back to top ∧

Info
x
info
 
 
OK


 
Info
x
info
 
 
 


Cosmetice auto si spalatorii auto

 


 
 
timberland_ro

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 25 Septembrie 2008, ora 11:17

Buna ziua,

Am deschis acest subiect pentru a afla pareri, sugestii, sfaturi.
Cum preferati? va spalati singuri masina sau aplelati la serviciile unei spalatorii auto? Sunteti multumiti de serviciile pe care le presteaza? Pret/calitate?
Care spalatorie auto o recomandati? Ce va placut si ce va deranjat?

Raporteaza abuz de limbaj
speedster

18 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 17 Octombrie 2008, ora 16:17

Pai nu prea e timp de spalat singur masina. Asa ca o spal la spalatorie. Si nu, la multe spalatorii nu sunt multumit. Spalat in graba, sters de apa sumar si aiurea.

O data s-a lipit unu de masina mea ca sa stearga plafonul..si mi-a zgariat-o usor cu cureaua de la pantaloni :(.

Raporteaza abuz de limbaj
eenderro

1 mesaj
Membru din: 14/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 01:25

Cel mai prost lucru posibil este sa duci masina la o spalatorie auto. Nu exista spalatorie in tara, nu mai vorbesc de Bucuresti, care sa iti curete masina bine.Dar, din pacate, marea majoritate sut neoiti sa o duca acolo neavand alta modalitate, eu facand parte din majoritate.Am un Opel Astra Sport negru, cu interior tot negru.Culoare foarte pretentioasa.Imi vine sa ii omor pe cei care imi curata masina pt ca de fiecare data trebuie sa le atrag atentia ca nu e facut ceva bine, dar........ de si mai multe ori ma resemnez cu gandul ca traiesc in Romania unde nimeni nu are curajul sa isi asume responsabilitatea lucrului bine facut.Traiesc cu speranta ca intr-o buna zi o sa reusesc sa am o casa, cu garaj si curte mare in care sa imi pot spala masina si sa o fac sa arate asa cum imi doresc.
ENDer

Raporteaza abuz de limbaj
timberland_ro

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 6 Noiembrie 2008, ora 17:31

Pe mine ma deranjeaza atitudinea pe care o au angajatii din spalatorie...daca le dai ceva inainte au ceva mai multa grija de masina..dar tot nu-i "bec", nu o mai dau cu ceara uita sa spele presurile. nu o sterg bine de apa...etc
Ati fi dispusi sa platiti in plus dar sa arate masina impecabil dupa fiecare spalare?
Care sunt tarifele interior/exterior?
VA MULTUMESC

Raporteaza abuz de limbaj
gik24

2 mesaje
Membru din: 19/11/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 21 Noiembrie 2008, ora 11:24

eu unu sincer nu prea am incredere in spalatoriile din romania asa ca imi spal singur masina. mai ales ca acum am gasit pe net o gama de produse pe care m-am hotarat sa le incerc si spre surprinderea mea am constatat ca sunt foarte bune.

Raporteaza abuz de limbaj
radarufix

20 mesaje
Membru din: 7/11/2008
Oras: Satu Mare

Postat pe: 23 Noiembrie 2008, ora 09:17

Atata timp cat cei angajati la spalatorii au salariul minim pe economie, si lucreaza cu apa, pe frig, nu poti astepta servicii bune.Calitatea oamenilor e esentiala, daca nu isi fac munca dedicati, cu pasiune, iese varza, si iti mai si zgarie masina...

Daca ar fi salariul minim 500 euro, patronul ar fi obligat sa il plateasca, si astfel ar angaja omul cel mai capabil... Acum il ia pe cel mai ieftin... ca tot are clienti.

Raporteaza abuz de limbaj
keddydriver78

28 mesaje
Membru din: 25/01/2008
Postat pe: 30 Noiembrie 2008, ora 09:29

SI ATUNCI PROBLEMA AR FI TOT AIA. TOT SALARIU MINIM PE ECONOMIE AR FI. INTRADEVAR SUNT PUTINE SPALATORII IN CARE ANGAJATII ISI FAC BINE TREABA DAR ASTA E, FIECARE O SPALA UNDE E MAI APROAPE DE CASA SAU DE LOCUL UNDE TREBUIE SA AJUNGA. CEL PUTIN IN BUCURESTI CAND PLOUA PARCA PLOUA CU NOROI SI DE OBICEI IMEDIAT DUPA NU MAI GASESTI LOC LIBER PE LA SPALATORII SI ORICUM AR FI E MAI BINE DECAT CU STRAT DE NOROI PE EA.

Raporteaza abuz de limbaj
gik24

2 mesaje
Membru din: 19/11/2008
Oras: Brasov

Postat pe: 30 Noiembrie 2008, ora 19:59

fratilor eu cand vreau sa imi spal masina de ceva timp am hotarat sa o spal eu, am gasit produse foarte bune. sambata sau dumineca daca nu am treaba ma duc si imi spal masina, mai fac un gratar mai una alta si uite asa am rezolvat problema cu spalatoriile auto.

Raporteaza abuz de limbaj
mariuseugen

28 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 16 Decembrie 2008, ora 14:44

Faci asa ceva ca ai timp si ai UNDE . Daca ceilalti , majoritatea stau la bloc , unde se poate spala masina ? Eu NU cred ca tu o speli la galeata si vii tu cu 4-5 galeti de la etajul n-spe la masina sa o speli pe temperaturile astea !
- la spalatorii eu daca nu sunt multumit de cum iese nu o iau de acolo . Prima data incerc sa-i arat individului unde trebuie sa mai dea , daca nu intelege omeneste il las sa-si faca damblaua si la sfarsit ii arat unde nu a facut ce trebuia sa faca , pentru ca la inceput solutiile de curatat erau de calitate , iar apoi au inceput sa le "boteze" si nu-si mai fac bine treaba , nu mai degreseaza , nu mai curata ...
Eu recomand sa mergeti la spalatorii mai mari , unde exista un sef si nu sunt numai angajatii , astfel incat daca aveti nemultumiri sa aveti cui sa le spuneti .
Preturile la spalatorii chiar si pe timp de vara mi s-au parut nesimtite rau , adica sa speli o masina vara si sa ceri 15-17 ron pentru o spalare mi se pare nesimtire vara , astfel incat mereu am fost numai la cele cu 10-12 ron maxim . Una e sa mai dai de la tine 2-3 ron in plus ca ai folst multumit si alta e sa ceara ei 15-17 si apoi sa fii nevoit sa dai 20 ron pe o spalare de care nici macar sa nu fii multumit .
O spalatorie decenta ar face urmatoarele : spalat o data cu apa calduta cu presiune ( si SUB masina si sub aripile masinii !!! ) , apoi samponata cu solutie , de fiecare data este necesar sa dea si cu solutie speciala de curatat jantele , pt ca solutia pt caroserie NU este puternica pentru jante , apoi sa clateste bine cu apa sub presiune , sa mai da o data cu ceara si apoi iar cu apa . Ceara se da NUMAI pe caroserie pulverizata f bine si nu pe geamuri sau obiecte cromate ! Dupa ce usuca toata caroseria ( inclusiv pragurile interioare si chederele ) se sterg geamurile pe exterior cu servetele ( acele carpe de piele lasa urme oribile care se vad din interior ! ) , apoi sa da cu o solutie pentru cauciucuri , pt ca le face mai inchise la culoare .
Toate astea trebuiesc facute de ei , totul INCLUS in manopera respectiva !
Nu va lasati pacaliti de sfatul lor de "degresare" mai ales daca nu ati fost in service sau nu a fsot aruncata grasime sau ulei pe masina , pentru ca este o mare magarie . Degresarea se face NUMAI pe suprafetele contaminate si in mod normal acea substanta de curatate trebuie sa si degreseze caroseria !
La curatarea interiorara trebuie sa scoata toate presurile , inclusiv cele din portbagaj daca doriti , se aspira TOT praful din interior , apoi pe toate suprafele de plastic se da ami intai cu o carpa cu substanta degresanta / alcool si apoi cu silicon peste tot , inclusiv bord , ornamente si unde este necesar .
Se curata scaunele , canapele mai intai cu o substanta de curatare si apoi silicon pentru improspatare . In mod normal acele substante trebuie sa lase un miros placut in masina si nu unul care sa te faca sa vomiti !
Se curata geamurile , mai intai prin pulverizare si apoi cu servetele ( NU carpe de piele !!! ) toate geamurile , cu MARE atentie la luneta , unde sa da mai intai cu alcool si apooi cu restul si se da in lungimea firelor de dezaburire !
Geamurile ionizate sau cele cu folie se trateaza mai cu atentie sa nu se zgarie / decoloreze din cauza substantelor !
NU lasati acte / bani / portofele / aparatura electronica / mobile ... la vedere sau undeva unde stiti ca se va umbla , pt ca , mai devreme sau mai tarziu unele vor dispare ca prin minune ! Se fura din masini fara nici o jena , mai ales daca nu stati langa ei cand fac treaba . Va imbie sa stati la cefea si restul undeva separat astfel incat sa nu vedeti de fapt ce se intampla prin masina si cum este facuta .
NU platiti pana nu sunteti de acord cu ce s-a facut la masina si pana nu verificati ca totul este ok !
NU sunteti obligati sa lasati spaga daca nu sunteti multumiti de ce sa facut la masina sau de atitudinea lucratorului .
Si eu vara am grija de masina si ii fac tot felul de tratamente cu ceara / polish / degresare peste tot si inainte de iarna si vara este bine sa faceti aceste tratamente pt protectia lacului si a stratului de vopsea .

Raporteaza abuz de limbaj
mariuseugen

28 mesaje
Membru din: 14/11/2007
Oras: BUCURESTI

Postat pe: 23 Decembrie 2008, ora 21:17

La spalatoriile auto automatizate , la masinile de origine romaneasca dupa 2-3 spalari ramai fara vopsea pe masina sau in cel mai bun caz , doar matuita !

Raporteaza abuz de limbaj
timberland_ro

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 9 Ianuarie 2009, ora 11:08

Am gasit niste produse super www.cosmeticeauto.ro, le-am incercat pe mai multe masini si rezultatele au fost exceptionale. Poti si tu sa obtii rezultate exceptionale si totodata sa-ti protejezi masina de intemperii si U.V. cu eforturi minime.

Raporteaza abuz de limbaj
suciuciprian

2 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Aprilie 2009, ora 00:27

De la: actirom, la data 2009-01-09 11:08:55Am gasit niste produse super www.cosmeticeauto.ro, le-am incercat pe mai multe masini si rezultatele au fost exceptionale. Poti si tu sa obtii rezultate exceptionale si totodata sa-ti protejezi masina de intemperii si U.V. cu eforturi minime.


Prietene .. mai bine ai spune "avem niste produse" in loc de "am gasit niste produse" ..ca doar pe site-u vostru sunt si firma voastra le vinde.. Nu cred ca e o problema sa recomanzi niste produse .. mai ales daca sunt testate .. dar daca tot vrei sa pozezi in "clientul anonim" schimba-ti macar userul de pe form Succes la vanzare!

Raporteaza abuz de limbaj
timberland_ro

12 mesaje
Membru din: 30/11/-0001
Postat pe: 13 Aprilie 2009, ora 15:33

Salut "Prietene" le-am gasit si le-am adus din Germania si inainte sa le vand le-am testat. Daca doresti mai multe pareri de la diversi utilizatori ai acestor produse intra pe forum la www.cosmeticeauto.ro si citestele.
In plus toti cei care au folosit aceste produse au fost foarte multumiti de calitatea lor .
Multumesc frumos pentru sfat dar nu doresc sa-mi schimb userul

Raporteaza abuz de limbaj
PROOF

1 mesaj
Membru din: 13/11/2009
Postat pe: 13 Noiembrie 2009, ora 10:37

BUNA,,,AM CITIT POSTARILE PE AICI REFERITOR LA SPALATORII SI VA DAU DREPTATE,,,EU LUCRIND INTR-O SPALATORIE MANUALA 3 ANI DE ZILE ,,SUNT UN PIC MAI PRETENTIOS CIND VINE VB DE MASINA,,,IN FINE,,ACUM CU SPUMA ASTA ACTIVA NU IMI PREA PLACE TIN MAI MULT LA BURETELE SAU PERIA TRADITIONALA CUM SPALAM EU MASINI CIND LUCRAM.DAR ACUM AM UN AVANTAJ,AM UN PRIETEN CARE LUCREAZA LA O SPALATORIE,,ACOLO MERG SI IMI FAC SELFSERVICE PLATIND PRETUL INTEGRAL,,,IMI CONVINE ORICUM PT CA MIO FAC CUM VREAU EU SI NU RISC NIMIK.LA INTERIOR FOLOSESC TOATE LUCRURILE DIN DOTAREA SPALATORIEI SI SUNT DEPLIN MULTUMIT,,,IN FINAL SPER SA POT AVEA PROPRIA SPALATORIE AUTO SI SA MULTUMESC PE TOATA LUMEA(,,CONSTIENT CA NU SE POATE MULTUMI PE TOATA LUMEA MACAR IN PROCENT DE 80%,,SPER),,,

Raporteaza abuz de limbaj
| Varianta pentru tiparire a topicului Cosmetice Auto si Spalatorii Auto
Mergi la: