cunoastem cum-va s-au daca am facut armata,scoala impreuna,ca,sa stiu de unde atita familiarlism in relatia functionar cetatean.Acesta este unul dintre cei multi,vezi portarii de spitale de firme,etc.Nu au pic de bun simnt,respect nici atit,nici cetateanul de rind nu da dovada de bun simnt.Am lucrat o perioada de timp in FRANTA ca sofer camion si de multe ori nu stiam adresa unde sa ajung,opream camionul si intrebam oricare participant la trafic daca ma poate indruma,Stiti cum radiau de fericire ca pot sa te ajute,sa-ti dea un ajutor cit de mic care te-ar putea ajuta,pina si jandarmul vazind ca esti strain te ajuta ca sa ajungi la locul unde ai treaba.caserita marketului te intimpina cu un suris larg si bine voitor si intrebarea daca te poate ajuta cu ceva.Politistul ROMAN daca vede un camionagiu strain primul lucru este cum sa-l FACA sau caserita de la marketul din colt te ia la zor ca nu te misti mai repede s-au ca de ce nu ai pregatit banii dinainte..Asa ca vrem noi respect din partea celor care sunt platiti din banii nostrii dar mai inti nu avem civilizatie,cultura nici atit,dar sa mai vorbim de respectul functionarului in relatia cu cei car-ei platim.Este f.greu,ne-am tiganit de tot,si ne mai dam ca suntem frati cu Francezii,nu acum suntem frati cu tiganii,am imprumutat si am copiat cultura si civilizatia lor nici de cum civilizatia care ne confera numele de natiune si tara.


dandragan70

6 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Pascani

Postat pe: 20 Noiembrie 2008, ora 09:18

Da-ti bani la functionarii publici sa stea cat mai mult degeaba,sa aiba de la 2000 lei in sus salarii,iar cei care muncesc cu adevarat si platesc taxe si impozite sa aiba salarii minine , ca asa-i corect.Nu s-ar mai naste un Vlad Tepes sa faca dreptate in tara asta?


leo_

448 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 30 Noiembrie 2008, ora 14:41

De la: dandragan70, la data 2008-11-20 09:18:36Da-ti bani la functionarii publici sa stea cat mai mult degeaba,sa aiba de la 2000 lei in sus salarii,iar cei care muncesc cu adevarat si platesc taxe si impozite sa aiba salarii minine , ca asa-i corect.Nu s-ar mai naste un Vlad Tepes sa faca dreptate in tara asta?


domnule dandragan70, nu stiu de unde ai invatat d-ta ca functionarii stau degeaba? nu stiu de unde aveti toti ideea ca la stat se sta. "stat" este o institutie nu vine de la verbul "a sta". ba chiar pot sa inaintez din experienta mea cu sectorul privat ca acesta este cel mai inadaptat sistem. nu fac nici privatii nimic util. exemplu gropile din asfalturi in care intram cu tot cu masina si nu numai. in realitate, in Romania indiferent de sector se munceste, nu se sta deloc. doar ca se munceste inutil si fara target serios. muncim doar de dragul de a munci. nu avem strategii pe termen lung. mai exact nu avem strategii pas cu pas pe termen lung.
adevarul este cam pe la mijloc. intr-adevar nu accept nici ideea cu raul tratament al beneficiarului (sa nu il numim client ca ia forma comerciala ideea).


pufulica_amy

1 mesaj
Membru din: 31/12/2008
Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 00:32

sustin opinia dumneavoastra.sunt functionar public la protectia copilului si stim,atat eu cat si colegii mei c inseamna sa fii tot timpul cu zambetul pe buze si la dispozitia tuturor celor din sistem pentru un salariu......de nimic.


marian_bd_rotaru

1883 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Barlad

Postat pe: 3 Ianuarie 2009, ora 13:24

Majoritatea fac umbra pamantului de geaba . Sunt niste paraziti sociali . Includ aici si militienii !


leo_

448 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 4 Ianuarie 2009, ora 02:50

De la: marian_bd_rotaru, la data 2009-01-03 13:24:14Majoritatea fac umbra pamantului de geaba . Sunt niste paraziti sociali . Includ aici si militienii !


omule, respectivii muncesc ca oricine. statul e de vina ca nu da legile cum trebuie. ca daca ar avea voie sa te lesine cu bataia iti spun eu ca nu ar face degeaba umbra.


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 01:25

Imi aduc aminte ca se spunea despre muncitorii din constructii ca nu munceau sau munceste unul si doi stau. S-au facut in deceniul 7, 1 milion de apartamente, in deceniul 6 vreo 500000, iar in deceniul 8 nici nu s-au terminat de cite s-au inceput. Am avut in perioada comunista un volum in constructii de 3 ori mai mare decit Cehia, Ungaria, Polonia la un loc. In industrie eram tara coordonatoare in masini electrice, in domeniul petrolier. In lume eram pe primele 10 locuri la multe produse, petrolier, electrotehnica, masini si utilaje, mai multe produse agricole de baza, o serie de produse chimice.
Asa "nu s-a muncit" in tara asta.
Din domeniul particular nu apare nici o revendicare salariala si de nici un drept. Acolo orice revendicare se lasa cu lasatul la vatra. Daca nu muncesti la particular sau chiar ca patron, dispari in ceata. Din domeniul salariatilor statului sint revendicari non-stop. In toamna nici nu s-au marit salariile la profesori si deja alimentele erau de doua ori mai scumpe, cind a fost cea mai mare productie agricola din istoria Rominiei. (Preturile erau la tarani nu la supermarketuri). Acum se roaga sa le cumparam produsele. Raul deja s-a produs. Tema de gindire.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 11:55

Functionari publici!Hmmmmmm......Adevarat ca nu toti au salarii mari si de obicei au salarii mici cei ce muncesc mai mult,cind ar trebui sa fie invers.Cei mai piskeri mai rotunjesc la un fel salariul(o atentie,o spagulita,etc)Dar oare nu mentalitatea noastra sa schimbat in rau???Adica NIMENI nu face nimic fara a astepta ceva ca recompensa,astfel eu nu fac nimic ,tu nimic ,el nimic->decaderea noastra a tuituror.Si apoi ne miram de ce easa de rau!!!Nu mai exista bunavoita,amabiltate,intelegere,grija(VIZEZ IN REALITATE NU


banceanuvasile

105 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 13:50

Atita timp cit in domeniul public , la toti angajatii de stat , inclusiv Parlamentarii si guvernantii , nu se aplica principiile de evaluare anuala pe criterii de competenta , pot sa se ridice salariile si cu 1000 % , ca tot se vor produce magarii. Evaluarea trebuie sa tina cont de :
1.- Respectarea drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului ;
2.- Coruptia .
Cine se face vinovat de incalcarea acestor principii , deferit pe mina justitiei si exclus pe viata din sistemul public.


pusy_55

283 mesaje
Membru din: 11/11/2008
Oras: Ploiesti

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 14:42

DAIA NU POT UNII SA DOARMA DE GRIJA SALARIILOR BUGETARILOR. VEDETI-VA MA,DE TREABA. LA MUNCA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


gigilipianu

443 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Tg Jiu

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 16:03

Ca sa raspunzi corect aici trebuie sa cunosti situatia. Desigur ca este o situatie anormala in sistemul de salarizare al functionarilor publici din Romania. Dar oare este undeva o situatie normala in Romania ? Si aici puterea politica si-a aratat neputinta in a stapani situatia. Aici nu trebuie numai sa se coreleze salariile dar trebuie sa se revada si functionalitatea acestui sistem foarte important. De functionarea corecta a acestuia depinde soarta intregii tari. Daca avem curiozitatea sa vedem dealungul perioadelor istorice de dezvoltare ale popoarelor din toate zonele geografice, cauza ridicari sau caderii unor popoare si chiar civilizatii a depins de modul cum a functionat statul prin functionarii acestuia. Si la noi la fel este. Depinde ce vrem. Desigur ca majorarea salariilor, desi este necesara, nu ajunge sa rezolve problema autoritatii statului. De aceea spuneau unii, cu dreptatea la jumatate, ca ar trebui un nou parlament si un nou guvern care sa se priceapa mai bine a conduce pe romani. Si s-au gandit, fara sa stie ce inseamna de fapt, la votul uninominal. Aiesit ce a iesit. Si nu cred ca oamenii vor fi in stare sa aleaga mai bine nici pe viitor. Statul trebuie refacut din temelii. De aici se poate incepe dar cu cine ? Nu vedeti ca nu se vede nimic inteligent, numai balbaiala, lipsa de autoritate si compenta ? Pentru ca nu avem la indemana pentru a sanctiona puterea politica nimic altceva decat votul (sindicatul a disparut deja mai demult) sa fimatenti la votul din acest an si din anii urmatori, dupa care nu se va mai putea face nimic. Bine ar fi sa gresesc eu. Logos.


evasinai2003

17 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Cluj

Postat pe: 24 Ianuarie 2009, ora 23:24

Decat sa cerem mariri de salar in sectorul X, in sectorul y... mai bine am cere reducerea preturilor, diminuarea cheltuielilor cu utilitatile, plafonarea salariilor.
reducerea preturilor la alimente... asa...marim salariile..marim preturile..inflatia creste si toti sunt nemultumiti...dar daca toti ar fi multumiti ce ar face politicieni? nu ar mai dormi in scaune pe salarii de 15 ori cat min pe ec,nu?.


elena_48

9 mesaje
Membru din: 24/08/2008
Oras: Alba-Iulia

Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 16:27

Doar de 15 ori mai mari,nu cred,au salarii mastodontice,sa nu uitam ca statu suntem noi toti, pe cei care fac legile , noi(statu)i-am ales,dar cand a trebuit sa alegem fratilor am stat bine merci la caldurica si acum venim si comentam ca nu-i corect...este foarte greu si va fi si mai greu pentru noi toti indiferent ca suntem functionari pluplici sau dam cu 'sapa' la vreun patron.Sa auzim de bine


garga
arinadapetre

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 18:25

Nu suntem noi statul, noi suntem cei care muncim ca prostii, crezand, ca un om normal, ca vom fi salarizati corect, ca nu trebuie sa tot dam spagi ca sa rezolvam diferite probleme, aici ma refer in special la sistemul de sanatate dar nu numai aici se intampla acest lucru, si in alte sectoare e la fel dar sanatatea e pe primul loc, sau ar trebui sa fie si de aceea ne e foarte greu sa acceptam ce vedem cu proprii ochi insa nu avem nici o solutie, aici e extrem de marea problema pe care o avem.Chiar daca respectivii vinovati sunt reclamati la superiori, e o clica mafiota formata care nu-ti permite sa vezi ca sunt aspru pedepsiti, le iau 10% din salariu pentru moartea unui om, va dati seama in ce hal au ajuns sa acopere prostia, incompetenta, nesimtirea, dezinteresul total? Si asta se tot intampla de la asa-zisa revolutie incoace, s-a generalizat tot raul, nmic nu se mai face cum trebuie pentru ca nu mai vrem si avem exemplul oligofrenilor de politicieni care isi bat joc de toti, fara discriminare, dar se sustin teribil unul pe altul.
E bine de tigani ca fac o gura cat o sura cand sunt nedreptatiti, in afara de acest lucru ce putem face? Cum mai poate fi vorba de toleranta intr-un mediu in care si aerul e corupt si nimeni nu face nimic?
Auzeam la radio ca o femeie a facut 10 ani de inchisoare fara sa fie vinovata, Doamne fereste, eu in locul ei i-as omori, sincer, desi sunt un om extrem de permisiv, de intelegetor, cu studii ,dar exista un prag al suportabilitatii de care nu poti trece, oricat de tare ai fi.
Solutia e una singura- sa nu mai acceptam astfel de situatii, sa chemam presa, televiziunea, care in goana dupa senzatie vine, e interesul lor sa prezinte faptele asa cum se intampla, dar vazand ca masurile nu se iau decat in bataie de joc, e adevarat ca singura solutie e sa-ti faci dreptate singur.
Cine vinde o pusca? Dar fara curea lata!
Ce exemplu dam copiilor nostri, ce viitor ii asteapta intr-o tara aflata la limita terorismului aproape, trebuie sa gasim solutii, sa nu ne mai plangem pentru ca Dumnezeu ii iubeste pe cei care se ajuta singuri, trebuie sa putem!
DAR TREBUIE SA NE PESE SI DE CEL DE LANGA NOI, CHIAR DACA E UN STRAIN!


Fosta membra 9am.ro

84 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 26 Ianuarie 2009, ora 22:00

Sunt consilier debutant in cadrul DGASPC (protectia copilului) si am salar de incdrare 699 RON ...este salariul minim pe ec cu studii sup...nici nu vreau sa va amintesc cu ce categorii sociale lucrez si la ce riscuri ma expun in diferinte comunitati....violenta fizica, verbala, boli...vi se pare normal ca dupa 1 an jumate vechime si 4 ani de facultate sa am un astfel de salar?......????


veronik_cheluta

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 14:39

si eu lucrez in cadrul itm si am un salariu de incadrare de 677 si spuneti voi daca este corect sa stai cu un asemenea salariu......traiti voi din 530 lei salariu net si sa va mai vad atunci ca comentati..


nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 16:46

Am o singura intrebare ptr cei care lucreaza la stat, Daca aveti asemenea salarii (eu cistig chiar mai putin 300-500 ron), de ce ii lasati pe manipulatorii din domeniul vostru si pe cei din media, mai ales televiziune sa spuna ca media salariilor nete in domeniul vostru este de 1700-2000 ron? Chiar voi stricati ca nu spuneti adevarul.
O tara se dezvolta prin stimularea consumului, nu prin masuri recesioniste. Noi rominii de 70 ani avem parte numai de astfel de masuri si minciuni cu generatii de sacrificiu.


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 21:01

ati putea sa postati si sporurile daca se poate ...ptr ca salariul poate fi mic cum spuneti ... dar cu sporuri peste 120 sa suta pe care nu le spuneti ...?


Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 21:20

De la: nastasemihail, la data 2009-01-24 01:25:28Imi aduc aminte ca se spunea despre muncitorii din constructii ca nu munceau sau munceste unul si doi stau. S-au facut in deceniul 7, 1 milion de apartamente, in deceniul 6 vreo 500000, iar in deceniul 8 nici nu s-au terminat de cite s-au inceput. Am avut in perioada comunista un volum in constructii de 3 ori mai mare decit Cehia, Ungaria, Polonia la un loc. In industrie eram tara coordonatoare in masini electrice, in domeniul petrolier. In lume eram pe primele 10 locuri la multe produse, petrolier, electrotehnica, masini si utilaje, mai multe produse agricole de baza, o serie de produse chimice.
Asa "nu s-a muncit" in tara asta.
Din domeniul particular nu apare nici o revendicare salariala si de nici un drept. Acolo orice revendicare se lasa cu lasatul la vatra. Daca nu muncesti la particular sau chiar ca patron, dispari in ceata. Din domeniul salariatilor statului sint revendicari non-stop. In toamna nici nu s-au marit salariile la profesori si deja alimentele erau de doua ori mai scumpe, cind a fost cea mai mare productie agricola din istoria Rominiei. (Preturile erau la tarani nu la supermarketuri). Acum se roaga sa le cumparam produsele. Raul deja s-a produs. Tema de gindire.


Domnule Nastase Mihail, uitati in relatarile dumneavoastra sa spuneti multe lucruri utile celor tineri...
Apartamentele alea de care vorbiti erau niste jeguri, niste nenorociri, cu instalatii sanitare jalnica, apartamente in care nu era asigurata incalzirea, nu se dezvoltau sursele de energie corespunzatoare acelor locuinte...
Productia aia de care vorbiti se obtinea cand pretul petrolului era de 8-10 $/baril iar gazele naturale nu ajunsesera cu pretul pana la cer, era de calitate proasta si se vindea o singura data mai cu seama din motive politice decat din cele economice ...
Vi se pare normal ca atunci nu erau revendicari ... glumiti desigur ...
Spagile erau in floare si atunci, daca lucrai la butelii, la paine, la alimentara, la aprozar, la peco, la carne, la orice.

Domnule Nastase, vedeti-va de treaba, multe lucruri sunt astazi strambe si trebuie corijate, dar nu ne amintiti ca ele isi au sorgintea in cele a caror baza ati pus-o cei din generatia dumneavoastra si va rog sa ma credeti ca n-ati facut-o deloc asa cum trebuia. Ati mai si aplaudat pe cretinul romanilor din toate timpurile si acum veniti si sugerati ca, vezi doamne, ce bine era atunci.
Poate vi se parea dumneavoastra pentru ca prea multi din jur va spuneau "sa traiti", dar realitatea era cu totul alta. Nu sunteti singurul care a trait-o !
Va rog sa nu mai continuati sa mintiti pe cei tineri.
De data asta m-am purtat frumos, dar ....


Acum nu e momentul !
nastasemihail

47672 mesaje
Membru din: 3/11/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 28 Ianuarie 2009, ora 07:23

De la: Atotputernicul, la data 2009-01-27 21:20:22
De la: nastasemihail, la data 2009-01-24 01:25:28Imi aduc aminte ca se spunea despre muncitorii din constructii ca nu munceau sau munceste unul si doi stau. S-au facut in deceniul 7, 1 milion de apartamente, in deceniul 6 vreo 500000, iar in deceniul 8 nici nu s-au terminat de cite s-au inceput. Am avut in perioada comunista un volum in constructii de 3 ori mai mare decit Cehia, Ungaria, Polonia la un loc. In industrie eram tara coordonatoare in masini electrice, in domeniul petrolier. In lume eram pe primele 10 locuri la multe produse, petrolier, electrotehnica, masini si utilaje, mai multe produse agricole de baza, o serie de produse chimice.
Asa "nu s-a muncit" in tara asta.
Din domeniul particular nu apare nici o revendicare salariala si de nici un drept. Acolo orice revendicare se lasa cu lasatul la vatra. Daca nu muncesti la particular sau chiar ca patron, dispari in ceata. Din domeniul salariatilor statului sint revendicari non-stop. In toamna nici nu s-au marit salariile la profesori si deja alimentele erau de doua ori mai scumpe, cind a fost cea mai mare productie agricola din istoria Rominiei. (Preturile erau la tarani nu la supermarketuri). Acum se roaga sa le cumparam produsele. Raul deja s-a produs. Tema de gindire.


Domnule Nastase Mihail, uitati in relatarile dumneavoastra sa spuneti multe lucruri utile celor tineri...
Apartamentele alea de care vorbiti erau niste jeguri, niste nenorociri, cu instalatii sanitare jalnica, apartamente in care nu era asigurata incalzirea, nu se dezvoltau sursele de energie corespunzatoare acelor locuinte...
Productia aia de care vorbiti se obtinea cand pretul petrolului era de 8-10 $/baril iar gazele naturale nu ajunsesera cu pretul pana la cer, era de calitate proasta si se vindea o singura data mai cu seama din motive politice decat din cele economice ...
Vi se pare normal ca atunci nu erau revendicari ... glumiti desigur ...
Spagile erau in floare si atunci, daca lucrai la butelii, la paine, la alimentara, la aprozar, la peco, la carne, la orice.

Domnule Nastase, vedeti-va de treaba, multe lucruri sunt astazi strambe si trebuie corijate, dar nu ne amintiti ca ele isi au sorgintea in cele a caror baza ati pus-o cei din generatia dumneavoastra si va rog sa ma credeti ca n-ati facut-o deloc asa cum trebuia. Ati mai si aplaudat pe cretinul romanilor din toate timpurile si acum veniti si sugerati ca, vezi doamne, ce bine era atunci.
Poate vi se parea dumneavoastra pentru ca prea multi din jur va spuneau "sa traiti", dar realitatea era cu totul alta. Nu sunteti singurul care a trait-o !
Va rog sa nu mai continuati sa mintiti pe cei tineri.
De data asta m-am purtat frumos, dar ....


Eu mi-am spus parerea mea si chiar nu simt nevoia sa ma ameninte cineva pe forum.
Sinteti o persoana conflictuala, prin excelenta. Dumneata AI APLAUDAT oricum mai mult decit multi de pe aici. Daca regreti aplauzele acum iti dai veninul pe toti pe aici. Eu nu am cum sa regret ceea ce nu am facut. Traiesc la bloc in garsoniera asa ca nu vad cum as fi aplaudat eu ptr asa ceva. Nu am pus eu bazele in comunism al unei societati capitaliste. Esti complet ilogic. Daca ai frustrari cauta pe altii, nu te mai lega de mine. Ai facut acele apartamente pe care le injuri? Cind injuri, injuri pe cei 60% din populatie care stau la bloc pe la orase. Se vede ca ai contribuit cu multe in societate la viata ta, si regreti probabil. Tinerii stiu sa aleaga ei si fara ajutorul dumitale, ceea ce e mai bine ptr ei.
Eu nu am spus ca a fost bine (iar face-ti confuzie), ci ca s-a muncit in CITEVA DOMENii foarte mult si stenic (vezi ca asta nu e injuratura). Acesta este cel al constructiilor care continua si acum. Cei ca tine aveau impresia ca nu se muncea. S-AU FACUT MULT PESTE 1 MILION APARTAMENTE IN 2 DECENII. Asta nu a insemnat bine ci rau ptr cei care au muncit atunci. In asta a constat raul, in munca multa si platita la limita de jos, dar nu ca in lumea a treia. Cu un salariu mediu atunci puteai sa stringi bani ptr un concediu timp 2-3 saptamini. Acum e la fel nu? Pentru mine era destul de bine, eram tinar. Era bine mai ales cind aveam citiva lei in buzunar zile intregi la rind si nu imi faceam griji.
Eu nu am pus bazele nu stiu carei societati mai altfel decit toti ceilalti. Am impresia ca ai uitat ca eram in COMUNISM cu totii. Nu mai jigni pe forum ca esti printre cei mai inversunati pe toti si complet aiurea. Vrei sa iesi din modul de gindire de atunci. Iesi dar nu mai da cu noroi pe toti ca esti pe linga subiecte.
Cind am spus ca au fost niste succese prin "nenorocita" asta de tara, m-am referit in primul rind la GENERATIA VOASTRA, fiindca esti mai in virsta si presupun ca ai avut o contributie mai mare ca multi de pe aici la "mizeriile de blocuri". Eu eram un tinar cind am intrat in servici prin 1981, si nu un "sa traiti". Faci confuzii grave de generati si de perioade istorice. Procedezi exact ca unii care vroiau sa-i invinovateasca pe elevii din primara din anii 80 de relele din societatea de atunci si de acum.
Daca au fost lucruri rele atunci voi trebuia sa le remediati nu sa dai vina pe tinerii de atunci, pe care Voi i-ati invatat. Acum la fel vrei sa faci. Daca irita pe cineva ceea ce s-a facut atunci eu nu am nici o vina, astea erau statisticile si ale noastre si ale altora din exterior.
Nu mai e nevoie de acelasi gen de munca, sintem intr-o societate POSTINDUSTRIALA. Asta nu inseamna munca la fel ca atunci, ci cu adaos de inteligenta mult mai ridicat. Acesta este motivul cresterii preturilor la produsele de baza , si preturi mai mari la produsele finite.
In privinta caselor prost finisate, nu le duce grija altora, si-au remediat oamenii problemele de genul asta.
Daca erau blocurile atit de proaste DE CE NU S-A DARIMAT LA CUTREMURUL DIN 77 DECIT UN BLOC FARA FUNDATIE PRIN MILITARI, UN COLT DE BLOC, iar cele 32 de blocuri cazute erau din anii 30-40, construite fara norme seismice. Daca se faceau lucruri atit de de proaste, de ce se mirau englezii ca nu ne-au cazut blocuri facute intre anii 1960-1977. vezi ca te-am laudat si pe dumneata si generatia voastra in special cu acest lucru. Mai injura-te acum. Eu nici macar nu sint constructor, ci am lucrat in domeniul electrotehnic. De aici stiu ca aveam produse electrotehnice mult peste media mondiala de calitate si care nu erau promovate corect. Eram tara coordonatoare in CAER, in domeniul masinilor electrice.
In anii 38-39 eram a 4-a tara din Europa in domeniul economic si militar. Inaintea noastra era doar Anglia, Franta, Germania. Populatia era la fel proportional. Deci si dumneata ai contribuit la decadere? Nu cred. Cineva spunea ca eram sabotati, prin anii 80. Nici persoana aceea nu stia ce se intimpla. Se pare ca avem dusmani puternici. Sa nu se uite ca platim cele mai scumpe gaze din Europa si tot ne dezvoltam. A disparut 80% din industrie, dar avem particulari. Supravietuim cu toate "defectele" imaginate de altii. S-a facut o propaganda negativa acestei tari cum nu s-a facut nici unei alte tari din Europa. ACESTA ESTE RAUL CARE S-A FACUT. Propaganda negativa a fost atit de la cei din exterior cit si de la cei din interior, dar dupa ce au scos capul dupa revolutie.
Tu ce ai facut sa nu se faca propaganda negativa acestei tari si atunci si acum? Sa incerci sa injuri generatii intregi, ma injuri pe mine sau pe altii care isi spun parerea pe forum. Fii atent ca am o perere buna despre tara in care m-am nascut si traiesc, parere buna, culmea, despre tarani, cu toate ca m-am nascut in oras si nu am de gind sa-l parasesc. Incearca sa-ti dai veninul pe plante, eventual. Ele au nevoie de ingrasaminte.
In privinta salariilor functionarilor publici si a bugetarilor, singura solutie este GRILA DE SALARIZARE, care acum inteleg ca nu prea exista. Va deranja pe multi, dar va rezolva radical revendicarile salariale. Cei care se opun vor fi obligati de evenimente sa o faca.
Ce este aia "acum m-am purtat frumos"?. Te programezi sa ataci persoane?
Este prima si ultima oara cind mai discut cu o persoana ca dumneata. Nu ti-ai gasit omul din pacate ptr tine. Am observat cum procedezi. Jignesti si ataci persoane dupa care ameninti, ca sa nu suporti acelasi tratament. Daca ma mai ataci nu vei mai avea cu cine sa discuti. ADIO


Cei ce le interzic altora accesul la anumite aspecte ale vietii.....sint satui de acel aspect.
samoilamar

4 mesaje
Membru din: 29/01/2009
Oras: Braila

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 15:30

Cele afirmate de dvs sunt corecte . Imi amintesc de anul in care am inceput serviciul (1978) si de cate de multe se faceau in aceasta tara si cum se uita toate acestea numai de dragul "strainatatilor" de parca de cand suntem pe lume numai ei au fost cei care au avut grija de noi. Intradevar ne-au purtat de grija ca nu cumva sa ne dezvotam mai mult ca ei , sa nu devenim un concurent si folosind otrepele din clasa politica (indiferent de aprtenenta partinica) si unii idioti utili au reusit sa ne distruga economia , invatamantul si de aici saracia (saracia a mers intodeauna insotita de prostie si daca ne uitam la nivelul de manelizare numai, este suficient pt a ne stabili gradul de civilizatie - educatie = tiganie). Un bun exemplu este si coalitia care cica guverneaza tara din decembrie 2008. Si creadam ca mai rau nu se poate dar se pare ca da.
Pentru cei mai tineri sa caute in statisticile din deceniile 7, 8 si sa compare cu 9 ale secolului trecut pentru a avea o mica privire de ansamblu la ce insemna atunci Romania si ce a ramas acum .


Dorulet

7896 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 15:43

De la: mariaoprea75, la data 2008-10-10 17:30:27depinde la acre functionari publici va referiti
de ex cele mai mici salarii sunt la protectia copilului. stiati? La protectia copilului salariul este cel minim pe economie, si se mai adauga putin in plus la vechime, dar sunt alte sectoare unde este dezolant de umilitor cum au unii functionari publici salarii de 10.000 de euro. Cei din justitie au si ei slava domnului mai bien de 2000 de euro, cei din administratia finantelor publice iar au salarii bunicele, cei de la poiltie numai zic cate facilitati au, INSA NU TOTI FUNCTIONARII PUBLICI AU SALARII MARI, CI ANUMTI FUNCTIONARI AU, MAI ALES CEI DIN CONDUCEREA INSTUTUTIEI RESPECTIVE.

Ai foarte mare dreptate Maria.
Eu, ca asistent social am 600 ron ºi nu cum zicea un domn pe-aici cã se iau sporuri de 120%....nu este adevãrat! Nu am nici un fel de spor, în afarã de sporul de vechime, care este inclus în salar. Am luat o singurã datã într-un an primã...de 250 de ron. Atât.
Nu înþeleg de ce unora li se pare chiar aºa mult.
Dacã nu aº mai avea un al 2-lea job....nu m-aº putea descurca.


Când toatã lumea gândeºte la fel înseamnã cã nimeni nu gândeºte.
Fosta membra 9am.ro

1491 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 3 Februarie 2009, ora 15:53

Bateti campii, domnilor !
Povesti nemuritoare ... basme pentru cei tineri....
Nici pomeneala de ce vorbiti dumneavoastra.
Unde dracu vedeti valori in timpurile alea si dusmani externi care unelteau sa ne fie noua rau ?
Dusmanul era aici, in interior, ca si astazi. Prostii si leprele erau aici, in fruntea tarii, ei dispuneau masurile de infometare a populatiei, ei nu luau nici o masura impotriva coruptilor, lor le placea sa fie mintiti de cei care vedeau lucrurle ca voi, lor le placea sa fie adulati si lingusiti de cei ca voi care mint si azi, ei promovau si incredintau pterea celor care minteau mai frumos nu celor care se pricepeau mai bine sa faca ceva. Asa am ajuns la productii record mondiale raportate cu mandria proletara, la "stima noastra si mandria" si spectacole pe stadioane de omagiere a cretinului numarul unu al neamultui romanesc din toate timpurile.
Voi doi aveti si tupeul sa spunti despre mine ca as fi fost sluga acelui sistem iar eu pot sa bag mana in foc ca voi doi ati fost pe la BOB sau pupatori de cururi de activisti sau directori.
Ce nu inteleg este cine dracu' va sileste sa mintiti tinerii care citesc acest forum ca si cum cine stie ce bine s-ar fi trait pe vremea lui Ceausescu ....
Sunteti doi bieti ramoliti care mananca rahat asa cum au fost obisniuti o viata intreaga, exemple de neurmat pentru tineri.
Vi se pare ca daca tot criticati relele contemporane reale, asta va da dreptul sa falsificati istoria recenta si sa o prezentati ca pe ceva glorios.
Pentru tinerii care n-au prins acele vremuri: bucurati-va ca n-ati prin vremurile alea pentru ca au fost groaznice. Leprele pe care le vedeti azi au fost si in trecut. Nu va iluzionati !
Si, mai ales, nu cascati gura la povesti de genul celor spuse de mosii astia dusi cu capul ...
Salut !


Acum nu e momentul !
Pagini: 1 2 3 4 5 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului salariile functionarilor publici
Mergi la: