back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Ce gust avea marul, adam?

 


 
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
 
felixg44

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 17 Octombrie 2008, ora 15:59

"Ce gust avea marul, Adam?" (Johnathan Safran Foer, "Totul este iluminat")

Salutari!
Cum am citit o parte din forum si am vazut ca aveti chef de discutii bine argumentate, mi-am adus aminte de intrebarea mai sus mentionata. Asadar, ce "gust" poate avea pacatul la care te impinge persoana iubita?

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 19 Octombrie 2008, ora 15:07

Dulce... prea dulce... tocmai de asta si cadem in "pacat", cu toate ca nu stiu de ce, dar am senzatia ca femeile desi sunt niste "temptress" innascute, parca tot barbatii (pentru ca Eva, o femeie, l-a "corupt" pe Adam la inceputurile inceputurilor si acum cred ca-si iau revansa ) ne fac sa "pacatuim" mai des decat noi pe ei. asta e! intr-un fel ciudat... asta-i rezultatul, adevarul adevarat este ca odata ce ai facut ceva unui om care l-a schimbat pentru totdeauna vei vedea si vei suporta (daca vrei) ceea ce omul acela a devenit...

plus de asta, nu cred ca poate cineva pacatui "impins" de cineva, nu cred ca poti face ceva ce nu-ti face placere doar ca sa-l vezi pe EL multumit... mai degraba e frica de nou, daca n-ai mai incercat ce-ti propune, si daca accepti de curiozitate si incepe sa-ti placa e ok, daca nu, ii explici clar ca nu mai faci... dar in general e interesant, eu personal am avut multe experiente noi alaturi de cine iubeam si pot sa spun ca nu am facut nimic care sa nu-mi placa, dar am facut lucruri noi care nu mi-au placut in primele secunde si m-am oprit, pentru ca nu ai cum sa stii daca iti place ceva sau nu pana nu incerci, deci merita sa "pacatuiesti" un pic ca sa afli daca "pacatul" merita infaptuit.



p.s. buna intrebarea!

Raporteaza abuz de limbaj
christinatruta

1 mesaj
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Octombrie 2008, ora 16:17

da dulceee! altfel nu ar mai fii tentatia de a o face....cel mai ciuda ii ca undeva in subcontient stii ca ii rau...ca poate ii tabu sau poate ca e o gresaela, daca nu ar fii tentatia ce s-ar mai alege de viata asta??nu am mai trai nu am mai simtii...in fond este bine sa mai incerci..sa mai gusti din unele ¨mere¨ unele o sa fie acre...altele dulci ..dupa depinde de noi catevrem sa gustam si cu vrem sa traim..anyway...ai dreptate cel mai rau e cand transformi pe cineva si dupa nu iti mai place creatia...i kno so well...mi-am abandonat ¨creatia¨..era mai frumos inainte.
ah si daaaaaaaaaaa isi iau revansa si inca cum si cel mai rau e ca paoteinr-n fel meritam (unele)

Raporteaza abuz de limbaj
9am047754

2954 mesaje
Membru din: 15/05/2009
Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 02:32

probabil marul era plin de viermi...saracu om a muscat si dupa cred ca a vomitat,,

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

35 mesaje
Membru din: 4/02/2008
Oras: Iasi

Postat pe: 6 Decembrie 2008, ora 21:16

Cred ca "marul" are gust de NOU si de UITARE. La mine cel putin asa e. E un fel de UPDATE la muscaturile din trecut.. nu e nimic rau in asta..daca "marul" e ce am inteles eu, e constructiv pentru sine si uneori pentru relatie. Barbatii care m-au inselat, s-a intors la mine in pozitia ghiocel

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

1414 mesaje
Membru din: 5/12/2008
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 12 Decembrie 2008, ora 01:24

OK maine ma duc la piata cumpar 1 kg de mere, cui ii este pofta sa zica ?!

Raporteaza abuz de limbaj
Neclaritati, dubii, relatii interumane, lipsa de comunicare, zbucium interior. Same shit everyday...
Amiable

61 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Iasi

Postat pe: 31 Decembrie 2008, ora 11:35

Poate nu era mar,posibil sa fi fost un fruct poate para, poate gutuie. N-are importanta! Ideea e ca "au mancat" si n-au ascultat ce le-a cerut Dumnezeu! Si iata ca au cazut in pacat! "Sa fie pacatul asa dulce?"... cum spunea cineva mai sus? N-as crede. Mai degraba as zice amar, de atunci oamenii au simtit pe pielea lor ce inseamna suferinta, boala, moartea. Iata cum pentru o clipa de placere iti poti perde viata!
Morala: Atentie la alegerile pe care le facem! Ne poate costa viata!

Raporteaza abuz de limbaj
Fara obiective nu exista progres!
kiku

154 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Ianuarie 2009, ora 01:07

marul e fruct cunoscut la noi, dar in alte culturi fructul e de rodie...daca am cunoaste toate simbolurile, cum au circulat de-a lungul istoriei omenirii si ce derivari au suferit pina au devenit adevarurile existentiale de acum...da asta e alt subiect.





pai, nu cred in marul lui ADAM. dar ce consideram pacat azi s-a cautat din cele mai vechi timpuri sa fie infrinat...ca omului i-a placut intotdeauna sa faca sex...si-n toate culturile exista oprelisti.acu, de cind cu consumismu' se face reclama la sex...si-i zice libertate sexuala...dar defapt vor sa vinda mai mult...orice...iar omu pune botu

Raporteaza abuz de limbaj
9am047754

2954 mesaje
Membru din: 15/05/2009
Postat pe: 2 Ianuarie 2009, ora 18:52

De la: Lady_Writer, la data 2008-10-17 15:59:15"Ce gust avea marul, Adam?" (Johnathan Safran Foer, "Totul este iluminat")

Salutari!
Cum am citit o parte din forum si am vazut ca aveti chef de discutii bine argumentate, mi-am adus aminte de intrebarea mai sus mentionata. Asadar, ce "gust" poate avea pacatul la care te impinge persoana iubita?



este o intrebare irelevanta,marul lui adam este de fapt un os(cartilaj) din gatul omului,gustul oaselor e putin dulce combinat cu amar...intrebarea nu are relevanta...

Raporteaza abuz de limbaj
kiku

154 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Ianuarie 2009, ora 00:22

bravoooo....mai ce baiat destept....sau ce oi fi...

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 08:23

de vanilie

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 08:26

De la: catalin1965, la data 2009-01-11 08:23:30de vanilie


daca marul era spalat bine si era sanatos !

Raporteaza abuz de limbaj
9am047754

2954 mesaje
Membru din: 15/05/2009
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 15:16

De la: petronela, la data 2008-12-06 21:16:33Cred ca "marul" are gust de NOU si de UITARE. La mine cel putin asa e. E un fel de UPDATE la muscaturile din trecut.. nu e nimic rau in asta..daca "marul" e ce am inteles eu, e constructiv pentru sine si uneori pentru relatie. Barbatii care m-au inselat, s-a intors la mine in pozitia ghiocel




1.cum e pozitia ghiocel,stiu 69,76,345,786, dar pozitia ghiocel nu o stiu...cum e?

2 si cati te-au inselat? si le-ai aruncat un mar in cap cand au plecat?...ai vomitat de la gustul de mar?

Raporteaza abuz de limbaj
9am047754

2954 mesaje
Membru din: 15/05/2009
Postat pe: 11 Ianuarie 2009, ora 15:18

De la: petronela, la data 2008-12-06 21:16:33Cred ca "marul" are gust de NOU si de UITARE. La mine cel putin asa e. E un fel de UPDATE la muscaturile din trecut.. nu e nimic rau in asta..daca "marul" e ce am inteles eu, e constructiv pentru sine si uneori pentru relatie. Barbatii care m-au inselat, s-a intors la mine in pozitia ghiocel



te invit la un mar:P vii?

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 18:24

de carne, pentru ca era vermuit !

Raporteaza abuz de limbaj
necunoscut

1 mesaj
Membru din: 1/01/1970
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 18:27

De la: dasca777, la data 2009-01-11 15:18:19
De la: petronela, la data 2008-12-06 21:16:33Cred ca "marul" are gust de NOU si de UITARE. La mine cel putin asa e. E un fel de UPDATE la muscaturile din trecut.. nu e nimic rau in asta..daca "marul" e ce am inteles eu, e constructiv pentru sine si uneori pentru relatie. Barbatii care m-au inselat, s-a intors la mine in pozitia ghiocel



te invit la un mar:P vii?

papal singur in pozitia capra

Raporteaza abuz de limbaj
9am047754

2954 mesaje
Membru din: 15/05/2009
Postat pe: 27 Ianuarie 2009, ora 20:18

67? mai merge jucaria? fa o lab....si apoi mai vb...sau fa sex...dc ai cu cn:))

Raporteaza abuz de limbaj
adi3

716 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: Zalau

Postat pe: 1 Februarie 2009, ora 22:50

a cam muscat petronela asta din mere si cica barbatii sau intors la ea, da ce harem de barbati cu mere...ii fi ceva printesa de se apleaca toti...io cred ca se apleaca sa vada daca au ramas cu merele intregi...nesatulo...

Raporteaza abuz de limbaj
david...romantic incurabil
kiku

154 mesaje
Membru din: 22/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Februarie 2009, ora 18:23

marul lui adam...dupa toate studiile efectuate s-a decis...avea gust de pruna.si nu era mar era caisa.

Raporteaza abuz de limbaj
cojocvasilica

82 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 16:32

De la: kiku, la data 2009-02-02 18:23:25marul lui adam...dupa toate studiile efectuate s-a decis...avea gust de pruna.si nu era mar era caisa.
...DA,DE AIA BARBATUL ''CU MARUL LUI ADAM RAMAS IN GAT''..ADICA mereu expus pacatului...pofteste mereu la caisa...

Raporteaza abuz de limbaj
cojocvasilica

82 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Februarie 2009, ora 16:34

De la: dasca777, la data 2008-12-06 02:32:38probabil marul era plin de viermi...saracu om a muscat si dupa cred ca a vomitat,,

acum te inteleg,dupa ce ti-ai pierdut virginitatea fiind ultimul la posta cand i-a tras-o uneia ce o facea ptr ..a-si castiga o farfurie de mancare...normal..k pe urma ai vomat...si de atunci ai ramas cu acel gust naspa... dar,incearca sa te ierti..si sa te gandesti la partea fara viermi a marului...

Raporteaza abuz de limbaj
alyan15

23 mesaje
Membru din: 1/02/2015
Postat pe: 11 Februarie 2009, ora 21:06


Raporteaza abuz de limbaj
alyan15

23 mesaje
Membru din: 1/02/2015
Postat pe: 11 Februarie 2009, ora 21:17

esti sigura ca meritati? (unele dintre voi?)
dar oare de ce vreti neaparat sa 'modelati', sa 'recreati' ce este creat? pt ca toate incercati (macar) sa transformati, apoi nu mai sunteti multumite de rezultat! repetati de veacuri experienta maestrului vrajitor ... pacat, caci tot voi sunteti dezamagite!

Raporteaza abuz de limbaj
id_florentin

431 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Botosani

Postat pe: 7 Martie 2009, ora 16:50

De la: Amiable, la data 2008-12-31 11:35:14Poate nu era mar,posibil sa fi fost un fruct poate para, poate gutuie. N-are importanta! Ideea e ca "au mancat" si n-au ascultat ce le-a cerut Dumnezeu! Si iata ca au cazut in pacat! "Sa fie pacatul asa dulce?"... cum spunea cineva mai sus? N-as crede. Mai degraba as zice amar, de atunci oamenii au simtit pe pielea lor ce inseamna suferinta, boala, moartea. Iata cum pentru o clipa de placere iti poti perde viata!
Morala: Atentie la alegerile pe care le facem! Ne poate costa viata!

Nu-i adevarat, nu asta-i motivul pentru care au cazut in pacat. N-au cazut in pacat pentru ca au gustat din fructul oprit ci pentru ca au mintit si nu si-au asumat raspunderea. Hai sa fim seriosi, Dumnezeu iarta tot, e milostiv, oare nu ierta si asta daca Adam si Eva recunosteau ce au facut, in loc sa dea vina unu pe altul? Asta a fost adevaratul pacat. Marul reprzinta mai mult o stare de spirit. Dupa ce au mancat si-au dat seama ca sunt goi. Rusinea, pana atunci nu-i deranja asta. Erau goi si fericiti. Faceau ce vroiau ca doi copii mici. Dupa ce au mancat au devenit constienti, au dobandit constiinta, si s-au ascuns de Dumnezeu. Dumnezeu ia cautat si ia intrebat daca au mancat. Restul al stiti....
Adevarata morala nu este aia, ca ar trebui sa ai grija in ce pacat cazi, adevarata morala e aia daca esti in stare sa te ridici din pacatul tau, sa-l recunosti, sa-l regreti si sa nu-l mai repeti. Toti suntem pacatosi. Pomul interzis a ramas fara fructe iar noi am luat semintele si am cultivat alti pomi.
Morala: Aveti grija cate mere consumati sa nu dati in diarie. Tragico-comic

Raporteaza abuz de limbaj
alexcostache1986

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Ploiesti

Postat pe: 28 Martie 2009, ora 21:32

probabil ca va-ti orientat dupa biblie cu adam si cu maru dar fructul acela nu este specificat ca si mar in biblie ori traditia sau nu stiu cine s-a gandit ca-i interesat sa spuna ca a fost mar si pana si din aceasta nevinovata inatmplare voi a-ti facut un discurs erotic ma intreb daca o fi vre-un sbiect la care sa nu gasiti vre-o astfel de comparatie mi se pare penibil sa borbiti despre un subiect pe care nu il stapaniti bv mai bine de legea gravitatiei descoperita de Lucian Domino

Raporteaza abuz de limbaj
mariah_kan

64 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: ALTA LOCALITATE

Postat pe: 12 Mai 2009, ora 16:12

de fapt era marul cunoasterii din gradina Edenului. Au vrut sa stie mult mai mult decat Dumnezeu...de aici toata suferinta lor...a noastra de la adam si eva, pana azi....

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 22/05/2009
Postat pe: 26 Mai 2009, ora 08:42

Alegeti PSD-ul

Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra 9am.ro

3 mesaje
Membru din: 22/05/2009
Postat pe: 26 Mai 2009, ora 08:45

Asta da profesionalism

Raporteaza abuz de limbaj
googoodoll

1642 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Oras: Constanta

Postat pe: 26 Mai 2009, ora 14:26

adica tu vrei sa alegem oul in loc de mar ? ha?

Raporteaza abuz de limbaj
yuppy070790

29 mesaje
Membru din: 24/05/2009
Postat pe: 7 Iunie 2009, ora 12:02

marul lui adam este defapt uun simbol care evidentiaza pacatul, savarsit de adam si eva..
insa era un fruct si de unde stim noi k fructul nu era nuj nuca de cocos..dar poate mar e mai comercial si mai expresiv...
si pacatul simboloizat de mar ...de ex forma marului este circulara ca si verigheta...e acel pacat pe care si daca te abtii cu strictete tot il vom comite..in al doilea rand culoarea ...sunt atatea mere si tot atatea culori..la fel ca si pacatele diferite pacate ..in diferite circumstante si forme diferite,,
in al 3 rand custul marului..in general este cel mai consumat fruct si contine cateva vitamine bune necesare organismuli uman..asa si pacatul:
gust placut,"aspect" tentant,necesar omului ,nociv si totusi indispensabil

Raporteaza abuz de limbaj
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
| Varianta pentru tiparire a topicului Ce gust avea marul, Adam?
Mergi la: