back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Help! garantia acopera uzura la discul de ambreiaj?

 


 
 
indianu

8 mesaje
Membru din: 2/07/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 17 Octombrie 2008, ora 16:24

Am un Suzuki Swift din 2007 la care am impresia ca incepe sa patineze ambreiajul (43.450 km). Daca ma duc cu ea la garantie ce sa le spun? Oare imi rezolva chestia asta pe garantie? Mi se pare ca s-a uzat mult prea repede…

Raporteaza abuz de limbaj
sorin_rus50

37 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 19 Octombrie 2008, ora 09:50

aici depinde de mai multe lucruri
se constata de unde vine defectiunea ptr ca daca e din cauza ta s ar putea mai mult ca sigur sa trebuieasca sa platesti, daca se constata ca ar fi o problema de fabricatie atunci e ok adica platesc ei

Raporteaza abuz de limbaj
dobre_catalin75

5 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 2 Noiembrie 2008, ora 11:12

patinajul discului este acoperit de garantie doar daca exista pierderi de ulei la vreun semering [palier sau priza]

Raporteaza abuz de limbaj
badita_marian

60 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 22 Decembrie 2008, ora 18:00

nu mai stati cu piciorul pe pedala de ambreiaj la semafor.....

Raporteaza abuz de limbaj
flory_man

1 mesaj
Membru din: 14/11/2007
Postat pe: 22 Februarie 2009, ora 20:23

Normal ar trebui sa existe o limita de km in care se acopera si uzura.In alte tari se practica acordul garantiei pentru destui km,la noi in Romania nu se aproba mai nimic.Sunt multi factori ce influenteaza aceasta uzura pentru clienti printre care si putera de cumparare pe tara.


simpluio

28 mesaje
Membru din: 6/06/2009
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 2 Iulie 2009, ora 19:00

prestez....orice...sau aproape orice...instalari in primul rand...de orice fel...reparatii electrocasnice...faianta, gresie,parchet...e criza fratilor...ne ajutam reciproc...preturi de criza...nu ezitati sa apelati...siguranta,calitate ,seriozitate tel:0766307556


Raporteaza abuz de limbaj
Senzationalul se bazeaza pe ignoranta
sotto050216

1 mesaj
Membru din: 11/08/2009
Postat pe: 11 August 2009, ora 00:56

obligatoriu ca ti-l schimba daca cumva nu ai facut tractari auto cu masina ta gigant! nici vorba sa-l platesti tu!!!!

Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 3 Februarie 2010, ora 15:18

daca este considerat consumabil de catre vanzator nu acopera garantia nici macar praful de pe cutia in care sta depozitat in raft.
daca te judeci zdravan cu ei, ai avocat bun, si a cazut piesa asta in 4000-5000 km, sa zicem, faci dovada ca ai utilizat-o normal si ca este defect de fabricatie, atunci o acopera 100%.

Raporteaza abuz de limbaj
sotto062736

334 mesaje
Membru din: 27/09/2009
Postat pe: 31 Martie 2010, ora 17:25

De la: BaditaMarian, la data 2008-12-22 18:00:02 nu mai stati cu piciorul pe pedala de ambreiaj la semafor.....


asta ii zic si eu sotiei, care manaca un disc de ambreaj la cca 15-20000 km!

Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 1 Aprilie 2010, ora 20:17

si nu schimbati toata ziua viteza numai sa ziceti ca aveti ocupatie, uneori chiar nu este cazul, obligatoriu intai se apasa pedala de frana si numai daca este nevoie de selectarea unei trepte inferioare se apasa si ambreiajul, motorul este destul de elastic, plus ca in functie de situatie poate este nevoie de retrogradarea a 2 sau chiar 3 trepte, iar daca se opreste complet se selecteaza din nou treapta I a de viteza, sens in care nu are rost sa apesi pe ambreiaj de mai multe ori sau chiar sa stai aiurea cu ambreiajul apasat.
De regula multe femei conduc exact ca tractoristii, apasa de fiecare data cand franeaza si pedala de ambreiaj, fie ca se schimba sau nu treapta de viteza, greseala foarte mare si care duce la o uzura prematura a acestuia.
Tractoristii procedeaza astfel obligati de utilaj, pentru ca altfel de opreste motorul, insa acest fapt nu se produce si la autoturisme, care au o cutie de viteze mult superioara, sincronizata frumos.
Astfel beneficiati din plin la oprire si de frana de motor, care normal se pierde prin debraiere.
Pentru cazuri de urgenta se pot folosi simultan atat frana de servicu cat si cea de urgenta, respectiv de picior si de mana.

Raporteaza abuz de limbaj
sotto062736

334 mesaje
Membru din: 27/09/2009
Postat pe: 2 Aprilie 2010, ora 15:45

Ba mai mult de atat, a mea apasa pedala de ambreaj si cand reduce viteza, chiar si in curbe! Am observat asta intr-o perioada cand am ramas 30 de zile fara permis, si m-a plimbat cu masina ei, din necesitate. Au fost 30 de zile de scandal in masina ...frate, n-am reusit s-o dezvat de obiceiul asta. bagamias`pla in el instructor, si in alti instructori idioti, care nu invata cursantii cum se lucreaza cu ambreajul si mai ales cum lucreaza sistemele masinii.

Raporteaza abuz de limbaj
ondin666

204 mesaje
Membru din: 22/12/2008
Postat pe: 3 Aprilie 2010, ora 20:55

Am vazut asta la multe fete si femei, nu stiu cine le-a invatat dar asa procedeaza ele, cred ca are legatura cu frana.
Si in plus nu folosesc nici treapta superioara de viteza, merg cum motorul turat la maxim cand se grabesc, cere cu disperare masina treapta maxima, dar ele nu o gasesc, si dupa ce schimba de 2-3 ori in treapta inferioara in loc de cea superioara se lasa pagubase si baga turatie.
:)

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Help! Garantia acopera uzura la discul de ambreiaj?
Mergi la: