Login · Inregistrare
Acceseaza wall-street.ro/sati pentru a vedea Topul Siteurilor din Romania.

back to top ∧

Putina istorie

Comentarii pe articolul "Consiliul National Secuiesc pune la cale un prim pas spre autonomie"

serban_isaila
Trimis de serban_isaila la 18 August 2009, ora 11:02
Domnilor conationali, daca va e de folos va dau niste adevaruri istorice despre cum fratii vostrii austro-ungarii va tratau de pe vremea Mariei Tereza:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_la_Siculeni

Masacrul de la Siculeni (în latină Siculicidium, "uciderea de secui", în maghiară Madéfalvi veszedelem) a fost o execuție în masă organizată în anul 1764 de armata austriacă împotriva secuilor rebeli, care s-au împotrivit încorporării în nou-înființatele regimente secuiești ale graniței militare. Acțiunea a fost ordonată de curtea domnească austriacă. Cu executarea ordinului a fost încredințat Nikolaus Buccow, guvernatorul imperial al Transilvaniei care după refuzul secuilor și-a dat demisia. Locul lui a fost luat de Siskovics József care în seara înzăpezită de 7 Ianuarie 1764 (ajunul Crăciunului Ortodox) a atacat localitatea Mádéfalva (Siculeni), în momentul prezent făcând parte din județul Harghita.

În cursul masacrului peste 400 de bărbați femei și copii au fost masacrați de salvele de tun.

Consecința imediată a masacrului a fost emigrarea a numeroși secui în Moldova, unde au înființat noi sate sau s-au refugiat în comunitățile de ceangăi prezente în Bucovina de sute de ani. Satele nou-înființate au fost Istensegíts (Țibeni), Fogadjisten (1776, Iacobești), Hadikfalva (Dornești), Józseffalva (1785, Tolova), Andrásfalva (1786, Măneuți). În prezent satele fac parte din jud. Suceava.

 
serban_isaila
Trimis de serban_isaila la 18 August 2009, ora 11:03
Secuii ca si sasii si svabii au fost adusi in Transilvania in cadrul procesului de consolidare a granitelor de sud si de est impotriva expansiunii turcesti si a raidurilor tatare din acea perioada, avand scutire de taxe pe o perioada de paremise 5 ani pt a-si consolida gospodarii si a ridica fortificatii in acele zone si cu obligativitatea de a forma batalioane de granita care de fapt erau un fel de armata de rezervisti (vezi Garda Republicana la americani).
Imperiul Austro-Ungar avea teritorii si in fosta Iugoslavie, inclusiv in nordul Italiei, unde din cate stiu eu nu se pun astfel de probleme de separare teritorial administrativa pe criterii de etnie maghiara.
De ce au fost alesi secuii si sasii? Pentru ca ersa niste oameni muncitori si viteji dar in primul rand pentru coeziunea de care dadeau dovada in comunitatile lor. Comunitatea a avut rolul covarsitor in dezvoltarea constiintei nationale a sasilor-secuilor (care deja exista, a se vedea motivul aducerii lor in Transilvania) printr-o gramada de masuri pe care nu e cazul sa le mentionez aici. Toate idealurile colective si individuale erau cela oferite de comunitate, adica idealul fiecarui individ era sa fie un membru activ si astfel stimat al comunitatii indeplinindu-si toate obligatiile fata de comunitate si inca ceva pe deasupra. La randul ei comunitatea asigura un mediu propice dezvoltarii individului in cadrul ei prin educatie, pregatire pentru viata si suport material. Erau scoliti, pregatiti ca meseriasi buni si erau sprijiniti cand se casatoreau, toti membrii comunitatii contribund de ex la ridicarea si utilarea casei tinerilor casatoriti ( a se vedea si regulile social-organizatorice ale breslelor transilvane).
Dar peste toate acestea ei nu au avut NICIODATA o autonomie teritoriala in cadrul niciunui regim politic sau ocupatie din Transilvania, erau parte a imperiului la fel de bine ca si zonele ocupate din serbia, Muntenegru, Slovacia sau nordul Italiei.
Tot ceea ce vorbesc alesii lor sunt niste ineptii si de fapt un fel de praf in ochi acum in preajma alegerilor, pentru ca romanii sa aiba subiect de gandire si atentia distrasa de la problemele grave ale economiei si politicii romanesti.
Cand am facut facultatea in Timisoara, chiar dupa revolutie se vorvea destul de fatis in zona Banatului de o autonomie administrativa a intregii transilvanii deoarece se stie foarte bine ca Ardealul si Banatul contribuiau cu o gramada de bani la stat prin taxe si impozite iar in teritoriu pt infrastrucura se intorceau cam 10%, restul au fost directionati in zone ca Moldova si Oltenia in scop electoral.

 
roszrobi
Trimis de roszrobi la 21 August 2009, ora 21:35
asta da..... istorie!!!! .... si atunci nu merita secuii macar ce li sa promis?..... o viata decenta a unei comunitati cu niste oameni mincitori .... mie mi teama ca se feresc tot atit de tare ca dracul de tamiie, atit de stimabilii de la bucuresti cit si de cei din budapeste .... si prin "autonomia" [numescase ea cum se vrea] nu "muta " tinutul secuiec nicaieri, eventual ar vrea sa scape de LIPITORI (citeste alesii nostrii + mafia lor) care le suge singele..... cum de altfel si noua tuturor .... poate ca vor sa faca zona infloritoare cum a mai fost, sau poate mai bine de atit ..... eu asa vad "treaba" cu TINUTUL SECUIESC ......
 


Alte comentarii pe articolul Consiliul National Secuiesc pune la cale un prim pas spre autonomie

Din ce tara / localitate mai doresti sa gasesti stiri pe 9AM ?




 
 
 
 
close setari
 
 
 
off